Reklama
Dnes je pátek 09.06.2023     svátek má Stanislava

Sklepení někdejší německé školy patří do léta ženským aktům fotografa Nazgúla

FOTOGRAFIE jihlavského autora Nazgúla si návštěvníci v Galerii Smrčná mohou prohlížet až do léta.  Foto: Jiří Varhaník
FOTOGRAFIE jihlavského autora Nazgúla si návštěvníci v Galerii Smrčná mohou prohlížet až do léta. Foto: Jiří Varhaník

1.3.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Práci fotografů z prostředí Jihlavska představuje Galerie Smrčná, kterou obec vybudovala adaptací někdejšího neutěšeného a nepořádkem zaplněného sklepení budovy místního úřadu, někdejší německé školy. 
Vedle osobností tvůrců se v galerii střídají i fotografické žánry, a tak tu byly v nedávné minulosti k vidění dokumentární i umělecké fotografie autorů Josefa a Petra Klukanových, portréty barrandovských filmových hvězd od Antonína Chloupka, anebo reportážní snímky třešťského agenturního novináře Luboše Pavlíčka.


Nově na ně navazuje výstava počítačově upravovaných ženských aktů z dílny jihlavského autora, který zde vystupuje pod pseudonymem Nazgúl. Na slavnostní vernisáži přivítal starosta obce Josef Nechvátal 9. února ve společenské místnosti úřadu několik desítek místních občanů doslova všech generací. Kdo ovšem chyběl, byl samotný protagonista výstavy.  
Kolekci svých fotografií totiž třebíčský rodák Nazgúl zastřešil titulem „Chci zůstat v anonymitě...“. „Vymínil si, že nechce zveřejnit svoji identitu. Odmítl se osobně zúčastnit vernisáže a místo sebe poslal rentgenologický snímek svého chrupu,“ pobavil v úvodním slově návštěvníky vernisáže kurátor galerie Jiří Čada ze Školy ekonomiky a cestovního ruchu (ŠECR).


I tak se návštěvníci zahájení (při kterém nakonec mimoděk padlo i autorovo křestní jméno) o vystavujícím dověděli řadu indicií. 
Tak například, že je mu 66 let, že je vystudovaným vojenským inženýrem a v armádě strávil třicet let, ale pro svou uměleckou vášeň pro ženský fotografický akt měl problémy s vojenským kariérním postupem. 
„Jednou jsem vyfotil nahatou dceru jednoho plukovníka a kontrarozvědka mně zabavila všechny mé negativy. Díky tomu mému focení jsem pak do civilu po letech odcházel jako pouhý major, zatímco moji vrstevníci už byli plukovníky,“ vzpomíná sám Nazgúl.
Při vernisáži zazněly i další „nápovědy“ k identifikaci autora: že v minulosti pracoval v redakci Jihlavských listů, anebo že se po listopadu 1989 stal prezidentem Horáckého fotoklubu a zasadil se o záchranu této značky.


Že fotit začal už v šestnácti letech poté, kdy po otci zdědil východoněmecký fotoaparát Exa a fotokomoru. A že jeho prvními „modelkami“ byly slepice doma na dvoře, aby ovšem už vzápětí svlékl před fotoaparátem svoji tehdejší kamarádku. Na fotkách prý překvapivě vypadala lépe, než ty slepice, a o celoživotním fotografickém zaměření bylo rozhodnuto.  

 

V obci naučných stezek
Výtvarnými a vzdělávacími aktivitami oslovuje obec Smrčná návštěvníky v rámci rodinné turistiky, ale i školáky z Jihlavy a okolí. Děti při výletech navštěvují místní včelí, historicko-naučnou i přírodovědně-naučnou stezku v osobním doprovodu starosty, zažívají exkurzi u zemědělce, projdou si okolí Černého rybníka, tvoří v keramické dílně, navštíví galerii i novou knihovnu, kterou obec zřídila „za covidu“. 
„Děti vytáhnou mobily a fotí si, co se jim líbí. Fotky či obrázky v galerii vnímají svýma očima, mnohé si z nich odnášejí - třeba z fotografií pana Josefa Klukana informaci o tom, jak vypadal Krecl na jihlavském náměstí. Mnohé z dětí věděly, že stával na místě dnešního Prioru,“ popisuje rodačka ze Smrčné Monika Jonášová, koordinátorka dění kolem galerie i zdejších naučných stezek.   


Při jejich budování obec využívá možnosti dotací. Nedávno ve Smrčné otevřeli novou naučnou stezku v místní části Vranov. Tabule na ní přinášejí informace k tématům Zvířata kolem nás, Rostliny kolem nás a Evropské rozvodí. 
Obec také zmapovala boží muka na svém katastru a s využitím evropských prostředků už většinu z nich zvládla i zrenovovat. „Máme jich celkem patnáct, a už jen poslední čtyři nejsou opraveny,“ vypočítává Jonášová. 
Naučné stezky, mapu božích muk i historické informace obec zpracovala v podobě turistických tištěných materiálů a pohlednic. Nechybí mezi nimi materiály o místní „fabrice“ - Sklárnách Victoria z konce osmdesátých let 19. století, anebo o historii německé školy (Volksschule Simmersdorf). Právě v její budově z roku 1797 dnes sídlí obecní úřad a Galerie Smrčná. Podobně obec zpracovala historii českého školství, která se v obci začala psát převratem v roce 1918.  
Ve Smrčné mají nejdéle vedenou kroniku v Kraji Vysočina, je z roku 1836. K výrazným zaznamenaným událostem v ní patří požár zdejšího barokního kostela a následná výstavba nového kostela sv. Mikuláše. V té souvislosti v obci usilují o získání a instalaci důstojného zvonu do kostelní zvonice. 


„Měli jsme tři zvony, teď už je na věži jen ´umíráček´. První zvony nám shořely, ty druhé nám sebrala válka. Ty třetí bychom chtěli pořídit třeba z prostředků za titul Vesnice roku, o který usilujeme…,“ uvažuje Jonášová.
Obec se do soutěže zapojila už třikrát. Mimo jiné v ní vyhrála tzv. „Modrou stuhu“ za aktivity v oblasti společenského života. 
„Zvon přijde tak na 250 tisíc, zatím máme kolem 80 tisíc. Ty peníze shromažďujeme na jedné hromádce a řekla jsem, že bych byla ráda, abychom je neprojedli, nepropili, nekupovali za ně počítače, ale koupili si za ně jednou právě hezký zvon,“ zve M. Jonášová k návštěvě Smrčné. 

 

Světlovody ponorek
Výstavu fotografa Nazgúla v místní galerii bude možné při výletech do Smrčné navštívit celý půlrok. Potrvá do poloviny léta. 
Nazgúl fotí v ateliéru, v městském či industriálním prostředí i v přírodě. Výstava ve Smrčné zřetelně dokládá také jeho vášeň pro fotografický digitál ve spojení s výpočetní technikou. 
Do finální podoby vystaveného souboru snímků promlouvaly také studentky žurnalistiky na jihlavské škole ŠECR, které se podle J. Čady zapojují do výběru fotografa i konkrétních děl. Komorní rozměr galerie přitom vede k soustředění na podstatu tvorby vystavujících. Ta se zde dostává do dialogu s rustikálním prostředím, do jehož vzniku se při adaptaci sklepního prostoru zapojili místní řemeslníci.


Odhalený kámen zdiva i podlaha ze zámkové dlažby korespondují s mikroexpozicemi, které v zákoutích galerie komentují historii obce, ať už jde o zemědělský život, provoz domácností, nedalekou Starou Huť či místní sklárnu. 
Návštěvník tu narazí na zajímavé exponáty doslova od starých nahřívacích žehliček, kolovratu, vah či závaží, přes mlýnské kameny, cepy a chomouty pro koňský zápřah až po skleněné válce světlovodů do britských ponorek nebo kruhové skleněné terče lodních oken, které se tu vyráběly. Galerie Smrčná je přístupná v provozní době obecního úřadu. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
26.05.2023 KulturaLukáš Vaculík hraje zubaře

Herci Divadelní společnosti Háta přivezou 1. 6. (19) do DKO Jihlava hru Abe Burrowse Kaktusový květ. V příběhu bláznivé komedie má zubař Julian Wiston (Lukáš Vaculík) poměr s Toni Simmonsovou. ...

Komentáře (0)
25.05.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY -Martin Kolář: Dělat divadlo je snazší než stavět rozhledny...

„Je to zvláštním způsobem uspokojivé, ta cesta od nápadu k děkovačce…“ Martin Kolář Martin Kolář, přezdívaný „Skřítek“, pochází z širšího okruhu rodiny ...

Komentáře (0)
25.05.2023 KulturaMuzejní čtvrtletník představuje také projekt výzkumu důlních děl

První číslo 13. ročníku svého čtvrtletníku Museum factum věnuje Muzeum Vysočiny Jihlava zejména nedávnému otevření své nové pobočky na Starém Městě v Telči s expozicí Křehká krása ...

Komentáře (0)
24.05.2023 KulturaPláštěnka při letošním turistickém Tesláckém šotku mohla zůstat v batozích

Na 125 turistů se v sobotu vydalo na trasy tradiční jihlavské turistické akce Teslácký šotek. Slunečná sobota přitom nabízela řadu konkurenčních turistických akcí - Putování za Santinim, ...

Komentáře (0)
23.05.2023 KulturaKostelečtí hasiči se znovu pouštějí do organizování místní kultury

Zapojit se co nejvíce do dění a organizování kultury v Kostelci u Jihlavy je cílem tamního Sboru dobrovolných hasičů, který po čase obnovil svoji činnost. „Po několika letech nečinnosti ...

Komentáře (0)
20.05.2023 KulturaSólisté i komorní seskupení jihlavské ZUŠky zažívají mimořádně úspěšný závěr školního roku

Mimořádně úspěšný závěr školního roku prožívá ZUŠ Jihlava z pohledu umístění žáků v Ústředních kolech soutěží základních uměleckých škol. Umístění na předních místech ...

Komentáře (0)
19.05.2023 KulturaOsudy čtrnácti generací předků zpřístupnil badatel na internetu

Zdarma ke stažení poskytl v těchto dnech jihlavský autor Libor Kučera (* 1964) na internetu svoji genealogickou knihu Obrazy svázané pavučinou. Prvotina L. Kučery (povoláním obchodního ...

Komentáře (1)
19.05.2023 KulturaTři dny patří Kreativnímu festivalu Mahler dětem

Od včerejška do soboty 20. května se v Jihlavě odehrává Kreativní festival Mahler dětem. Akci pořádá příspěvková organizace města Brána Jihlavy v rámci projektu Mahler je hudba! ...

Komentáře (0)
18.05.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Taťána Schottnerová : Nejlépe se cítím v dramatických rolích…

„Nejhorší na světě je srážka s blbcem…“ Taťána Schottnerová Letos začátkem května oslavila kulaté jubileum jedna z dlouholetých kmenových hereček Horáckého ...

Komentáře (0)
18.05.2023 KulturaAlternativu proměnili v mykologickou laboratoř

Mezinárodní dvojice umělců Tom Kotik a Daniel Vlček přinesla do jihlavské Oblastní galerie Vysočiny (OGV) vyústění řady svých instalací, které vznikaly střídavě v Čechách a v USA. ...

Komentáře (0)
17.05.2023 KulturaPocta malířům: kovář Poldi Habermann vystavuje obrazy

V Kavárně Muzeum v Jihlavě vystavuje do 28. května své obrazy Poldi Habermann z tradičního kovářského rodu. Výstava nese titul Pocta malířům. Jihlavský rodák Poldi Habermann (* 1955) ...

Komentáře (0)
16.05.2023 KulturaČasarová bavila publikum v autorské stand-up operetě

Sopranistka Miroslava Časarová prokazovala v neděli večer v DKO Jihlava svůj smysl pro nadsázku a humor v koncertním operetním stand-up programu Konkurz do divadla. Ten uvádí spolu s Filharmonií ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net