Reklama
Dnes je pondělí 25.09.2023     svátek má Zlata

V petrkovském zámečku vznikne Česko-francouzské centrum

PETRKOVSKÝ Reynkův zámeček, kam se v průběhu volnějších šedesátých let obrátila pozornost mnohých mladých umělců – zajížděli sem např. Jiří Kolář, Ivan Diviš, Ivan Martin Magor Jirous či Věra Jirousová. Foto: Jiří Varhaník
PETRKOVSKÝ Reynkův zámeček, kam se v průběhu volnějších šedesátých let obrátila pozornost mnohých mladých umělců – zajížděli sem např. Jiří Kolář, Ivan Diviš, Ivan Martin Magor Jirous či Věra Jirousová. Foto: Jiří Varhaník

16.3.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Do konce prvního letošního kvartálu by mělo být dokončeno odkoupení někdejšího zámečku (statku) Bohuslav Reynka v Petrkově, místní části obce Lípa na Havlíčkobrodsku. Stát objekt kupuje od básníkových potomků.

Podle dostupných údajů stát kupuje areál za vyjednanou cenu cca 18 milionů Kč. Odkup je nyní ve finální fázi. V samotném objektu jsou dva byty, ke statku náleží přilehlý park a hospodářská stavení. Součástí prodeje jsou též pole, les a dva rybníky, celkem na ploše přes 90 tisíc m2.

Objekt bude napříště provozovat státní příspěvková organizace Památník národního písemnictví (PNP). Jak potvrdil ředitel PNP  Zdeněk Freisleben, bude zde působit nově vzniklé pracoviště, Česko-francouzské centrum.

Prvotním úkolem bude podle ředitele PNP zajistit dostatečné finanční krytí na nezbytnou opravu objektu a provoz centra. V duchu usnesení vlády by měl stát v příštích pěti letech investovat tímto směrem téměř 150 mil. Kč.

PNP chce realizovat celkovou rekonstrukci areálu do roku 2025. V letošním roce má být podle Freislebena prvotním těžištěm prací zajištění celého objektu a odstranění vlhkosti. V budoucnu by se např. měly někdejší hospodářské budovy proměnit v koncertní a výstavní síně, na půdě by měly vyrůst výstavní galerie a ateliéry pro konání workshopů.

Rekonstrukční práce mají probíhat postupně, takříkajíc za provozu centra. Během rekonstrukce by totiž návštěvníci mohli navštívit jednorázové akce např. na petrkovské zahradě apod.

Už letos v létě by chtěl PNP založit na dvoře či v zahradě statku tradici česko-francouzských kulturních setkávání Letní Petrkov. Má jít o akci s divadelními představeními, koncerty, autorským čtením, výstavami či gastro aktivitami pro veřejnost (více k tomu v rozhovorech na jiném místě stránky).

Pohnutá historie

Myšlenka na zřízení Česko-francouzského centra v Petrkově navazuje na odkaz Reynkovy překladatelské činnosti a jeho vazby na francouzské prostředí. Podle ředitele PNP má centrum v budoucnu přibližovat mladým lidem někdejší tvůrčí atmosféru, historii a význam tohoto místa.

Básník, překladatel a grafik Bohuslav Reynek (31. 5. 1892, Petrkov – 28. 9. 1971, Petrkov) se narodil jako jediný syn statkáře Bedřicha Reynka a jeho manželky Marie, rozené Divišové.

Navštěvoval základní školu ve Svatém Kříži a reálku v Jihlavě, kde jej prof. Max Eisler nasměroval k zájmu o literaturu a výtvarné umění. Po maturitě studoval (zřejmě na přání otce) zemědělství na c. k. Vysoké škole technické. Studium ovšem opustil po několika týdnech a vrátil se do Petrkova.

Vydal se na první cestu do Francie a začal psát své první básně, které byly později vydány ve sbírce Žízně.

Zásadní bylo v roce 1914 Reynkovo setkání s katolicky orientovaným literátem, vydavatelem a překladatelem z francouzštiny a angličtiny Josefem Florianem (1873-1941) ze Staré Říše. To se stalo počátkem celoživotní spolupráce obou umělců. Svými překlady poezie i prózy, vlastními básněmi a grafikami také Reynek ovlivnil řadu Florianových staroříšských edic, zejména Dobré dílo.

Suzanne, rodina, nacisté a komunisté

V roce 1923 odjel Reynek cíleně do francouzského Grenoblu, aby zde poznal autorku knihy Ta vie est là…, básnířku Suzanne Renaudovou (* 30. září 1889 v Lyonu). Tu chtěl požádat o povolení její první básnickou sbírku přeložit.

Suzanne byla dcerou důstojníka Abela Renauda a jeho ženy Félicie. S matkou a sestrou procestovaly Švýcarsko, Normandii a Anglii, kde za první světové války pracovala ve vojenské nemocnici jako ošetřovatelka.

Pracovala jako překladatelka v The Anglo-French Review a přednášela o moderní francouzské literatuře na filozofické fakultě grenobelské univerzity. Za Reynka se provdala po smrti své matky, 13. března 1926 v kostele svatého Josefa v Grenoblu. Posléze se manželé odstěhovali na Vysočinu.

Jak se uvádí, byla francouzská básnířka a intelektuálka venkovským prostředím Petrkova (v roce 2012 zde bylo evidováno na 100 adresách 196 trvale žijících obyvatel) překvapena, až zaskočena. Pozornost místních údajně poutala svým vystupováním („K rybníku nosila slunečník, oblékala se jako dáma do rukaviček atd.“: zdroj: Wikipedia).

Po střídavém pobytu ve Francii a na Vysočině se manželé v Petrkově v roce 1936 usadili natrvalo. Po otcově smrti se Reynek ujal správy statku. V červnu 1928 se Reynkovým narodil syn Daniel Václav (1928–2014) a v červenci 1929 syn Jiří Michael (1929-2014).

Ze svého statku (zámečku) se však musela rodina vystěhovat v roce 1944 za nacistické okupace. Po několikaměsíčním hledání azylu se Reynkovi nastěhovali do Staré Říše k dětem J. Floriana. Zde zůstali do konce války, do Petrkova se vrátili v roce 1945.

Po komunistickém puči v roce 1948 byl však statek zestátněn a Reynek na něm nadále směl pracovat jen jako zemědělský dělník (do roku 1957). V prvních letech se uzavřel a neopouštěl dům. V této době vytvořil většinu svého grafického díla a dozrál i jako osobitý básník.

Umělci na Petrkově

Během krátkého uvolnění atmosféry v šedesátých letech se na Reynka a petrkovský statek obrátila pozornost mladých umělců, jako byli Jiří Kolář, Ivan Diviš, Ivan Martin Magor Jirous či Věra Jirousová.

Dne 21. ledna 1964 zemřela Suzanne Renaudová. V této době směl Reynek poprvé po pětatřiceti letech znovu vystavovat. Na konci roku 1969 ještě vydal svazek své poezie - sbírky Sníh na zápraží, Mráz v okně a Podzimní motýli. Svoji poslední básnickou sbírku Odlet vlaštovek už ale vydat nesměl – nastupovala komunistická Husákova normalizace a Reynek v roce 1971 umírá.

Bohuslav Reynek je spolu se svou manželkou pochován na hřbitově ve Svatém Kříži (součást Havlíčkova Brodu). V petrkovském zámečku žili až do své smrti v roce 2014 jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří Reynkovi.

Jejich potomci loni nabídli památkově chráněný zámeček k prodeji přes realitní kancelář. Následoval tlak kulturní veřejnosti formou petice na odkoupení areálu státem. Petici Zachraňte Petrkov! spustili 7. května na internetu básník Miloš Doležal, filmová dokumentaristka Ljuba Václavová a krajinářští architekti Markéta a Petr Veličkovi.

Podle názoru signatářů petice by na Reynkově statku měla působit instituce s ambicí uchovat odkaz Bohuslava Reynka a jeho synů. Po červnové osobní návštěvě premiéra a ministra kultury bylo posléze oznámeno, že Reynkův statek odkoupí právě ministerstvo kultury a bude zde zřízeno pracoviště PNP.

Více k tématu v tištěném vydání JL s datem 16. 3.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
11.09.2023 KulturaMirek Paleček: Kapela Oči je moje miminko, které mi roste před očima

S písničkářem Miroslavem Palečkem příbuzní nejsme - asi, říká se smíchem frontman kapely Oči Mirek Paleček z Jihlavy. Sám působil v různých kapelách (Major Major, Arciskačány), známý ...

Komentáře (0)
10.09.2023 KulturaLenka Schreiberová má za výkon v Šepotech užší nominaci na Thálii

Jihlavská profesionální herečka Lenka Schreiberová usedne 30. září večer před televizními kamerami do hlediště Národního divadla v Praze jako jedna z kandidátek v nejužším výběru na ...

Komentáře (0)
09.09.2023 KulturaMezinárodní sympozium k výročí O. Březiny

U příležitosti 155. výročí na-rození básníka Otokara Březiny (* 1. 9. 1868 – 25. 3. 1929) se v pátek 15. září koná na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze mezinárodní sympozium ...

Komentáře (0)
08.09.2023 KulturaDechovky zahrají potřinácté

V pořadí 36. ročník Setkání dechových hudeb se koná v neděli 10. září od 13 hodin v Dolní Cerekvi, na prostranství u kulturního domu. Jak uvedla předsedkyně Klubu pro kulturu a občanské ...

Komentáře (0)
08.09.2023 KulturaJan Fabián dal uličce Malé Lazebnické atmosféru nedokončené stavby

Ulička Malá Lazebnická v Jihlavě evokuje dojem nedokončené stavby. Jde o uměleckou instalaci umělce Jana Fabiána. Venkovní městská galerie Nonstrop v centru Jihlavy prezentuje od roku 2017 ...

Komentáře (0)
07.09.2023 KulturaPod ochranou Asklépia: muzejní publikace sleduje osudy expozice Lékárna U Černého orla

Knižní titul Pod ochranou Asklépia: Z historie Lékárny U Černého orla v Polné představili polenští muzejníci veřejnosti 17. srpna při odpolední prezentaci na nádvoří hradu. Kniha se vůbec ...

Komentáře (0)
06.09.2023 KulturaNa podporu práce Krizového centra získali hudebníci při sobotním festivalu přes sto tisíc

Hudebníci z Jihlavy a okolí se v sobotu opět po roce sešli na Heulose při akci, kterou před více než dvaceti lety založilo místní promotérské uskupení AlternativaPro. Výnos ze vstupného ...

Komentáře (0)
05.09.2023 KulturaMake friends, not art: jak se mimo centra prosazují lokální umělci?

V expozičním domě v Komenského ulici zkoumá OGV Jihlava do poloviny října činnost lokálních umělců na Vysočině. Pojmenovává tak situaci výrazných uměleckých osobností, které se tu ...

Komentáře (0)
04.09.2023 KulturaBoni Pueri v klášteře: sbory provedou oratorium

Výběr z oratoria C. Dittersdorfa Ester zazní 6. září od 19 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v novoříšském klášteře. Skladbu provedou Český chlapecký sbor Boni Pueri a Smíšený ...

Komentáře (0)
03.09.2023 KulturaJakub Pustina přiveze do Polné D. Hůlku, do Třeště G. Beňačkovou

Osmnáctý ročník letního putovního hudebního festivalu Jakub Pustina a jeho hosté míří s koncem léta také na Jihlavsko. Festival vznikl ve Žďáru nad Sázavou. Tamní tenorista Jakub Pustina ...

Komentáře (0)
02.09.2023 KulturaHDJ uvede klasickou i filmovou komedii, Macbetha či těžký osud Zdeňky Havlíčkové

Počet premiér v sezóně na své velké scéně snížilo Horácké divadlo (HDJ) v postcovidové době z dříve obvyklých šesti na pět. Mimo jiné se tak chce vyhnout situacím, kdy muselo stahovat ...

Komentáře (0)
01.09.2023 KulturaNovou sezónu Horáckého divadla uvedou prohlídka zákulisí a červený koberec

Jak uvedla za vedení HDJ Ruth Denčevová, odešli po uplynulé sezóně z angažmá v HDJ z důvodu konce pracovních smluv herci Zbyšek Humpolec, Vít Hofmann a Marián Chalány. Všichni tři však ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net