Reklama
Dnes je neděle 21.07.2024     svátek má Vítězslav

Třebíč chtěla na zimák dvojnásobek

VIZUALIZACE zrevitalizovaného zimního stadionu v Třebíči. Ačkoliv se bude jednat o tzv. zimní arénu, multifunkce té jihlavské zdaleka dosahovat nebude. Zdroj: město Třebíč
VIZUALIZACE zrevitalizovaného zimního stadionu v Třebíči. Ačkoliv se bude jednat o tzv. zimní arénu, multifunkce té jihlavské zdaleka dosahovat nebude. Zdroj: město Třebíč

20.5.2024 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Proč má Jihlava tolik, a my ne? Tak mohla někomu vyznít diskuse vysočinských zastupitelů k finanční podpoře plánované revitalizace zimního stadionu v Třebíči. Rivalita mezi Jihlavou a Třebíčí panuje „od nepaměti“. 
Jihlava dostala na svoji Horáckou multifunkční arénu (HMA) za vysoutěžených 1,91 miliardy korun od kraje přiklepnutou půlmiliardovou dotaci jako na stavbu celokrajského i nadregionálního charakteru.  


Téměř tři čtvrtě hodiny trvala snaha především zástupců opozičního ANO a Třebíče o navýšení krajské podpory do stavby třebíčského zimního stadionu. Zastupitelé se totiž zavázali podpořit stadion v Třebíči 17 % z celkových nákladů. Maximální výši částky však vyčíslili na 59,5 milionu korun. 


Někteří zastupitelé často argumentovali, že kraj konečně dostal od Sberbank zadržených okolo dvou a půl miliardy korun, a má tak „peněz dost“. 
Na základě výsledků soutěže bude revitalizace zimního stadionu v druhém největším městě na Vysočině stát více než půl miliardy korun bez DPH. 


Starosta Třebíče a krajský zastupitel Pavel Pacal (STAN) upozornil, v době schválení dotace se náklady na revitalizaci odhadovaly na 350 milionů korun. 
Jenže následně, i vzhledem k inflaci, je vysoutěžená částka o více než 160 milionů korun vyšší, než se původně předpokládalo. 


Pacal usiloval o to, aby maximální výše částky byla pominuta a hlasovalo se o podpoře ve výši 17 %. Konečná částka krajské podpory by tak odpovídala necelým 88 milionům korun.  
„Myslím si, že druhé největší město Kraje Vysočina hrající stejnou hokejovou soutěž, se stejnou tradicí, jako má hokejový klub zde v Jihlavě, by si zasloužilo minimálně těch 17 %,“ podotkl starosta Třebíče s tím, že stavbu nechce srovnávat s HMA. V tomto duchu vznesl svůj protinávrh. 

 

Krátká paměť 
Krajský zastupitel a místostarosta Třebíče Miloš Hrůza (ANO) byl ve svém požadavku ještě radikálnější než Pacal. Domníval se, že kraj nepřistupuje ke všem stejně. Vypočítal, že pro HMA v Jihlavě zastupitelé schválili podporu přes 26 % z vysoutěžené ceny. 


„Pokud bychom chtěli být úplně fér, byla by to částka zhruba 135 milionů korun,“ upřesnil k třebíčskému zimáku a vznesl druhý protinávrh.  
„Dojde ke stmelení obyvatel, nebude to: my jsme Jihlava, my jsme Třebíč. Jsem krajský zastupitel a měřím všem stejně,“ podpořil ho stranický kolega, poslanec Martin Kukla (ANO).  


S vyšší podporou pro zimní stadion v Třebíči však nesouhlasila většina koaličních zastupitelů bez ohledu, z jakého regionu pocházejí. 
„Všichni máte krátkou paměť. Ta diskuse byla vždycky o tom, že aréna, pokud ji podpoříme, bude multifunkční, nikdy to nebude zimák, ale bude to zařízení, které bude pro celý kraj,“ zlobil se koaliční zastupitel Jiří Běhounek (SOCDEM), za jehož hejtmanství se rozjela jednání o podpoře HMA. Běhounek jako zastupitel reprezentuje Pelhřimovsko. 


„Vzpomeňte si, jak jste hlasovali, že to bude něco jako Vysočina aréna. To znamená pro všech pět okresů i pro Třebíč. Ty argumenty, které tady skládáte, jsou značně zavádějící,“ apeloval exhejtman. 
S Běhounkem souhlasil krajský radní Jan Břížďala (Piráti) bez ohledu na to, že zastupuje Třebíčsko. Tomu vadil především argument, že nyní má kraj peněz dost. 


„Z mého pohledu to neznamená, že okamžitě máme všechny finanční prostředky, které jsme takhle obdrželi, utratit na podporu konkrétních projektů,“ vyloučil radní. 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na zastupitelstvu připomněl, že v souvislosti s dostavbou Dukovan jdou na Třebíčsko stamiliony především do dopravní infrastruktury. Stavět se budou mimo jiné i obchvaty. 
Podle Vystrčila však nikoho třeba v Jindřichově Hradci nebo v Kolíně nenapadne, že chtějí také obchvat, protože tam není stavba, která bude sloužit celé ČR. „Stejně jako HMA v Jihlavě má sloužit celému Kraji Vysočina, byť to někdo bude mít blíž, nebo dál,“ poznamenal předseda Senátu. 

 

Porcování medvěda nebude
Koaliční zastupitel a senátor Josef Klement (za KDU-ČSL) připomněl, že krajské dotace se vypočítávají matematicky na základě různých koeficientů. V důsledku toho není ani možné přistupovat ke každému stejně. 
„Myslím si, že usnesení Rady Kraje Vysočina je v tuto chvíli správné,“ řekl k podpoře třebíčského zimáku. 


Hejtman Schrek přiblížil, že kraj do konce volebního období čekají velké investice ve výši osmi miliard korun. Zmínil, že například jedna z nich půjde do pavilonu LDN v Třebíči.  
„Mrzelo by mě, kdyby najednou tady zaznívalo, to je válka mezi Jihlavou a Třebíčí, no není, ani to není válka mezi hokejem třebíčským a jihlavským, oba ty hokeje jsou dobré,“ zdůraznil Schrek s tím, že by si přál, aby se extraligový hokej hrál jak v Třebíči, tak i v Jihlavě. 


„Máme peníze, ale to neznamená, že se o ně budeme teď prát a budeme porcovat nějakého medvěda,“ poznamenal. 
Za navýšení podpory pro zimní stadion v Třebíči se přišel na zastupitelstvo přimluvit také občan, který se představil jménem Mokrý. Prohlásil o sobě, že pracuje v Jaderné elektrárně Dukovany a zastupuje veřejnost.  


Ptal se, proč kraj nechce uhradit 17 % nákladů na zimák v Třebíči. Divil se, proč se argumentuje s multifunkčností v Jihlavě, a ne v Třebíči. Podtrhl, že se i v Třebíči pořádají na zimním stadionu koncerty. 
„Nejsem schopen jim vysvětlit (lidem), že Třebíč dostane v uvozovkách jenom 60 milionů a že není splněn závazek 17 %,“ řekl mimo jiné. 


„Závazek zastupitelů byl procentuálně vypočten, ale s důležitým dodatkem, maximálně 59,5 milionu korun. Není to o procentech, je to o maximální částce, kterou zastupitelstvo přislíbilo,“ vysvětlil mu hejtman.  
V následném hlasování ani jeden z protinávrhů neprošel. Při hlasování o původní podpoře ve výši 59,5 milionu korun nakonec odsouhlasilo 32 z celkem 35 přítomných zastupitelů z řad koalice i opozice. Hlasování se zdrželi dva zástupci ANO (Miloš Hrůza a Zdeněk Faltus) a jeden za KSČM (Karel Dvořák). 

 

Soutěž zlevnili
Z podkladů pro zastupitele vyplývá, že zimní stadion v Třebíči byl postaven v letech 1956-1959. Rekonstrukce stadionu je naplánována od letošního roku do ledna 2026. 
Revitalizace zahrnuje výměnu obvodového pláště, přípojek, přístupových komunikací i terénní úpravy. 


V rámci prací má vzniknout nové sociální zázemí, úpravami má projít hlediště i ledová plocha a stadion má získat i nové technologické vybavení. 
Cena za jeho rekonstrukci byla původně vyčíslena na 350 milionů korun. Soutěž probíhala v době inflace a celková cena se vyšplhala na 577 milionů korun bez DPH. 
Soutěž byla zrušena v důsledku poklesu cen. Nový tendr vyhrála  společnost PKS stavby + Geosan – ZS Třebíč za necelých 517 milionů korun bez DPH. 
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
18.07.2024 AktualityeDokladem se dá prokázat na více místech

Pokud jste příznivci moderních technologií, tak klasický občanský průkaz můžete při návštěvě řady institucí (viz Infobox) klidně nechat doma. Ovšem pouze za předpokladu, že si do svého ...

Komentáře (0)
18.07.2024 AktualityZa porušování pravidel může i přetlak aut

Nový systém parkování patří v Jihlavě ke žhavým tématům polemik a diskusí občanů. Naposledy na článek uveřejněný v JL o občanovi, který parkuje u své garáže a dostává za to pokuty, ...

Komentáře (0)
18.07.2024 AktualityKulturnímu domu ve Velkém Beranově a zvukařům v něm se blýská na lepší časy

Když před půlstoletím místní lidé v akci „Z“, tedy svépomocí, postavili ve Velkém Beranově u Jihlavy kulturní dům, byla z toho tehdy velká sláva. Aby taky ne, když na tehdejší dobu ...

Komentáře (0)
17.07.2024 AktualityAkcionáře Teniscentra může město vyvlastnit, když se nedomluví

Jestli se nedomluvíme, tak vás nuceně vyvlastníme! Asi tak zní závěr jihlavských zastupitelů z jejich posledního červnového jednání. Schválili bod, který umožní nuceně vyvlastnit držitele ...

Komentáře (0)
17.07.2024 AktualityV rybníku Ředkovec si nezaplavete

Velké množství sinic na některých koupalištích mnohým hatí plány na letní osvěžení se. Na Vysočině nyní platí zákaz koupání na dvou vodních plochách, které monitorují pracovníci ...

Komentáře (0)
17.07.2024 AktualityPřed 400 lety u nás začala rekatolizace

V dnešní době můžeme svobodně vyznávat náboženství, jaké chceme. Samozřejmě pokud tím nějak neomezujeme ostatní. To však ještě v předminulém století nebylo možné. Letos si připomeneme ...

Komentáře (0)
16.07.2024 AktualityNa Vysočině je sklizených skoro sedm procent obilovin, výnos je nižší než loni

Zemědělci na Vysočině odvezli do konce minulého týdne obiloviny skoro ze sedmi procent polí. Sekali zatím převážně ozimý ječmen, který je sklizený ze 60 procent. Jeho průměrný hektarový ...

Komentáře (0)
16.07.2024 AktualityStavebním firmám na Vysočině stoupla výroba

Stavebním firmám sídlícím na Vysočině stoupla v letošním prvním čtvrtletí základní výroba o 10,3 procenta na 1,37 miliardy korun. V meziročním porovnání si kromě Vysočiny polepšily ...

Komentáře (0)
16.07.2024 AktualityPodporujeme jednotlivce i rodiny, říká nová ředitelka vysočinského „pracáku“

Novou ředitelku má od tohoto roku krajská pobočka Úřadu práce se sídlem v Jihlavě. Lenka Nováková v rozhovoru nastínila, proč o tuto funkci usilovala a jaké jsou její plány v nové roli. Co ...

Komentáře (1)
16.07.2024 AktualityTrestných činů ubývá. Kriminálka objasní na Vysočině každý druhý případ

Policisté na Vysočině zveřejnili statistiku kriminality za letošních prvních šest měsíců. Vyplývá z ní, že počet spáchaných trestných činů poklesl oproti stejnému období loni o více ...

Komentáře (0)
15.07.2024 AktualityV Krahulčí voda zatopila 30 domů

Hladina řeky Želetavky v Jemnici na Třebíčsku v noci z pátka na sobotu klesla na první povodňový stupeň, v poledne se vrátila do normálu. V pátek kolem 20:00 se vlivem intenzivních srážek ...

Komentáře (0)
15.07.2024 AktualityV parku Gustava Mahlera už není možné venčit psy

Psi nesmí ode dneška do parku Gustava Mahlera. Důvodem je zachování piety místa i většího klidu pro návštěvníky. Park mohou využívat rodiny s dětmi pro relaxaci nebo třeba piknik. „Lidé ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net