Reklama
Dnes je úterý 21.05.2024     svátek má Monika

Návrh nového dopravního terminálu hejtmanovi připomněl Tchaj-wan

NOVÝ terminál rychlodráhy u Jihlavy má denně přepravit až šest tisíc osob. To je více než jedna desetina obyvatel krajského města. Zdroj: SŽ
NOVÝ terminál rychlodráhy u Jihlavy má denně přepravit až šest tisíc osob. To je více než jedna desetina obyvatel krajského města. Zdroj: SŽ

5.4.2024 Aktuality/Komentáře (5), autor:
Pavel Bajer

Až do středy 17. dubna můžete vidět v Domě kultury v Tolstého ulici v Jihlavě vystavené soutěžní návrhy na terminál pro vysokorychlostní trať (VRT), který má vzniknout v Pávově. 
Mezi nimi byste měli nalézt i vítězný návrh, jehož autorem je česko-francouzské sdružení architektů Arep Architectes – monom. 


Porota vybírala celkem z 25 soutěžních návrhů. Soutěž trvala od konce loňského září do letošního ledna. Vítěze vyhlásila Správa železnic (SŽ) minulý týden na tiskové konferenci v Jihlavě. Vítězové mají na terminál zpracovat studii. 
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO) na tiskové konferenci sdělil, že kraj připravuje území Vysočiny pro to, aby ji mohla protnout VRT. Vystavené návrhy mu připomněly nedávnou služební cestu. 
„Když jsem sem vešel, neměl jsem čas si projít ty návrhy, ale chviličku jsem měl pocit, že mi někdo hacknul telefon, protože jsem se v neděli vrátil z týdenní návštěvy Tchaj-wanu a přesně tyhle fotky mám v telefonu,“ poznamenal. 

 

Až 118 vlaků denně
Zadání výběrového řízení představil Matyáš Hron, který má na SŽ na starosti architektonické soutěže. Podle něho bylo zadání pro soutěžící týmy architektů opravdu složité. 
„Terminál VRT se nachází v těsném souladu s dálnicí D1 a kromě toho také v místě, kde má D1 poměrně velký sjezd. Je to exit 112 přímo u Jihlavy a to území je tím pádem hodně frekventované,“ situoval. 
Doplnil, že do toho je v místě ještě konvenční železnice a vzniknou tam nové sjezdy, které propojí VRT a konvenční trať.  


„Terminál doplní nádraží Jihlava-město, které bude sloužit pro propojení pomocí vysokorychlostních vlaků pro lidi, kteří jedou z Jihlavy přímo z města do Prahy,“ pokračoval. 
Doplnil, že cestující se tak budou moci dostat i na mezinárodní rychlovlaky jedoucí například do Berlína, Vídně nebo do Budapešti.  


„Takové vlaky nemají čas sjíždět do centra města a zastavovat. Musí někde poměrně rychle zastavit a zase se rychle rozjet. Proto stavíme vysokorychlostní terminál přímo na VRT u dálnice,“ zdůvodnil. 
Terminál v Pávově by se měl začít stavět v roce 2029 v souvislosti s výstavbou VRT přes Vysočinu. SŽ předpokládá, že by denně přes jihlavský terminál mohlo projet 118 vlaků. 

 

Skoro jako Praha
Součástí terminálu má být autobusové nádraží pro regionální spoje, konečná MHD, konvenční trať (dnešní železnice z Jihlavy do Havlíčkova Brodu) i parkovací plochy s kapacitou až pro tři tisíce vozidel. Křížení VRT s dálnicí má vyřešit obloukový most poměrně dlouhého rozpětí.  


„Takový terminál lidem umožňuje přijet autem například z nějaké menší obce, kde není tak dobře dostupná veřejná doprava, přesednout na vlak a odjet do nějakého města vlakem,“ vypíchl další výhodu stavby Hron. 
Upřesnil, že cestující budou moci nechat auto zaparkované na terminálu a ne ho vozit do města, kde by měli problém zaparkovat.  


„Přepravní model očekává zhruba šest tisíc cestujících denně na tomto terminálu. To je pro představu porovnatelné třeba s pražskými nádražími v Radotíně anebo ve Vršovicích,“ přiblížil s tím, že na základě plánu SŽ by na terminálu VRT Jihlava-Pávov měly zastavovat minimálně dva vlaky za hodinu.  


„My jsme od začátku věděli, že chceme navrhnout terminál, který bude charakteristický pro Vysočinu, bude úzce spojený s krajinou, bude přenášet typické prvky, které Vysočina má,“ představil vítězný návrh architekt Igor Hobza, zástupce vítězného konsorcia Arep Architectes – monom. 

 

Expresní vlaky
Kromě integrace do kopcovité krajiny Vysočiny architekti navrhli k terminálu nejen cesty pro auta, ale i pro pěší a cyklisty. 
Počítají s napojením terminálu pro autodopravu ze severu s možností autobusové a trolejbusové dopravy z jihu a biokoridor podél Zlatého potoka.  


Upřesnil, že chtěli maximálně využít prostorů, které vznikají samotnou VRT. Proto terminál pro VRT i terminál pro autobusy situovali pod trať. 
„Samotný terminál se skládá ze soklu, který je tvořený podzemním parkovištěm, pak je tam mezilehlá úroveň terminálu jak autobusového, tak vysokorychlostního, pak jsou nástupiště až 400 metrů dlouhá pro vysokorychlostní vlaky,“ popsal Hobza. 


Podle projektanta SŽ Marka Pinkavy budou projíždět přes Jihlavu nejen expresní soupravy, jedoucí z Prahy do Brna rychlostí 320 km/h, které v Pávově pouze zastaví, ale nebudou sjíždět do města. 

 

Pomaleji na Třebíč
Pomalejší soupravy jedoucí třeba 200-230 km/h by měly z Pávova sjíždět do Jihlavy. Zastavovat by zde měly v prostoru nynějšího městského nádraží, kde má být postaven Centrální dopravní terminál (CDT). Takováto souprava by pak mohla pokračovat dál po konvenční trati například na Třebíč či Jindřichův Hradec.  


Pinkava předpokládá, že zůstanou i v budoucnu zachovány rychlíky jedoucí z Prahy přes Kolín, Světlou nad Sázavou, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou do Brna. 
„Tato linka by měla existovat s tím, že mezi Prahou a Světlou nad Sázavou a potom mezi Velkou Bíteší a Brnem využije právě VRT,“ upřesnil.  


„Takže na vysokorychlostní vlak bude možné nastoupit ve Světlé, v Havlíčkově Brodě, v Přibyslavi, ve Žďáru, ale třeba také na nové zastávce ve Velké Bíteši, která dneska železniční spojení nemá,“ vysvětlil.  

 

Konečně posun! 
„Jsem moc rád, že od takových těch úplně prvopočátečních vizí jsou první hmatatelné výsledky a teď už se to opravdu začíná hýbat,“ ocenil posun celého záměru Petr Ryška (ODS). 
Na tiskovou konferenci do Jihlavy zavítal také ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten považuje vysokorychlostní trati za důležitý krok pro budoucnost české železnice i našich regionů. Podle něho se totiž bude díky VRT „ČR zmenšovat“.  


„Jihlava by mohla díky terminálu, který tady vznikne na klíčovém spojení nejen mezi Prahou a Brnem, ale na klíčově moderním spojení mezi Berlínem, Prahou, Brnem a Vídní, tvořit jedno z důležitých míst dalšího rozvoje,“ dodal ministr. 


Do Jihlavy na slavnostní vyhlášení dorazil i generální ředitel SŽ Jiří Svoboda. Podle něho VRT na Vysočině změní uvažování zejména developerů i začínajících rodin, „protože od vás bude všude blízko, a to i do zahraničí,“ uzavřel.  

Diskuze k článku

Nový komentář

...připomněl Tchaj-van...

V tom případě ale zbývá doplánovat letiště.
F. Šimek | 2024-04-05 18:53:21 | Reagovat
........ nepřizpůsobiví z centra budo moci jezdit za rodinou na Slovensko.........na to se také nesmí zapomenout.,......
km | 2024-04-06 08:42:53 | Reagovat
....... stejně to bude bomba..... vůbec ve městě, kde nejsou schopni 20 let zbudovat důstojné záchodky........
km | 2024-04-06 08:45:06 | Reagovat
Ty právě budou v tom novém terminálu. Jen si musíte včas rozmyslet,že se vám chce,no.
Dvořák | 2024-04-06 12:12:41 | Reagovat
..........z náměstí poměrně dálka......... máte pravdu, nejdůležitější bude dobře si každý krok dopředu naplánovat a nenechat se vydírat přírodou............ běžet z náměstí dolů na nové taiwanské nedráží může věci spíše uškodit..........
km | 2024-04-06 13:34:39 | Reagovat
Reklama
18.05.2024 AktualityLabutě počítají ztráty. Přišly o šest mladých

Labutí rodinka z Hellerova rybníku v jihlavské lokalitě Na Dolině přišla o šest mláďat. Z původních sedmi tak doprovází své rodiče už jen jedno house. Lidé ze sousedství vodní nádrže ...

Komentáře (1)
18.05.2024 AktualityStříbrný dům v Jihlavě otevřel architekt M. Štěpán ve „stříbrném“

„Jihlavu mám rád a tento dům taky,“ vyznal se hned na úvod svého projevu architekt Marek Štěpán. Autor projektu rekonstrukce Stříbrného domu v Jihlavě přišel ve středu na jeho slavnostní ...

Komentáře (6)
18.05.2024 AktualityTak nám zavolejte aspoň doktora…

Jsou to ani ne tři minuty, co kostelní zvony odbijí půlnoc. Před hlavním vstupem do jihlavského obchodního centra Citypark v Hradební ulici prudce brzdí tmavá Škoda Fabia. Spolujezdec otevírá ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityStarosta k pádu letadla u koupaliště: Stát se to v létě…

Obyvatelé Luk nad Jihlavou se vzpamatovávají z leteckého neštěstí. Jen pár desítek metrů od koupaliště v lokalitě zvané Hostinky se k zemi v pondělí chvíli před půl čtvrtou odpoledne ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualitySmůlu nosí i pondělí třináctého

Podle pověr je smolný pátek třináctého, ale řidičům na Jihlavsku se v několika případech nevedlo na silnicích ani v pondělí 13. května. Své o tom ví řidička osobního automobilu Volkswagen ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityZ babiččiných peněz dali už 100 milionů

O dotační program Oprav dům po babičce, který lidem usnadňuje opravu staršího rodinného domu a umožňuje vytvořit energeticky úsporné bydlení, je velký zájem. V rámci celého Česka ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityBeseda: Lidem vadí jednosměrka ve Fibišce

„Není to předvolební agitka,“ upozornil hned na počátku její pořadatel a moderátor v jedné osobě David Pik, jihlavský redaktor televize Nova. Prostřednictvím sociálních sítí na sváteční ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityPotápěči vytáhli z rybníka mrtvolu

Až nařízená pitva určí přesnou příčinu smrti muže (45), jehož tělo bez známek života objevili na hladině Zámeckého rybníka v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. O případu informovala ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNa střední školy se na Vysočině dostali z devátých tříd téměř všichni

Do prvních ročníků středních škol se na Vysočině hlásilo 4722 žáků devátých tříd základních škol. Přijatých bylo přes 97,4 procenta z nich. Po Ústeckém kraji je to druhé nejvyšší ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityV Jihlavě bude zavřený starý Brněnský most u zoo, opravy budou stát 33 milionů

V Jihlavě bude od pondělí zavřený starý Brněnský most v údolí Jihlávky blízko zoologické zahrady. Jeho opravy budou stát zhruba 33 milionů korun, práce by měly skončit v polovině letošního ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityDalší část obchvatu Jihlavy dotuje stát kvůli Dukovanům

Další část silničního obchvatu Jihlavy bude stát 277 milionů korun bez daně. Zakázku pro kraj zajistí konsorcium firem MI Roads a IMOS Brno. Na tuto stavbu a na obchvat města Brtnice dá ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityHeulosem ve čtvrtek proběhnou světlušky

Noční běh pro Světlušku se v Jihlavě uskuteční 16. května. Veškerý výtěžek ze startovného půjde projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net