Reklama
Dnes je neděle 26.03.2023     svátek má Emanuel

Rusista a novinář Libor Dvořák: Putin se změnil v bunkrového dědu

DO JIHLAVY na faru Českobratrské církve evangelické zavítal odborník na Rusko Libor Dvořák. S občany besedoval na téma rok války na Ukrajině. Foto: Pavel Bajer
DO JIHLAVY na faru Českobratrské církve evangelické zavítal odborník na Rusko Libor Dvořák. S občany besedoval na téma rok války na Ukrajině. Foto: Pavel Bajer

2.3.2023 Kultura/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Okolo 40 lidí si přišlo v pátek 17. února vyslechnout přednášku předního českého odborníka na Rusko Libora Dvořáka. Beseda byla zaměřena na téma rok války na Ukrajině. Uskutečnila se na faře Českobratrské církve evangelické v Jihlavě. 
Známý rusista zde rozebíral rusko-ukrajinské vztahy v kontextu téměř celého teritoria bývalého Sovětského svazu. Hlavním tématem byly vztahy mezi Rusy a Ukrajinci. Hovořil mimo jiné o jejich jazycích i kultuře. 
„Ukrajinci umí zpravidla rusky naprosto bezpečně. To je tak dané, protože byly ruské školy,“ přiblížil. Podle něho však Rusové žijící především na Donbase, v Oděse nebo v Kyjevě zpravidla ukrajinsky nemluví.  
Zmínil, že již před ukrajinskou revolucí na Majdanu v letech 2013-2014 byla snaha poměrně násilně ruštinu na Ukrajině potlačovat, což rusky mluvící občané Ukrajiny nesli dosti nelibě. 
„Oni vlastně ty jazyky mají k sobě dost blízko, ale v žádném případě nemají k sobě blízko tak jako třeba čeština a slovenština,“ srovnal. „Jsou to jazyky dosti odlišné a mám takový pocit, že v jistém smyslu má ukrajinština blíž třeba k polštině,“ navázal. Připojil i vlastní zkušenost.  


„I já mám sklon mluvit na Ukrajině rusky, protože to je prostě jednodušší a vím, že ti lidé mi porozumí. Dneska bych se ovšem ale rozmýšlel,“ řekl s poukazem na probíhající válku. 
Situaci na Ukrajině srovnával s Běloruskem, kde je stav diametrálně odlišný. V této zemi mluví většina lidí rusky a běloruština je pro ně „exotickým“ jazykem. 
Dvořák uvedl, že například běloruský diktátor Alexandr Lukašenko je také ruskojazyčný a bělorusky se naučil až v době svého působení ve vysokých funkcích.  
„Na rozdíl od Bělorusů se Ukrajinci od samého začátku od osamostatnění v roce 1991 snažili o to, aby svůj národní jazyk povzbudili co nejvíc, aby je od Rusů odlišoval. Musím říci, že to celkem chápu,“ nastínil. 

 

Postupné odcizování se 
Ruská agrese na Ukrajině znamená prohloubení příkopů mezi ruskou a ukrajinskou společností a kulturou. Podle Dvořáka se na Ukrajině přestávají vydávat nejen knížky v ruštině.  
„Tam se opravdu volá po tom, aby nic, co je rusky, nemělo prostě cestu ke čtenáři, popřípadě k posluchači, proto se zakazují taky ruské televizní kanály,“ předestřel.  
„Zkrátka a dobře činí se vše proto, aby se Ukrajina a Ukrajinci definitivně etablovali jako samostatný svobodný stát, samostatný a svobodný národ a ukrajinština se stala autentickým jazykem ukrajinského národa,“ pokračoval ve svém výkladu. 
Naproti tomu upozornil, že ruská vládnoucí elita od Oranžové revoluce v letech 2004-2005 neustále přemýšlela, jak to udělat, aby ukrajinskou svébytnost potlačila. 
Rusko – ukrajinský konflikt Dvořák označil za tragédii. Vzhledem k historickému provázání obou národů existuje i velké množství smíšených manželství.  
„Čím déle ta válka bude trvat, tím to samozřejmě bude horší. To kulturní vzdalování je stále silnější,“ sdělil. 

 

Rusko nedokáže ovládat ani Sibiř
Dvořák dále zmínil fakt, že přes válečné útrapy režim Vladimira Putina v Rusku podporuje zhruba 80 % obyvatel. 
„Rusové jsou z velké většiny na vlády tvrdé ruky zvyklí,“ vysvětlil. Přesto konflikt Ruska s NATO považuje za málo pravděpodobný. Zdůraznil při tom však, že před zahájením ruské agrese na Ukrajině považoval tuto válku také za málo pravděpodobnou. 
Podle něho se Putin stylizuje do role tzv. znovusběratele historicky ruských území. „On usiluje o cosi jako alespoň vytvoření náhrady Sovětského svazu,“ podotkl. 
Podotkl přitom, že Rusko má problém zalidnit a kontrolovat rozsáhlé území Sibiře. Zmínil, že v souvislosti s tím například došlo k ilegálnímu pronikání čínských dřevařů až na Ural, který je vzdálený tisíce kilometrů od čínské hranice. „Moskva si s tak velkým územím neumí poradit a řeší to diktaturou,“ poznamenal. 

 

Co bude po Putinovi?
Dotazy přítomné veřejnosti směřovaly například na Minské dohody, které byly uzavřené po anexi Krymu a Donbasu, na životní úroveň v Rusku, ruské státní symboly nebo na to, co by se stalo, pokud by Putin zemřel. 
V poslední době nás média zahlcují zdánlivě zaručenými zprávami o údajně špatném zdraví ruského prezidenta.  
„Dokud nebudu mít relevantní lékařskou zprávu, nevěřím ničemu,“ zůstává však Dvořák skeptický. Ten, kdo by Putina nahradil ve funkci, by však mohl být podle něho ještě horší. Mezi možnými kandidáty zmínil například tzv. „Putinova kuchaře“ Jevgenije Prigožina.  
„Tam bych řekl, že to je nebezpečí ještě větší, protože má k dispozici vagnerovskou armádu. Neznáme ta čísla přesně, ale 50 tisíc chlapů to bude určitě. Musíme si uvědomit, že to jsou všehoschopní hrdlořezové,“ přiblížil přední český odborník na Rusko. 
Podle něho je otázkou, jak by se zachovala ruská armáda, pokud by se Prigožin se svoji soukromou armádou pokusil o puč.  
„Armáda byla vždycky velice důležitá za všech režimů, jak za carského, tak za sovětského, tak za tohoto, ale nikdy neměla nějakou faktickou politickou moc,“ předestřel. 

 

Pragmatikové? Sobjanin nebo Gref
Dvořák se domnívá, že pokud by Putin z nějakého důvodu odstoupil nebo byl donucen rezignovat, je mezi vládnoucí elitou dostatek lidí, kteří si jasně uvědomují, že se Rusko nemůže úplně odštěpit od Evropy. 
Jsou to podle něho především ekonomové. Mezi jinými jmenoval šéfa ruské Sberbank Germana Grefa nebo moskevského primátora Sergeje Sobjanina. 
„To je člověk, který se zejména za covidu velmi prosadil. Bylo to v situaci, kdy byl ten stav opravdu nejšílenější a Putin se změnil v bunkrového dědu, který pořád sedí někde v krytu,“ řekl k moskevskému primátorovi Dvořák. 
Narážel na Putinův zřejmý strach z covidu, kdy začal se svými partnery jednat u stolu ve vzdálenosti deseti metrů.  


„Když k němu mají přijít váleční veteráni, které sám pozve, tak on je nechá zavřít do 14denní karantény,“ přidal i jednu perličku.  
Zopakoval, že nejrozumnějším řešením by byl jakýkoliv Putinův odchod z politiky. To by s sebou mohlo přinést boj o moc, podobně jako tomu bylo po smrti sovětského diktátora J. V. Stalina v roce 1953. 
„On se však při svém uvažování petrohradského pacholka nemůže vzdát… to je prostě vyloučeno,“ zapochyboval o možném dobrovolném Putinově odchodu.  

Diskuze k článku

Nový komentář

»Za chudnutí obyvatel této země i celé této země nemůžou ....ani ruský prezident Vladimir Putin
ČESKO PROTI BÍDĚ – 11. března na Václavském náměstí!
7. února 2023 20:29
AKTUALIZOVÁNO
Předseda Jindřich Rajchl zároveň informoval o zaslání dopisu vládě s požadavky,
které se týkají svobody slova, zahraniční a bezpečnostní politiky či situace v oblasti energetiky.
»Za chudnutí obyvatel této země i celé této země nemůžou
ani ruský prezident Vladimir Putin

Anděl s copánky padl u Bachmutu.
Zdravotnici zasáhla ruská palba, když jela v sanitce
před 14 h
Devětadvacetiletá Jana Rychlická pomáhala zraněným od prvního dne války na frontě.
V úterý měla pohřeb.
Anděl s copánky padl u Bachmutu.
Zdravotnici zasáhla ruská palba, když jela v sanitce;
Zdroj foto: Facebooková stránka Jany Rychlické (autor souhlasil s veřejnou publikací snímku)© Poskytovatel: Aktuálně.cz
Žena se stala známou tváří elitní ukrajinské 93. mechanizované brigády.
Ta nejdříve bojovala v Charkově a teď už měsíce brání Bachmut před ruskými útoky.
Rychlická ošetřovala zraněné vojáky v takzvaném stabilizačním bodě.
To je místo, kam je zraněný převezen přímo z bojiště.
Dostane se mu tu prvního ošetření a pak jede do týlu do nemocnice, pokud to jeho zranění vyžaduje.
„Přivážejí sem raněné, my je ošetříme, stabilizujeme, obnovíme jejich životní funkce
a pošleme je do další etapy evakuace – do nemocnice,“
popsal nedávno fungování těchto bodů pro agenturu Reuters lékař Viktor,
jenž před válkou pracoval jako gynekolog.
Teď v jednom takovém „stabilizačním bodě“ v Doněcké oblasti působí
společně se sedmi zdravotníky a šesti sestrami.
Rychlická byla známá také díky své aktivitě na sociálních sítích,
kde vyzývala ke sbírkám pro vojáky a přesvědčovala Ukrajince,
že společně nepřítele porazí.
Na Facebooku ještě 25. února napsala,
že jede za svými spolubojovníky vozem naloženým věcmi pro ně.
„Spolu s Marií Poliščukovou jsme se vydaly na cestu v autě
naloženém termoskami, botami, léky a dobrotami.
A všem svým přátelům mnohokrát děkuji za množství balíčků, dobrot a darů, které mi posíláte.
Všechno je bratrsky distribuováno zde na frontě.“
O den dříve, na výročí ruské invaze na Ukrajinu 24. února,
napsala, že nemá smysl se zabývat vzpomínkami.
Důležité je dívat se dopředu a „mít radost ze splněných úkolů“.
Bilancovala sbírku, ve které se vybralo na dron.
„Všechny nás objímám, protože všichni za to stojíme,“
zakončila svůj příspěvek.
Zdeněk | 2023-03-08 22:47:48 | Reagovat
Reklama
16.03.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Šárka Býčková: Kde bych chtěla žít? Stoprocentně v New Yorku!

„Dělej chyby, ale nenech tu po sobě svinčík!“ Šárka Býčková Dětství prožila v Sušici na Šumavě. „Myslím, že v době, kdy jsem vyrůstala, v Sušici ani nebyl žádný ...

Komentáře (0)
16.03.2023 KulturaModelářská výstava O Štít města Jihlavy se od Mahlera stěhuje do DKO

Členové Klubu plastikových modelářů Jihlava (KPM) připravují na 18. březen 48. ročník modelářské soutěže a výstavy O Štít města Jihlavy. Letos se uskuteční v prostorách DKO Jihlava. ...

Komentáře (0)
15.03.2023 KulturaNa šedesáté Třešťské jaro se chystají i z Brtnice, Stonařova, Jihlavy či Polné

Jedna z nejstarších českých ochotnických přehlídek překonala dvouletou vynucenou covidovou pauzu v letech 2020 a 2021 a po loňském 59. ročníku letos slaví šedesátku. Třešťské divadelní ...

Komentáře (0)
14.03.2023 KulturaSokolovnou tančily kosmické bytosti

Sokolský maškarní ples šibřinky byl v sobotu věnován kosmické tematice. Součástmi jihlavských šibřinek byly letos kosmopromenáda masek nebo znalostní zábavný kvíz s kosmickou tematikou. ...

Komentáře (0)
12.03.2023 KulturaU diváků Chumelení zvítězily Královny

Možnost diváckého hodnocení formou hlasování ústřižkem vstupenky bylo letošní novinkou festivalu Dobronínské divadelní chumelení. Jeho 20. ročník organizoval dobronínský soubor Zmatkaři ...

Komentáře (0)
11.03.2023 KulturaVyhlásí Čtenáře roku 2023

Březen, Měsíc knihy, připomene Městská knihovna Jihlava i letos několika akcemi. Po celý březen je v knihovně k vidění putovní výstava Romano Suno, která nahlíží na svět očima romských ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaNový předseda SVUV hledá prostory a chce zmapovat historii spolku

Až do poloviny dubna potrvá výstava Spolku výtvarných umělců Vysočiny (SVUV) v dalekém Uničově. Výstava s názvem Dotyk z Vysočiny je první akcí pod předsednictvím nového vedoucího SVUV ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaJak brouci dobyli vodní svět

Cyklus vědeckých kaváren pokračuje v pondělí 13. března v 18 hodin v Malovaném sále jihlavského muzea. Entomolog, specialista na vodní brouky Dušan Trávníček vysvětlí, jak brouci dobyli ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaTřešťský průměr zítra v Ampulce

Divadelní uskupení Třešťský průměr vystoupí v sobotu 11. března v Třebíči. Členové satirického souboru z Třeště na Jihlavsku sehrají od 19 hodin v prostorách Divadla Ampulka v ulici ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Lenka Schreiberová: Řemeslo a široký záběr se herci na oblasti hodí

„Naslouchám lidem, vnímám, co říkají. V Jihlavě, na oblasti, je mi dobře - nejsem moc ambiciózní člověk, ráda nechávám věcem volný průběh…“ ...

Komentáře (0)
09.03.2023 KulturaMohli bychom být takové středoevropské Jersey, komentuje ředitel Zoo Jihlava chovatelský směr

Překonání návštěvnického rekordu, odchování vzácných zvířat i obrovský zájem veřejnosti o vzdělávací programy, takové jsou podle vedení Zoo Jihlava dominantní prvky v hodnocení loňského ...

Komentáře (0)
08.03.2023 KulturaOslavy Melodie dvakrát naplnily divadlo

Dvojkoncert nazvaný Melodie slaví 25! odzpíval v sobotu odpoledne a večer jihlavský sbor Melodie ve spolupráci s řadou pěveckých a hudebních hostů. Oslavil tak výročí svého založení. Slavnostně ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net