Reklama
Dnes je pátek 17.09.2021     svátek má Naděžda

Před třiceti lety zemřel Josef Stehlík, rodák z Vysočiny, letecké stíhací eso

PILOT Josef Stehlík, Velká Británie.
PILOT Josef Stehlík, Velká Británie.

2.6.2021 Čtenáři píší/Komentáře (1), autor:
Pavel J. Slavík

Je tomu již třicet let, 30. května 1991, co zemřel pan plukovník letectva ve výslužbě Josef Stehlík. Byl šestým nejúspěšnějším stíhacím pilotem čsl. zahraniční armády za druhé světové války a skvělým letcem.

Josef Stehlík se narodil 26. března 1915 jako nejmladší syn hajného Josefa Stehlíka v obci Pikárec u Žďáru nad Sázavou, v srdci Českomoravské vysočiny. Obecnou školu, pět let, vychodil v Dolní Libochové a tři roky měšťanky absolvoval ve Strážku. Následně se vyučil soustružníkem a elektromechanikem v Tišnově. V době hospodářské krize byl bez práce a tak se přihlásil bez vědomí rodičů v Brně ke zkouškám na příslušníka letectva, při kterých uspěl.      

Dne 1. října 1935 Josef Stehlík nastoupil do kurzu leteckých mechaniků u 83. letky 5. bombardovacího pluku v Brně. V roce 1936 nastoupil k 1. leteckému pluku v Praze do pilotní a poddůstojnické školy. Dne 1. února 1937 byl Josef Stehlík povýšen na svobodníka a po úspěšném absolvování pilotního kurzu je vyslán do Hradce Králové do výcviku letce stíhače.

Po úspěšném ukončení kurzu byl již četař Josef Stehlík zařazen k 39. stíhací letce 3. leteckého pluku na Slovensku. V roce 1939 působil jako instruktor v letecké škole ve Spišské Nové Vsi, kde jej zastihl rozpad československého státu. Za zmínku stojí, že jedním z jeho žáků byl Ján Režnák. Tento pilot se stal za II. sv. války nejúspěšnějším stíhacím letcem klerofašistického Slovenského státu na východní frontě, kde sestřelil 32 sovětských letadel.

Odchod do zahraničí

Po obsazení Čech a Moravy fašistickým Německem v březnu 1939 se Josef Stehlík rozhodl k odchodu do zahraničí, kde by mohl bojovat proti nenáviděnému nepříteli. A tak 5. června 1939 ilegálně překročil hranice do Polska a odtud se dál plavil lodí do Francie. Avšak tam jej čekalo zklamání jako spoustu jiných krajanů. Ona „sladká“ Francie o ně neměla zájem a nutí je podepsat závazek do cizinecké legie.

Avšak Francie byla napadena a českoslovenští vojáci jsou přijímáni do francouzské armády. Josef Stehlík začal létat ve francouzském letectvu u peruti GC III/3 na stíhacích letounech MC-406C.1 a později na letounech D-520C.1. Co platno, že se Čechoslováci bili jako lvi, Francie padla. V těchto bojích Josef Stehlík nalétal 66 hodin a sestřelil šest nepřátelských letadel a jedno pravděpodobně.

Po pádu Francie ulétl do severní Afriky a odsud jako mnoho jiných odplouvá lodí do Velké Británie. Dne 5. září 1940 byl přijat v hodnosti seržanta do RAF a stává se jedním ze zakládajících příslušníků 312. čs. stíhací perutě. S touto perutí prodělal bitvu o Británii a později se zúčastňoval útoků na kontinent. Na podzim 1941 odešel seržant Josef Stehlík od peruti a začal působit v instruktorských funkcích. Za dobu bojové činnosti u 312. peruti sestřelil dvě nepřátelská letadla jistě, dvě pravděpodobně a jedno poškodil.

Jako instruktor působil Josef Stehlík ve Velké Británii a Kanadě, kde vyškolil množství budoucích bojových pilotů. Jedním z jeho žáků byl Otto Smik, který se stal leteckým esem, když sestřelil 11 nepřátelských letadel a stal se nejúspěšnějším slovenským stíhacím letcem v RAF.

Paradox dějin: český instruktor Josef Stehlík vyškolil slovenského pilota, letecké eso, Jána Režňáka, který bojoval na straně Osy. A vyškolil slovenského pilota, letecké eso, Otto Smika, který bojoval na straně spojenců.

Na západní i východní frontě

V dubnu 1943 se podporučík Josef Stehlík vrátil k bojovému létání k 312. peruti a zde je povýšen do hodnosti poručíka. Zde působil až do začátku roku 1944. U bojové peruti létal J. Stehlík na letounech Hurricane Mk.I a Mk.II a na letounech Spitfire Mk.VB a Mk.VC. Po dobu služby v RAF, od srpna 1940 až do ledna 1943, nalétal Josef Stehlík 1175 hodin.

V únoru 1944 odplouvá poručík Josef Stehlík spolu s dalšími jedenadvaceti piloty pod velením škpt. Františka Fajtla do Sovětského svazu, aby zde založili vojenskou leteckou jednotku. Vznikl tak 1. čs. samostatný stíhací letecký pluk. Josef Stehlík byl povýšen na nadporučíka a je ustanoven do funkce velitele 1. letky.

Pluk byl vyzbrojen sovětskými stíhacími letouny La-5FN a polovině září 1944 byl pluk přesunut na Slovensko k letecké podpoře slovenského povstání. Pluk zde působil od 17. 9. do 25. 10., kdy se musel po potlačení povstání vrátit zpět na sovětskou stranu fronty. Na Slovensku vedl npor. Stehlík formaci osmi stíhacích letadel La-5FN do přepadu letiště Piešťany, neboť ho znal ze služby před válkou. Německou posádku překvapili a podařilo se na ploše zničit 22 německých letadel (a pěkně jim nakopali…). Pluk po dobu povstání působil především v bitevní roli při podpoře pozemní povstalecké armády. Npor. Josef Stehlík v povstání sestřelil dvě nepřátelská letadla.

Zde stojí za zmínku, že z V. Británie odplul a v povstání v řadách 1. čs. pluku létal další rodák z Vysočiny rotný Antonín Vendl ze Skřivánku u Štok.

Po návratu na sovětskou stranu fronty se stal npor. J. Stehlík zástupcem velitele nově vytvářeného 2. čs. stíhacího leteckého pluku, se kterým se v sestavě 1. čs. smíšené letecké divize vrátil do osvobozené vlasti.

Po 2. světové válce

V roce 1945 byl Josef Stehlík povýšen na kapitána a o rok později na štábního kapitána. Od roku 1945 až do roku 1948 působil v různých instruktorských funkcích jako učitel létání a vedoucí kurzů leteckých instruktorů. Sloužil v Praze-Kbelích, v Českých Budějovicích a v Hradci Králové. Bohužel se ho dotkly i události po únoru 1948.

V červnu 1948 byl poslán na dovolenou a poté propuštěn z letectva. V roce 1949 byl krátce vězněn a v dubnu byl degradován na vojína. V padesátých a šedesátých letech pracoval v různých zaměstnáních v Praze, Brně a v Lázních Lipová. V roce 1964, při oslavách 20. výročí SNP, se sovětský generál Krasovský ptal po F. Fajtlovi a dalších letcích jeho 1. pluku, neboť bojovali pod jeho velením v sestavě 8. letecké armády. Na oslavy byli totiž pozváni jen slovenští letci. A tak se telegramy narychlo svolávali i ostatní letci 1. pluku. V tomto roce byl Josef Stehlík rehabilitován a byla mu vrácena hodnost majora. V roce 1969 odešel do důchodu a v roce 1971 se odstěhoval do Slavičína.

V roce 1990 byl povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě. Pan plukovník Josef Stehlík v průběhu své bojové činnosti sestřelil 10 nepřátelských letadel jistě, tři pravděpodobně a jedno poškodil, úctyhodný výkon.

Dne 30. května 1991 byl udělen panu plukovníkovi Josefu Stehlíkovi Řád Milana Rastislava Štefánika. Ze zdravotních důvodů mu měl být řád 30. května předán ve Slavičíně. Smutným řízením osudu pan plukovník Josef Stehlík, válečný veterán a letecké eso ve věku 76 let v noci z 29. na 30. května umírá. Čest jeho památce.  

Petice

Je smutné, že pan plukovník Josef Stehlík zemřel tak brzy a nedostalo se mu ocenění nejvyšším řádem České republiky, řádem Bílého lva. Bylo by na místě toto napravit, neboť jsem z hloubi duše upřímně přesvědčen, že tento člověk si jej právem zaslouží tak jako málokdo jiný.

Připojením se k petici na www.czechspitfireclub.cz nebo přímo na https://www.petice.com/petice_plk_josef_stehlik může každý z nás přispět k nápravě dluhu k tomuto výjimečnému člověku.

Autor je členem Svazu letectví České republiky (Foto archiv autora)

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Hmm
Čest památce všech zesnulých.
Václav
omg | 2021-07-17 22:20:43 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
30.06.2021 Čtenáři píšíKoloběžkový den

Vydat se s celou třídou na výpravu na koloběžkách bylo naše velké přání. Měli jsme však plno pochybností. „Zvládneme to všichni? Budou mít všechny děti koloběžku? Bude nám ...

Komentáře (0)
24.06.2021 Čtenáři píšíModré žáby pod Šacberkem

Stojíme v kruhu na lesní křižovatce. Uprostřed na „žabím“ zeleném a hnědém ubruse leží kniha o Kvakovi a Žbluňkovi, přírodopisná encyklopedie, tři žáby z papíru a síťka. Jsme ...

Komentáře (0)
23.06.2021 Čtenáři píšíPrůzkumná výprava za časem

Druháci, kteří se učí rozeznávat čas od roků až po minuty, vyrazili na badatelskou výpravu za časem po Jihlavě. S hodinkami na ruce, badatelským listem na krku a odhodláním prozkoumat místa, ...

Komentáře (0)
17.06.2021 Čtenáři píšíVýprava s Kukym na skládku v Henčově

Mluvit o nutnosti nevytvářet či alespoň třídit odpad se dá hodiny a hodiny a může to zůstat bez účinku. Prožít ohromení či zděšení při pohledu na obrovskou hromadu odpadu, kde leží ...

Komentáře (0)
16.06.2021 Čtenáři píšíS kamínky si v Bezděčíně připomněli den proti rakovině

Liga proti rakovině každoročně v květnu pořádá sbírku Český den proti rakovině, při kterém dobrovolníci nabízí žluté kytičky se stužkou. Kvůli koronaviru se prozatím sbírka nemohla ...

Komentáře (0)
10.06.2021 Čtenáři píšíNad knihou vzpomínek archiváře a historika F. Hoffmanna na lidi, se kterými se setkal

Každý, kdo se kdy alespoň okrajově setkal s činností okresního archivu v Jihlavě, ví, že kým byl TGM pro první československou republiku, tím byl František Hoffmann pro tuto jihlavskou instituci ...

Komentáře (1)
07.06.2021 Čtenáři píšíPohled na červnovou oblohu: Částečné zatmění Slunce po šestiletém půstu

Rozvolňování protiepidemických opatření je doprovázeno také zajímavým astronomickým jevem. 10. června kolem poledne nastane zatmění Slunce, které budeme moci z našeho území pozorovat ...

Komentáře (0)
03.06.2021 Čtenáři píšíPochvala za opravenou budovu školy

Můj dědeček Jan Dvořák byl „dušejovák“ tělem i duší. Stále na Dušejov vzpomínal, a když mu to zdraví dovolilo, účastnil se všech sjezdů rodáků, které obec pořádala. Stále ...

Komentáře (0)
02.06.2021 Čtenáři píšíPřed třiceti lety zemřel Josef Stehlík, rodák z Vysočiny, letecké stíhací eso

Je tomu již třicet let, 30. května 1991, co zemřel pan plukovník letectva ve výslužbě Josef Stehlík. Byl šestým nejúspěšnějším stíhacím pilotem čsl. zahraniční armády za druhé světové ...

Komentáře (1)
26.05.2021 Čtenáři píšíNaše školní putování od brány k bráně

Obejít naše město po současných i bývalých hradbách, najít v nich místa 5-ti jihlavských bran, dotknout se jich a nahlédnout do jihlavské historie přímo na místě činu. To bylo naším ...

Komentáře (0)
24.05.2021 Čtenáři píšíPohled na květnovou oblohu: Úplněk 26. 5. bude opravdu rekordní

V měsíci dubnu došlo k zajímavému souběhu dvou měsíčních period, při kterém měsíční úplněk nastal velice blízko okamžiku měsíčního přízemí. Tento dubnový tzv. superúplněk ...

Komentáře (0)
19.05.2021 Čtenáři píšíProjektový den „Od brány k bráně“

Procházíme-li se centrem Jihlavy, historie na nás dýchá na každém kroku. Dokonce i v zákoutích, která zcela změnila svou tvář, působí silná magická energie časů minulých. Velmi zajímavá ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net