Reklama
Dnes je pondělí 04.12.2023     svátek má Barbora

Ohlédnutí za prázdninovými promenádními koncerty

ZLEVA – Dana Bezstarostová - zpěvačka roku 2023,  Václav Čáp, Karel Paštyka, Marie Kratochvílová a Michal Bezstarosta -trumpetista roku 2023. Foto: Václav Čáp
ZLEVA – Dana Bezstarostová - zpěvačka roku 2023, Václav Čáp, Karel Paštyka, Marie Kratochvílová a Michal Bezstarosta -trumpetista roku 2023. Foto: Václav Čáp

20.9.2023 Čtenáři píší/Komentáře (0), autor:
Václav Čáp,  Jihlava

Stalo se už dobrou tradicí, že město Jihlava ve spolupráci s Karlem Paštykou připravuje Prázdninové promenádní koncerty dechovek na Masarykově náměstí v Jihlavě. 


I letos se milovníci dechové hudby a prázdninoví návštěvníci krajského města dočkali koncertů ke své spokojenosti. Bylo jich deset a zahájily už ve čtvrtek 29. června. 
Pravidelné prázdninové čtvrteční odpoledne si od 16 hodin nenechali zájemci ujít. Letos přišla více než desítka odvážných tanečních párů a bylo velice sympatické, že posluchači si známé melodie s kapelami i s chutí zazpívali.


Vysočanka - dechovka z Brtnice si vzala na starost zahájení 29.6. Zpěvačky Sylva Gráfová a Marcela Láníková zastoupena Terezou Štěpánovou umí pěkně zpívat a Josef Smolík je pan zpěvák.  Kapelník Vorlíček ml. navázal na několikaletou skvělou práci svého otce. Musím je pochválit za pestrý repertoár a líbí se nám, když dechovka dobře zahraje i kromě tradičních polek a valčíků také tango a dokonce 4x walz. 


V silném obsazení mají tři křídlovky, dvě tuby a dva klarinety, a i silnou doprovodnou rytmiku se sympatickým konferenciérem - bubeníkem Špejtkem hýřícím vtipy a humorem. Viděli jsme ji také v České televizi v pořadu Za našima humny z Novoměstska. Návštěvníci nejvíce ocenili skladby: Štěstí na rozcestí od Karla Vacka, valčík Za Lanžhotem v poli, Měšťanská hospůdka Blahoslava Smíšovského, Zelené háje, lásko mých let, směs polek Karla Vacka, walz Den svatební, Zůstaň se mnou lásko, valčík Štokrava, Nedaleko od Trenčína, Rodná víska-jihočeská polka, Moravo, Moravo naše krásná zem – valčík, Hledání - tango, Tvoje očka – valčík, polku Zlatý poklad Lad. Prudíka z Dol. Heřmanic se Salákovým textem. Zajímavostí byla „taneční anketa“, zda na koncertu tančit či ne? Skončila 10:0 pro tanec!      


Pardubická 6, dechová hudba z Pardubic s kapelníkem Ladislavem Šauerem a manažerem Miloslavem Bubeníkem se představila 6.7. se dvěma dámami. Obě byly skvělé, zpěvačka Lenka Kondášová a Ilona Skrbková, hráčka na akordeon. Zahráli a zazpívali Od Tábora až k nám, Děti z Pirea, Písničku pro maminku, To byla kočka, Bílá košilička, Neodcházej lásko - od Lad. Prudíka, oblíbenou Máničko moje, Sladké hlouposti a Na břehu Blanice. Nechyběly ani Něžné konvalinky a moravská Lásko, moje lásko. Nejvíce se líbily Konvalinky bílé a Kvetou máky v poli. 


Havlíčkobrodská 12, nám zahrála 13.7. Vybrali si nádherné a známé melodie: Nad Lužnicí,svítá, Římovský můstek, valčík Pod tou starou lípou, Slavonická Vladimíra Fuky, Na Šumavě je dolina, Mysliveček, Agáty bílé, Hustopečská dolinečka, Fláma, polka Javorinka šedivá, Zbraslavská a valčík Hovoranský potůček.


Bobrůvanka vystoupila 20.7. - dechovka z Bobrůvky s kapelníkem Pavlem Krejčím. Je jakousi stálicí na jihlavských promenádních koncertech. Je zárukou hezké a kvalitní dechovky. Hraje v obsazení: 2 klarinety, 3 trubky, 3 zpěváci, 2 tuby, basbombardon, bicí a doprovodná trubka a pozoun. Divákům se líbily: Zůstaň chvíli, Malý hošík černovlasý, Fláma, Slavonická polka Vladimíra Fuky, Teče voda, na Šlágru uváděné Něžné konvalinky, Slunko nízko Miloše Procházky, oblíbený valčík Den svatební, Krásný sen-tango, Moje česká vlast-valčík Lad. Kubeše a Zd. Beneše, valčík Včera jsem byl u muziky, Skleničko ty skleněná horácká lidová v úpravě Jana Vrzáčka z Bítovčic-Lučanky, Pridi Jano k nám, Koně vrané, valčík Pro Aničku. Kelčanská polka, Až se lásko vrátíš a Vackova Cikánka.


Počátecká dechovka zahrála 27.7. Kapela, jejíž název prozrazuje odkud přijela, hraje v obsazení: 2 klarinety, 4 trubky, 2 zpěváci, 2 tuby. Kapelník Jaroslav Strnad, Manažer Petr Dvorský, zpěv - Venkrbcová Květa, Křížová Anežka, Zdeněk Březina, Jiří Musil i vtipy a trubka.   


Nová Lesanka zahrála 3.8. Přijela z Humpolce. Znali jsme Lesanku se zpěvákem Škvárou. Ta skončila a byla nahrazena kapelníkem St. Piškou hrajícím basbombardon novým složením včetně nového názvu Nová Lesanka. A opět se nám líbily dvě dámy. Zpěvačka, která vydatně vypomohla a harmoniku hrála skvěle Marie Laštovičková.  


Muzikanti Ladislava Prudíka z Nového města na Moravě přijeli 10.8. a uvedli se velice dobře. Základ kapely je z Dolních Heřmanic u Velkého Meziříčí. Sympatické pěvecké duo tvoří sourozenci Dana Krpalá a Milan Čech. Zahájili Slabákovou Znám já zahrádečku, Jožky Konečného Nechoď k nám, Když jsem já šel okolo vrat, Ale ne, ty už mě ráda nemáš, Hej paní mámo, Zelené Háje, Listopad nastává, Neodcházej lásko - od Lad. Prudíka, Kdybych byla ptáčkem, Malý hošík černovlasý, Ještě já se podívám, krásné tango Karla Vacka Cikánka, nádherný walz Karla Hašlera Ta naše písnička česká, a V celé eskadroně bijí zvony.


Leškovanka hrála 17.8. Krojovaná dechová hudba je složená převážně z mladých muzikantů z malé vesničky Leškovice na Vysočině. V Jihlavě hrála poprvé a hned sklidila velký divácký ohlas. Repertoár byl složený ze známých  písniček, které si diváci, kteří se sešli v hojném počtu, zazpívali. Kapelníkem je Karel Hroch a uměleckým vedoucím Pavel Málek.


Jásalka band se představila 24.8. -  malou dechovku z Nového Města na Moravě s kapelníkem a výborným harmonikářem Oldřichem Henzlem st. tvoří muzikanti z Bystřice nad Pernštejnem. Kapela, která  se  pravidelně  objevuje na Šlágru, se v Jihlavě naposledy představila  v roce 2020. Kvalita kapely mě mile překvapila, jejich písničky jsou známé a zpěvné, tak mohu tvrdit, že Jásalka patří mezi  výborné  malé dechovky.


Vybrala si skladby odpovídající jejich názvu. Krásně se s touto kapelou zpívalo. Vybrali líbivé a známé skladby. Snad bych jim jen připomněl, že Mělnická polka se dříve jmenovala Jásavá a Škoda lásky, dříve Modřanská by se také v našlapaném repertoáru jistě moc líbily. Na své si přišli zpívající posluchači a samozřejmě nechyběla ani Červená sukénka, která Jásalku několikrát vynesla na 1. místo v Dechparádě Karla Hegnera ve Šlágru. 


Vysočinka vystoupila 31.8. Malá dechová hudba z Humpolce s kapelníkem Tomášem Vodrážkou a zpěvačkou Danou Bezstarostovou. Sami se uvádějí jako nejmenší kapela, ale já přidávám, že určitě ta z nejlepších. Začali svižně. Ke zpěvačce se přidal zpěvák a muzikant-trumpetista Ondřej Kolčava a k bratrovi kapelníkovi sourozenec Vít Vodrážka hrající skvěle harmoniku. No a zezadu udávali rytmus skvělý basbombardon Marka Filly a na bicí Aleš Boček. 


Úvodní skladbu Kapelo, polku hraj následovala nádherná směs - Za tu horú za vysokú, To byla kočka, ta měla očka, Na Starém Mohelně na státní hranici, Soběkurská polka, Bubenické tango, Breclavská kasárna, Skalická brána, Ty falešná frajárko, Teče potůček bublavý, Od Tábora až k nám, Cestička od dubí, Vyhrávala kapela, Dneska muziko staročeská musíš pěkně hrát, Až mi spolu v kostele, polka Jana, Hajá, hajá má panenka malá, Já jsem malý kominíček šup saj dá a další.    
Na závěr jejich skvělého vystoupení byli oceněni 1 001 šerpou Dana Bezstarostová a 1 002 šerpou Michal Bezstarosta. 


Je dobře, že letošní prázdninové promenádní koncerty dechovek na Masarykově náměstí v Jihlavě měly opět velký úspěch, ať už to bylo tím, že kromě jednoho vystoupení trefily pěkné počasí, a našly si svoje stálé posluchače, že se zde tančí a zpívá a je dobrá nálada. Koncerty navštěvují i návštěvy ze zahraničí, dokonce i ze zámoří a pochopitelně nejvíce cyklisté z města Retz a okolí.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
31.10.2023 Čtenáři píšíMoje ohlédnutí za oslavou čtyřiceti let činnosti organizátorky Senior klubu

Ve středu 18. října se uskutečnila úspěšná oslava 40 let činnosti organizátorky tanečního Senior klubu pedagožky a dramaturgyně paní Evy Ullmannové v sále víceúčelové budovy Zezulkárny ...

Komentáře (0)
26.10.2023 Čtenáři píšíPři výstavbě přivaděče bylo nutné překonat mnohé těžkosti a složitosti

Nedávno byla dokončena oprava dálničního přivaděče – silnice I/38 – v úseku od křižovatky se silnicí Smrčenskou po ulici Romana Havelky v Jihlavě. Jízda k dálnici a do průmyslové ...

Komentáře (0)
23.10.2023 Čtenáři píšíVzpomínali na nedávno zesnulého kantora Ruxe

Před padesáti sedmi lety odmaturovali a nyní se už nějaký ten rok vídají pravidelně vždy první sobotu v říjnu - maturanti dvou tříd SVVŠ Telč roku 1966. Třídní profesor Jaromír Rux ...

Komentáře (0)
21.10.2023 Čtenáři píšíSetkání přátel ze školních lavic školy T. G. Masaryka Jihlava

Tak jsme otevřeli občanské průkazy a zjistili, že se blížíme k čisté osmdesátce. Z těchto důvodů jsem rychle nastartovala své fofr hole a běžela za Jiřinkou a Alexem, abychom svolali ...

Komentáře (0)
19.10.2023 Čtenáři píšíKamarádi si užili tankodrom

V půli září pořádala Pionýrská skupina Kamarád na bývalém tankodromu v Pístově již sedmý ročník branného víkendu pro dětské oddíly z Vysočiny. Ani v letošním roce nechyběly ...

Komentáře (1)
19.10.2023 Čtenáři píšíHumpolečtí senioři slavili svůj den

Na osmdesát seniorů z Humpolce a okolí se odpoledne dne 6. října sešlo v jídelně Zemědělské akademie, aby zde oslavili Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1. října. Po úvodním ...

Komentáře (0)
18.10.2023 Čtenáři píšíDěti v Dlouhé Brtnici mají radost ze zbrusu nové budovy mateřinky

Dne 4. září byla pro předškoláky nově otevřená mateřská škola se školní jídelnou v Dlouhé Brtnici. Ke stavbě se rozhodla obec z důvodu nedostatečné kapacity, morální zastaralosti ...

Komentáře (0)
17.10.2023 Čtenáři píšíPodzimní Festival ptactva

Další ročník mezinárodního Festivalu ptactva se konal víkendu 7. – 8. října v Jihlavě. Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydali lidé nejen v České republice, ale i v dalších ...

Komentáře (0)
11.10.2023 Čtenáři píšíPrvňáčci z  Luk zvládli první měsíc školy. Hurá!

To je skvělé! Gratulujeme prvňáčkům k úspěšnému prvnímu měsíci ve škole. Začátek školního roku je pro děti i rodiče vzrušující, ale také náročný. To je velký krok a důležitý ...

Komentáře (0)
10.10.2023 Čtenáři píšíFara v Branišově praskala ve švech

O víkendu 30.9. - 1.10. se v Branišově, místní části Ústí na Jihlavsku, slavila pouť. V sobotu se uskutečnil blok přednášek týkající se historie branišovské farnosti. Tématem první ...

Komentáře (0)
04.10.2023 Čtenáři píšíV Batelově se sešli sousedé

Sobotní odpoledne 23.9. si obyvatelé Batelova a přilehlého okolí již podruhé zpříjemnili společným setkáním. V místní židovské synagoze pro ně nachystal Svaz zahrádkářů a malířka ...

Komentáře (0)
28.09.2023 Čtenáři píšíTi, co měli přinést svobodu, přinesli smrt

Po příjezdu na odpočívadlo, vybudované před řehořovským lesem, nás druhá lesní cesta, opatřená závorou a vedoucí vpravo směrem k dálnici D1, asi po sto metrech přivede k pomníku velitele ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net