Dnes je čtvrtek 20.06.2024     svátek má Květa

HERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY -Martin Kolář: Dělat divadlo je snazší než stavět rozhledny...


25.5.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

„Je to zvláštním způsobem uspokojivé, ta cesta od nápadu k děkovačce…“             Martin Kolář

 

Martin Kolář, přezdívaný „Skřítek“, pochází z širšího okruhu rodiny Kolářových, která je výrazným fenoménem na poli kulturního dění v Jihlavě a okolí.

Toto prostředí ho výrazně ovlivnilo i v jeho divadelním směřování. Přesto ho teprve ve druhém ročníku studia na průmyslovce kamarádka přivedla do dramatického oboru na Lidové škole umění v Jihlavě, kde jej posléze pedagožka Jana Kočí nasměrovala na divadelní školu. 

Někdy mezi svým 12. a 14. rokem viděl svá první představení brněnské Husy na provázku, Ha-Divadla a dalších souborů, které zval do Jihlavy jeho strýc, organizátor Milan Medvěd Kolář. Silný vliv na něho měla např. představení Brechtovy Svatby v Scherhauferově režii nebo inscenace Koncert V, ale také představení Cimrmanů.

Navštěvoval činoherní Ho-rácké divadlo, od roku 1988 jezdil do letní Telče, kde byly součástí folkového festivalu také divadelní produkce. Znovu se tak potkával s Husou na provázku či Ha-Divadlem, zajížděli sem J. Dušek, Divadlo Klauniky či Bolek Polívka. K zásadním momentům řadí Kolář např. setkání s Léblovou inscenací Výběrčí.

Obor rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika vystudoval na Divadelní fakultě brněnské JAMU v letech 1993-1998. Do dubna roku 2000 poté působil jako vychovatel v organizaci Denní a týdenní pobyt mládeže Jihlava, další tři roky pracoval na pozici odborného referenta na odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

Krátce byl obchodním referentem v Hotelu Gustav Mahler Jihlava, poté v letech 2005-2008 vedl Klub pacientů Psychiatrické léčebny. Od začátku školního roku 2008/2009 nastoupil na post učitele literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy v Jihlavě, kde působí dosud.

V několika souborech se tu pod jeho vedením seznamovaly s divadelní tvorbou stovky dětí. Inscenace, které s nimi z pozice pedagoga dramatiky tvoří na principu společného hledání témat a přístupů a kolektivní režie, získaly řadu ocenění na divadelních festivalech.

K žákům se staví partnersky, rovnocenně a kolegiálně. „Hážu dětem nějakou energii, sem tam trošku, a pak si ji od nich beru zpátky, když začnou rozvíjet nápady a začne vznikat něco zajímavého - to jsou pak vlny, někdy až tsunami. A čím méně mám energie, tím jsou ty vlny menší. Je to takové absurdní perpetuum mobile – funguje to skoro samo, ale všichni musíme pořád šlapat,“ komentuje M. Kolář svoji roli učitele.

Dramatik, režisér, herec

Jako dramatik je autorem textů komediálního žánru s výraznými a aktuálními společenskými, ale i politickými tématy.  

Po roce 2000 spoluzaložil s přáteli z jihlavského divadelního prostředí nezávislé divadelní studio De Facto Mimo (DFM). Do roku 2005 soubor působil ve vlastním sálku ve dvoře domu v Brněnské ulici. Po odmlce, kdy se studio pod Kolářovým vedením věnovalo takřka výhradně tvorbě pro dětské publikum, nalezlo v roce 2011 domovskou scénu v nově otevřeném divadle DIOD Sokola Jihlava.

DFM zkouší ve sklepním prostoru Pivovaru Jihlava. Martin Kolář -  dramatik se stal jeho takřka výlučným kmenovým autorem a režisérem. Ve většině inscenací pro děti i pro dospělé publikum si také sám zahrál coby herec.

Stejně jako v dramatické tvorbě, také ve svém herectví čerpá ze schopnosti pozorovat a přirozeně přenášet reálné prožitky do divadelního prostoru. 

Soubor DFM se pod jeho vedením opakovaně účastnil národních přehlídek neprofesionálního divadla, včetně Jiráskova Hronova (2002, Hukot 4). Kolářovy inscenace vidělo publikum také na mezinárodních festivalech ve Finsku, Jižní Koreji, Itálii nebo na Slovensku.

Jeho texty realizovala rovněž profesionální česká divadla (Mahenova činohra ND Brno, Městské divadlo Most, Divadlo Polárka Brno, Divadelní studio Marta, Malá scéna Zlín). Jihlavské Horácké divadlo inscenovalo na podzim 2021 v režii Michala Skočovského Kolářovu satirickou komedii Zahrádky.

„Netuším. Vůbec nevím, kde se to vzalo. Je to snazší než stavět rozhledny a bezpečnější než cestovat na druhý konec světa. Je to zvláštním způsobem uspokojivé, ta cesta od nápadu k děkovačce,“ uvažuje M. Kolář nad svojí motivací dělat divadlo. 

Jako autor vždy potřebuje silné téma: „Vždycky je aktuální, ale při psaní ho tak šikovně zahrnu a obalím textem, že ho pak sám těžko hledám. Ale je tam. A třeba ze hry Zabít málo, kterou teď máme s DFM na repertoáru, to leze čím dál víc. Bohužel.“

Čím dál méně podle svých slov rozumí zažitému „štatulkování“ a rozdělování mezi profesionálním a amatérským divadlem. „My prostě hrajeme, baví nás to, lidi na nás chodí. Já si doma všechno rozděluju do krabiček, ale u divadla to fakt nepotřebuju. Buď mě baví, nebo nebaví. A často mám pocit, že tomu vůbec nerozumím.“           

 

MgA. Martin Kolář

* 27. 8. 1972, Jihlava

 Vystudovaný dramatik, vedoucí osobnost, kmenový autor, režisér a herec poloprofesionálního činoherního souboru De Facto Mimo Jihlava. * Pedagog literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy v Jihlavě.

 

Scénáře, režie a herecká účast

Martina Koláře:

De Facto Mimo Jihlava (výběr)

 Šaškumprásk  Kašpárek a drak  Modrej drahokamen aneb Zelená Gizela a Mrkvajzníci  Zelené prasátko  Kája v cirkuse  vánoční hra Narodil se Ježíšek (pouliční divadlo).

 Námluvy (autor A. P. Čechov)  Voda na kafe (režie Milena Hurajová)  Nedonošený klokan (režie Dagmar Brtnická)  Výběrčí (autor M. Uhde)  Hukot 4  Návrat zpopelněného (autor P. H. Cami, spolurežie Dagmar Brtnická a Martin Ruml).

 Groteska  Kleštěnec z pralesa (autor P. H. Cami)  Láska a jiné superschopnosti  Hukot 4 (a půl)  Žijí mezi námi  Třetí světová láska  Genderama  Zabít málo. 

 Jako spoluautor, režisér a herec realizoval od roku 2001 také sérii poloimprovizovaných společensko-satirických kabaretů De Facto Mimochodník.

 Společně s performerem a hudebníkem Matějem Kolářem od roku 2004 vystupoval v pouličním představení s africkou tematikou Unkulunkulu.

 Zejména pod hlavičkou DFM se podílel na programech mimo studio (Týden duševního zdraví PL Jihlava, havířská pouť na Jánském kopečku, kejklířská pouliční akce Saltimbango, akce k otevírání nových pavilonů v Zoo Jihlava, Hodokvas Roštejn, moderování akcí, čtení dětem, vánoční Živé betlémy DFM v Divadle Na Kopečku Jihlava apod.). 

 

Realizace NaKop Tyjátr Jihlava

 Trampoty brouka Pytlíka (autor O. Sekora) - dramatizace a režie M. Kolář (2005).

 

Divadelní realizace textů

  Mahenova činohra ND Brno – Malý princ (texty písní)  Městské divadlo Most – Voda na kafe  Divadlo Polárka Brno – Šaškumprásk, Pozdvižení v Lexiku, Brouk Pytlík  Divadelní studio Marta – Pozdvižení v Lexiku  Malá scéna Zlín – Modrej drahokamen  Český rozhlas Brno – Vyzvánění, Nedonošený klokan, Jako v pytli  Český rozhlas Praha – Nezvyklé krásy  Český rozhas České Budějovice – Voda na kafe  Česká televize – scénáře pro seriály TV MiniUni, Kája a Mat+Ema+Tika, Skautská pošta 1918.

 

Publikační činnost (výběr)

 Povídky ve sbírkách Mlok 2001 - sborník vítězných prací O cenu Karla Čapka (Straky na vrbě, 2001)  Kočas (Straky na vrbě, 2001)  Zabij mě líp (Listen, 2005)  Pod kočičími hlavami (Trifid, 2008)  časopis Pevnost  Divadelní texty a reportáže v časopise Amatérská scéna  Společenstvo Pevnosti (Fantom Print, 2014)  Dvanáct nesmrtelných (Argo, 2015).

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
06.06.2024 KulturaZačíná sezóna festivalů. Na Čeřínek zavítá i David Koller, na folkovky Cirk La Putyka

Také letošní letní hudební sezóna přinese na Jihlavsku několik tradičních festivalových akcí. Známé už jsou termíny i první programové detaily. • Jihlavské festivalové léto ...

Komentáře (0)
05.06.2024 KulturaZemřel zpěvák Vlasta Zahrádka

Nejen třebíčskou rockovou scénu zasáhla neuvěřitelná zpráva. Po těžké nemoci ve čtvrtek 30. května náhle zemřel ve věku 59 let zpěvák skupiny Carmen a dalších uskupení Vlasta Zahrádka. ...

Komentáře (0)
04.06.2024 KulturaVladimír Javorský beseduje

Hostem besedy na Malé scéně DKO Jihlava bude 5. června od 18 hodin herec a hudebník Vladimír Javorský. V besedě zavzpomíná ostravský rodák (* 1962) na své televizní a filmové začátky, ...

Komentáře (0)
01.06.2024 KulturaZahradou Petrkova: Tak jsme si z těch 400 položek něco ukázali

Je poslední dubnový víkend a v prosluněné parkové zahradě petrkovského statku zpívají ptáci. Zatímco v patře zámečku sleduje skupinka návštěvníků na plátně dokument Petrkov 13 o životě ...

Komentáře (0)
30.05.2024 KulturaPětice Emilů Holubů v jihlavské zoo přináší dětem inspirativní dokudivadlo

„Cesta to bude náročná. Budeme se prodírat močály, bacha, ať nešlápnete na hada!“ Tak nějak začíná u hlavního vstupu do jihlavské zoo nejnovější expedice českého cestovatele ...

Komentáře (0)
29.05.2024 KulturaNa brtnickém zámku mají letos vystoupit Žilková, hornista Baborák a snad i Doga

Vedle památek ve správě Národního památkového ústavu se návštěvníkům s jarem otevřel také Zámek Brtnice, který je v soukromém vlastnictví. Návštěvní doba je tu během května řešena ...

Komentáře (0)
28.05.2024 KulturaRoštejn slaví šedesátku ve správě muzea

Vedení Muzea Vysočiny Jihlava představilo plán akcína hradě Roštejně pro letošní sezónu. Od 1. června začne na nádvoří hradu výstava malířky Magdaleny Křenkové. Potrvá do konce sezóny. ...

Komentáře (0)
26.05.2024 KulturaPokřtí knihu o Schumpeterovi

V pondělí 27. května se v muzejním Malovaném sále od 17 hodin uskuteční představení nové knihy Josef Alois Schumpeter: Ekonom a humanista z moravské Třeště. Knihu vydalo Muzeum Vysočiny ...

Komentáře (0)
25.05.2024 KulturaDoprava k rekonstrukci muzejního dvora povede přes hlavní vstup z náměstí

Na nedávnou rekonstrukci fasád svých expozičních domů má jihlavské muzeum už v létě navázat další koordinačně náročnou stavební akcí. Podle ředitele muzea Karla Malého tento projekt ...

Komentáře (0)
23.05.2024 KulturaMuzeum přebírá databázi židovského obyvatelstva vytvořenou Ladislavem Vilímkem

Muzeum Vysočiny Jihlava začalo přebírat rozsáhlou databázi židovského obyvatelstva Jihlavska a širšího regionu, kterou po třicet let zpracovával bývalý jihlavský archivář Ladislav Vilímek ...

Komentáře (0)
22.05.2024 KulturaVůz následníka trůnu řídil při atentátu Leopold Lojka z Telče

V rámci cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás pořádají památkáři v Telči přednášku s názvem Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin. Připomene dosud obecně málo známou ...

Komentáře (0)
21.05.2024 KulturaVýtvarníci v ekokrizi nabízejí alternativy

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě otevřela v dubnu výstavu na téma Imaginární ekologie / Ekologické imaginace. V prostoru Alternativa v Komenského ulici 10 vystavují do 2. června svoji ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net