Reklama
Dnes je sobota 01.04.2023     svátek má Hugo

Sklepení někdejší německé školy patří do léta ženským aktům fotografa Nazgúla

FOTOGRAFIE jihlavského autora Nazgúla si návštěvníci v Galerii Smrčná mohou prohlížet až do léta.  Foto: Jiří Varhaník
FOTOGRAFIE jihlavského autora Nazgúla si návštěvníci v Galerii Smrčná mohou prohlížet až do léta. Foto: Jiří Varhaník

1.3.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Práci fotografů z prostředí Jihlavska představuje Galerie Smrčná, kterou obec vybudovala adaptací někdejšího neutěšeného a nepořádkem zaplněného sklepení budovy místního úřadu, někdejší německé školy. 
Vedle osobností tvůrců se v galerii střídají i fotografické žánry, a tak tu byly v nedávné minulosti k vidění dokumentární i umělecké fotografie autorů Josefa a Petra Klukanových, portréty barrandovských filmových hvězd od Antonína Chloupka, anebo reportážní snímky třešťského agenturního novináře Luboše Pavlíčka.


Nově na ně navazuje výstava počítačově upravovaných ženských aktů z dílny jihlavského autora, který zde vystupuje pod pseudonymem Nazgúl. Na slavnostní vernisáži přivítal starosta obce Josef Nechvátal 9. února ve společenské místnosti úřadu několik desítek místních občanů doslova všech generací. Kdo ovšem chyběl, byl samotný protagonista výstavy.  
Kolekci svých fotografií totiž třebíčský rodák Nazgúl zastřešil titulem „Chci zůstat v anonymitě...“. „Vymínil si, že nechce zveřejnit svoji identitu. Odmítl se osobně zúčastnit vernisáže a místo sebe poslal rentgenologický snímek svého chrupu,“ pobavil v úvodním slově návštěvníky vernisáže kurátor galerie Jiří Čada ze Školy ekonomiky a cestovního ruchu (ŠECR).


I tak se návštěvníci zahájení (při kterém nakonec mimoděk padlo i autorovo křestní jméno) o vystavujícím dověděli řadu indicií. 
Tak například, že je mu 66 let, že je vystudovaným vojenským inženýrem a v armádě strávil třicet let, ale pro svou uměleckou vášeň pro ženský fotografický akt měl problémy s vojenským kariérním postupem. 
„Jednou jsem vyfotil nahatou dceru jednoho plukovníka a kontrarozvědka mně zabavila všechny mé negativy. Díky tomu mému focení jsem pak do civilu po letech odcházel jako pouhý major, zatímco moji vrstevníci už byli plukovníky,“ vzpomíná sám Nazgúl.
Při vernisáži zazněly i další „nápovědy“ k identifikaci autora: že v minulosti pracoval v redakci Jihlavských listů, anebo že se po listopadu 1989 stal prezidentem Horáckého fotoklubu a zasadil se o záchranu této značky.


Že fotit začal už v šestnácti letech poté, kdy po otci zdědil východoněmecký fotoaparát Exa a fotokomoru. A že jeho prvními „modelkami“ byly slepice doma na dvoře, aby ovšem už vzápětí svlékl před fotoaparátem svoji tehdejší kamarádku. Na fotkách prý překvapivě vypadala lépe, než ty slepice, a o celoživotním fotografickém zaměření bylo rozhodnuto.  

 

V obci naučných stezek
Výtvarnými a vzdělávacími aktivitami oslovuje obec Smrčná návštěvníky v rámci rodinné turistiky, ale i školáky z Jihlavy a okolí. Děti při výletech navštěvují místní včelí, historicko-naučnou i přírodovědně-naučnou stezku v osobním doprovodu starosty, zažívají exkurzi u zemědělce, projdou si okolí Černého rybníka, tvoří v keramické dílně, navštíví galerii i novou knihovnu, kterou obec zřídila „za covidu“. 
„Děti vytáhnou mobily a fotí si, co se jim líbí. Fotky či obrázky v galerii vnímají svýma očima, mnohé si z nich odnášejí - třeba z fotografií pana Josefa Klukana informaci o tom, jak vypadal Krecl na jihlavském náměstí. Mnohé z dětí věděly, že stával na místě dnešního Prioru,“ popisuje rodačka ze Smrčné Monika Jonášová, koordinátorka dění kolem galerie i zdejších naučných stezek.   


Při jejich budování obec využívá možnosti dotací. Nedávno ve Smrčné otevřeli novou naučnou stezku v místní části Vranov. Tabule na ní přinášejí informace k tématům Zvířata kolem nás, Rostliny kolem nás a Evropské rozvodí. 
Obec také zmapovala boží muka na svém katastru a s využitím evropských prostředků už většinu z nich zvládla i zrenovovat. „Máme jich celkem patnáct, a už jen poslední čtyři nejsou opraveny,“ vypočítává Jonášová. 
Naučné stezky, mapu božích muk i historické informace obec zpracovala v podobě turistických tištěných materiálů a pohlednic. Nechybí mezi nimi materiály o místní „fabrice“ - Sklárnách Victoria z konce osmdesátých let 19. století, anebo o historii německé školy (Volksschule Simmersdorf). Právě v její budově z roku 1797 dnes sídlí obecní úřad a Galerie Smrčná. Podobně obec zpracovala historii českého školství, která se v obci začala psát převratem v roce 1918.  
Ve Smrčné mají nejdéle vedenou kroniku v Kraji Vysočina, je z roku 1836. K výrazným zaznamenaným událostem v ní patří požár zdejšího barokního kostela a následná výstavba nového kostela sv. Mikuláše. V té souvislosti v obci usilují o získání a instalaci důstojného zvonu do kostelní zvonice. 


„Měli jsme tři zvony, teď už je na věži jen ´umíráček´. První zvony nám shořely, ty druhé nám sebrala válka. Ty třetí bychom chtěli pořídit třeba z prostředků za titul Vesnice roku, o který usilujeme…,“ uvažuje Jonášová.
Obec se do soutěže zapojila už třikrát. Mimo jiné v ní vyhrála tzv. „Modrou stuhu“ za aktivity v oblasti společenského života. 
„Zvon přijde tak na 250 tisíc, zatím máme kolem 80 tisíc. Ty peníze shromažďujeme na jedné hromádce a řekla jsem, že bych byla ráda, abychom je neprojedli, nepropili, nekupovali za ně počítače, ale koupili si za ně jednou právě hezký zvon,“ zve M. Jonášová k návštěvě Smrčné. 

 

Světlovody ponorek
Výstavu fotografa Nazgúla v místní galerii bude možné při výletech do Smrčné navštívit celý půlrok. Potrvá do poloviny léta. 
Nazgúl fotí v ateliéru, v městském či industriálním prostředí i v přírodě. Výstava ve Smrčné zřetelně dokládá také jeho vášeň pro fotografický digitál ve spojení s výpočetní technikou. 
Do finální podoby vystaveného souboru snímků promlouvaly také studentky žurnalistiky na jihlavské škole ŠECR, které se podle J. Čady zapojují do výběru fotografa i konkrétních děl. Komorní rozměr galerie přitom vede k soustředění na podstatu tvorby vystavujících. Ta se zde dostává do dialogu s rustikálním prostředím, do jehož vzniku se při adaptaci sklepního prostoru zapojili místní řemeslníci.


Odhalený kámen zdiva i podlaha ze zámkové dlažby korespondují s mikroexpozicemi, které v zákoutích galerie komentují historii obce, ať už jde o zemědělský život, provoz domácností, nedalekou Starou Huť či místní sklárnu. 
Návštěvník tu narazí na zajímavé exponáty doslova od starých nahřívacích žehliček, kolovratu, vah či závaží, přes mlýnské kameny, cepy a chomouty pro koňský zápřah až po skleněné válce světlovodů do britských ponorek nebo kruhové skleněné terče lodních oken, které se tu vyráběly. Galerie Smrčná je přístupná v provozní době obecního úřadu. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
21.03.2023 KulturaKultura spojuje, zní z šedesátého Třešťského jara

Celkem šestnáct soutěžních a dvě nesoutěžní ochotnická představení zažije v těchto dnech sál kulturního domu v Třešti. Začalo 60. Třešťské divadelní jaro (TDJ). V posledních ...

Komentáře (0)
20.03.2023 KulturaDomluvíme se i bez kapelníka

Swingovou muziku v aranžích pro komorní nástrojovou sestavu šíří po Jihlavsku i okolí kapela Bee Band. Její obsazení se usadilo záhy po vzniku. Z toho původního odešel houslista Tomáš ...

Komentáře (0)
19.03.2023 KulturaJak projeli západní Afrikou

Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar dokončili po třech letech svoji cestu po Africe v rámci projektu Po jedné stopě. Vyprávět o ní budou 20. března od 19 hodin v divadelním sále ...

Komentáře (0)
18.03.2023 KulturaHudební festivaly přežily covid a jsou zpět

Metalurgia počtvrté • Jedním z prvních festivalů bude letos polenská metalová Metalurgia. Jak zveřejnili organizátoři z Polenského klubu a kapely Průmyslová smrt, uskuteční se letošní ...

Komentáře (0)
18.03.2023 KulturaHudební festivaly přežily covid a jsou zpět

Metalurgia počtvrté • Jedním z prvních festivalů bude letos polenská metalová Metalurgia. Jak zveřejnili organizátoři z Polenského klubu a kapely Průmyslová smrt, uskuteční se letošní ...

Komentáře (0)
17.03.2023 KulturaNa státních památkách se od nové sezóny vstupné nezdraží

Hlavní turistická sezóna začne na památkách 1. dubna. Národní památkový ústav (NPÚ) nebude na památkách ve své správě zdražovat vstupné. NPÚ celkově spravuje stovku státních hradů, ...

Komentáře (0)
17.03.2023 KulturaKapela Oči pokřtí nový zpěvník Společný okamžik

Koncert nazvaný Společný okamžik uspořádá jihlavská kapela Oči v sobotu 18. března od 19 hodin. Během večera pokřtí stejnojmenný zpěvník své autorské tvorby. Hejtman Vysočiny Vítězslav ...

Komentáře (0)
16.03.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Šárka Býčková: Kde bych chtěla žít? Stoprocentně v New Yorku!

„Dělej chyby, ale nenech tu po sobě svinčík!“ Šárka Býčková Dětství prožila v Sušici na Šumavě. „Myslím, že v době, kdy jsem vyrůstala, v Sušici ani nebyl žádný ...

Komentáře (0)
16.03.2023 KulturaModelářská výstava O Štít města Jihlavy se od Mahlera stěhuje do DKO

Členové Klubu plastikových modelářů Jihlava (KPM) připravují na 18. březen 48. ročník modelářské soutěže a výstavy O Štít města Jihlavy. Letos se uskuteční v prostorách DKO Jihlava. ...

Komentáře (0)
15.03.2023 KulturaNa šedesáté Třešťské jaro se chystají i z Brtnice, Stonařova, Jihlavy či Polné

Jedna z nejstarších českých ochotnických přehlídek překonala dvouletou vynucenou covidovou pauzu v letech 2020 a 2021 a po loňském 59. ročníku letos slaví šedesátku. Třešťské divadelní ...

Komentáře (0)
14.03.2023 KulturaSokolovnou tančily kosmické bytosti

Sokolský maškarní ples šibřinky byl v sobotu věnován kosmické tematice. Součástmi jihlavských šibřinek byly letos kosmopromenáda masek nebo znalostní zábavný kvíz s kosmickou tematikou. ...

Komentáře (0)
12.03.2023 KulturaU diváků Chumelení zvítězily Královny

Možnost diváckého hodnocení formou hlasování ústřižkem vstupenky bylo letošní novinkou festivalu Dobronínské divadelní chumelení. Jeho 20. ročník organizoval dobronínský soubor Zmatkaři ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net