Reklama
Dnes je úterý 21.05.2024     svátek má Monika

V krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

22.4.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy nad obřadní síní krematoria. 
„Z tohoto důvodu bude obřadní síň krematoria pro smuteční obřady uzavřena. Veškeré obřady v tomto období budou probíhat v kapli Ústředního hřbitova Jihlava,“ informoval mluvčí SMJ Martin Málek, který poděkoval pozůstalým, pohřebním službám i občanům za pochopení.


Oprava střechy má být rozdělena do několika etap. Tato první etapa má stát 3,1 milionu korun. Důvodem její opravy je její špatný technický stav i zateplení. 
„Od pondělí 22. dubna nejprve začne vybraná firma provádět přípravu staveniště. Následně začnou od 24. dubna samotné práce na opravě střechy,“ přiblížil mluvčí. Kromě krematoria v Lesnově SMJ provozují také pohřební službu. 
Více než měsíční „odstávka“ obřadní síně ovlivní pohřby v Jihlavě. 


„Obavy máme, ale věříme, že to zvládneme. Nejde jenom o nás, ale i o jiné pohřební služby, budeme to muset nějak nakombinovat. Bude to asi složité,“ připustil Málek na dotaz JL. 
Upřesnil, že všechny obřady v kapli na hřbitově by měly být zvládnutelné během všedních dnů s prodlouženou dobou. V případě nutnosti počítají i s víkendy. 
Doplnil, že obřady se po úmrtí z časových a prostorových důvodů mohou konat později, než je obvyklé. 


Zmínil, že pokud na pozdější obřad po smrti nebudou pozůstalí chtít přistoupit, bude pro ně řešením vyřídit si ho v jiném městě. 
Rozdíl bude také v množství smutečních hostů. Zatímco do velké obřadní síně krematoria se vejde okolo 50 sedících a 150 stojících smutečních hostů, do hřbitovní kaple se jich vejde pouze polovina (50 sedících a 50 stojících). Mluvčí podotkl, že ti, co by se do kaple nevešli, mohou při obřadu stát venku. 

 

Obřady asi i v divadle
Jihlavskými listy oslovení další provozovatelé pohřebních služeb v Jihlavě byli o uzavření obřadní síně na Lesnově i o novém využívání hřbitovní kaple informováni. To, jestli se bude vše stíhat, ukáže podle nich až čas.  

Majitel pohřební služby Anděl – Memoria Karel Wolfan to vnímá jako eventuální problém. Doplnil, že bude hodně záležet, jestli uvedené období bude na úmrtí silným nebo slabým měsícem. 
Upozornil také, že zatímco SMJ dělají smuteční obřady většinou v obřadní síni krematoria, Anděl – Memoria k nim využívá nejvíce hřbitovní kapli. 


„V případě silného měsíce by to problém mohl být,“ přiznal. Doufá, že si se SMJ a ostatními službami dokážou vyjít vstříc.
Nechce například dělat obřady až deset dní po úmrtí, protože se dříve do kaple termínově nevejdou. A to především z etických důvodů s ohledem na pozůstalé. 
Doufá také v prodlouženou dobu pro obřady, pokud to bude situace vyžadovat - prostě, aby věc šlo operativně vyřešit.


„Já jsem například v jednání s Divadlem Na Kopečku o případném uvolnění volných termínů, kde jsme už v minulosti smuteční obřady vykonali. Stejně tak jednám s Divadlem otevřených dveří jako zajištěnou alternativou,“ prozradil Wolfan. 
„Zatím bych v tom problém neviděla, uvidíme, co přinese praxe,“ vyjádřila se k obřadům pouze v hřbitovní kapli Jana Veverová z pohřební služby RV Vevera. 

 

Měsíc bez kremací
Veřejnost často kritizuje neutěšený stav krematoria. Konkrétně špatné chodníky, technický stav rozptylové loučky a urnového háje nebo otlučené kachlíky. Vlastníkem krematoria je město. 
Náměstek jihlavského primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL) si je problému vědom. „Poukazoval jsem, že je to tam v hodně neutěšeném stavu. SMJ jsem řekl, ať se domluví na nějakém záměru na Útvaru městského architekta (ÚMA),“ řekl na dotaz JL náměstek. 


Mluvčí SMJ Málek uvedl, že na ÚMA mají řadu projektů. Jmenoval například urnový háj nebo kolumbárium. „S odborem správy realit hledáme nějakou společnou řeč, bude však záležet na městě, kolik bude do toho ochotno investovat,“ podotkl mluvčí SMJ Málek. 


JL prozradil, že k další větší investici do krematoria dojde letos ještě v květnu až červnu. V tomto období se má uskutečnit generální oprava spalovací pece zhruba za 2,8 milionu korun. Mluvčí doplnil, že oprava by měla plynule navázat na opravu střechy. 


„Střecha by měla být dokončena 25. května a odstávka pece by měla začít 27. května. V té době (od 27. května – pozn. red.) nebudou v Lesnově vůbec probíhat kremace. Zesnulé budeme vozit mimo Jihlavu,“ podotkl s tím, že v té době bude obřadní síň již otevřena. Nyní se jedná, do kterého krematoria by to bylo. Ve hře je například Jindřichův Hradec. 


Mluvčí slíbil, že to občané nijak nepocítí. Cena žehu má zůstat stejná. Tělo má být pouze odvezeno ke zpopelnění jinam a popel pak má být přivezen a vydán pozůstalým.


Jak Málek poznamenal, je možné, že letos dojde ještě k opravě další části střechy krematoria, pokud se na to najdou peníze. 
Krematorium v Jihlavě je v provozu od roku 1976. Od té doby se v něm uskutečnilo okolo 105 tisíc žehů. Generální oprava kremačních pecí se provádí zhruba po 15 tisících žehů.  
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.05.2024 AktualityLabutě počítají ztráty. Přišly o šest mladých

Labutí rodinka z Hellerova rybníku v jihlavské lokalitě Na Dolině přišla o šest mláďat. Z původních sedmi tak doprovází své rodiče už jen jedno house. Lidé ze sousedství vodní nádrže ...

Komentáře (1)
18.05.2024 AktualityStříbrný dům v Jihlavě otevřel architekt M. Štěpán ve „stříbrném“

„Jihlavu mám rád a tento dům taky,“ vyznal se hned na úvod svého projevu architekt Marek Štěpán. Autor projektu rekonstrukce Stříbrného domu v Jihlavě přišel ve středu na jeho slavnostní ...

Komentáře (6)
18.05.2024 AktualityTak nám zavolejte aspoň doktora…

Jsou to ani ne tři minuty, co kostelní zvony odbijí půlnoc. Před hlavním vstupem do jihlavského obchodního centra Citypark v Hradební ulici prudce brzdí tmavá Škoda Fabia. Spolujezdec otevírá ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityStarosta k pádu letadla u koupaliště: Stát se to v létě…

Obyvatelé Luk nad Jihlavou se vzpamatovávají z leteckého neštěstí. Jen pár desítek metrů od koupaliště v lokalitě zvané Hostinky se k zemi v pondělí chvíli před půl čtvrtou odpoledne ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualitySmůlu nosí i pondělí třináctého

Podle pověr je smolný pátek třináctého, ale řidičům na Jihlavsku se v několika případech nevedlo na silnicích ani v pondělí 13. května. Své o tom ví řidička osobního automobilu Volkswagen ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityZ babiččiných peněz dali už 100 milionů

O dotační program Oprav dům po babičce, který lidem usnadňuje opravu staršího rodinného domu a umožňuje vytvořit energeticky úsporné bydlení, je velký zájem. V rámci celého Česka ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityBeseda: Lidem vadí jednosměrka ve Fibišce

„Není to předvolební agitka,“ upozornil hned na počátku její pořadatel a moderátor v jedné osobě David Pik, jihlavský redaktor televize Nova. Prostřednictvím sociálních sítí na sváteční ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityPotápěči vytáhli z rybníka mrtvolu

Až nařízená pitva určí přesnou příčinu smrti muže (45), jehož tělo bez známek života objevili na hladině Zámeckého rybníka v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. O případu informovala ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNa střední školy se na Vysočině dostali z devátých tříd téměř všichni

Do prvních ročníků středních škol se na Vysočině hlásilo 4722 žáků devátých tříd základních škol. Přijatých bylo přes 97,4 procenta z nich. Po Ústeckém kraji je to druhé nejvyšší ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityV Jihlavě bude zavřený starý Brněnský most u zoo, opravy budou stát 33 milionů

V Jihlavě bude od pondělí zavřený starý Brněnský most v údolí Jihlávky blízko zoologické zahrady. Jeho opravy budou stát zhruba 33 milionů korun, práce by měly skončit v polovině letošního ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityDalší část obchvatu Jihlavy dotuje stát kvůli Dukovanům

Další část silničního obchvatu Jihlavy bude stát 277 milionů korun bez daně. Zakázku pro kraj zajistí konsorcium firem MI Roads a IMOS Brno. Na tuto stavbu a na obchvat města Brtnice dá ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityHeulosem ve čtvrtek proběhnou světlušky

Noční běh pro Světlušku se v Jihlavě uskuteční 16. května. Veškerý výtěžek ze startovného půjde projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net