Reklama
Dnes je úterý 06.06.2023     svátek má Norbert

HERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY -Martin Kolář: Dělat divadlo je snazší než stavět rozhledny...


25.5.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

„Je to zvláštním způsobem uspokojivé, ta cesta od nápadu k děkovačce…“             Martin Kolář

 

Martin Kolář, přezdívaný „Skřítek“, pochází z širšího okruhu rodiny Kolářových, která je výrazným fenoménem na poli kulturního dění v Jihlavě a okolí.

Toto prostředí ho výrazně ovlivnilo i v jeho divadelním směřování. Přesto ho teprve ve druhém ročníku studia na průmyslovce kamarádka přivedla do dramatického oboru na Lidové škole umění v Jihlavě, kde jej posléze pedagožka Jana Kočí nasměrovala na divadelní školu. 

Někdy mezi svým 12. a 14. rokem viděl svá první představení brněnské Husy na provázku, Ha-Divadla a dalších souborů, které zval do Jihlavy jeho strýc, organizátor Milan Medvěd Kolář. Silný vliv na něho měla např. představení Brechtovy Svatby v Scherhauferově režii nebo inscenace Koncert V, ale také představení Cimrmanů.

Navštěvoval činoherní Ho-rácké divadlo, od roku 1988 jezdil do letní Telče, kde byly součástí folkového festivalu také divadelní produkce. Znovu se tak potkával s Husou na provázku či Ha-Divadlem, zajížděli sem J. Dušek, Divadlo Klauniky či Bolek Polívka. K zásadním momentům řadí Kolář např. setkání s Léblovou inscenací Výběrčí.

Obor rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika vystudoval na Divadelní fakultě brněnské JAMU v letech 1993-1998. Do dubna roku 2000 poté působil jako vychovatel v organizaci Denní a týdenní pobyt mládeže Jihlava, další tři roky pracoval na pozici odborného referenta na odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

Krátce byl obchodním referentem v Hotelu Gustav Mahler Jihlava, poté v letech 2005-2008 vedl Klub pacientů Psychiatrické léčebny. Od začátku školního roku 2008/2009 nastoupil na post učitele literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy v Jihlavě, kde působí dosud.

V několika souborech se tu pod jeho vedením seznamovaly s divadelní tvorbou stovky dětí. Inscenace, které s nimi z pozice pedagoga dramatiky tvoří na principu společného hledání témat a přístupů a kolektivní režie, získaly řadu ocenění na divadelních festivalech.

K žákům se staví partnersky, rovnocenně a kolegiálně. „Hážu dětem nějakou energii, sem tam trošku, a pak si ji od nich beru zpátky, když začnou rozvíjet nápady a začne vznikat něco zajímavého - to jsou pak vlny, někdy až tsunami. A čím méně mám energie, tím jsou ty vlny menší. Je to takové absurdní perpetuum mobile – funguje to skoro samo, ale všichni musíme pořád šlapat,“ komentuje M. Kolář svoji roli učitele.

Dramatik, režisér, herec

Jako dramatik je autorem textů komediálního žánru s výraznými a aktuálními společenskými, ale i politickými tématy.  

Po roce 2000 spoluzaložil s přáteli z jihlavského divadelního prostředí nezávislé divadelní studio De Facto Mimo (DFM). Do roku 2005 soubor působil ve vlastním sálku ve dvoře domu v Brněnské ulici. Po odmlce, kdy se studio pod Kolářovým vedením věnovalo takřka výhradně tvorbě pro dětské publikum, nalezlo v roce 2011 domovskou scénu v nově otevřeném divadle DIOD Sokola Jihlava.

DFM zkouší ve sklepním prostoru Pivovaru Jihlava. Martin Kolář -  dramatik se stal jeho takřka výlučným kmenovým autorem a režisérem. Ve většině inscenací pro děti i pro dospělé publikum si také sám zahrál coby herec.

Stejně jako v dramatické tvorbě, také ve svém herectví čerpá ze schopnosti pozorovat a přirozeně přenášet reálné prožitky do divadelního prostoru. 

Soubor DFM se pod jeho vedením opakovaně účastnil národních přehlídek neprofesionálního divadla, včetně Jiráskova Hronova (2002, Hukot 4). Kolářovy inscenace vidělo publikum také na mezinárodních festivalech ve Finsku, Jižní Koreji, Itálii nebo na Slovensku.

Jeho texty realizovala rovněž profesionální česká divadla (Mahenova činohra ND Brno, Městské divadlo Most, Divadlo Polárka Brno, Divadelní studio Marta, Malá scéna Zlín). Jihlavské Horácké divadlo inscenovalo na podzim 2021 v režii Michala Skočovského Kolářovu satirickou komedii Zahrádky.

„Netuším. Vůbec nevím, kde se to vzalo. Je to snazší než stavět rozhledny a bezpečnější než cestovat na druhý konec světa. Je to zvláštním způsobem uspokojivé, ta cesta od nápadu k děkovačce,“ uvažuje M. Kolář nad svojí motivací dělat divadlo. 

Jako autor vždy potřebuje silné téma: „Vždycky je aktuální, ale při psaní ho tak šikovně zahrnu a obalím textem, že ho pak sám těžko hledám. Ale je tam. A třeba ze hry Zabít málo, kterou teď máme s DFM na repertoáru, to leze čím dál víc. Bohužel.“

Čím dál méně podle svých slov rozumí zažitému „štatulkování“ a rozdělování mezi profesionálním a amatérským divadlem. „My prostě hrajeme, baví nás to, lidi na nás chodí. Já si doma všechno rozděluju do krabiček, ale u divadla to fakt nepotřebuju. Buď mě baví, nebo nebaví. A často mám pocit, že tomu vůbec nerozumím.“           

 

MgA. Martin Kolář

* 27. 8. 1972, Jihlava

 Vystudovaný dramatik, vedoucí osobnost, kmenový autor, režisér a herec poloprofesionálního činoherního souboru De Facto Mimo Jihlava. * Pedagog literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy v Jihlavě.

 

Scénáře, režie a herecká účast

Martina Koláře:

De Facto Mimo Jihlava (výběr)

 Šaškumprásk  Kašpárek a drak  Modrej drahokamen aneb Zelená Gizela a Mrkvajzníci  Zelené prasátko  Kája v cirkuse  vánoční hra Narodil se Ježíšek (pouliční divadlo).

 Námluvy (autor A. P. Čechov)  Voda na kafe (režie Milena Hurajová)  Nedonošený klokan (režie Dagmar Brtnická)  Výběrčí (autor M. Uhde)  Hukot 4  Návrat zpopelněného (autor P. H. Cami, spolurežie Dagmar Brtnická a Martin Ruml).

 Groteska  Kleštěnec z pralesa (autor P. H. Cami)  Láska a jiné superschopnosti  Hukot 4 (a půl)  Žijí mezi námi  Třetí světová láska  Genderama  Zabít málo. 

 Jako spoluautor, režisér a herec realizoval od roku 2001 také sérii poloimprovizovaných společensko-satirických kabaretů De Facto Mimochodník.

 Společně s performerem a hudebníkem Matějem Kolářem od roku 2004 vystupoval v pouličním představení s africkou tematikou Unkulunkulu.

 Zejména pod hlavičkou DFM se podílel na programech mimo studio (Týden duševního zdraví PL Jihlava, havířská pouť na Jánském kopečku, kejklířská pouliční akce Saltimbango, akce k otevírání nových pavilonů v Zoo Jihlava, Hodokvas Roštejn, moderování akcí, čtení dětem, vánoční Živé betlémy DFM v Divadle Na Kopečku Jihlava apod.). 

 

Realizace NaKop Tyjátr Jihlava

 Trampoty brouka Pytlíka (autor O. Sekora) - dramatizace a režie M. Kolář (2005).

 

Divadelní realizace textů

  Mahenova činohra ND Brno – Malý princ (texty písní)  Městské divadlo Most – Voda na kafe  Divadlo Polárka Brno – Šaškumprásk, Pozdvižení v Lexiku, Brouk Pytlík  Divadelní studio Marta – Pozdvižení v Lexiku  Malá scéna Zlín – Modrej drahokamen  Český rozhlas Brno – Vyzvánění, Nedonošený klokan, Jako v pytli  Český rozhlas Praha – Nezvyklé krásy  Český rozhas České Budějovice – Voda na kafe  Česká televize – scénáře pro seriály TV MiniUni, Kája a Mat+Ema+Tika, Skautská pošta 1918.

 

Publikační činnost (výběr)

 Povídky ve sbírkách Mlok 2001 - sborník vítězných prací O cenu Karla Čapka (Straky na vrbě, 2001)  Kočas (Straky na vrbě, 2001)  Zabij mě líp (Listen, 2005)  Pod kočičími hlavami (Trifid, 2008)  časopis Pevnost  Divadelní texty a reportáže v časopise Amatérská scéna  Společenstvo Pevnosti (Fantom Print, 2014)  Dvanáct nesmrtelných (Argo, 2015).

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
24.05.2023 KulturaPláštěnka při letošním turistickém Tesláckém šotku mohla zůstat v batozích

Na 125 turistů se v sobotu vydalo na trasy tradiční jihlavské turistické akce Teslácký šotek. Slunečná sobota přitom nabízela řadu konkurenčních turistických akcí - Putování za Santinim, ...

Komentáře (0)
23.05.2023 KulturaKostelečtí hasiči se znovu pouštějí do organizování místní kultury

Zapojit se co nejvíce do dění a organizování kultury v Kostelci u Jihlavy je cílem tamního Sboru dobrovolných hasičů, který po čase obnovil svoji činnost. „Po několika letech nečinnosti ...

Komentáře (0)
20.05.2023 KulturaSólisté i komorní seskupení jihlavské ZUŠky zažívají mimořádně úspěšný závěr školního roku

Mimořádně úspěšný závěr školního roku prožívá ZUŠ Jihlava z pohledu umístění žáků v Ústředních kolech soutěží základních uměleckých škol. Umístění na předních místech ...

Komentáře (0)
19.05.2023 KulturaOsudy čtrnácti generací předků zpřístupnil badatel na internetu

Zdarma ke stažení poskytl v těchto dnech jihlavský autor Libor Kučera (* 1964) na internetu svoji genealogickou knihu Obrazy svázané pavučinou. Prvotina L. Kučery (povoláním obchodního ...

Komentáře (1)
19.05.2023 KulturaTři dny patří Kreativnímu festivalu Mahler dětem

Od včerejška do soboty 20. května se v Jihlavě odehrává Kreativní festival Mahler dětem. Akci pořádá příspěvková organizace města Brána Jihlavy v rámci projektu Mahler je hudba! ...

Komentáře (0)
18.05.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Taťána Schottnerová : Nejlépe se cítím v dramatických rolích…

„Nejhorší na světě je srážka s blbcem…“ Taťána Schottnerová Letos začátkem května oslavila kulaté jubileum jedna z dlouholetých kmenových hereček Horáckého ...

Komentáře (0)
18.05.2023 KulturaAlternativu proměnili v mykologickou laboratoř

Mezinárodní dvojice umělců Tom Kotik a Daniel Vlček přinesla do jihlavské Oblastní galerie Vysočiny (OGV) vyústění řady svých instalací, které vznikaly střídavě v Čechách a v USA. ...

Komentáře (0)
17.05.2023 KulturaPocta malířům: kovář Poldi Habermann vystavuje obrazy

V Kavárně Muzeum v Jihlavě vystavuje do 28. května své obrazy Poldi Habermann z tradičního kovářského rodu. Výstava nese titul Pocta malířům. Jihlavský rodák Poldi Habermann (* 1955) ...

Komentáře (0)
16.05.2023 KulturaČasarová bavila publikum v autorské stand-up operetě

Sopranistka Miroslava Časarová prokazovala v neděli večer v DKO Jihlava svůj smysl pro nadsázku a humor v koncertním operetním stand-up programu Konkurz do divadla. Ten uvádí spolu s Filharmonií ...

Komentáře (0)
12.05.2023 KulturaDvakrát z nakladatelství Dobrý důvod v Proglasu

Novoříšský nakladatel Antonín Bína bude zítra, v sobotu 13. května, a poté o týden později, hovořit o nakladatelství Dobrý důvod a nových knihách v pořadu Knihovnička křesťanského ...

Komentáře (0)
14.05.2023 KulturaByla to blbost, kál se bezdomovec ignorující zákaz pobytu na Jihlavsku

Za zdi vazební věznice se dá dostat za nejrůznější překročení zákona. Bezdomovec Josef Gabor (58) z Prahy se ve vazbě ocitl před necelým čtvrt rokem kvůli tomu, že opakovaně ignoroval ...

Komentáře (0)
14.05.2023 KulturaPo čtvrtstoletí ukončil činnost pěvecký kroužek Seniorek

Po čtvrtstoletí se uzavřela práce jihlavského pěveckého kroužku Seniorek. Rostoucí věk zpěváků a ubývání sil vedly podle vedoucího kroužku Seniorek Bohumíra Boháčka k rozhodnutí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net