Dnes je sobota 15.06.2024     svátek má Vít

V krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

22.4.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy nad obřadní síní krematoria. 
„Z tohoto důvodu bude obřadní síň krematoria pro smuteční obřady uzavřena. Veškeré obřady v tomto období budou probíhat v kapli Ústředního hřbitova Jihlava,“ informoval mluvčí SMJ Martin Málek, který poděkoval pozůstalým, pohřebním službám i občanům za pochopení.


Oprava střechy má být rozdělena do několika etap. Tato první etapa má stát 3,1 milionu korun. Důvodem její opravy je její špatný technický stav i zateplení. 
„Od pondělí 22. dubna nejprve začne vybraná firma provádět přípravu staveniště. Následně začnou od 24. dubna samotné práce na opravě střechy,“ přiblížil mluvčí. Kromě krematoria v Lesnově SMJ provozují také pohřební službu. 
Více než měsíční „odstávka“ obřadní síně ovlivní pohřby v Jihlavě. 


„Obavy máme, ale věříme, že to zvládneme. Nejde jenom o nás, ale i o jiné pohřební služby, budeme to muset nějak nakombinovat. Bude to asi složité,“ připustil Málek na dotaz JL. 
Upřesnil, že všechny obřady v kapli na hřbitově by měly být zvládnutelné během všedních dnů s prodlouženou dobou. V případě nutnosti počítají i s víkendy. 
Doplnil, že obřady se po úmrtí z časových a prostorových důvodů mohou konat později, než je obvyklé. 


Zmínil, že pokud na pozdější obřad po smrti nebudou pozůstalí chtít přistoupit, bude pro ně řešením vyřídit si ho v jiném městě. 
Rozdíl bude také v množství smutečních hostů. Zatímco do velké obřadní síně krematoria se vejde okolo 50 sedících a 150 stojících smutečních hostů, do hřbitovní kaple se jich vejde pouze polovina (50 sedících a 50 stojících). Mluvčí podotkl, že ti, co by se do kaple nevešli, mohou při obřadu stát venku. 

 

Obřady asi i v divadle
Jihlavskými listy oslovení další provozovatelé pohřebních služeb v Jihlavě byli o uzavření obřadní síně na Lesnově i o novém využívání hřbitovní kaple informováni. To, jestli se bude vše stíhat, ukáže podle nich až čas.  

Majitel pohřební služby Anděl – Memoria Karel Wolfan to vnímá jako eventuální problém. Doplnil, že bude hodně záležet, jestli uvedené období bude na úmrtí silným nebo slabým měsícem. 
Upozornil také, že zatímco SMJ dělají smuteční obřady většinou v obřadní síni krematoria, Anděl – Memoria k nim využívá nejvíce hřbitovní kapli. 


„V případě silného měsíce by to problém mohl být,“ přiznal. Doufá, že si se SMJ a ostatními službami dokážou vyjít vstříc.
Nechce například dělat obřady až deset dní po úmrtí, protože se dříve do kaple termínově nevejdou. A to především z etických důvodů s ohledem na pozůstalé. 
Doufá také v prodlouženou dobu pro obřady, pokud to bude situace vyžadovat - prostě, aby věc šlo operativně vyřešit.


„Já jsem například v jednání s Divadlem Na Kopečku o případném uvolnění volných termínů, kde jsme už v minulosti smuteční obřady vykonali. Stejně tak jednám s Divadlem otevřených dveří jako zajištěnou alternativou,“ prozradil Wolfan. 
„Zatím bych v tom problém neviděla, uvidíme, co přinese praxe,“ vyjádřila se k obřadům pouze v hřbitovní kapli Jana Veverová z pohřební služby RV Vevera. 

 

Měsíc bez kremací
Veřejnost často kritizuje neutěšený stav krematoria. Konkrétně špatné chodníky, technický stav rozptylové loučky a urnového háje nebo otlučené kachlíky. Vlastníkem krematoria je město. 
Náměstek jihlavského primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL) si je problému vědom. „Poukazoval jsem, že je to tam v hodně neutěšeném stavu. SMJ jsem řekl, ať se domluví na nějakém záměru na Útvaru městského architekta (ÚMA),“ řekl na dotaz JL náměstek. 


Mluvčí SMJ Málek uvedl, že na ÚMA mají řadu projektů. Jmenoval například urnový háj nebo kolumbárium. „S odborem správy realit hledáme nějakou společnou řeč, bude však záležet na městě, kolik bude do toho ochotno investovat,“ podotkl mluvčí SMJ Málek. 


JL prozradil, že k další větší investici do krematoria dojde letos ještě v květnu až červnu. V tomto období se má uskutečnit generální oprava spalovací pece zhruba za 2,8 milionu korun. Mluvčí doplnil, že oprava by měla plynule navázat na opravu střechy. 


„Střecha by měla být dokončena 25. května a odstávka pece by měla začít 27. května. V té době (od 27. května – pozn. red.) nebudou v Lesnově vůbec probíhat kremace. Zesnulé budeme vozit mimo Jihlavu,“ podotkl s tím, že v té době bude obřadní síň již otevřena. Nyní se jedná, do kterého krematoria by to bylo. Ve hře je například Jindřichův Hradec. 


Mluvčí slíbil, že to občané nijak nepocítí. Cena žehu má zůstat stejná. Tělo má být pouze odvezeno ke zpopelnění jinam a popel pak má být přivezen a vydán pozůstalým.


Jak Málek poznamenal, je možné, že letos dojde ještě k opravě další části střechy krematoria, pokud se na to najdou peníze. 
Krematorium v Jihlavě je v provozu od roku 1976. Od té doby se v něm uskutečnilo okolo 105 tisíc žehů. Generální oprava kremačních pecí se provádí zhruba po 15 tisících žehů.  
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
11.06.2024 AktualityDvacet maratonů pro krajinu potvrzuje, že vyhrát jaderné úložiště nechce nikdo

Na 60 aktivních účastníků vystartovalo 25. května z táborové základny Na Kuši u Rohozné na trasu nebo část trasy 20. Maratonu pro krajinu (2x kolem Čeřínku). Jak podotýká dlouholetý ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityČlenka volební komise v Dudíně: Manžel přes volby dostal volno

Téměř 65 procent oprávněných voličů přišlo odevzdat svůj hlas ve víkendových volbách do Evropského parlamentu v Dudíně na Jihlavsku. Ze 154 voličů jich totiž přišla k volbám rovná ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityŽelvy dlouhokrčky nahradily anakondy

Zoo Jihlava z prostorových důvodů ukončila chov anakond velkých. V expozici je nahradily ohrožené dlouhokrké želvy. Jak vysvětluje mluvčí zahrady Simona Kubičková, je želva dlouhokrčka ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityObjekt z Bohuslavic opanoval letošní ročník Stavby Vysočiny

Víceúčelová stavba nacházející se jihovýchodně od Telče v Hospodářském dvoře Bohuslavice získala uznání od odborníků i veřejnosti. Zaujal monumentální a přesto jednoduchou dřevěnou ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityPřesun do Bruselu nepřichází v úvahu

Čekání na výsledky bylo na psychiku supernáročné, říká Jana Nagyová z ANO, nově zvolená poslankyně Evropského parlamentu. Reakce na výsledky byly ve vašem štábu ANO pochopitelně ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityVolby na Vysočině vyhrálo ANO, volební účast byla přes 38 procent

Evropské volby na Vysočině vyhrálo hnutí ANO před koalicí SPOLU. Třetí místo obsadily koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě a koalice Stačilo! v čele s KSČM. Za nimi se umístila ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityNezaměstnanost na Vysočině je nejnižší v Česku

Nezaměstnanost na Vysočině v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 2,7 procenta. Spolu s Prahou má tento kraj nejnižší podíl nezaměstnaných v ČR. Úřady práce v regionu minulý měsíc ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityPovolení na studnu od července podraží

Od července letošního roku vstoupí v platnost novela stavebního zákona. Účastníci řízení proto musí počítat s tím, že při placení správních poplatků po 20 letech budou muset sáhnout ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualitySlunečnice rozzáří město

Desítky slunečnic vysadí ve středu 12. 6. v 10 hodin na jihlavském hradebním parkánu směrem k Bráně Matky Boží pacienti s roztroušenou sklerózou, ale i jejich podporovatelé a příznivci ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityBeseda o kyberšikaně

Jihlavský spolek Nebojte se policie ve středu 12. června pořádá další, v současné době i velmi potřebnou, besedu, tentokrát k problematice kyberkriminality pod názvem Jak se bránit kyberšikaně ...

Komentáře (0)
09.06.2024 AktualityLidé řešili kvalitu vody. Splňuje všechny normy, reaguje obec

Voda, která v minulých dnech tekla obyvatelům městysu Štoky z kohoutků, vykazovala na pohled značně sníženou kvalitu. Někteří lidé na to upozorňovali na sociálních sítích. Zuzana Stejskalová ...

Komentáře (0)
09.06.2024 AktualityUlicí Ke Skalce neprojedete

V pondělí 10. 6. začne rekonstrukce jihlavské ulice Ke Skalce. Probíhat bude až do konce října. Ulice bude zcela neprůjezdná a nebude možné zde ani parkovat. Za stavební práce Jihlava ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net