Reklama
Dnes je pondělí 05.12.2022     svátek má Jitka

Uvědomme si, že žijeme ve šťastné době


12.4.2010 Rozhovory/Komentáře (17), autor:
admin

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě. 

 

 Ve svých přednáškách i v knize hovoříte o tom, že lidem chybí přiměřenost. Není to ale nedostižný ideál? 

 Existují na to různé programy. Program hédonistů je: makat, makat, makat, až se dostaneme do stavu, kdy budeme spokojení. To je klasický program, který naše civilizace následuje přinejmenším několik posledních staletí, ne-li delší dobu. Z tohoto hlediska se tento program ukazuje jako nesaturovatelný, protože naše poptávka bude vždy v předstihu s tím, co dokážeme vyrábět. 

 Druhý program je stoiků: říci si, že jsme spokojení teď, nebo jít ještě dál a minimalizovat své statky, ale to je, myslím, zbytečné.

 

 Co když ten blažený stav, o kterém hovoříte, je teď, a nikdy to nebude lepší?

 Pak existuje tak zvaný hebrejský kompromis. Aspoň jednou za čas si uvědomit, že jsme spokojení s tím, co máme, a jsme šťastní a žijeme ve šťastné době a na šťastné straně zeměkoule. Na Moravě, na Vysočině ani v Čechách nikdy nežil lid, který by byl jen ve zlomku tak bohatý jako my. 

 

 Není ale v lidské přirozenosti být neustále nespokojeni a stěžovat si? 

 Do jisté míry ano, už v Bibli měli Adam a Eva přístup ke všem plodům v rajské zahradě. Ale proto to přikázání. Protože to je proti naší přirozenosti, proto se je musíme učit. Stejně jako matematika. Je matematika v lidské přirozenosti? Na to bychom velmi složitě odpovídali, protože do jisté míry zřejmě ano, ale také se ji musíme učit. 

 My jsme se tomu ale v poslední době odnaučovali. A u nás je to ještě něco jiného než pro západní svět. My tu měli 40 let komunismu a doháněli jsme Západ a nechali jsme se docela dobře fascinovat, a je to dobře, tím produktním konzumním žitím - a to nemyslím pejorativně. Za těch 20 let jsme udělali neskutečně velký kus práce a měli bychom si uvědomit,  že  jsme se posunuli velice daleko, a začít se učit, co říkají stoikové. I v Bibli je psáno, že muž, který dokáže ovládat sám sebe, tedy ovládat své touhy, je mocnější než dobyvatel měst. Očividně to není věc, kterou bychom mohli lusknutím prstů změnit, ale musíme se to učit. 

 

 Kdo by nás to měl učit? Rodina, škola? Celá Evropa je postavena na politickém systému, na soupeření politických stran, které se mnohdy předhánějí v nereálných slibech...

 Myslím, že jsou strany, které nemají tu modlu neustálého ekonomického růstu. Středové strany si třeba uvědomují, že to nejde už jenom z ekologického hlediska, ale i pravicové strany říkají, že větší prioritou než růst je splácení dluhu. Myslím, že po 20 letech, kdy růst byl dobrým tažným koněm, bychom měli přepřáhnout na jiné priority. Politika se u nás i na západě smrskla jen na ekonomii. Ekonomika je velmi mocná neviditelná ruka trhu, ale pokud se jí nevymezí přesně mantinely, tak straší a dělá paseku.

 

 Můžete uvést příklad? 

 Představte si, že byste neregulovali městskou zástavbu. Pak byste tady třeba neměli park, ale výrobnu cviček nebo jinou továrnu. Ta neviditelná ruka vám zvýší HDP vašeho města, protože ten park je neproduktivní, když to řeknu ošklivě. 

 Jsou ale svaté oblasti lidského života, jako je šabat, veřejné parky, soudní dvůr..., kde neviditelná ruka trhu nemá co dělat. 

 

 Hovořil jste o splácení dluhu. Vrcholný politik Jiří Paroubek ale v jedné televizní debatě pronesl slova, že stát vlastně státní dluh ani splácet nemusí. 

 Dnes, ve světle vývoje v Řecku nebo Maďarsku, je snad jasné, že tomu tak není. Dluhy se musí splácet. 

 

 Z Vysočiny, konkrétně z Třeště, pocházel jeden z nejvýznamnějších ekonomů první poloviny 20. století Josef Alois Schumpeter, kterého v knize také často zmiňujete. V praxi se ale příliš neuplatnil, neboť banka, kterou řídil, zkrachovala.

 To bývá často. Je to jako kdybyste po teoretickém fyzikovi chtěl, aby uměl dobře hrát tenis. Sice rozumí gravitaci, setrvačnosti a tak dále, ale to k tomu nestačí. Je to stejné, jako že nestačí mít nejlepší produkt, často bývá, že nevyhrává ten nejlepší, ale ten, který má třeba lepší reklamu. Ne vždy je akademicky rigorózní přístup k věci nejlepší, občas je řízená blbost lepší než vzdělaná statistika.    

Petr Klukan 

Diskuze k článku

Nový komentář

Všeználci
Další všeználek v řadě - Singer, Ševčík, Zahradník, Sedláček, všichni z NERVU. Vždy ví přesně co se mělo udělat až s křížkem po funuse.
Politik | 2010-04-12 09:36:23 | Reagovat
Raději bych viděl takového všeználka v politice, než třeba Paroubka a nebo Topolánka. Tenhle a jiní co jste jmenoval aspoň něčemu rozumí...
Leon-pard | 2010-04-12 12:47:12 | Reagovat
Jistě že rozumí svému oboru, ale že neporadí když je potřeba a ne až... Otázka je, aby to nebyla královská rada jen pro vyvolené, nikoliv pro ozdravění celé společnosti.
Politik | 2010-04-12 16:46:50 | Reagovat
Občas si názory některých těch ekonomů rád poslechnu, nebo přečtu a musím říct, že většinou nemění své názory (narozdíl od politiků). Problém je spíš v tom, že dřív jejich názory až tak moc nikoho nezajímaly - dokud neteče do bot... Důležité je poučit se z chyb vlastní minulosti, nebo chyb našich sousedů a neopakovat je.
Leon-pard | 2010-04-12 17:50:02 | Reagovat
Vývoj
Frígo | 2010-04-12 16:36:16 | Reagovat
Vývoj
Bylo by velmi špatné, kdyby společnost se nerozvíjela dál, přirozený vývoj. Otázka je, zda se ty nůžky nerozvírají stále více. Ti co byli u toho když Klaus zhasnul jsou na tom stále lépe, ale majorita je tom stejně, nebo hůře.
Frígo | 2010-04-12 16:41:32 | Reagovat
My si máme uvědomit, že žijeme ve šťastné době? Když máme 8 tisíc čistého a 7 tisíc nás stojí nájem? A z tisícovky měsíčně se najíst a platit další výlohy? Vy pane zazobaný ekonome jistě žijete ve šťastné době... vy hlady určitě neusínáte...
dělník | 2010-04-13 01:58:08 | Reagovat
Divím se že při vašich příjmech máte počítač a internet. :)))
Daňový soumar | 2010-04-13 09:30:35 | Reagovat
Vtipný komentář. Bod pro vás :-)
Leon-pard | 2010-04-14 19:53:32 | Reagovat
On ten počítač mají dnes v každé rodině kde se nacházejí "náctiletí", ti by ve škole nevydrželi od kamarádů, že ho ještě nemají(obdobně s mobilem). A co by také doma měli dělat, když se nekoukat na bednu , nebo na počítač. Vidím to denně v ulici, kde je vymeteno a je krásně a mládež je doma...Podle toho také vypadají, sport jim moc nic neříká, jsou vyjímky.Jedině diskošky a chlast.
Počítač | 2010-04-25 08:52:42 | Reagovat
Pak existuje tak zvaný hebrejský kompromis. Aspoň jednou za čas si uvědomit, že jsme spokojení s tím, co máme, a jsme šťastní a žijeme ve šťastné době a na šťastné straně zeměkoule. Na Moravě, na Vysočině ani v Čechách nikdy nežil lid, který by byl jen ve zlomku tak bohatý jako my. Co tím chce říct? Že lidi na Moravě, na Vysočině ani v Čechách nikdy nebudou tak bohatí jako v Izraeli nebo jako on a další ekonomové? Lidem u nás by bohatě stačilo aby se měli jako na západ od nás. Ale to by jejich peníze nesměli mizet v různých tunelech politiků. A že jich není málo. A když šla ekonomika takovým tempem dopředu, proč jsou dluhy čím dál vyšší? A přesto jsou silnice ve stále horším stavu, zdravotnictví je ve špatném stavu atd. Myslím, že po 20 letech, kdy růst byl dobrým tažným koněm, bychom měli přepřáhnout na jiné priority. Přepřáhnout by měli na prvním místě politici. Jenže lidi se zítra chtějí mít lépe než dnes. U koho toto nefunguje, žije jako cikáni.
Toscana | 2010-04-26 18:52:28 | Reagovat
Dodatek
Pokud jste na tom hůř než za bolševika, tak jste exot.....nic ve zlém, ale opravdu exot...
Ladic | 2010-05-01 08:42:32 | Reagovat
nic ve zlém,ale vy s vašimi dost uhozenými příspěvky vidíte jenom materiální stránku věci,jenže ono se nedá všechno přepočítávat na peníze.Tahle společnost se za několik posledních let dostala do takového morálního marastu,ze kterého se dost možná už nevyhrabe.Mám v živé paměti když jsme v listopadu 89 demonstrovali plni nadšení na náměstích a věřili slibům tehdejších lídrů tak dnes už dobře vím co to bylo za ubohé divadlo a jednu velkou lež a dobře si to zapamatuji.Milej pane,možná jste úspěšný byznysmen,ale co se týká vašich morálních a lidských kvalit podle vašich příspěvků,tak ty jsou jeden velký hnus.
kojak | 2010-05-02 01:47:27 | Reagovat
Hle, je tu Ladic, alias Stonářovský paňáca.Milý Ladici, co jsi zde stvořil je exsudát. Nic ve zlém, ale exsudát.
VLK | 2010-06-19 16:24:02 | Reagovat
pro ladice
Ladislave Plavče ze Stonařova, proč se neuvádíš pod svým jménem, tady jsi profláknutý jako falešná pětka. Aspoň kdybys svým blábolům dával jiné nadpisy. než ty svoje Dodatky. Kdybys aspoň jednou napsal Epilog. Jenže ty nevíš co to je. Tvá slovní zásoba je silně omezená. Kdyby neexistovala slova komunista a bolševík, nevím, jak by vypadal tvůj písemný projev.
Pamětník | 2010-06-19 17:20:37 | Reagovat
Chudáci Řeci a Maďaři.Co nám takhle poblábolit o pravých pravicových baštách -Irsku,Schwyzu a V.Británii jako o nejprodluženějších zemích Evropy ? A 16. Řecko nechat trochu na pokoji ? Nebo o čínských komunistech ,kteří drží usáky pod krkem ,že si na Tibet ani nevzpomenou ?
jj | 2010-06-18 09:46:26 | Reagovat
Nadpis tohoto článku je nádherná recese. Kam se hrabe Cimrman.
občan Jihlavy | 2010-06-20 18:39:09 | Reagovat
Reklama
12.04.2010 RozhovoryUvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

Komentáře (17)
09.04.2010 RozhovoryStát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

Komentáře (3)
06.04.2010 RozhovoryVelkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

Komentáře (1)
02.04.2010 RozhovoryZámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

Komentáře (0)
30.03.2010 RozhovoryKrize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

Komentáře (20)
26.03.2010 RozhovoryKubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

Komentáře (4)
23.03.2010 RozhovoryStarosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

Komentáře (0)
19.03.2010 RozhovoryZima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

Komentáře (0)
16.03.2010 RozhovoryKrátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

Komentáře (2)
12.03.2010 RozhovoryCukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

Komentáře (0)
09.03.2010 RozhovoryChudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

Komentáře (0)
08.03.2010 RozhovoryDražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...

Komentáře (7)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net