Reklama
Dnes je pátek 26.02.2021     svátek má Dorota

Město nemůže ani v sociálních bytech odpustit nájemné

UVOLNĚNÝ radní Daniel Škarka má na starosti v Jihlavě školství, kulturu a tělovýchovu i oblast sociálních věcí. Foto: Pavel Bajer
UVOLNĚNÝ radní Daniel Škarka má na starosti v Jihlavě školství, kulturu a tělovýchovu i oblast sociálních věcí. Foto: Pavel Bajer

21.1.2021 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Se dvěma domácnostmi, které neplatily nájemné, jsme rozvázali smlouvy, říká radní Daniel Škarka (Fórum Jihlava), který má na starosti projekt Housing First. 

 

Projekt Housing First pomáhá lidem v bytové nouzi v Jihlavě již více než rok. Splňuje zatím vaše očekávání?
Za mě určitě. Jedním z velmi pozitivních dopadů je, že pozitivně ovlivňuje struktury v rámci fungování města i naši spolupráci s neziskovým sektorem, v našem případě s Oblastní charitou Jihlava. Pozitivní dopady přinesl také domácnostem zapojeným do projektu. 

 

V rámci projektu bylo ubytováno 12 domácností… 
V současné době je zabydleno deset domácností stabilně. U dvou domácností došlo ke změně a jedna odešla na základě vlastního rozhodnutí. U zabydlených deseti domácností se podařilo stabilizovat jejich ekonomicko - sociální situaci a se třemi se to prostě nepodařilo. Jsme tedy na nějakých 70-80 % úspěšnosti. 

 

Původně se hovořilo o 12 domácnostech, jenže vy hovoříte o 13. Znamená to, že jste ze zájemců už museli vybírat náhradníka?
Přesně tak. 

 

Museli jste s některými rodinami rozvázat smlouvy?
Jedna domácnost odchází po dohodě s majetkovým odborem, jedna dostala výpověď a někdy v červnu jedna odešla ještě na vlastní žádost. Za každou domácnost, co projekt opustí, nastupuje další. Máme pořadník. Ověřuje se však před jejich zařazením do programu, jestli u nich bytová nouze stále platí.

 

Pojďme se zabývat těmi neúspěšnými rodinami, z jakého důvodu nebyla u jedné z nich prodloužena smlouva? Neplatila nájemné?
Je to tak. U domácnosti, která dostala výpověď, i u té, která odchází dohodou, je to kvůli financím. To znamená, že nebyli schopni uhradit nájem po dobu tří měsíců. A také riziko toho, že nájem nebudou schopni platit v budoucnosti. 

 

Kolik vlastně činí nájemné pro byty začleněné do Housing First?
Jedná se přibližně o 80 korun za metr čtvereční měsíčně plus zálohy za energie. 

 

A vámi zmíněná třetí domácnost?
Ta odešla na vlastní žádost. Bylo to ze zdravotních důvodů. Domácnost odešla bydlet k příbuzným. 

 

Na městských zastupitelstvech zaznělo z řad opozice, že kromě neplacení nájemného se objevily také problémy se zničeným městským majetkem. Bylo to u dvou domácností, se kterými město rozvázalo spolupráci?
Některé problematické jevy se objevovaly i u ostatních domácností. Docházelo například ke zpožděním při placení nájmu apod. A to zejména na začátku po jejich zabydlení, než se u nich stabilizovala ekonomická situace. Co se týká ničení majetku, tak je pravda, že u jedné domácnosti, se kterou se teď ukončuje smlouva, tak tam došlo k nějakému poničení tuším dveří a k nějakému menšímu poškození dalšího majetku. Co se týká poničených dveří, tak opravu zrealizoval majetkový odbor, který ji nechal danou rodinu uhradit. 

 

Zaplatili?
Zatím ne, protože na to nemají finanční hotovost. Neměli před tím ani na placení nájmu. 

 

Budete od nich v budoucnu peníze za dlužný nájem a zničený majetek vymáhat?
Určitě, protože je to jejich závazkem ve vztahu k městu, který jim vznikl, když s námi podepsali smlouvu o začlenění do Housing First. Je možné, že jim odpustíme penále za neplacení, ale tu pevnou částku za užívání bytu budeme vymáhat. 

 

V médiích proběhla informace, že neziskovky tlačí na město, aby dlužné částky zaplatilo. Je to pravda? 
Není, žádný takový tlak nepociťujeme. Pravdou je, že zástupci neziskovek přišli s nápadem, že by se dlužné částky za nájem daly uhradit z paušálu projektu. Jednalo se jim o to, aby se stabilizovala ekonomická situace dané domácnosti. Navrhli to se zdůvodněním, že to je v souladu s projektem rady města. Radní to však zamítli, protože se jednalo o velkou finanční částku a bylo tam velké riziko, že to ničemu nepomůže. 

 

Těch deset rodin, co v projektu zůstalo, dlužné peníze beze zbytku uhradilo?
Je to tak. Co se týká financí, tak je všechno v pořádku. Samozřejmě tam může dojít k nějakému výkyvu. U jedné domácnosti se nám například stalo, že jeden z partnerů ztratil zaměstnání, takže měli nižší příjem a došlo u nich ke zpoždění při placení nájmu. Takže čas od času k něčemu takovému dojde. 

 

Řešíte to nějak?
Kvůli tomu chodí do domácností v rámci Housing First sociální pracovníci, kteří se takovou situací velmi aktivně zabývají tak, aby našli tu nejlepší cestu, jak z toho ven. 

 

Dobře, takže deset domácností, co jsou nyní zapojené v projektu, je podle vás bezproblémových?
Ne tak úplně. Jsou tam nějaké závislosti, nesoulad v rámci rodinných příslušníků, u dvou domácností jsou i nějaké problémy, co se týká sousedského soužití. Jedna domácnost také opakovaně vytopila sousedy, v jednom případě se jednalo o jejich vinu. Proto jsme jim dali vzniklou škodu uhradit. Pokud je město postaveno do role, že musí něco opravit, tak vyčíslí náklady a dá je dané domácnosti k úhradě. 

 

Lidé z projektu mají za sousedy většinou běžné rodiny. Zaznamenáváte od nich nějaké ohlasy?
Stěžují si na dvě mnou již zmíněné domácnosti, kde jsou problémy se sousedským soužitím. U těchto domácností máme oficiální stížnosti skrz sociální odbor. V ostatních případech je to řešeno bez oficiální stížnosti. A to formou, že tam sociální pracovníci docházejí a snaží se zprostředkovat nějaká setkání, kde si problémy navzájem vyříkávají. Oba uvedené případy zatím nejsou dořešené. 

 

Kolik peněz město zatím celý projekt stál?
Jedná se celkem o tři miliony korun za celý projekt. Většina peněz je z dotačního programu OPZ evropského sociálního fondu poskytnutých prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí, město se podílelo na spolufinancování projektu pěti procenty. 

 

Budete projekt výhledově rozšiřovat na další rodiny?
Řešili jsme to už i politicky a došli jsme k závěru, že ve stávající finanční situaci ho není možné platit z rozpočtu města. Pokud na to nenajdeme finanční zdroje odjinud, tak je tento projekt z pozice města neu-držitelný. Náš plán je takový, že 12 bytových jednotek vyčleněných pro Housing First zařadíme do režimu sociálního bydlení pro osoby v nouzi, kterých máme zatím 20. Pracovní pozice spojené s projektem, který končí k 30. září, by byly zrušené. 

 

Co říkáte na tvrzení některých občanů, že Housing First je skvělý byznys, kdy dluhy nakonec zbudou městu?
To riziko tam určitě je. Město však nájem nikomu v bytových jednotkách neodpouští, takže dlužné částky potom přecházejí pod exekuci a jsou exekučně vymáhány. To následně ale danou domácnost zatěžuje a komplikuje socio-ekonomickou stabilizaci. Proto je nutné do budoucna najít jiné řešení a předcházet vzniku dluhů, a to zejména v sociálních bytech, kde je cílem vyřešit obtížnou situaci a nikoliv zhoršit.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

........u dvou domácností jsou i nějaké problémy, co se týká sousedského soužití..........a to formou, že tam sociální pracovníci docházejí a snaží se zprostředkovat nějaká setkání, kde si problémy navzájem vyříkávají. Oba uvedené případy zatím nejsou dořešené.............

......takže radnice vám nastěhuje do sousedství "paviány".........za rok a půl je nezkrotí......a ještě normální občany nutí chodit jako žebráčky na jakési setkání, která jak je patrno z článku stejně nic neřeší............
km | 2021-01-21 19:03:30 | Reagovat
Reklama
23.02.2021 AktualityPárky v rohlíku na náměstí budu dělat stále dál, říká nový starosta Telče

Po 19 letech má Telč nového starostu. Romana Fabeše (SNK ED), který se chce plně věnovat práci radního na hejtmanství, vystřídal radní města Vladimír Brtník (ODS), kterého do funkce dosadily ...

Komentáře (0)
22.02.2021 AktualityDo obchodů jen s respirátory, na Vysočině už jsou ale vyprodané

Část lékáren a drogerií na Vysočině už vyprodala zásoby respirátorů FFP2. Zájem o ně vzrostl po pátečním oznámení, že bude od úterý 23. 2. nutné používat kvalitnější ochranu ...

Komentáře (0)
22.02.2021 AktualityVysočina připravuje testování žáků, do nemocnic je opět poptávána asistence Armády

V Kraji Vysočina je evidován za poslední týden růst případů covid-19, pozitivní výsledky tvoří cca 25% všech odběrů. Britská varianta je však potvrzována stále častěji, za poslední ...

Komentáře (0)
22.02.2021 AktualityPtačí chřipka na Vysočině

V Horní Cerekvi na Pelhřimovsku nechali v pátek veterináři kvůli ptačí chřipce utratit přes 300 především vodních ptáků. Farma na oploceném pozemku s dvěma malými vodními nádržemi ...

Komentáře (0)
22.02.2021 AktualityS rekonstrukcí starého domu na náměstí pomohou Norové

Dobrá zpráva pro město. Dostane téměř 40milionovou dotaci z norských fondů na rekonstrukci bývalého měšťanského paláce na Masarykově náměstí 21. Dům, ve kterém již mnoho let působí ...

Komentáře (0)
22.02.2021 AktualityDětský Ámos končí s ředitelováním ve škole

Na dlouholetou práci předchozí ředitelky Blanky Vodové Základní a Mateřské školy ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku její nástupce nenaváže. Jiří Palán se totiž rozhodl ve funkci šéfa ...

Komentáře (0)
21.02.2021 AktualityV Brtnici se chtějí koupat v biotopu, inspiraci čerpali v nedaleké Třešti

Aktuální hlad lidí po možnosti bruslařského vyžití v Brtnici město prostřednictvím členů místního Sokola dokázala vyřešit, nyní vedení radnice pracuje na tom, aby uspokojilo požadavky ...

Komentáře (0)
21.02.2021 AktualityDvě mámy z malé vsi: Nesuďte nikdy lidi podle toho, koho milují

Romantická svatba na radnici Příběh Markéty a Radky Rodových začal před deseti lety, kdy je na pouťové zábavě seznámili společní přátelé. O půl roku později slovo dalo slovo, a jelikož ...

Komentáře (0)
21.02.2021 AktualityKraje dostaly méně vakcín než Praha

Medicínský apartheid. Tak označil krajský zastupitel Zdeněk Faltus (ANO) přístup státu k dodávkám vakcín do některých krajů. „Bylo to teď vidět na distribuci očkovacích látek, kdy ...

Komentáře (0)
20.02.2021 AktualityV Pelhřimovském „kulturáku“ už očkují

Kraj má mimo své nemocnice v provozu první očkovací centrum pro veřejnost. Centrum vybudovali během tří týdnů v Pelhřimově v Kulturním domě Máj. „Disponuje nyní vyšetřovnami lékařů, ...

Komentáře (0)
20.02.2021 AktualityZdravý životní styl má být základem pro všechny. Ne však jen v této době

Koronavirová krize a nouzový stav ovlivnil každého. Není člověka, který by nemohl říct, že na nějak současná situace nepůsobí. Jak se žije cvičitelce Lence Vokřínkové? Již sedmým ...

Komentáře (0)
20.02.2021 AktualityDívka s kufříkem, která se nevrátila

Spojovací ulička z Vratislavova na Palackého náměstí v Novém Městě na Moravě nese od loňska název Bradyových. Ze čtyřčlenné židovské rodiny přežil holokaust jen tehdy 17letý Jiří ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net