Reklama
Dnes je pondělí 05.12.2022     svátek má Jitka

Dražby: Chceme, aby na ně lidé chodili


8.3.2010 Rozhovory/Komentáře (7), autor:
admin

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi. 


 Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších otázek zodpovídá vyšší soudní úřednice Mgr. Bc. Zdenka Ziková z Okresního soudu v Jihlavě, která má mj. na starosti exekuce.

 


 Začněme od lidí, kteří něco dluží. Jak se u nich postupuje?

 Na začátku vždy „povinný" dluží peníze „oprávněnému" (nebo více „oprávněným"), tedy třeba sociálce nebo zdravotní pojišťovně, bance, podniku, leasingové společnosti nebo poskytovatelům půjček. Soud na návrh oprávněného nařídí výkon rozhodnutí, a to formou srážek ze mzdy, prodejem nemovitostí nebo prodejem movitých věcí. 

 


 Jaké věci se do dražby vybírají? 

 Pozor, tady ještě nesmíme mluvit o dražbě: jde jen o rozhodnutí, které nenabylo právní moci. O nařízení výkonu rozhodnutí prodejem movitých věcí nesmí dle zákona povinný vědět, aby nebyl zmařen účel, to znamená, aby povinný věci neprodal, neschoval a podobně. Sepisují se věci, které nejsou poškozené a jsou prodejné. Vynechá se to, k čemu má povinný osobní vztah, třeba snubní prsten. Povinnému musí zůstat 1000 korun. Dlužníci jsou často překvapeni a říkají: „Kdybychom věděli, že nám hrozí zabavení majetku, uhradili bychom to."Asi nemusím zdůrazňovat, že to vůbec není příjemná práce, protože často jde o pohnuté příběhy a rodinné tragédie. Svozy se často dějí za asistence policie a zámečníka - a ten má právo otevřít zamčený dům nebo byt.  

 

 A mohou to dlužníci ještě uhradit?

 Samozřejmě stále mohou a my je na to upozorňujeme nebo jim sdělíme, že mají možnost uzavření splátkového kalendáře s oprávněným. Pokud ani v této chvíli takové možnosti nevyužijí, nařízení nabude právní moci a připraví se dražba. Až do jejího začátku ještě pořád mohou dluh uhradit. 

 

 Je rozdíl mezi soukromým exekutorem a vámi jakožto státní institucí?

 Soukromý exekutor má aspoň ze začátku širší pravomoci. Zatímco my se zabýváme pouze konkrétním návrhem, on dělá vše při jednom: dražby, prodej movitých i nemovitých věci i srážky ze mzdy. Počet soukromých exekutorů je ze zákona omezený, u nás v Jihlavě jsou pouze dva: Mgr. Karafiát a JUDr. Sárová. 

 

 Co se pak se zabavenými věcmi děje?

 Věci se ohodnotí, většinu z nich ohodnotí sám vykonavatel, pouze starožitnosti a luxusnější auta se oceňují znalcem. Movité věci se svezou do dražební místnosti soudu, ovšem kromě zvířat (koně se třeba draží na místě, kde žijí). Zvlášť se mohou dražit auta v bydlišti povinného. Zájemci o movité věci si je mohou ve stanovený termín před dražbou prohlédnout. U dražeb nemovitostí lze pouze nahlížet do znaleckého posudku.

 

 Jak a kdy se o termínu dražby může dozvědět veřejnost?

 Dříve se seznamy dražených věcí zasílaly obecním úřadům, ovšem některé z nich tyto seznamy odmítly uveřejňovat. V současné době se nejpozději dva až tři týdny před dražbou dávají seznamy na úřední desku v budově soudu a také na web www.justice.cz - zde se dokonce zájemci mohou zaregistrovat k pravidelným odběrům informací o dražbách ze svého regionu. Byli bychom rádi, aby se dražeb účastnilo co nejvíc lidí - pomohli by tím dlužníkům, oprávněným a také nám, protože mnohdy  náklady  soudu na exekuci, svoz a dražbu převýší samotný výtěžek z ní.

 

 
 Kdo se dražby může zúčastnit?

 Dražit mohou všichni kromě povinného nebo jeho manžela či manželky, vykonavatelů a zaměstnanců soudu. Při vydražení věci se kupující prokáže občanským průkazem (v případě dražby zbraní i zbrojním), a musí zaplatit částku na místě. Pouze u dražších věcí a dražeb nemovitostí se musí před začátkem dražby složit jistina.

 


 Jak probíhá vyvolávání ceny?

 Vykonavatel oznámí vyvolávací cenu, která tvoří u movitých věcí třetinu odhadní ceny, u nemovitostí pak dvě třetiny. Přítomní se mohou hlásit a cenu zvyšovat nebo dorovnávat. Když dorovnají dva na stejnou cenu a nechtějí zvyšovat, mohou se domluvit nebo „vítěze" určí los.

 


 Dá se poznat, že věc je funkční?

Sepisují se provozuschopné věcí, ale samozřejmě 100% funkčnost se zaručit nedá. Zatím jsme se nesetkali s tím, že by někdo něco vydražil a pak si přišel stěžovat, že to je nefunkční. 

 


 Co když se vydraží věci v hodnotě převyšující dluh? 

 Dražba ihned končí, ale to se stane málokdy. Mnohdy je víc oprávněných proti jednomu povinnému, a uspokojí se třeba jen jeden - ten, kdo podal návrh na rozhodnutí první. K dluhu se navíc musí přičíst náklady  soudu (svoz, zámečník atd.). Mnohdy se nevydraží téměř nic, a dluh tak ještě naroste o tyto náklady.

 


 A když se tedy „nedaří" vydražit?

 Kromě získaných peněz nabídneme oprávněným věci, které se nevydražily - ale státní instituce samozřejmě nemají zájem kupovat třeba pilu nebo vrtačku. Některé podniky si však věci „koupí" za vyvolávací cenu, a tím se část dluhu umaže. Dražba se také může víckrát opakovat. Pokud si oprávněný zjistí, že dlužník má dům, tak chce raději prodat nemovitost. V případě neuhrazení celé pohledávky se může oprávněný po nějaké době opětovně domáhat prodeje movitých věcí.     

Diskuze k článku

Nový komentář

Exekuce
Pokud by neexistovaly exekuce a dražby, neexistoval by ani bič na dlužníky. Je to dobrý nástroj, když někdo úmyslně neplatí své dluhy, nebo se vyhýbá plnění svých povinností. Někdy je to ale i trošičku jinak. Někdy se stane, že nevědomky nezaplatíte nějakou směšnou částku některé státní instituci, nikdo vás na nic neupozorní a váš dluh čeká jako časovaná bomba - a roste. Pak u vás třeba zazvoní exekutor a z nezaplacené stokoruny, nebo dvou vznikne dluh deseti, nebo dvaceti tisíc. Ale ano, dluhy se musí platit. I těch sto korun, jenže by tyto instituce měli mít povinnost vás na vznik dluhu upozornit, ne hrát si na mrtvého brouka. Pak to postižený může vnímat, jako nespravedlnost a zlý úmysl ze strany oprávněných. Mě se zatím - díky bohu - tento případ nestal, ale spoustě lidem ano. Znovu opakuji, že se tím nezastávám jedinců bezhlavě se zadlužujících a vrhajících se do pasti na tom parazitujících "oficiálních lichvářů", jen si myslím, že výše uvedené státní instituce si všichni platíme z našich daní a jsou tu pro nás, tak by se podle toho měly chovat...
Leon-pard | 2010-03-08 12:48:20 | Reagovat
Omlouvám se za překlep :-))
Leon-pard | 2010-03-08 15:52:09 | Reagovat
Chceme, aby na ně lidé chodili
Jaký cynismus a hnus, ukazovat a připomínat v těchto případech něštěstí druhých.
Kemevchodem | 2010-03-08 17:26:40 | Reagovat
Lidé by opravdu měli tyto dražby navštěvovat v hojném počtu,je to totiž odstrašující příklad,jak dopadnou,když se nebudou chovat zodpovědně.
dr.Solfernus | 2010-03-08 22:35:27 | Reagovat
Co říci
k tomu, že dlužník,který pobírá důchod a mohou mu strhnout tedy peníze z něj, má dluh pár tisíc a zabaví mu byt do kterého se nedlouho po vystěhování dlužníka nastěhuje syn úředníka z bytového družstva? Tento se přestěhuje do své garáže a jakmile to úřady zjistí, zabaví mu i garáž kterou zdědil po rodičích. Ale to není ještě konec. Dlužník se přestěhuje do svého domu na vesnici kde má se sourozencem po rodičích 1/2 nárok. Zatím v něm bydlí, ale již byla na něj vypsána dražba o kterou naštěstí pro něj nikdo neprojevil zájem. Kde mu vrátili přebytek ze zabaveného? Případ se stal na ulici U Hřbitova.
Toscana | 2010-04-06 19:14:04 | Reagovat
drzby
Prosim nemuzu to nikde najit. justice.cz tam je toho tolik ale ne o exekucich,,,prosim o blizsi info,,,prosim
Tomas | 2010-11-15 10:10:27 | Reagovat
Odběr dražeb
K odběru informací o dražbách se lze přihlásit přes InfoDesku jihlavského soudu. Na ní se dostane přes portál www.justice.cz, kde si v liště vyberete položku "Soudy", po rozbalení najedete na Jihlavu a její InfoDesku, kde se po kliknutí na položku "Nová registrace" svým e-mailem přihlásíte k odběru informací. Bohužel není možné si vybrat jen dražby, ale chodí vám pak veškeré listiny tak, jak se každý den na desku ukládají. Dražba je označena tak, že je uvedeno „seznam věcí na dražbu“.Pokud chcete jen dražby, zkuste napsat na e-mail jihlavského soudu - třeba vám budou zasílat jen dražby. Některé dražeb také chodí přes www.jihlava.cz, kde se opět přihlásíte ke spoustě informací - ale jen část z toho jsou dražby. S pozdravem Jan Mazanec, Jihlavské listy Věřím, že jsem postup vysvětlila srozumitelně. Přeji Vám hezký den. S pozdravem Zdenka Ziková
Jan Mazanec | 2010-11-15 13:38:23 | Reagovat
Reklama
12.04.2010 RozhovoryUvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

Komentáře (17)
09.04.2010 RozhovoryStát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

Komentáře (3)
06.04.2010 RozhovoryVelkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

Komentáře (1)
02.04.2010 RozhovoryZámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

Komentáře (0)
30.03.2010 RozhovoryKrize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

Komentáře (20)
26.03.2010 RozhovoryKubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

Komentáře (4)
23.03.2010 RozhovoryStarosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

Komentáře (0)
19.03.2010 RozhovoryZima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

Komentáře (0)
16.03.2010 RozhovoryKrátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

Komentáře (2)
12.03.2010 RozhovoryCukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

Komentáře (0)
09.03.2010 RozhovoryChudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

Komentáře (0)
08.03.2010 RozhovoryDražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...

Komentáře (7)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net