Reklama
Dnes je sobota 02.03.2024     svátek má Anežka

Tip na adventní výlet do Humpolce

HUMPOLECKÝ advent a Vánoce budou pestré. Ilustrační snímek z loňska.        Foto: Facebook Humpolec
HUMPOLECKÝ advent a Vánoce budou pestré. Ilustrační snímek z loňska. Foto: Facebook Humpolec

13.11.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Adventní čas v Humpolci oficiálně vypukne v neděli 3. prosince, kdy se na Horní náměstí chystá městský slavnostní program. Vánočními tradicemi ožijí i další veřejná prostranství. 


Až do Tří králů se např. na evangelickém kostele čtyřikrát za den rozezní vánoční zvonkohra, promítat bude zimní kino a v parku Stromovka se objeví vánoční kluziště. Bude to čas plný hudby, kultury a zážitků, o které se postarají sami Humpolečtí i pozvaní hosté. 


Více pro JL přibližuje Vendula Marešová, ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci (MěKIS), které má adventní a vánoční program v režii. 
MěKIS sídlí na Havlíčkově náměstí č. 91, kde najdeme zastání i my návštěvníci odjinud. Ovšem pozor, zdejší „íčko“ je přes zimu otevřeno jen ve všední dny: (8-12 a 13-17).


Na stejném místě najdeme i Kulturní dům a Hliníkárium, tedy recesistické muzeum k filmu Marečku, podejte mi pero! K jeho vzniku dopomohla známá filmová hláška Zdeňka Srstky, že Hliník se odstěhoval do Humpolce, a následná turistická zvědavost. A tak člověk, kterého nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná celý národ, má v Humpolci krom muzea i pamětní desku ve Stromovce a opodál roste švestka z Hujerovy zahrádky. Otevírací doba Hliníkária je shodná s „íčkem“. 


Na hlavní humpolecké náměstí se odtud nejrychleji dostaneme ulicí Žižkova. Už z dálky uvidíme hranatou věž se čtyřmi postranními věžičkami. Patří původně gotickému kostelu sv. Mikuláše, který stojí přesně uprostřed centra. Tím jej rozděluje na Horní a Dolní náměstí. Pro ujasnění je nutno ještě říci, že Na Horním náměstí sídlí radnice a Muzeum dr. A. Hrdličky. Na Dolním náměstí stojí knihovna a muzejní výstavní sál.
A nyní již k humpoleckému adventu.


Jak ředitelka MěKIS Vendula Marešová informuje, na Horní náměstí se i letos vrátí Svařený sáně, stánek, který nejen zahřeje teplými nápoji, ale i roztančí. Na hudební program se můžeme tradičně těšit po celý prosinec, několik dní v týdnu. 
Na náměstí se také po úspěšné loňské premiéře vrací Sousedské trhy. V pátky 1. a 15. 12. si tak můžeme pořídit dárky, dobroty a rukodělné výrobky udržitelně a levně, tzv. od sousedů. 

 

Železnou nedělí to začne
Program první adventní neděle 3. 12. na Horním náměstí vyvrcholí tradičním rozsvícením vánočního stromečku. „Již devátým rokem se v Humpolci zdobí živá jedle, která nahradila původní vánoční smrk ze 40. let minulého století. Byl ve velmi špatném stavu a usychal,“ vysvětluje ředitelka. 
Slavnostní atmosféru doplní i přístřešek s betlémem, který vyrobili žáci a učitelé ze ZŠ Hradská.


Jak Vendula Marešová dodává, na Železnou neděli se koná adventní program i pro návštěvníky nedalekého hradu Orlík. 
Blízká gotická zřícenina proslula díky letním středověkým slavnostem a filmovému festivalu. Nyní se zde můžeme těšit i na kouzlo adventu. K Orlíku dojdeme z Horního náměstí po modré turistické značce zhruba za půl hodiny. Hrad je vzdálen asi 2 km severovýchodně od města, ve směru na Havlíčkův Brod. 
„Další tradiční akcí v Humpolci bude Mikulášská nadílka. Pořádá ji jako každoročně Středisko volného času ve spolupráci s dobrovolnými hasiči. Na Horním náměstí se uskuteční 5. 12.,“ informuje ředitelka MěKIS.


Na Horním náměstí bude veselo i na Bronzovou neděli 10. 12., kdy tu Svařený sáně chystají adventní program s živou hudbou. 
Zmiňované zimní promítání je v Humpolci oblíbené. Pořádá jej Kino Humpolec a projekce se konají vedle sídla MěKIS na Havlíčkově náměstí ve dnech 7., 14. a 21. 12., vždy od 17 hodin.


„Vzhledem k tomu, že se promítá pod širým nebem, diváci jistě nepodcení teplé oblečení. Pro zahřátí budou k dostání i horké nápoje,“ nabízí ředitelka.
Ve středu 13. 12. rozezní Horní náměstí vánoční koledy v podání místního pěveckého sboru Čech a Lech. 


„Je to náš nejstarší kulturní spolek v Humpolci. Byl založen v roce 1862. I letos se jeho členové připojí k celorepublikové akci Česko zpívá koledy. Další tradiční akcí bude na Štěpána vánoční koncert sboru v tolerančním kostelíku na Zichpili,“ přibližuje pořadatelka. 

 

Stříbrná a Zlatá neděle
Podle slov Venduly Marešové bude třetí adventní víkend v Humpolci nabitý. Sobota 16. 12. patří velkému vánočnímu koncertu Janka Ledeckého. 
„Známý zpěvák, kytarista a skladatel dorazí na divadelní scénu Kina Humpolec týden před Štědrým dnem. Zazní skladby z jeho alba Sliby se maj plnit o Vánocích i další hity. Ke sváteční atmosféře koncertu přispěje také smyčcový kvartet M. Nostitz Quartet,“ říká ředitelka MěKIS. 


Jen pro zajímavost, M. Nostitz kvartet pravidelně koncertuje po celém světě a jeho členové účinkují v České filharmonii, orchestru FOK a působí pedagogicky. Vánoční spolupráce s Jankem Ledeckým je pro hudebníky žánrovým zpestřením. 


Jak dále Vendula Marešová zve, v neděli 17. 12. se opět zaplní humpolecké Horní náměstí s programem tradiční Stříbrné neděle podbarvené vánoční hudbou. Krom tradičních pochutin najdeme ve stáncích i rukodělné výrobky.


„Milovníci tradic se také mohou těšit na Rybovu mši v podání ZUŠ Gustava Mahlera. Zazní v úterý 19. 12. o 18 hodin v kostele sv. Mikuláše,“ informuje ředitelka. 
Čtvrtá adventní neděle 24. 12. s přídomkem Zlatá je letos zároveň i Štědrým dnem. Podle Venduly Marešové si malí i velcí nenechají ujít jednu místní tradici. Tou je Štědrovečerní vytrubování žesťového dechového kvinteta z balkonu humpolecké radnice. Účinkují hudebníci ze ZUŠ. 

 

Kluziště i zvonkohra
Vendula Marešová o adventu zve i do Knihovny Jiřiny Zábranové. Nabídne program „…A vánoční přichází čas“ s tvořivými dílnami i předčítáním vánočních příběhů. 
V Muzeu dr. Aleše Hrdličky budou k vidění dvě prodejní vánoční výstavy patchworku HaBa a výtvorů Daniely Kociánové. 


Během prosince ZUŠ Gustava Mahlera pořádá hned několik koncertů a vystoupení v humpoleckém kině, chybět nebude ani oblíbený dechový orchestr mladých. 
Se speciálními vánočními pořady přichází i další místní organizace. Třeba Divadlo za komínem s již nyní vyprodaným vánočním koncertem Moniky Absolonové, 8SMIČKA - zóna pro umění a  Návštěvnické centrum Bernard s vánočním koncertem Martina Chodúra Hlas Vánoc (12. 12.) , svůj program chystá i spol. Castrum, která spravuje hrad Orlík a skanzen Zichpil. Více najdeme na www.infohumpolec.cz.


„Do parku Stromovka se opět po roce vrátí kluziště, které je hojně využíváno jak školami a školkami, tak i širokou veřejností. Jedná se o umělou ekologickou plochu, která je napodobeninou té ledové, a tudíž je možno bruslit za každého počasí,“ informuje ředitelka MěKIS. Vánoční kluziště je tak tím pravým místem pro ty, kteří si chtějí užít pravou vánoční atmosféru.


„Adventním časem nás v Humpolci bude provázet příjemné a něžné vánoční cinkání zvonkohry umístěné na evangelickém kostele. Zvonkohra se rozezní vždy v 8:05, 12:05, 16:05 a 20:05 od prvního dne adventu až do Tří králů,“ uzavírá humpoleckou adventní pozvánku Vendula Marešová. Evangelický kostel s novorenesanční věží najdeme v Husově ulici, asi 2 minuty chůze od „íčka“. Kdysi byl postaven díky darům z protestantských zemí. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.02.2024 KulturaRantířovští Cimrmani opět míří do DKO, benefice pomůže pořídit auto sestřičkám

Od pondělí 19. února se začnou v DKO prodávat vstupenky na dobročinné ochotnické představení cimrmanovské pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Kompletní výnos půjde na konto domácího ...

Komentáře (0)
17.02.2024 KulturaRenomé Horáckého divadla roste, úspěch je ale také dvojsečná zbraň

V uplynulé divadelní sezóně dosáhla jihlavská scéna díky Lence Schreiberové na užší nominaci na hereckou Cenu Thálie. Velký ohlas mají inscenace Popel na křídlech Suzanne Renaud a zejména ...

Komentáře (0)
16.02.2024 KulturaNa Malé scéně HDJ se zítra střetne zašlý svět Oblomova se Štolcovým zářícím životem

Jak připomíná dramaturg HDJ Jaroslav Čermák, uchopila už román Oblomov ruského autora Ivana Alexandroviče Gončarova řada souborů. Pro Jihlavu nyní rozsáhlé dílo v překladu Prokopa Voskovce ...

Komentáře (0)
16.02.2024 KulturaVypukne festival ochotnického divadla na počest rodáka Honzla

Letos na jaře bude Humpolec již po devatenácté dějištěm festivalu amatérských divadelních souborů. Ve svém názvu Honzlův Humpolec připomíná místního rodáka, divadelního a filmového ...

Komentáře (0)
15.02.2024 KulturaGalerie seznamuje děti s tragédií sochaře Šlezingera. Kdykoli se totiž může opakovat

Zejména ve spolupráci se Základní školou Otokara Březiny zahájila OGV Jihlava nový dlouhodobý vzdělávací projekt nazvaný Zaváté šlépěje. Jeho téma a náplň odkazují na stejnojmenné ...

Komentáře (0)
14.02.2024 KulturaSběračův dům v údolí Brtničky dává vzpomenout na letní Landscape festival

Jednou z nejvýraznějších a nejrozsáhlejších kulturních akcí roku 2023 na Jihlavsku byl 11. ročník Landscape festivalu. Akce, která se během let stěhuje po velkých městech republiky, přinesla ...

Komentáře (0)
13.02.2024 KulturaHudba a motiv brtnického zámku se výtvarně propojují v jihlavské galerii

Kulturní dění na po léta chátrajícím brtnickém zámku přineslo v posledních třech sezónách velkou změnu. Péčí Spolku Zámek Brtnice a zejména jeho předsedy, španělského houslisty ...

Komentáře (0)
11.02.2024 KulturaUniverzitní centrum připomíná, že i doba TGM byla turbulentní

Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči letos oslaví 20. výročí vzniku. První z akcí realizovaných k této příležitosti je výstava nazvaná Masaryk a Svatá země. Telčská ...

Komentáře (0)
10.02.2024 KulturaIvan Vojnár přiveze digitální verzi své Cesty pustým lesem

Centrum dokumentárního filmu a Kino Dukla Jihlava pořádají 14. února od 19.30 hodin projekci a besedu k filmu Cesta pustým lesem. Jeden z výrazných českých filmů devadesátých let je ...

Komentáře (0)
09.02.2024 Kultura Město neprodloužilo dohodu s kurátorem Nonstropu. Venkovní galerii přebírá Helenín

Jihlavský výtvarník a performer Vít Kraus nadále nebude působit jako kurátor městské galerie Nonstrop. Jak na dotaz JL potvrdil vedoucí odboru kultury magistrátu Tomáš Koukal, město v tom ...

Komentáře (0)
08.02.2024 Kultura Výtvarný experiment: umělá inteligence zhusta ani nepochopila, co se po ní chtělo

Umění v digitálním duetu je titul výstavy, na níž v kavárně v jihlavské čtvrti Horní Kosov prezentují své malby studentky Školy ekonomiky a cestovního ruchu Jihlava (ŠECR), oboru Předškolní ...

Komentáře (0)
07.02.2024 KulturaZnačka Café Etage končí, subkultura mizí z dalšího tradičního podniku v Jihlavě

Café Etage, podnik s hudebním, výtvarným i přednáškovým provozem a tradiční značkou, po letech působení na kulturní mapě Jihlavy zaniká. „Proběhne poslední koncert a poté se dveře ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net