Reklama
Dnes je neděle 18.04.2021     svátek má Valérie

V petrkovském zámečku vznikne Česko-francouzské centrum

PETRKOVSKÝ Reynkův zámeček, kam se v průběhu volnějších šedesátých let obrátila pozornost mnohých mladých umělců – zajížděli sem např. Jiří Kolář, Ivan Diviš, Ivan Martin Magor Jirous či Věra Jirousová. Foto: Jiří Varhaník
PETRKOVSKÝ Reynkův zámeček, kam se v průběhu volnějších šedesátých let obrátila pozornost mnohých mladých umělců – zajížděli sem např. Jiří Kolář, Ivan Diviš, Ivan Martin Magor Jirous či Věra Jirousová. Foto: Jiří Varhaník

16.3.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Do konce prvního letošního kvartálu by mělo být dokončeno odkoupení někdejšího zámečku (statku) Bohuslav Reynka v Petrkově, místní části obce Lípa na Havlíčkobrodsku. Stát objekt kupuje od básníkových potomků.

Podle dostupných údajů stát kupuje areál za vyjednanou cenu cca 18 milionů Kč. Odkup je nyní ve finální fázi. V samotném objektu jsou dva byty, ke statku náleží přilehlý park a hospodářská stavení. Součástí prodeje jsou též pole, les a dva rybníky, celkem na ploše přes 90 tisíc m2.

Objekt bude napříště provozovat státní příspěvková organizace Památník národního písemnictví (PNP). Jak potvrdil ředitel PNP  Zdeněk Freisleben, bude zde působit nově vzniklé pracoviště, Česko-francouzské centrum.

Prvotním úkolem bude podle ředitele PNP zajistit dostatečné finanční krytí na nezbytnou opravu objektu a provoz centra. V duchu usnesení vlády by měl stát v příštích pěti letech investovat tímto směrem téměř 150 mil. Kč.

PNP chce realizovat celkovou rekonstrukci areálu do roku 2025. V letošním roce má být podle Freislebena prvotním těžištěm prací zajištění celého objektu a odstranění vlhkosti. V budoucnu by se např. měly někdejší hospodářské budovy proměnit v koncertní a výstavní síně, na půdě by měly vyrůst výstavní galerie a ateliéry pro konání workshopů.

Rekonstrukční práce mají probíhat postupně, takříkajíc za provozu centra. Během rekonstrukce by totiž návštěvníci mohli navštívit jednorázové akce např. na petrkovské zahradě apod.

Už letos v létě by chtěl PNP založit na dvoře či v zahradě statku tradici česko-francouzských kulturních setkávání Letní Petrkov. Má jít o akci s divadelními představeními, koncerty, autorským čtením, výstavami či gastro aktivitami pro veřejnost (více k tomu v rozhovorech na jiném místě stránky).

Pohnutá historie

Myšlenka na zřízení Česko-francouzského centra v Petrkově navazuje na odkaz Reynkovy překladatelské činnosti a jeho vazby na francouzské prostředí. Podle ředitele PNP má centrum v budoucnu přibližovat mladým lidem někdejší tvůrčí atmosféru, historii a význam tohoto místa.

Básník, překladatel a grafik Bohuslav Reynek (31. 5. 1892, Petrkov – 28. 9. 1971, Petrkov) se narodil jako jediný syn statkáře Bedřicha Reynka a jeho manželky Marie, rozené Divišové.

Navštěvoval základní školu ve Svatém Kříži a reálku v Jihlavě, kde jej prof. Max Eisler nasměroval k zájmu o literaturu a výtvarné umění. Po maturitě studoval (zřejmě na přání otce) zemědělství na c. k. Vysoké škole technické. Studium ovšem opustil po několika týdnech a vrátil se do Petrkova.

Vydal se na první cestu do Francie a začal psát své první básně, které byly později vydány ve sbírce Žízně.

Zásadní bylo v roce 1914 Reynkovo setkání s katolicky orientovaným literátem, vydavatelem a překladatelem z francouzštiny a angličtiny Josefem Florianem (1873-1941) ze Staré Říše. To se stalo počátkem celoživotní spolupráce obou umělců. Svými překlady poezie i prózy, vlastními básněmi a grafikami také Reynek ovlivnil řadu Florianových staroříšských edic, zejména Dobré dílo.

Suzanne, rodina, nacisté a komunisté

V roce 1923 odjel Reynek cíleně do francouzského Grenoblu, aby zde poznal autorku knihy Ta vie est là…, básnířku Suzanne Renaudovou (* 30. září 1889 v Lyonu). Tu chtěl požádat o povolení její první básnickou sbírku přeložit.

Suzanne byla dcerou důstojníka Abela Renauda a jeho ženy Félicie. S matkou a sestrou procestovaly Švýcarsko, Normandii a Anglii, kde za první světové války pracovala ve vojenské nemocnici jako ošetřovatelka.

Pracovala jako překladatelka v The Anglo-French Review a přednášela o moderní francouzské literatuře na filozofické fakultě grenobelské univerzity. Za Reynka se provdala po smrti své matky, 13. března 1926 v kostele svatého Josefa v Grenoblu. Posléze se manželé odstěhovali na Vysočinu.

Jak se uvádí, byla francouzská básnířka a intelektuálka venkovským prostředím Petrkova (v roce 2012 zde bylo evidováno na 100 adresách 196 trvale žijících obyvatel) překvapena, až zaskočena. Pozornost místních údajně poutala svým vystupováním („K rybníku nosila slunečník, oblékala se jako dáma do rukaviček atd.“: zdroj: Wikipedia).

Po střídavém pobytu ve Francii a na Vysočině se manželé v Petrkově v roce 1936 usadili natrvalo. Po otcově smrti se Reynek ujal správy statku. V červnu 1928 se Reynkovým narodil syn Daniel Václav (1928–2014) a v červenci 1929 syn Jiří Michael (1929-2014).

Ze svého statku (zámečku) se však musela rodina vystěhovat v roce 1944 za nacistické okupace. Po několikaměsíčním hledání azylu se Reynkovi nastěhovali do Staré Říše k dětem J. Floriana. Zde zůstali do konce války, do Petrkova se vrátili v roce 1945.

Po komunistickém puči v roce 1948 byl však statek zestátněn a Reynek na něm nadále směl pracovat jen jako zemědělský dělník (do roku 1957). V prvních letech se uzavřel a neopouštěl dům. V této době vytvořil většinu svého grafického díla a dozrál i jako osobitý básník.

Umělci na Petrkově

Během krátkého uvolnění atmosféry v šedesátých letech se na Reynka a petrkovský statek obrátila pozornost mladých umělců, jako byli Jiří Kolář, Ivan Diviš, Ivan Martin Magor Jirous či Věra Jirousová.

Dne 21. ledna 1964 zemřela Suzanne Renaudová. V této době směl Reynek poprvé po pětatřiceti letech znovu vystavovat. Na konci roku 1969 ještě vydal svazek své poezie - sbírky Sníh na zápraží, Mráz v okně a Podzimní motýli. Svoji poslední básnickou sbírku Odlet vlaštovek už ale vydat nesměl – nastupovala komunistická Husákova normalizace a Reynek v roce 1971 umírá.

Bohuslav Reynek je spolu se svou manželkou pochován na hřbitově ve Svatém Kříži (součást Havlíčkova Brodu). V petrkovském zámečku žili až do své smrti v roce 2014 jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří Reynkovi.

Jejich potomci loni nabídli památkově chráněný zámeček k prodeji přes realitní kancelář. Následoval tlak kulturní veřejnosti formou petice na odkoupení areálu státem. Petici Zachraňte Petrkov! spustili 7. května na internetu básník Miloš Doležal, filmová dokumentaristka Ljuba Václavová a krajinářští architekti Markéta a Petr Veličkovi.

Podle názoru signatářů petice by na Reynkově statku měla působit instituce s ambicí uchovat odkaz Bohuslava Reynka a jeho synů. Po červnové osobní návštěvě premiéra a ministra kultury bylo posléze oznámeno, že Reynkův statek odkoupí právě ministerstvo kultury a bude zde zřízeno pracoviště PNP.

Více k tématu v tištěném vydání JL s datem 16. 3.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
07.04.2021 KulturaPandemie zanechá následky na čtenářské gramotnosti, návycích i psychice

Také Městská knihovna v Jihlavě se už rok vyrovnává s dopady a režimem opatření proti šíření nemoci covid-19. Jaký byl „čtenářský rok 2020“, o tom jsme hovořili s ředitelkou knihovny ...

Komentáře (0)
06.04.2021 KulturaDuben v jihlavské knihovně: hra, výstava, čtení i Martin Mejstřík

Na duben připravila Městská knihovna Jihlava několik akcí. Většina z nich se odehraje ve virtuálním prostředí. Od začátku měsíce dubna až do konce května je v oknech knihovny instalována ...

Komentáře (0)
04.04.2021 KulturaEvangelický kazatel: pandemie už rok vystavuje účet naší psychické odolnosti

Zítra, na Velký pátek ráno, se k bohoslužbám s vysluhováním večeře Páně sejdou také členové evangelické farnosti v kraji pod Javořicí, v Horních Dubenkách. Znovu pak do svého kostelíka ...

Komentáře (0)
04.04.2021 KulturaLidi na druhé straně diktafonu mě zajímají

Autor desítek rozhovorů s významnými lidmi i těmi, jejichž jména jsou široké veřejnosti neznámá, publicista a jihlavský rodák Aleš Palán, vydal knihu rozhovorů se ženami, které mají ...

Komentáře (0)
02.04.2021 KulturaKomediální „Vraždy“ půjdou z Horáckého divadla online

V sobotu 3. dubna od 19 hodin uvede Horácké divadlo Jihlava (HDJ) na internetu živě ze své velké scény premiéru komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! Uvedení představení s diváky ...

Komentáře (0)
01.04.2021 KulturaMá přijet 4TET

Přestože DKO Jihlava ruší a překládá termíny naplánovaných jarních pořadů, vyhlašuje také nové termíny pro letošní podzim. „Plni optimismu dáváme do prodeje nový pořad,“ ...

Komentáře (0)
31.03.2021 KulturaDnes večer živý koncert učitelů ZUŠky

Kantoři jihlavské ZUŠky pilně zkouší a finišují s přípravami Koncertu učitelů online. Škola ho pořádá ve středu 31. března od 19 hodin. Publikum si jej bude moci pustit na Facebooku zusjihlava. ...

Komentáře (0)
30.03.2021 KulturaNeaktuální plakáty na plochách v Telči vystřídaly výtvory dětí

V Telči vznikla galerie pod širým nebem. V situaci, kdy kultura v zemi už rok prakticky stojí, využilo město plakátovací plochy k prezentaci práce dětských výtvarníků. Jak minulý týden ...

Komentáře (0)
28.03.2021 KulturaDubnové koncerty v DKO se ruší nebo překládají

DKO Jihlava i v dubnových termínech překládá a ruší naplánované programy. „Ještě vloni začátkem sezóny jsme doufali, že v tomto období už bude vše v normálu. Bohužel se tak nestalo, ...

Komentáře (0)
27.03.2021 KulturaSetkávání bez předsudků: galerie Bez obav oslavila desáté výročí své práce

Galerii Bez obav otevřel právě před deseti lety (8. října) v přízemí domu Husova 16 Denní a týdenní stacionář Jihlava (dále jen stacionář). Cílem bylo pozvat návštěvníky, aby bez ...

Komentáře (0)
26.03.2021 KulturaGalerijní Noc s Andersenem: místo spacáků dnes online čtení

Online čtení pro děti nabídne dnešní Noc s Andersenem, kterou od 18 hodin uvede na YouTube kanálu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Cílem celorepublikové iniciativy Noc s Andersenem je ...

Komentáře (0)
26.03.2021 KulturaOdešel básník a publicista, třešťský učitel Fr. Bukvaj

V úterý se Třešť na městském hřbitově rozloučila s dlouholetým místním pedagogem, publicistou a básníkem Františkem Bukvajem. Ten odešel v úterý 16. března. František Bukvaj, povoláním ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net