Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

Hudební festivaly přežily covid a jsou zpět

TYPICKÁ atmosféra telčského náměstí při loňském festivalu Prázdniny v Telči. Ten letos načne pátou dekádu. Foto: Jiří Varhaník

18.3.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Metalurgia počtvrté
• Jedním z prvních festivalů bude letos polenská metalová Metalurgia. Jak zveřejnili organizátoři z Polenského klubu a kapely Průmyslová smrt, uskuteční se letošní 4. metalový festival o něco dříve. Jeho termín je pátek 24. března od 20 hodin. 
Zahrát mají Gorc, sludge/coredoomoví Rmut z Prahy, jihlavská Průmyslová smrt nebo thrash/blackmetaloví Mörghuul z Brna. 
Podle aktuální informace nakonec nepřijede ohlášená thrashmetalová písecká kapela Lahar. „Bohužel nastala bizárrosituace, kdy člen Lahar si zrakvil ruku…, snad to vyjde někdy příště,“ informovali organizátoři s tím, že sestavu festivalu doplnili náhradou v podobě nové jihlavské extreme hardcore formace Oblast. 

 

Hudba tisíců uctí skladatele Foerstera
• V oblasti tzv. vážné hudby nebude ani letos scházet v hudebním programu Jihlavska Mezinárodní hudební festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava.
Program jeho 22. ročníku uvede 18. května koncert v kostele Povýšení sv. Kříže. Otevře ho Karlovarský symfonický orchestr, který vede dirigent Debashish Chaudhuri. Mimo jiné zazní v premiéře instrumentální provedení skladby Milostné písně skladatele Josefa Bohuslava Foerstera, která zatím veřejně nebyla provedena. 


Jak připomíná hudební server Opera+, byla skladba Milostné písně původně napsána pro hlas a klavír. Později ji Foerster (1859-1951) zinstrumentoval, a právě v této podobě zazní na festivalu poprvé. Rukopis skladby byl součástí Foersterovy pozůstalosti. Do rukou současných hudebníků se dostal před dvěma lety. Následně vznikl jeho moderní notový zápis a nahrávka v provedení Karlovarského symfonického orchestru.
Koncerty mahlerovského festivalu se letos budou konat také v Hudebním sále novoříšského kláštera. Zde zazní 5. června Koncert pro housle F dur Pavla Vranického nebo Symfonie A dur Wolfganga Amadea Mozarta. Festival tak vedle Mahlerovy hudby nadále sleduje i linii uvádění hudby 18. století.


Mahlerovu tvorbu bude na festivalu reprezentovat např. cyklus písní Rückert Lieder, Adagietto. Další Mahlerova skladba zazní v podání vítězů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a Pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové.
Festival připomene také 80. výročí narození českého sbormistra prof. Petra Fialy, zakladatele Českého filharmonického sboru Brno, skladatele a pedagoga, někdejšího profesora brněnské konzervatoře.
Zároveň se festival vrátí k letošním výročím spisovatele Jaroslava Haška (zemřel v Lipnici nad Sázavou před 100 lety 3. ledna 1923, v dubnu uplyne 140. let od jeho narození).

 

Novinka pod hradem 
• Festová Lipnice 2023 je název nového festivalu, který se odehraje v sobotu 3. června od 14 hodin v Amfiteátru v Lipnici nad Sázavou.
Lipnice nad Sázavou je spojená s Jaroslavem Haškem, který zde strávil poslední roky života. Od roku 1959 se zde v amfiteátru pořádá festival humoru Haškova Lipnice a od roku 1993 festival Rocková Lipnice. 
Výčet zdejších kulturních akcí letos rozšíří Festová Lipnice. Podle organizátorů nejde o konkurenční akci, ale naopak o rozšíření nabídky hudebních žánrů. 
Festová Lipnice ji doplní primárně o funk a hip hop. Mezi hlavní interprety pro ročník 2023 se řadí skupiny Monkey Business a PSH. Před nimi vystoupí kapela Lety Mimo a písničkář Jiří Schmitzer. Celou produkci zahájí skupina The Whelasiphett s repertoárem mixovaným ze žánrů snad ze všech oblastí hudby s výjimkou dechovky.

 

Pestré Dny Ježka 
• Výrazná jména a mimořádnou žánrovou pestrost avizují letošní Dny Ježka, které na termín 9. a 10. června chystá jihlavský pivovar. 
Jak organizátoři zveřejnili, jsou pozváni Anna K., David Koller, ale také boyband Lunetic, hiphopoví Pio Squad, Protheus, kapela gotického rocku XIII. století, Panoptiko, Hairy Groupies, Exit, Bastard, Oči, ViGO, Mylions, Morava a další. 
Pivovarské slavnosti nabídnou kulturní programem napříč hudebními žánry pro celou rodinu. Odehrají se v areálu včetně Pivovarské restaurace, zahrady a dětského hřiště. Děti do 6 let budou mít vstup zdarma.

 

Loděnice až za rok
• Novinkou loňské festivalové sezóny v Jihlavě byl hudební vícežánrový festival Loděnice fest, který na pódiu v areálu Český mlýn organizovala městská organizace Brána Jihlavy. 
Jak vysvětluje její vedoucí produkce Lenka Kremláčková, je festival koncipován tak, že se ob rok vystřídá s červnovou havířskou slavností Havíření. Ta je v kulturním kalendáři Jihlavy v letošním roce, a tak se Loděnice fest bude zřejmě konat v roce 2024. Záležet bude podle Kremláčkové na rozpočtových možnostech.  
V letošním roce bude Brána Jihlavy od 1. 6. do 31. 10. organizovat Landscape festival na vybraných lokacích ve městě. 

 

Bernard Fest s Kabáty
• Dvoudenní humpolecký Bernard Fest se letos odehraje 16. a 17. června. To je změna proti předchozím ročníkům, které probíhaly v druhé polovině června. 
„Změna termínu umožňuje vystoupit kapelám, které v tradičním termínu festivalu nemohou dorazit,“ vysvětlil mluvčí pořadatelského Pivovaru Bernard Radek Tulis. Na místě budou podle něho k dostání jednodenní vstupenky a také zvýhodněné vstupenky pro děti a seniory. 


Program 27. ročníku Bernard Festu má letos gradovat koncertem rockové kapely Kabát. „Domluvit vystoupení skupiny Kabát se podařilo ve velmi krátké době. Přikládám to tomu, že Bernard Fest má mezi muzikanty pověst akce se skvělou atmosférou a perfektní organizací. Svůj vliv má i genius loci konání festivalu, tedy Horní náměstí v Humpolci,“ uvedl hlavní pořadatel Bernard Festu Zdeněk Mikulášek.
V programu dále vystoupí Mig 21, No Name, Wohnout, Janek Ledecký či Garage. Opět přijedou také Rybičky 48, jejichž koncert loni zmařila průtrž mračen. „Hned na místě jsme se domluvili, že letos kapela přijede znovu,“ popisuje Mikulášek.
Festival dává prostor i kvalitním hudebním počinům mimo hlavní proud. Letos to bude projekt Hej Romale zpěvačky Idy Kelarové, která vystoupí s pěveckým sborem Čhavorenge a v doprovodu hudebníků České filharmonie. 
„Po roce se vrátí i němečtí The Heimatdamisch, kteří si loni získali publikum originálními úpravami světových hitů,“ avizuje Tulis. Chybět nemá tradiční sobotní dopolední program pro děti s klavíristou a skladatelem Jaroslavem Uhlířem a kapelou Kašpárek v rohlíku.

 

Festival v Telči 
• Letní festivalovou sezónu v Telči otevře 23. a 24. června akce nazvaná Festival v Telči. Na bývalém zimním stadionu poblíž centra města nabídne české i slovenské kapely, dvě pódia, několik hudebních žánrů a doprovodný program. Zahrát mají kapely Tři sestry, Horkýže Slíže, UDG, Sto zvířat, Polemic, Poetika a další.  

 

Vysočina Fest: finští The Rasmus
• Zásadní hudební multižánrovou akcí bude i letos jihlavský Vysočina Fest. Jeho 9. ročník mají v údolí Heulosu ozdobit finští The Rasmus s hity jako In The Shadows, Sail Away nebo First Day Of My Life. Přivézt mají i nové songy, které představili loni v září na novém albu Rise. 
Termín festivalu je 6. – 8. července. Na třech pódiích se představí hvězdy česko-slovenské hudební scény od popu, přes metal po rap. Zahrát mají Chinaski, Mirai, Jelen, Rybičky 48, No Name, Vašo Patejdl, Mig 21, Traktor, Doga, Mňága a Žďorp, Michal Hrůza, Ivan Mládek Banjo Band, Fleret, Trautenberk, Izomandias & Nik Tendo, Adam Ďurica a další.

 

Festival mezi lesy  
• Mnohožánrový rodinný festival Čeřínek chystá už popatnácté basista Jurda Jurač ze skupiny Divokej Bill. 
Festival se letos koná na louce pod Jurdovou chalupou v Hutích – Cejli 28. července od 13.30 hodin. Opět má nabídnout hudbu různých žánrů a divadla ve stanu. „Oddechové zákoutí bude nabízet dětské dílny - např. zahradnickou, truhlářskou a lakýrnickou, bagr, aquazorbing atd.,“ avizuje pořadatel. 
Na Čeřínek bude tradičně zajištěna autobusová doprava z Jihlavy, parkování a stanování je zdarma. Zahrát letos mají Tomáš Klus, Wohnout, Poletíme, Visací zámek, Queens Of Everything nebo Kurtizány z 25AV. 

 

Festival Dvorského
• Mezinárodní Hudební festival Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou se letos bude konat v termínu od 5. do 19. srpna. Jak na dotaz JL uvedla jeho manažerka Lenka Šimečková, s programem 25. ročníku pořadatelé chtějí „vyjet“ až začátkem dubna, zatím zůstává utajen. „Místo zůstává stejné, zůstáváme především na nádvoří zámku,“ avizuje Šimečková.  
Dvorského festival se věnuje především lidskému hlasu, a to v žánrech od klasiky všech období přes pop, jazz i folklor. Vedle patrona Petra Dvorského hostil festival např. Jelenu Obrazcovou, Kiri Te Kanawu, Montserrat Caballé, Karla Gotta, Lucii Bílou, Mira Žbirku nebo Ewu Farnu.
Inspirací k založení zámeckého festivalu byl odkaz komponisty Františka Antonína Míči (1696-1744), který v Jaroměřicích nad Rokytnou složil mimo jiné operu O původu Jaroměřic na Moravě, první operu s textem v češtině, která kdy byla u nás provozována. 
Festival odkazuje na působení hraběte Jana Adama z Questenberku (1678-1752), velkého příznivce hudby na jaroměřickém zámku. 

 

Magmafest dvoudenní 
• Jedenáctý jihlavský rockový Magmafest 2023 má termín 11. a 12. srpna. Do letního kina mají přijet české a slovenské kapely. Stejně jako při jubilejním desátém ročníku i tentokrát bude akce dvoudenní. 
V areálu mají být kryté stany s posezením i klidná zákoutí pro oddech. Ohlášeny jsou kapely Tři sestry, Harlej, Dymytry, Horkýže Slíže, Alkehol, Arakain, Trautenberk, Panoptiko, Plexis, SPS, Arzzen či Lautr. 

 

Folkovou Náměšť otevřou Argentinci
• V pořadí 37. ročník letního multižánrového festivalu Folkové prázdniny oživí Náměšť nad Oslavou od 22. do 29. července. Festival se odehrává v prostředí renesančního zámku, jeho parku a přilehlého okolí řeky Oslavy. 
I letos nabídne koncerty každý den z podvečera do noci, noční koncerty ve specifických prostředích, hudební, taneční, výtvarné a textové dílny Hnízdo múz, včetně dílen pro děti (cca 200 položek v programu). Stejně tak minifestival folkových muzikantů Open scéna (ve všední dny odpoledne), muzikologické kolokvium o lidové hudbě, odpolední rozpravy s hudebními publicisty, výstavy s hudební tematikou či výtvarně-hudební happeningy.


Z potvrzených účastníků zatím pořadatelé zveřejnili kapelu zahajovacího večera. Tou bude argentinský virtuózní kvintet The Quinteto Astor Piazzolla, držitel ceny Latin Grammy. 
Pět virtuózních hráčů navazuje na Piazzollův kvintet z 60. let, se kterým vizionářský skladatel a hudebník proměnil tango nuevo ve vrcholnou uměleckou disciplínu. Soubor založila a řídí mistrova manželka Laura Escalada Piazzolla po jeho smrti v roce 1992. Hrají v něm Pablo Mainetti (bandoneon), Bárbara Varassi Pega (piano), Serdar Geldymuradov (housle), Armando de la Vega (kytara) a Daniel Falasca (kontrabas).

 

Prázdniny v Telči s Monkey Business
• Dříve folkový, dnes už multižánrový festival Prázdniny v Telči se letos koná od 28. července do 13. srpna. 
Loni festival oslavil čtyřicítku. Jak v té souvislosti uvedl jeho zakladatel Milan Medvěd Kolář, zahrálo během té doby přes tisíc kapel, realizováno bylo dva tisíce koncertů. Jak uvedl Kolář v médiích, inspiroval se na Portách, ale zejména na folkovém festivalu v Českém Krumlově. Svými akcemi ho také ovlivnil organizátor Michal Jupp Konečný.


Detaily programu letošní Telče se stále ladí. Nicméně už pořadatelé zveřejnili, že o úvod se 28. 7. na nádvoří zámku postarají Funny Fellows, Zatrestband a Ondřej Ruml.
Během festivalu pak vystoupí např. Karel Plíhal, Malina Brothers a Poutníci, Loes & The Acoustic Engineers, Marien a Fukanec, Spirituál kvartet a Javory beat, Bárka a Hradišťan, Nezmaři, Pavlína Jíšová, Pavel Žalman Lohonka a starý spol., Vojta Kiďák Tomáško a Žalman a spol., Bratři Ebenové a Druhá tráva, Ivan Hlas trio a Jarret, Mirek Kemel, Isara a Epydemye, Devítka, Samson a jeho parta a Jamajka Koblicová, Ondřej Havelka a Melody Makers nebo Bára Hrzánová s Condurangem. Na finále 13. 8. je pozván Vlasta Redl.


Na scéně Panský dvůr zahrají 10. 8. Funkin‘ Your Soul a Mňága a Žďorp, poté 11. 8. Monkey Business a The 6 Fireballs a v sobotu 12. 8. Tata Bojs.
I letos festival nabídne také divadla, odpolední volně přístupné koncerty a večerní nokturna i doprovodný program.  

 

Rocková Lipnice žije   
• Festival Rocková Lipnice letos zažije v amfiteátru pod hradem Lipnice nad Sázavou 23. ročník. Založen byl v roce 1994.
Přestože byli v roce 2015 organizátoři jednoho z nejstarších porevolučních festivalů nuceni další ročník neuspořádat (jak uváděli, bylo obtížné jen nadšením konkurovat festivalům, do kterých vkládají statisíce velké firmy nebo které žijí z dotací), historie akce pokračuje. 


Letošní Rocková Lipnice se koná 5. srpna a nabídne interprety z české a slovenské rockové scény. Potvrzená je zatím účast kapel Civilní Obrana, Loretta, Premier, Alžběta, AnarchiA či Vypuštěné Koupaliště.
Mezi hudebními aktéry je také Pam Rabbit, česko-arménská popová zpěvačka s osobitou tvorbou, která si získala respekt debutovým EP Mom, I’m Lost. Na kontě už má spolupráce se jmény jako Ben Cristovao, HILLS 97, John Wolfhooker nebo SLZA.

 

Rockeři pro potřebné
• Ani letos nemá chybět mezi benefičními akcemi celodenní jihlavský festival Přijďte na koncert, pomůžete. Ten dává na dvou pódiích prostor jihlavským rockovým kapelám a výnosem ze vstupného podporuje potřebné - spolky a uskupení zejména ze sociální sféry. 
Letošní koncert ohlásili spolek AlternativaPro a organizátorka Markéta Báťová na sobotu 2. září. Hrát se bude od 13.30 hodin do pozdního večera. Vystoupit má více než deset kapel, připraven bude program pro děti a k dispozici bude dětské hřiště.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
11.04.2024 KulturaPříznivci zachování staré tělocvičny nabídli městysi bobrovky na střechu

Jak JL už dříve informovaly, byl dřevěný objekt bývalé tělocvičny nad školním areálem ve Stonařově v srpnu 2023 Ministerstvem kultury ČR nepravomocně prohlášen za památkově chráněný. ...

Komentáře (0)
10.04.2024 KulturaJednašedesátá ochotnická Třešť dostála pověsti přehlídky s vysokou návštěvností

Vícedruhovou krajskou přehlídku TDJ hostil od 15. do 23. března Kulturní dům v Třešti. S tradicí od roku 1961 jde o jednu z nestarších divadelních přehlídek ochotnického divadla v republice. Festival ...

Komentáře (0)
09.04.2024 KulturaPo třiceti letech ožije na plátně kina Podskalák s Hašlerovými šlágry

Tradiční polenský divadelní spolek Jiří Poděbradský připravuje na úterý 9. dubna vzpomínkový večer. Jeho hlavním bodem bude přesně po třiceti letech projekce záznamu premiéry největší ...

Komentáře (0)
08.04.2024 KulturaSwingař z Carnegie Hall zazpívá s jihlavskou Melodií

Původem telčský swingový zpěvák Jan Smigmator bude 6. dubna hostem dvou koncertů Jihlavského smíšeného pěveckého sboru (JSPS) Melodie na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Koncerty ...

Komentáře (0)
07.04.2024 KulturaNávod, jak se potěšit

REGION - Vydal jsem si ji pro radost, tvrdí náš novinářský kolega Antonín Zvěřina z Jihlavských listů. Knížečka Básničky a jiné v sobě skrývá téměř čtyři desítky textů, většinou ...

Komentáře (0)
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net