Dnes je pátek 17.05.2024     svátek má Aneta

Galerie seznamuje děti s tragédií sochaře Šlezingera. Kdykoli se totiž může opakovat

ŠKOLÁCI u zmenšené repliky sochy T. G. M. při obhlídce jihlavských míst spojených s osudy sochaře Jaroslava Šlezingera Foto: archiv OGV + projekt Poslední adresa
ŠKOLÁCI u zmenšené repliky sochy T. G. M. při obhlídce jihlavských míst spojených s osudy sochaře Jaroslava Šlezingera Foto: archiv OGV + projekt Poslední adresa

15.2.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Zejména ve spolupráci se Základní školou Otokara Březiny zahájila OGV Jihlava nový dlouhodobý vzdělávací projekt nazvaný Zaváté šlépěje. Jeho téma a náplň odkazují na stejnojmenné sousoší jihlavského sochaře Jaroslava Šlezingera, jedné z obětí komunistického režimu v někdejším Československu.  


Pohnutý umělcův osud inspiroval školáky už v loňském roce v projektu Zastávky umění. V něm ve spolupráci s OGV doplnili výtvarnými motivy některé zastávky MHD v Jihlavě. 
„Proto jsme se rozhodli věnovat se osobě sochaře z Vysočiny podrobněji,“ vysvětlila edukátorka OGV Pavlína Pitrová, která projekt řeší ze strany galerie.  
Jaroslav Šlezinger (* 1911 v Jemnici) byl český akademický sochař. Mimo jiné je autorem sochy Zaváté šlépěje dochované dodnes na Ústředním hřbitově v Jihlavě, anebo původní sochy T.G.M., která stávala před budovou zdejšího gymnázia. 


Za války byl Šlezinger téměř tři roky vězněn nacisty v koncentračním táboře Sachsenhausen. Po návratu se usadil v Jihlavě, kde si zřídil sochařský ateliér a oženil se s Marií Čížkovou. Na místo jeho působení odkazuje pamětní deska na vile v dnešní Fibichově ulici.


Jako aktivní demokrat, aktivista druhého čsl. odboje, člen Československé strany lidové a Rotary Clubu byl sochař v roce 1949 komunisty zatčen. V politickém procesu byl v únoru 1950 odsouzen na 25 let těžkého žaláře, k peněžitému trestu, konfiskaci majetku a ztrátě občanských práv. 


V trestaneckém táboře nucených prací ve Vykmanově (dnes místní části Ostrova u Karlových Varů) poté pracoval při mletí a třídění uranové rudy. Na následky zamoření radioaktivním prachem záhy onemocněl rakovinou plic. Zemřel v roce 1955 ve 44 letech ve vykmanovské vězeňské nemocnici. V roce 1990 byl plně rehabilitován. 

 

Tématem je svoboda
Vzdělávací program OGV o J. Šlezingerovi a jeho osudu je řešen v první polovině školního roku (v druhé polovině roku 2024 bude probíhat stavební rekonstrukce obou galerijních domů). Cílovou skupinou programu jsou žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci. 


Už od září začala galerie v projektu pracovat s deváťáky z jihlavské ZŠ Otokara Březiny. Setkání skupiny se odehrávají v galerijní budově na Masarykově náměstí 24. O Šlezingerově tvorbě a jeho životních osudech se tu děti dovídají formou prezentace. 


„Hlavním tématem je svoboda, ke které se budeme neustále vracet. Ve výtvarném ateliéru si žáci vytvoří vlastní placku s tímto námětem,“ přiblížila mimo jiné Pitrová. 
Další formou poznávání je pátrací hra přímo ve veřejném prostoru města. „Pomocí mapy a dalších instrukcí, které žáci získají v podobě otázek a odpovědí, si obejdou pět míst, která přímo souvisí s životem a tvorbou Jaroslava Šlezingera,“ přibližuje edukátorka. 


Galerie nabídla program Zaváté šlépěje všem školám také jako vzdělávací projektový den v rozsahu 4 x 45 minut. Zájem pedagogů o něj je podle Pitrové mimořádný. Do konce školní roku je objednáno kolem deseti skupin, kapacita je tak prakticky naplněna. 
„To mi dělá velkou radost, protože Šlezinger je zapomenutá osobnost a děly se tady hrozné věci. Ať to všechna ta děcka ví, že se něco takového může kdykoli opakovat,“ uvažuje Pavlína Pitrová.  
 

Oběti uctí pieta
Jedním z konkrétních míst programu je také prostor u dnešního nového výukového centra VŠ polytechnické, kde za nedávno zbořenou zdí stávala šibenice. Na ní skončil život obětí odsouzených ve vykonstruovaných politických procesech padesátých let. 


„Když jsme se ocitli na tom místě, kde se popravovalo, tak se mě ta děcka dvakrát ptala, proč tam není nějaká připomínka toho, co se tam dělo. Zavolala jsem v tom směru na rektorát VŠ polytechnické, kde mi řekli, že se zřízením pietního místa magistrát počítá, že už zřejmě má i nějakého umělce, který tam vytvoří instalaci…,“ popisuje Pitrová. 


Jak na dotaz JL potvrdil náměstek primátora Martin Laštovička, existuje již vizualizace oficiálního návrhu od arch. Sendlera, jak by mělo být pietní místo pojato (Zdeněk Sendler navrhl také podobou smírčích kamenů, které od devadesátých let stojí opodál u vysoké školy).


Nový památník má mít podobu silné rezavé kovové desky s proraženým textem upozorňujícím na popravu, která se zde odehrála. Tato deska nahradí stávající zábradlí u schodiště, které v daném místě klesá z terénu dolů k úrovni někdejších vězeňských kobek. Upravena by měla být také zeleň v okolí místa.
K odhalení památníku by mělo podle informace M. Laštovičky dojít začátkem srpna v rámci tradiční tryzny za mučedníky, kteří zde byli vězněni a popraveni. 

 

Školáci navrhli dočasnou pietu 
Skupina žáků v programu OGV Zaváté šlépěje projevila zájem, zda by na místě, na pozemku VŠ polytechnické, mohla do té doby instalovat vlastní dočasnou připomínku tragických událostí, které se zde odehrály. 
„Na VŠPJ z toho byli nadšení, z magistrátu přišla odpověď spíše neutrální…,“ popisuje Pitrová.  Jako výstup z galerijního a školního projektu by tedy měla v rámci projektu vzniknout konkrétní instalace. 
„Při setkání začátkem roku si už děcka odhlasovala i vítězný návrh, co by tam mohlo být. Až ho dopracují a zfinalizují, tak ho zase pošleme na vysokou školu a na magistrát a byli bychom rádi, kdyby tam dočasně mohl být,“ dodává Pitrová. S ohledem na průběh školního roku je třeba vernisáž realizovat do konce května. 


Ve skupině se sešlo asi tucet návrhů. Konzultací dětem pomohli odborníci z Jihlavského architektonického manuálu (JAM). 
„A každý z návrhů byl dobrý, říkali jsme si pak, že je jeden lepší než druhý. Nicméně děcka sama hlasovala a vybrala jeden návrh v podobě kovového artefaktu. Při vernisáži bychom chtěli představit také ostatní návrhy ve formě modelů,“ avizuje P. Pitrová.   


Jména a osud jedenácti popravených mužů, kteří zemřeli po vykonstruovaných politických procesech na šibenici u budovy dnešní polytechniky v Jihlavě, připomíná už nyní žulový kvádr poblíž místa šibenice. 
První tři popravy se u nedávno zbořené zdi ve dvoře tehdejší krajské soudní věznice konaly 17. června 1950. Dalších sedm mužů zde bylo zavražděno 3. srpna 1951. Posledním pak byl kněz Jan Bula, který zde byl komunisty oběšen 20. května 1952. 


OGV naplňuje programem Zaváté šlépěje svoji vzdělávací úlohu v současné společnosti. Zároveň se prezentuje prostřednictvím výtvarných děl a historických událostí. 
Do rozvoje schopností dětí prostřednictvím vedení k výtvarné i manažerské činnosti se galerie v nedávné době zapojila také projektem Náš Street Art. V něm školáci realizovali trojici nástěnných maleb ve veřejném prostoru Jihlavy. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
28.04.2024 KulturaMájová slavnost

Na 1. 5. připravili v Lukách nad Jihlavou už tradiční Májovou slavnost. Program se na louckém náměstí uskuteční od 13 do 22 hodin, vstupné je dobrovolné. Představí se kapely Lu a ...

Komentáře (0)
27.04.2024 KulturaDvořákova Rusalka zazní komorně a s projekcemi

Pro náročné vyznavače operního umění i pro ty, kteří se přijdou s operou teprve seznámit, je určena komorní inscenace opery Rusalka, kterou 28. dubna od 19 hodin v DKO Jihlava uvedou výrazné ...

Komentáře (0)
26.04.2024 KulturaDivadlo bude hrát o Zdeňce Havlíčkové

Premiérou inscenace hry Miláčci, kterou uvede zítra večer, pokračuje HDJ ve své dramaturgické lince mapující témata a osudy osobností spojených s Vysočinou. V autorské inscenaci Miláčci ...

Komentáře (0)
25.04.2024 KulturaKaple sv. Jana je kulturní památkou

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích u Třebíče (okres Jihlava) včetně movitého vybavení byla prohlášena za kulturní památku. Jak uvádějí odborníci z telčského pracoviště Národního ...

Komentáře (0)
24.04.2024 KulturaDuha přenesla Čapkovu hořkosladkost

Ukázat Karla Čapka jako spisovatele humoristu, a ne jenom jako autora velkých dramat, bylo proklamovaným cílem komedie s prvky grotesky a černého humoru, kterou v pátek a v sobotu poprvé uvedlo ...

Komentáře (0)
23.04.2024 KulturaOtevření Stříbrného domu na náměstí v Jihlavě se bude slavit po tři dny

Aktéři jihlavské kultury napříč organizacemi a žánry se sešli 9. dubna v kavárně Horáckého divadla. Akci organizovala městská příspěvková organizace Brána Jihlavy. Výrazným bodem ...

Komentáře (0)
21.04.2024 KulturaRegion Press Foto nyní v Jaroměřicích

Po krajském městě se výstava Region Press Foto 2023 přestěhovala do prostor jaroměřické radnice. Bude zde k vidění až do 27. června. Jedná se o jedenáctý ročník výstavy, která má ...

Komentáře (0)
20.04.2024 KulturaZhořské rojení završila premiéra Včelince

ZHOŘ (jv) – U rozehřátých kamen a před zaplněným hledištěm sálu místního hostince U Vítků odehrál v sobotu ochotnický soubor Včelinec ve Zhoři premiéru své nové inscenace, komedie ...

Komentáře (0)
19.04.2024 KulturaPo ochotnících z Rantířova podporují hospic Bárka také ti z Luk nad Jihlavou

Své nastudování Krkonošské pohádky Jak si Krakonoš s Trautenberkem vyměnili hospodářství uvedli v březnu úspěšně ochotníci z divadelního souboru v Lukách nad Jihlavou. V dubnu ho pak ...

Komentáře (0)
18.04.2024 KulturaOd konce udržitelnosti projektu a po covidu se využití univerzitního centra proměnilo

V úterý 19. března uplynulo 20 let od momentu, kdy tehdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška a tehdejší starosta Telče Roman Fabeš podepsali smlouvu mezi městem Telčí a ...

Komentáře (0)
17.04.2024 KulturaProjekce: příběh ženy, která se vyrovnala s následky útoku

Producentka Maja Hamplová bude protagonistkou projekce a besedy pořádané 17. dubna od 20 hodin Centrem dokumentárního filmu v Kině Dukla Jihlava. Na pořadu bude dokumentární film Moje nová tvář, ...

Komentáře (1)
16.04.2024 KulturaVýstupem z projektu na hradě Štamberku je také kniha

Aktuálně vydaná kniha kolektivu autorů Hrad Štamberk u Telče mapuje nedávné výzkumy a práce provedené na zřícenině hradu Štamberka, který leží na návrší nad obcí Řásná. Ústav ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net