Dnes je sobota 15.06.2024     svátek má Vít

Třebíč chtěla na zimák dvojnásobek

VIZUALIZACE zrevitalizovaného zimního stadionu v Třebíči. Ačkoliv se bude jednat o tzv. zimní arénu, multifunkce té jihlavské zdaleka dosahovat nebude. Zdroj: město Třebíč
VIZUALIZACE zrevitalizovaného zimního stadionu v Třebíči. Ačkoliv se bude jednat o tzv. zimní arénu, multifunkce té jihlavské zdaleka dosahovat nebude. Zdroj: město Třebíč

20.5.2024 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Proč má Jihlava tolik, a my ne? Tak mohla někomu vyznít diskuse vysočinských zastupitelů k finanční podpoře plánované revitalizace zimního stadionu v Třebíči. Rivalita mezi Jihlavou a Třebíčí panuje „od nepaměti“. 
Jihlava dostala na svoji Horáckou multifunkční arénu (HMA) za vysoutěžených 1,91 miliardy korun od kraje přiklepnutou půlmiliardovou dotaci jako na stavbu celokrajského i nadregionálního charakteru.  


Téměř tři čtvrtě hodiny trvala snaha především zástupců opozičního ANO a Třebíče o navýšení krajské podpory do stavby třebíčského zimního stadionu. Zastupitelé se totiž zavázali podpořit stadion v Třebíči 17 % z celkových nákladů. Maximální výši částky však vyčíslili na 59,5 milionu korun. 


Někteří zastupitelé často argumentovali, že kraj konečně dostal od Sberbank zadržených okolo dvou a půl miliardy korun, a má tak „peněz dost“. 
Na základě výsledků soutěže bude revitalizace zimního stadionu v druhém největším městě na Vysočině stát více než půl miliardy korun bez DPH. 


Starosta Třebíče a krajský zastupitel Pavel Pacal (STAN) upozornil, v době schválení dotace se náklady na revitalizaci odhadovaly na 350 milionů korun. 
Jenže následně, i vzhledem k inflaci, je vysoutěžená částka o více než 160 milionů korun vyšší, než se původně předpokládalo. 


Pacal usiloval o to, aby maximální výše částky byla pominuta a hlasovalo se o podpoře ve výši 17 %. Konečná částka krajské podpory by tak odpovídala necelým 88 milionům korun.  
„Myslím si, že druhé největší město Kraje Vysočina hrající stejnou hokejovou soutěž, se stejnou tradicí, jako má hokejový klub zde v Jihlavě, by si zasloužilo minimálně těch 17 %,“ podotkl starosta Třebíče s tím, že stavbu nechce srovnávat s HMA. V tomto duchu vznesl svůj protinávrh. 

 

Krátká paměť 
Krajský zastupitel a místostarosta Třebíče Miloš Hrůza (ANO) byl ve svém požadavku ještě radikálnější než Pacal. Domníval se, že kraj nepřistupuje ke všem stejně. Vypočítal, že pro HMA v Jihlavě zastupitelé schválili podporu přes 26 % z vysoutěžené ceny. 


„Pokud bychom chtěli být úplně fér, byla by to částka zhruba 135 milionů korun,“ upřesnil k třebíčskému zimáku a vznesl druhý protinávrh.  
„Dojde ke stmelení obyvatel, nebude to: my jsme Jihlava, my jsme Třebíč. Jsem krajský zastupitel a měřím všem stejně,“ podpořil ho stranický kolega, poslanec Martin Kukla (ANO).  


S vyšší podporou pro zimní stadion v Třebíči však nesouhlasila většina koaličních zastupitelů bez ohledu, z jakého regionu pocházejí. 
„Všichni máte krátkou paměť. Ta diskuse byla vždycky o tom, že aréna, pokud ji podpoříme, bude multifunkční, nikdy to nebude zimák, ale bude to zařízení, které bude pro celý kraj,“ zlobil se koaliční zastupitel Jiří Běhounek (SOCDEM), za jehož hejtmanství se rozjela jednání o podpoře HMA. Běhounek jako zastupitel reprezentuje Pelhřimovsko. 


„Vzpomeňte si, jak jste hlasovali, že to bude něco jako Vysočina aréna. To znamená pro všech pět okresů i pro Třebíč. Ty argumenty, které tady skládáte, jsou značně zavádějící,“ apeloval exhejtman. 
S Běhounkem souhlasil krajský radní Jan Břížďala (Piráti) bez ohledu na to, že zastupuje Třebíčsko. Tomu vadil především argument, že nyní má kraj peněz dost. 


„Z mého pohledu to neznamená, že okamžitě máme všechny finanční prostředky, které jsme takhle obdrželi, utratit na podporu konkrétních projektů,“ vyloučil radní. 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na zastupitelstvu připomněl, že v souvislosti s dostavbou Dukovan jdou na Třebíčsko stamiliony především do dopravní infrastruktury. Stavět se budou mimo jiné i obchvaty. 
Podle Vystrčila však nikoho třeba v Jindřichově Hradci nebo v Kolíně nenapadne, že chtějí také obchvat, protože tam není stavba, která bude sloužit celé ČR. „Stejně jako HMA v Jihlavě má sloužit celému Kraji Vysočina, byť to někdo bude mít blíž, nebo dál,“ poznamenal předseda Senátu. 

 

Porcování medvěda nebude
Koaliční zastupitel a senátor Josef Klement (za KDU-ČSL) připomněl, že krajské dotace se vypočítávají matematicky na základě různých koeficientů. V důsledku toho není ani možné přistupovat ke každému stejně. 
„Myslím si, že usnesení Rady Kraje Vysočina je v tuto chvíli správné,“ řekl k podpoře třebíčského zimáku. 


Hejtman Schrek přiblížil, že kraj do konce volebního období čekají velké investice ve výši osmi miliard korun. Zmínil, že například jedna z nich půjde do pavilonu LDN v Třebíči.  
„Mrzelo by mě, kdyby najednou tady zaznívalo, to je válka mezi Jihlavou a Třebíčí, no není, ani to není válka mezi hokejem třebíčským a jihlavským, oba ty hokeje jsou dobré,“ zdůraznil Schrek s tím, že by si přál, aby se extraligový hokej hrál jak v Třebíči, tak i v Jihlavě. 


„Máme peníze, ale to neznamená, že se o ně budeme teď prát a budeme porcovat nějakého medvěda,“ poznamenal. 
Za navýšení podpory pro zimní stadion v Třebíči se přišel na zastupitelstvo přimluvit také občan, který se představil jménem Mokrý. Prohlásil o sobě, že pracuje v Jaderné elektrárně Dukovany a zastupuje veřejnost.  


Ptal se, proč kraj nechce uhradit 17 % nákladů na zimák v Třebíči. Divil se, proč se argumentuje s multifunkčností v Jihlavě, a ne v Třebíči. Podtrhl, že se i v Třebíči pořádají na zimním stadionu koncerty. 
„Nejsem schopen jim vysvětlit (lidem), že Třebíč dostane v uvozovkách jenom 60 milionů a že není splněn závazek 17 %,“ řekl mimo jiné. 


„Závazek zastupitelů byl procentuálně vypočten, ale s důležitým dodatkem, maximálně 59,5 milionu korun. Není to o procentech, je to o maximální částce, kterou zastupitelstvo přislíbilo,“ vysvětlil mu hejtman.  
V následném hlasování ani jeden z protinávrhů neprošel. Při hlasování o původní podpoře ve výši 59,5 milionu korun nakonec odsouhlasilo 32 z celkem 35 přítomných zastupitelů z řad koalice i opozice. Hlasování se zdrželi dva zástupci ANO (Miloš Hrůza a Zdeněk Faltus) a jeden za KSČM (Karel Dvořák). 

 

Soutěž zlevnili
Z podkladů pro zastupitele vyplývá, že zimní stadion v Třebíči byl postaven v letech 1956-1959. Rekonstrukce stadionu je naplánována od letošního roku do ledna 2026. 
Revitalizace zahrnuje výměnu obvodového pláště, přípojek, přístupových komunikací i terénní úpravy. 


V rámci prací má vzniknout nové sociální zázemí, úpravami má projít hlediště i ledová plocha a stadion má získat i nové technologické vybavení. 
Cena za jeho rekonstrukci byla původně vyčíslena na 350 milionů korun. Soutěž probíhala v době inflace a celková cena se vyšplhala na 577 milionů korun bez DPH. 
Soutěž byla zrušena v důsledku poklesu cen. Nový tendr vyhrála  společnost PKS stavby + Geosan – ZS Třebíč za necelých 517 milionů korun bez DPH. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

..... divím se Třebíči, že neusiluje o začlenění do Jihomoravského kraje.........co čekají od provinční umouněné Jihlavy...........co odešel bolševik, tak nesahli na krajské náměstí............s výjimkou hřbitova jerlinu............a tak je to skoro se vším..............
km | 2024-05-20 16:25:43 | Reagovat
Reklama
11.06.2024 AktualityDvacet maratonů pro krajinu potvrzuje, že vyhrát jaderné úložiště nechce nikdo

Na 60 aktivních účastníků vystartovalo 25. května z táborové základny Na Kuši u Rohozné na trasu nebo část trasy 20. Maratonu pro krajinu (2x kolem Čeřínku). Jak podotýká dlouholetý ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityČlenka volební komise v Dudíně: Manžel přes volby dostal volno

Téměř 65 procent oprávněných voličů přišlo odevzdat svůj hlas ve víkendových volbách do Evropského parlamentu v Dudíně na Jihlavsku. Ze 154 voličů jich totiž přišla k volbám rovná ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityŽelvy dlouhokrčky nahradily anakondy

Zoo Jihlava z prostorových důvodů ukončila chov anakond velkých. V expozici je nahradily ohrožené dlouhokrké želvy. Jak vysvětluje mluvčí zahrady Simona Kubičková, je želva dlouhokrčka ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityObjekt z Bohuslavic opanoval letošní ročník Stavby Vysočiny

Víceúčelová stavba nacházející se jihovýchodně od Telče v Hospodářském dvoře Bohuslavice získala uznání od odborníků i veřejnosti. Zaujal monumentální a přesto jednoduchou dřevěnou ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityPřesun do Bruselu nepřichází v úvahu

Čekání na výsledky bylo na psychiku supernáročné, říká Jana Nagyová z ANO, nově zvolená poslankyně Evropského parlamentu. Reakce na výsledky byly ve vašem štábu ANO pochopitelně ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityVolby na Vysočině vyhrálo ANO, volební účast byla přes 38 procent

Evropské volby na Vysočině vyhrálo hnutí ANO před koalicí SPOLU. Třetí místo obsadily koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě a koalice Stačilo! v čele s KSČM. Za nimi se umístila ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityNezaměstnanost na Vysočině je nejnižší v Česku

Nezaměstnanost na Vysočině v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 2,7 procenta. Spolu s Prahou má tento kraj nejnižší podíl nezaměstnaných v ČR. Úřady práce v regionu minulý měsíc ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityPovolení na studnu od července podraží

Od července letošního roku vstoupí v platnost novela stavebního zákona. Účastníci řízení proto musí počítat s tím, že při placení správních poplatků po 20 letech budou muset sáhnout ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualitySlunečnice rozzáří město

Desítky slunečnic vysadí ve středu 12. 6. v 10 hodin na jihlavském hradebním parkánu směrem k Bráně Matky Boží pacienti s roztroušenou sklerózou, ale i jejich podporovatelé a příznivci ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityBeseda o kyberšikaně

Jihlavský spolek Nebojte se policie ve středu 12. června pořádá další, v současné době i velmi potřebnou, besedu, tentokrát k problematice kyberkriminality pod názvem Jak se bránit kyberšikaně ...

Komentáře (0)
09.06.2024 AktualityLidé řešili kvalitu vody. Splňuje všechny normy, reaguje obec

Voda, která v minulých dnech tekla obyvatelům městysu Štoky z kohoutků, vykazovala na pohled značně sníženou kvalitu. Někteří lidé na to upozorňovali na sociálních sítích. Zuzana Stejskalová ...

Komentáře (0)
09.06.2024 AktualityUlicí Ke Skalce neprojedete

V pondělí 10. 6. začne rekonstrukce jihlavské ulice Ke Skalce. Probíhat bude až do konce října. Ulice bude zcela neprůjezdná a nebude možné zde ani parkovat. Za stavební práce Jihlava ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net