Reklama
Dnes je sobota 27.07.2024     svátek má Věroslav

Rusista a novinář Libor Dvořák: Putin se změnil v bunkrového dědu

DO JIHLAVY na faru Českobratrské církve evangelické zavítal odborník na Rusko Libor Dvořák. S občany besedoval na téma rok války na Ukrajině. Foto: Pavel Bajer
DO JIHLAVY na faru Českobratrské církve evangelické zavítal odborník na Rusko Libor Dvořák. S občany besedoval na téma rok války na Ukrajině. Foto: Pavel Bajer

2.3.2023 Kultura/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Okolo 40 lidí si přišlo v pátek 17. února vyslechnout přednášku předního českého odborníka na Rusko Libora Dvořáka. Beseda byla zaměřena na téma rok války na Ukrajině. Uskutečnila se na faře Českobratrské církve evangelické v Jihlavě. 
Známý rusista zde rozebíral rusko-ukrajinské vztahy v kontextu téměř celého teritoria bývalého Sovětského svazu. Hlavním tématem byly vztahy mezi Rusy a Ukrajinci. Hovořil mimo jiné o jejich jazycích i kultuře. 
„Ukrajinci umí zpravidla rusky naprosto bezpečně. To je tak dané, protože byly ruské školy,“ přiblížil. Podle něho však Rusové žijící především na Donbase, v Oděse nebo v Kyjevě zpravidla ukrajinsky nemluví.  
Zmínil, že již před ukrajinskou revolucí na Majdanu v letech 2013-2014 byla snaha poměrně násilně ruštinu na Ukrajině potlačovat, což rusky mluvící občané Ukrajiny nesli dosti nelibě. 
„Oni vlastně ty jazyky mají k sobě dost blízko, ale v žádném případě nemají k sobě blízko tak jako třeba čeština a slovenština,“ srovnal. „Jsou to jazyky dosti odlišné a mám takový pocit, že v jistém smyslu má ukrajinština blíž třeba k polštině,“ navázal. Připojil i vlastní zkušenost.  


„I já mám sklon mluvit na Ukrajině rusky, protože to je prostě jednodušší a vím, že ti lidé mi porozumí. Dneska bych se ovšem ale rozmýšlel,“ řekl s poukazem na probíhající válku. 
Situaci na Ukrajině srovnával s Běloruskem, kde je stav diametrálně odlišný. V této zemi mluví většina lidí rusky a běloruština je pro ně „exotickým“ jazykem. 
Dvořák uvedl, že například běloruský diktátor Alexandr Lukašenko je také ruskojazyčný a bělorusky se naučil až v době svého působení ve vysokých funkcích.  
„Na rozdíl od Bělorusů se Ukrajinci od samého začátku od osamostatnění v roce 1991 snažili o to, aby svůj národní jazyk povzbudili co nejvíc, aby je od Rusů odlišoval. Musím říci, že to celkem chápu,“ nastínil. 

 

Postupné odcizování se 
Ruská agrese na Ukrajině znamená prohloubení příkopů mezi ruskou a ukrajinskou společností a kulturou. Podle Dvořáka se na Ukrajině přestávají vydávat nejen knížky v ruštině.  
„Tam se opravdu volá po tom, aby nic, co je rusky, nemělo prostě cestu ke čtenáři, popřípadě k posluchači, proto se zakazují taky ruské televizní kanály,“ předestřel.  
„Zkrátka a dobře činí se vše proto, aby se Ukrajina a Ukrajinci definitivně etablovali jako samostatný svobodný stát, samostatný a svobodný národ a ukrajinština se stala autentickým jazykem ukrajinského národa,“ pokračoval ve svém výkladu. 
Naproti tomu upozornil, že ruská vládnoucí elita od Oranžové revoluce v letech 2004-2005 neustále přemýšlela, jak to udělat, aby ukrajinskou svébytnost potlačila. 
Rusko – ukrajinský konflikt Dvořák označil za tragédii. Vzhledem k historickému provázání obou národů existuje i velké množství smíšených manželství.  
„Čím déle ta válka bude trvat, tím to samozřejmě bude horší. To kulturní vzdalování je stále silnější,“ sdělil. 

 

Rusko nedokáže ovládat ani Sibiř
Dvořák dále zmínil fakt, že přes válečné útrapy režim Vladimira Putina v Rusku podporuje zhruba 80 % obyvatel. 
„Rusové jsou z velké většiny na vlády tvrdé ruky zvyklí,“ vysvětlil. Přesto konflikt Ruska s NATO považuje za málo pravděpodobný. Zdůraznil při tom však, že před zahájením ruské agrese na Ukrajině považoval tuto válku také za málo pravděpodobnou. 
Podle něho se Putin stylizuje do role tzv. znovusběratele historicky ruských území. „On usiluje o cosi jako alespoň vytvoření náhrady Sovětského svazu,“ podotkl. 
Podotkl přitom, že Rusko má problém zalidnit a kontrolovat rozsáhlé území Sibiře. Zmínil, že v souvislosti s tím například došlo k ilegálnímu pronikání čínských dřevařů až na Ural, který je vzdálený tisíce kilometrů od čínské hranice. „Moskva si s tak velkým územím neumí poradit a řeší to diktaturou,“ poznamenal. 

 

Co bude po Putinovi?
Dotazy přítomné veřejnosti směřovaly například na Minské dohody, které byly uzavřené po anexi Krymu a Donbasu, na životní úroveň v Rusku, ruské státní symboly nebo na to, co by se stalo, pokud by Putin zemřel. 
V poslední době nás média zahlcují zdánlivě zaručenými zprávami o údajně špatném zdraví ruského prezidenta.  
„Dokud nebudu mít relevantní lékařskou zprávu, nevěřím ničemu,“ zůstává však Dvořák skeptický. Ten, kdo by Putina nahradil ve funkci, by však mohl být podle něho ještě horší. Mezi možnými kandidáty zmínil například tzv. „Putinova kuchaře“ Jevgenije Prigožina.  
„Tam bych řekl, že to je nebezpečí ještě větší, protože má k dispozici vagnerovskou armádu. Neznáme ta čísla přesně, ale 50 tisíc chlapů to bude určitě. Musíme si uvědomit, že to jsou všehoschopní hrdlořezové,“ přiblížil přední český odborník na Rusko. 
Podle něho je otázkou, jak by se zachovala ruská armáda, pokud by se Prigožin se svoji soukromou armádou pokusil o puč.  
„Armáda byla vždycky velice důležitá za všech režimů, jak za carského, tak za sovětského, tak za tohoto, ale nikdy neměla nějakou faktickou politickou moc,“ předestřel. 

 

Pragmatikové? Sobjanin nebo Gref
Dvořák se domnívá, že pokud by Putin z nějakého důvodu odstoupil nebo byl donucen rezignovat, je mezi vládnoucí elitou dostatek lidí, kteří si jasně uvědomují, že se Rusko nemůže úplně odštěpit od Evropy. 
Jsou to podle něho především ekonomové. Mezi jinými jmenoval šéfa ruské Sberbank Germana Grefa nebo moskevského primátora Sergeje Sobjanina. 
„To je člověk, který se zejména za covidu velmi prosadil. Bylo to v situaci, kdy byl ten stav opravdu nejšílenější a Putin se změnil v bunkrového dědu, který pořád sedí někde v krytu,“ řekl k moskevskému primátorovi Dvořák. 
Narážel na Putinův zřejmý strach z covidu, kdy začal se svými partnery jednat u stolu ve vzdálenosti deseti metrů.  


„Když k němu mají přijít váleční veteráni, které sám pozve, tak on je nechá zavřít do 14denní karantény,“ přidal i jednu perličku.  
Zopakoval, že nejrozumnějším řešením by byl jakýkoliv Putinův odchod z politiky. To by s sebou mohlo přinést boj o moc, podobně jako tomu bylo po smrti sovětského diktátora J. V. Stalina v roce 1953. 
„On se však při svém uvažování petrohradského pacholka nemůže vzdát… to je prostě vyloučeno,“ zapochyboval o možném dobrovolném Putinově odchodu.  

Diskuze k článku

Nový komentář

»Za chudnutí obyvatel této země i celé této země nemůžou ....ani ruský prezident Vladimir Putin
ČESKO PROTI BÍDĚ – 11. března na Václavském náměstí!
7. února 2023 20:29
AKTUALIZOVÁNO
Předseda Jindřich Rajchl zároveň informoval o zaslání dopisu vládě s požadavky,
které se týkají svobody slova, zahraniční a bezpečnostní politiky či situace v oblasti energetiky.
»Za chudnutí obyvatel této země i celé této země nemůžou
ani ruský prezident Vladimir Putin

Anděl s copánky padl u Bachmutu.
Zdravotnici zasáhla ruská palba, když jela v sanitce
před 14 h
Devětadvacetiletá Jana Rychlická pomáhala zraněným od prvního dne války na frontě.
V úterý měla pohřeb.
Anděl s copánky padl u Bachmutu.
Zdravotnici zasáhla ruská palba, když jela v sanitce;
Zdroj foto: Facebooková stránka Jany Rychlické (autor souhlasil s veřejnou publikací snímku)© Poskytovatel: Aktuálně.cz
Žena se stala známou tváří elitní ukrajinské 93. mechanizované brigády.
Ta nejdříve bojovala v Charkově a teď už měsíce brání Bachmut před ruskými útoky.
Rychlická ošetřovala zraněné vojáky v takzvaném stabilizačním bodě.
To je místo, kam je zraněný převezen přímo z bojiště.
Dostane se mu tu prvního ošetření a pak jede do týlu do nemocnice, pokud to jeho zranění vyžaduje.
„Přivážejí sem raněné, my je ošetříme, stabilizujeme, obnovíme jejich životní funkce
a pošleme je do další etapy evakuace – do nemocnice,“
popsal nedávno fungování těchto bodů pro agenturu Reuters lékař Viktor,
jenž před válkou pracoval jako gynekolog.
Teď v jednom takovém „stabilizačním bodě“ v Doněcké oblasti působí
společně se sedmi zdravotníky a šesti sestrami.
Rychlická byla známá také díky své aktivitě na sociálních sítích,
kde vyzývala ke sbírkám pro vojáky a přesvědčovala Ukrajince,
že společně nepřítele porazí.
Na Facebooku ještě 25. února napsala,
že jede za svými spolubojovníky vozem naloženým věcmi pro ně.
„Spolu s Marií Poliščukovou jsme se vydaly na cestu v autě
naloženém termoskami, botami, léky a dobrotami.
A všem svým přátelům mnohokrát děkuji za množství balíčků, dobrot a darů, které mi posíláte.
Všechno je bratrsky distribuováno zde na frontě.“
O den dříve, na výročí ruské invaze na Ukrajinu 24. února,
napsala, že nemá smysl se zabývat vzpomínkami.
Důležité je dívat se dopředu a „mít radost ze splněných úkolů“.
Bilancovala sbírku, ve které se vybralo na dron.
„Všechny nás objímám, protože všichni za to stojíme,“
zakončila svůj příspěvek.
Zdeněk | 2023-03-08 22:47:48 | Reagovat
Reklama
11.07.2024 KulturaNa Petrkov přijede i Chantal Poullain

Česko-francouzské kulturní centrum Petrkov bude v někdejším Reynkově zámečku i během letních prázdnin nabízet návštěvníkům kulturní program. V Petrkově je po celé léto otevřeno ...

Komentáře (0)
09.07.2024 KulturaKdyby ten film změnil jeden život, díky za to!

Filmařská delegace absolvovala po roční práci večer před jihlavskou předpremiérou „dotočnou“ v Bratislavě. Do následné velmi otevřené besedy v kině Dukla se pak spolu s režisérem ...

Komentáře (0)
08.07.2024 KulturaJihlavský pohár dotančil do čtvrtstoletí

Ještě před letními prázdninami uspořádal Taneční klub TJ Sokol Bedřichov TK Chrisstar Jihlava tradiční soutěž v tanečním sportu Jihlavský pohár. Soutěž ve standardních a latinskoamerických ...

Komentáře (0)
07.07.2024 KulturaKdyby jedinému člověku má kniha pomohla ke štěstí…

Milí čtenáři, jmenuji se Rozárka a jsem velice zvídavá holčička, která se ráda učí novým činnostem a dovednostem… Tak začíná knížka S Rozárkou za štěstím, kterou napsala Lucie ...

Komentáře (0)
06.07.2024 KulturaOblouk nad hledištěm Hanesáku se celý zřítil

V druhé polovině června došlo během noci ke zřícení obloukové dřevěné konstrukce střechy nad hledištěm areálu Hanesův Mlýn, v lesním údolí nedaleko městyse Štoky. Areál je v ...

Komentáře (0)
05.07.2024 KulturaVíkend na památkách přinese divadelní a šermířské prohlídky

Ze dvou sérií kostýmově pojatých prohlídek památkových objektů bude možno na Jihlavsku vybírat od 5. do 7. července. Na hradě Roštejně se uskuteční tradiční akce Se zlatou růží ...

Komentáře (0)
04.07.2024 KulturaU Schumpetera se bude řezat

Už po dvaadvacáté se sejdou v Třešti řezbáři na akci Dřevořezání. Setkání řezbářů s vyřezáváním figurek a dalším programem se koná 5. a 6. července v zahradě Schumpeterova ...

Komentáře (0)
04.07.2024 KulturaDesátý ročník jihlavského Vysočina festu je za dveřmi

Jubilejní desátý Vysočina fest, největší hudební festival na Vysočině, se letos v údolí jihlavského Heulosu uskuteční od 4. do 6. července. První stage nabídne kapely Wanastowi Vjecy, ...

Komentáře (1)
03.07.2024 KulturaRežiséři Dan Svátek i Jiří Havelka uvedou jihlavské předpremiéry

Předpremiéry dvou filmů od režisérů s kořeny z Jihlavska uvede v červenci jihlavské kino Dukla. Jako první přijde na řadu 4. července od 18 hodin nový film telčského režiséra Dana Svátka ...

Komentáře (0)
02.07.2024 KulturaPamátník zavražděným. Se svou minulostí se musíme popasovat

„V těchto místech popravil komunistický režim v letech 1950-52 nevinné oběti. Nezapomínejme!“ Tímto nápisem označuje a připomíná nově umístěný památník místo, kde v Jihlavě stávala ...

Komentáře (1)
01.07.2024 KulturaPáteční setkání retro kočárků

Další ročník setkání historických a retro kočárků se uskuteční ve sváteční den, v pátek 5. července. Sraz je v areálu zámku v Polné. Pořadatelé o tom informovali na internetových ...

Komentáře (0)
30.06.2024 KulturaPohledový beton a sklo bonsajím sluší, ukázala přelomová výstava Tlusté báze

Celkem 667 návštěvníků přilákala během tří dnů od 21. do 23. června letošní výstava pořádaná jihlavským volným uskupením pěstitelů bonsají Tlustá báze. Po přesunu z tradičních ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net