Reklama
Dnes je úterý 28.03.2023     svátek má Soňa

Hudební festivaly přežily covid a jsou zpět

TYPICKÁ atmosféra telčského náměstí při loňském festivalu Prázdniny v Telči. Ten letos načne pátou dekádu. Foto: Jiří Varhaník
TYPICKÁ atmosféra telčského náměstí při loňském festivalu Prázdniny v Telči. Ten letos načne pátou dekádu. Foto: Jiří Varhaník

18.3.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Metalurgia počtvrté
• Jedním z prvních festivalů bude letos polenská metalová Metalurgia. Jak zveřejnili organizátoři z Polenského klubu a kapely Průmyslová smrt, uskuteční se letošní 4. metalový festival o něco dříve. Jeho termín je pátek 24. března od 20 hodin. 
Zahrát mají Gorc, sludge/coredoomoví Rmut z Prahy, jihlavská Průmyslová smrt nebo thrash/blackmetaloví Mörghuul z Brna. 
Podle aktuální informace nakonec nepřijede ohlášená thrashmetalová písecká kapela Lahar. „Bohužel nastala bizárrosituace, kdy člen Lahar si zrakvil ruku…, snad to vyjde někdy příště,“ informovali organizátoři s tím, že sestavu festivalu doplnili náhradou v podobě nové jihlavské extreme hardcore formace Oblast. 

 

Hudba tisíců uctí skladatele Foerstera
• V oblasti tzv. vážné hudby nebude ani letos scházet v hudebním programu Jihlavska Mezinárodní hudební festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava.
Program jeho 22. ročníku uvede 18. května koncert v kostele Povýšení sv. Kříže. Otevře ho Karlovarský symfonický orchestr, který vede dirigent Debashish Chaudhuri. Mimo jiné zazní v premiéře instrumentální provedení skladby Milostné písně skladatele Josefa Bohuslava Foerstera, která zatím veřejně nebyla provedena. 


Jak připomíná hudební server Opera+, byla skladba Milostné písně původně napsána pro hlas a klavír. Později ji Foerster (1859-1951) zinstrumentoval, a právě v této podobě zazní na festivalu poprvé. Rukopis skladby byl součástí Foersterovy pozůstalosti. Do rukou současných hudebníků se dostal před dvěma lety. Následně vznikl jeho moderní notový zápis a nahrávka v provedení Karlovarského symfonického orchestru.
Koncerty mahlerovského festivalu se letos budou konat také v Hudebním sále novoříšského kláštera. Zde zazní 5. června Koncert pro housle F dur Pavla Vranického nebo Symfonie A dur Wolfganga Amadea Mozarta. Festival tak vedle Mahlerovy hudby nadále sleduje i linii uvádění hudby 18. století.


Mahlerovu tvorbu bude na festivalu reprezentovat např. cyklus písní Rückert Lieder, Adagietto. Další Mahlerova skladba zazní v podání vítězů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a Pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové.
Festival připomene také 80. výročí narození českého sbormistra prof. Petra Fialy, zakladatele Českého filharmonického sboru Brno, skladatele a pedagoga, někdejšího profesora brněnské konzervatoře.
Zároveň se festival vrátí k letošním výročím spisovatele Jaroslava Haška (zemřel v Lipnici nad Sázavou před 100 lety 3. ledna 1923, v dubnu uplyne 140. let od jeho narození).

 

Novinka pod hradem 
• Festová Lipnice 2023 je název nového festivalu, který se odehraje v sobotu 3. června od 14 hodin v Amfiteátru v Lipnici nad Sázavou.
Lipnice nad Sázavou je spojená s Jaroslavem Haškem, který zde strávil poslední roky života. Od roku 1959 se zde v amfiteátru pořádá festival humoru Haškova Lipnice a od roku 1993 festival Rocková Lipnice. 
Výčet zdejších kulturních akcí letos rozšíří Festová Lipnice. Podle organizátorů nejde o konkurenční akci, ale naopak o rozšíření nabídky hudebních žánrů. 
Festová Lipnice ji doplní primárně o funk a hip hop. Mezi hlavní interprety pro ročník 2023 se řadí skupiny Monkey Business a PSH. Před nimi vystoupí kapela Lety Mimo a písničkář Jiří Schmitzer. Celou produkci zahájí skupina The Whelasiphett s repertoárem mixovaným ze žánrů snad ze všech oblastí hudby s výjimkou dechovky.

 

Pestré Dny Ježka 
• Výrazná jména a mimořádnou žánrovou pestrost avizují letošní Dny Ježka, které na termín 9. a 10. června chystá jihlavský pivovar. 
Jak organizátoři zveřejnili, jsou pozváni Anna K., David Koller, ale také boyband Lunetic, hiphopoví Pio Squad, Protheus, kapela gotického rocku XIII. století, Panoptiko, Hairy Groupies, Exit, Bastard, Oči, ViGO, Mylions, Morava a další. 
Pivovarské slavnosti nabídnou kulturní programem napříč hudebními žánry pro celou rodinu. Odehrají se v areálu včetně Pivovarské restaurace, zahrady a dětského hřiště. Děti do 6 let budou mít vstup zdarma.

 

Loděnice až za rok
• Novinkou loňské festivalové sezóny v Jihlavě byl hudební vícežánrový festival Loděnice fest, který na pódiu v areálu Český mlýn organizovala městská organizace Brána Jihlavy. 
Jak vysvětluje její vedoucí produkce Lenka Kremláčková, je festival koncipován tak, že se ob rok vystřídá s červnovou havířskou slavností Havíření. Ta je v kulturním kalendáři Jihlavy v letošním roce, a tak se Loděnice fest bude zřejmě konat v roce 2024. Záležet bude podle Kremláčkové na rozpočtových možnostech.  
V letošním roce bude Brána Jihlavy od 1. 6. do 31. 10. organizovat Landscape festival na vybraných lokacích ve městě. 

 

Bernard Fest s Kabáty
• Dvoudenní humpolecký Bernard Fest se letos odehraje 16. a 17. června. To je změna proti předchozím ročníkům, které probíhaly v druhé polovině června. 
„Změna termínu umožňuje vystoupit kapelám, které v tradičním termínu festivalu nemohou dorazit,“ vysvětlil mluvčí pořadatelského Pivovaru Bernard Radek Tulis. Na místě budou podle něho k dostání jednodenní vstupenky a také zvýhodněné vstupenky pro děti a seniory. 


Program 27. ročníku Bernard Festu má letos gradovat koncertem rockové kapely Kabát. „Domluvit vystoupení skupiny Kabát se podařilo ve velmi krátké době. Přikládám to tomu, že Bernard Fest má mezi muzikanty pověst akce se skvělou atmosférou a perfektní organizací. Svůj vliv má i genius loci konání festivalu, tedy Horní náměstí v Humpolci,“ uvedl hlavní pořadatel Bernard Festu Zdeněk Mikulášek.
V programu dále vystoupí Mig 21, No Name, Wohnout, Janek Ledecký či Garage. Opět přijedou také Rybičky 48, jejichž koncert loni zmařila průtrž mračen. „Hned na místě jsme se domluvili, že letos kapela přijede znovu,“ popisuje Mikulášek.
Festival dává prostor i kvalitním hudebním počinům mimo hlavní proud. Letos to bude projekt Hej Romale zpěvačky Idy Kelarové, která vystoupí s pěveckým sborem Čhavorenge a v doprovodu hudebníků České filharmonie. 
„Po roce se vrátí i němečtí The Heimatdamisch, kteří si loni získali publikum originálními úpravami světových hitů,“ avizuje Tulis. Chybět nemá tradiční sobotní dopolední program pro děti s klavíristou a skladatelem Jaroslavem Uhlířem a kapelou Kašpárek v rohlíku.

 

Festival v Telči 
• Letní festivalovou sezónu v Telči otevře 23. a 24. června akce nazvaná Festival v Telči. Na bývalém zimním stadionu poblíž centra města nabídne české i slovenské kapely, dvě pódia, několik hudebních žánrů a doprovodný program. Zahrát mají kapely Tři sestry, Horkýže Slíže, UDG, Sto zvířat, Polemic, Poetika a další.  

 

Vysočina Fest: finští The Rasmus
• Zásadní hudební multižánrovou akcí bude i letos jihlavský Vysočina Fest. Jeho 9. ročník mají v údolí Heulosu ozdobit finští The Rasmus s hity jako In The Shadows, Sail Away nebo First Day Of My Life. Přivézt mají i nové songy, které představili loni v září na novém albu Rise. 
Termín festivalu je 6. – 8. července. Na třech pódiích se představí hvězdy česko-slovenské hudební scény od popu, přes metal po rap. Zahrát mají Chinaski, Mirai, Jelen, Rybičky 48, No Name, Vašo Patejdl, Mig 21, Traktor, Doga, Mňága a Žďorp, Michal Hrůza, Ivan Mládek Banjo Band, Fleret, Trautenberk, Izomandias & Nik Tendo, Adam Ďurica a další.

 

Festival mezi lesy  
• Mnohožánrový rodinný festival Čeřínek chystá už popatnácté basista Jurda Jurač ze skupiny Divokej Bill. 
Festival se letos koná na louce pod Jurdovou chalupou v Hutích – Cejli 28. července od 13.30 hodin. Opět má nabídnout hudbu různých žánrů a divadla ve stanu. „Oddechové zákoutí bude nabízet dětské dílny - např. zahradnickou, truhlářskou a lakýrnickou, bagr, aquazorbing atd.,“ avizuje pořadatel. 
Na Čeřínek bude tradičně zajištěna autobusová doprava z Jihlavy, parkování a stanování je zdarma. Zahrát letos mají Tomáš Klus, Wohnout, Poletíme, Visací zámek, Queens Of Everything nebo Kurtizány z 25AV. 

 

Festival Dvorského
• Mezinárodní Hudební festival Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou se letos bude konat v termínu od 5. do 19. srpna. Jak na dotaz JL uvedla jeho manažerka Lenka Šimečková, s programem 25. ročníku pořadatelé chtějí „vyjet“ až začátkem dubna, zatím zůstává utajen. „Místo zůstává stejné, zůstáváme především na nádvoří zámku,“ avizuje Šimečková.  
Dvorského festival se věnuje především lidskému hlasu, a to v žánrech od klasiky všech období přes pop, jazz i folklor. Vedle patrona Petra Dvorského hostil festival např. Jelenu Obrazcovou, Kiri Te Kanawu, Montserrat Caballé, Karla Gotta, Lucii Bílou, Mira Žbirku nebo Ewu Farnu.
Inspirací k založení zámeckého festivalu byl odkaz komponisty Františka Antonína Míči (1696-1744), který v Jaroměřicích nad Rokytnou složil mimo jiné operu O původu Jaroměřic na Moravě, první operu s textem v češtině, která kdy byla u nás provozována. 
Festival odkazuje na působení hraběte Jana Adama z Questenberku (1678-1752), velkého příznivce hudby na jaroměřickém zámku. 

 

Magmafest dvoudenní 
• Jedenáctý jihlavský rockový Magmafest 2023 má termín 11. a 12. srpna. Do letního kina mají přijet české a slovenské kapely. Stejně jako při jubilejním desátém ročníku i tentokrát bude akce dvoudenní. 
V areálu mají být kryté stany s posezením i klidná zákoutí pro oddech. Ohlášeny jsou kapely Tři sestry, Harlej, Dymytry, Horkýže Slíže, Alkehol, Arakain, Trautenberk, Panoptiko, Plexis, SPS, Arzzen či Lautr. 

 

Folkovou Náměšť otevřou Argentinci
• V pořadí 37. ročník letního multižánrového festivalu Folkové prázdniny oživí Náměšť nad Oslavou od 22. do 29. července. Festival se odehrává v prostředí renesančního zámku, jeho parku a přilehlého okolí řeky Oslavy. 
I letos nabídne koncerty každý den z podvečera do noci, noční koncerty ve specifických prostředích, hudební, taneční, výtvarné a textové dílny Hnízdo múz, včetně dílen pro děti (cca 200 položek v programu). Stejně tak minifestival folkových muzikantů Open scéna (ve všední dny odpoledne), muzikologické kolokvium o lidové hudbě, odpolední rozpravy s hudebními publicisty, výstavy s hudební tematikou či výtvarně-hudební happeningy.


Z potvrzených účastníků zatím pořadatelé zveřejnili kapelu zahajovacího večera. Tou bude argentinský virtuózní kvintet The Quinteto Astor Piazzolla, držitel ceny Latin Grammy. 
Pět virtuózních hráčů navazuje na Piazzollův kvintet z 60. let, se kterým vizionářský skladatel a hudebník proměnil tango nuevo ve vrcholnou uměleckou disciplínu. Soubor založila a řídí mistrova manželka Laura Escalada Piazzolla po jeho smrti v roce 1992. Hrají v něm Pablo Mainetti (bandoneon), Bárbara Varassi Pega (piano), Serdar Geldymuradov (housle), Armando de la Vega (kytara) a Daniel Falasca (kontrabas).

 

Prázdniny v Telči s Monkey Business
• Dříve folkový, dnes už multižánrový festival Prázdniny v Telči se letos koná od 28. července do 13. srpna. 
Loni festival oslavil čtyřicítku. Jak v té souvislosti uvedl jeho zakladatel Milan Medvěd Kolář, zahrálo během té doby přes tisíc kapel, realizováno bylo dva tisíce koncertů. Jak uvedl Kolář v médiích, inspiroval se na Portách, ale zejména na folkovém festivalu v Českém Krumlově. Svými akcemi ho také ovlivnil organizátor Michal Jupp Konečný.


Detaily programu letošní Telče se stále ladí. Nicméně už pořadatelé zveřejnili, že o úvod se 28. 7. na nádvoří zámku postarají Funny Fellows, Zatrestband a Ondřej Ruml.
Během festivalu pak vystoupí např. Karel Plíhal, Malina Brothers a Poutníci, Loes & The Acoustic Engineers, Marien a Fukanec, Spirituál kvartet a Javory beat, Bárka a Hradišťan, Nezmaři, Pavlína Jíšová, Pavel Žalman Lohonka a starý spol., Vojta Kiďák Tomáško a Žalman a spol., Bratři Ebenové a Druhá tráva, Ivan Hlas trio a Jarret, Mirek Kemel, Isara a Epydemye, Devítka, Samson a jeho parta a Jamajka Koblicová, Ondřej Havelka a Melody Makers nebo Bára Hrzánová s Condurangem. Na finále 13. 8. je pozván Vlasta Redl.


Na scéně Panský dvůr zahrají 10. 8. Funkin‘ Your Soul a Mňága a Žďorp, poté 11. 8. Monkey Business a The 6 Fireballs a v sobotu 12. 8. Tata Bojs.
I letos festival nabídne také divadla, odpolední volně přístupné koncerty a večerní nokturna i doprovodný program.  

 

Rocková Lipnice žije   
• Festival Rocková Lipnice letos zažije v amfiteátru pod hradem Lipnice nad Sázavou 23. ročník. Založen byl v roce 1994.
Přestože byli v roce 2015 organizátoři jednoho z nejstarších porevolučních festivalů nuceni další ročník neuspořádat (jak uváděli, bylo obtížné jen nadšením konkurovat festivalům, do kterých vkládají statisíce velké firmy nebo které žijí z dotací), historie akce pokračuje. 


Letošní Rocková Lipnice se koná 5. srpna a nabídne interprety z české a slovenské rockové scény. Potvrzená je zatím účast kapel Civilní Obrana, Loretta, Premier, Alžběta, AnarchiA či Vypuštěné Koupaliště.
Mezi hudebními aktéry je také Pam Rabbit, česko-arménská popová zpěvačka s osobitou tvorbou, která si získala respekt debutovým EP Mom, I’m Lost. Na kontě už má spolupráce se jmény jako Ben Cristovao, HILLS 97, John Wolfhooker nebo SLZA.

 

Rockeři pro potřebné
• Ani letos nemá chybět mezi benefičními akcemi celodenní jihlavský festival Přijďte na koncert, pomůžete. Ten dává na dvou pódiích prostor jihlavským rockovým kapelám a výnosem ze vstupného podporuje potřebné - spolky a uskupení zejména ze sociální sféry. 
Letošní koncert ohlásili spolek AlternativaPro a organizátorka Markéta Báťová na sobotu 2. září. Hrát se bude od 13.30 hodin do pozdního večera. Vystoupit má více než deset kapel, připraven bude program pro děti a k dispozici bude dětské hřiště.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
17.03.2023 KulturaNa státních památkách se od nové sezóny vstupné nezdraží

Hlavní turistická sezóna začne na památkách 1. dubna. Národní památkový ústav (NPÚ) nebude na památkách ve své správě zdražovat vstupné. NPÚ celkově spravuje stovku státních hradů, ...

Komentáře (0)
17.03.2023 KulturaKapela Oči pokřtí nový zpěvník Společný okamžik

Koncert nazvaný Společný okamžik uspořádá jihlavská kapela Oči v sobotu 18. března od 19 hodin. Během večera pokřtí stejnojmenný zpěvník své autorské tvorby. Hejtman Vysočiny Vítězslav ...

Komentáře (0)
16.03.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Šárka Býčková: Kde bych chtěla žít? Stoprocentně v New Yorku!

„Dělej chyby, ale nenech tu po sobě svinčík!“ Šárka Býčková Dětství prožila v Sušici na Šumavě. „Myslím, že v době, kdy jsem vyrůstala, v Sušici ani nebyl žádný ...

Komentáře (0)
16.03.2023 KulturaModelářská výstava O Štít města Jihlavy se od Mahlera stěhuje do DKO

Členové Klubu plastikových modelářů Jihlava (KPM) připravují na 18. březen 48. ročník modelářské soutěže a výstavy O Štít města Jihlavy. Letos se uskuteční v prostorách DKO Jihlava. ...

Komentáře (0)
15.03.2023 KulturaNa šedesáté Třešťské jaro se chystají i z Brtnice, Stonařova, Jihlavy či Polné

Jedna z nejstarších českých ochotnických přehlídek překonala dvouletou vynucenou covidovou pauzu v letech 2020 a 2021 a po loňském 59. ročníku letos slaví šedesátku. Třešťské divadelní ...

Komentáře (0)
14.03.2023 KulturaSokolovnou tančily kosmické bytosti

Sokolský maškarní ples šibřinky byl v sobotu věnován kosmické tematice. Součástmi jihlavských šibřinek byly letos kosmopromenáda masek nebo znalostní zábavný kvíz s kosmickou tematikou. ...

Komentáře (0)
12.03.2023 KulturaU diváků Chumelení zvítězily Královny

Možnost diváckého hodnocení formou hlasování ústřižkem vstupenky bylo letošní novinkou festivalu Dobronínské divadelní chumelení. Jeho 20. ročník organizoval dobronínský soubor Zmatkaři ...

Komentáře (0)
11.03.2023 KulturaVyhlásí Čtenáře roku 2023

Březen, Měsíc knihy, připomene Městská knihovna Jihlava i letos několika akcemi. Po celý březen je v knihovně k vidění putovní výstava Romano Suno, která nahlíží na svět očima romských ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaNový předseda SVUV hledá prostory a chce zmapovat historii spolku

Až do poloviny dubna potrvá výstava Spolku výtvarných umělců Vysočiny (SVUV) v dalekém Uničově. Výstava s názvem Dotyk z Vysočiny je první akcí pod předsednictvím nového vedoucího SVUV ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaJak brouci dobyli vodní svět

Cyklus vědeckých kaváren pokračuje v pondělí 13. března v 18 hodin v Malovaném sále jihlavského muzea. Entomolog, specialista na vodní brouky Dušan Trávníček vysvětlí, jak brouci dobyli ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaTřešťský průměr zítra v Ampulce

Divadelní uskupení Třešťský průměr vystoupí v sobotu 11. března v Třebíči. Členové satirického souboru z Třeště na Jihlavsku sehrají od 19 hodin v prostorách Divadla Ampulka v ulici ...

Komentáře (0)
10.03.2023 KulturaHERECKÉ OSOBNOSTI VYSOČINY - Lenka Schreiberová: Řemeslo a široký záběr se herci na oblasti hodí

„Naslouchám lidem, vnímám, co říkají. V Jihlavě, na oblasti, je mi dobře - nejsem moc ambiciózní člověk, ráda nechávám věcem volný průběh…“ ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net