Reklama
Dnes je úterý 28.05.2024     svátek má Vilém

Krize ovlivnila i projekty Rotary


30.3.2010 Rozhovory/Komentáře (20), autor:
admin

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.

  Každý rotariánský guvernér přichází do funkce s nějakým mottem. Jaké máte vy?
  Rotary je složitá činnost, ale dá se shrnout do slova služba. Moje krédo tedy zní: Ve službě je síla Rotary. Tím se chci řídit v „mém“ roce.

  Profesí jste architekt, jak moc bylo těžké rozhodnutí opustit na rok práci a věnovat se jen Rotary?
  Je to velké rozhodnutí, nerozhodl jsem se hned, dal jsem si čas na rozmyšlenou a musel jsem to probrat i doma s rodinou. Má profese architekta tím bude skutečně poznamenaná. Jsem ale 18 let v Rotary, dalo mi přátele a úžasný náboj do života. Proto pro něj chci něco udělat. Nikdy jsem nepomyslel, že bych se mohl dostat tak vysoko, je to životní zážitek.

  Ovlivnila celosvětová krize i Rotary?
  Je trochu ztíženo získávání finančních prostředků na rotariánské projekty. Dá se říci, že na krizi doplatily malé projekty. Dříve mohly žádat o navyšování z Rotary International, nyní do toho vstoupila vyšší náročnost.
Do projektů musí vstupovat více klubů,  a to zahraničních, a objem financí musí dosahovat určité výše.

  Největším a dlouholetým cílem Rotary je zcela vymýtit dětskou obrnu. Je největší organizací, která se podílí na financování očkování ve třetím světě. Plánem bylo vymýtit tuto nemoc do roku 2005, ke stému výročí založení Rotary, to se nepovedlo, stále zůstala ohniska nemoci.
  Ano, boj proti dětské obrně patří k největším cílům Rotary. V loňském roce Nadace Melindy a Billa Gatese, nabídla Rotary 200 milionů dolarů, když rotariáni přidají do tří let tu samou částku. Je to obrovská výzva. Ročně sice platíme „dobrovolněpovinné“ pravidelné příspěvky na boj proti obrně, ale toto je výzva dát ještě něco navíc. U některých členů jsme se sice setkali s nepochopením, ale už je znám výsledek za první rok. Jen za ten rotariáni mezi sebou celosvětově vybrali 105 milionů dolarů! I já jako guvernér českých a slovenských klubů budu vybízet a motivovat, abychom přispěli nad rámec pravidelných příspěvků. 

Petr Klukan

Diskuze k článku

Nový komentář

Tato společnost snobů by měla být zrušena.
Pepa | 2010-03-30 11:12:04 | Reagovat
Vyjímečně souhlasím. Snobové, co předstírají, že sou pánové a spasitelé světa. Chytněte se za nos a dělejte co je třeba. Takový hesla jako vymýtit dětskou obrnu.... Těch vám tady nas... deset. Čest práci
kruca | 2010-03-30 12:19:45 | Reagovat
no vidíš - a ono je to pravda. Do očkování proti dětské obrně lejou rotariáni spoustu peněz i z Česka.
drozd | 2010-03-30 15:23:57 | Reagovat
Jihlavská ROTARY
Obecně je Rotary prospěšné sdružení, ale v jihlavě se jej bohužel ujali podnikavci, kteří díky tomu propojili bysnis s politikou - ve svůj prospěch. Jednoduše se sejdou, domluví se, která veřejná zakázka a za kolik (do kapsy) by byla k mání a pak si potřesou rukama. Připomíná mi to hluboce věřící vrahy, nebo biskupy znásilňující malé děti. -Vždyť přispívám na charitu, tak si snad nějakou tu milardu můžu vytunelovat...?
Leon-pard | 2010-03-30 19:32:25 | Reagovat
Leon-parde přestaň hulit;-)
divák | 2010-03-30 23:38:08 | Reagovat
Máme přece NKÚ, aby takové případné jednání ve správě věcí veřejných odhalil, nakonec mají v Jihlavě kancelář.
mlátilík | 2010-03-31 06:16:54 | Reagovat
leon-parde, plácáš nesmysly jak v hospodě. Jestli máš jakoukoliv zakázku s podezřením, tak ji tu napiš. Zakázky si rozdělí. Vem si jen vedení na radnici, nikdo z nich není členem toho spolku, vem si vedení na kraji, taky ne... fakt hospodské řeči po pěti pivech: všechno je blbě, všichni kradou, jen já bych byl mnohem lepší, kdybych tu s vámi neseděl...
david | 2010-03-31 07:41:33 | Reagovat
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/dohnal-prihral-pronajem-jihlavskemu-rotarianovi_124495.html
A to je jen jeden z malých příkladů, o dalších se totiž nikdo nedozví.
Leon-pard | 2010-03-31 18:30:54 | Reagovat
a četl jsi celé vyjádření Dohnala k té kauze? Kdyby ano, asi bys mluvil jinak a zjistil, že to je nafouknutá bublina. NKÚ prošetřuje ne miliony ale miliardy, na kuří oko šlápl poslancům jak pravicovým, tak levicovým, to by bylo, aby se ho někdo nepokusil zdiskreditovat. Asi má pravdu ten s názorem, že mnohdy je lepší nevědět. I novináři jsou jen lidé a mnohem jednoduší s okamžitým výsledkem je pustit se do Dohnala než do miliardové kauzy, kde jde i o život. Lidé konzumující zprávy jako ty, jsou toho příkladem.
tak ještě jednou | 2010-04-01 07:25:15 | Reagovat
jo, a Dohnal není už v Rotary mnoho let. Takže i názor, že se rotariáni scházejí a dohodí si kšefty je mimo. Uvědom si, že Jihlava je tak malá, že se znají skoro všichni, i proto přece máš nick a neuvádíš jméno, protože by hned ostatní řekli, ty budeš povídat, vždyť sám máš máslo na hlavě... Takže kdyby někdo chtěl dohazovat kšefty, nepotřebuje k tomu ten spolek.
zapomněl | 2010-04-01 07:30:27 | Reagovat
A nejsi ty náhodou členem Rotary?
Že se jich tak zastáváš? Víš, ono je totiž dnes přispívat na charitu strašně moc moderní. V dnešní době je to taková forma odpustků. Když uděláš tunel za milión a na charitu dáš deset tisíc, tak ti všichni zatleskají, že asi přeci jen nebudeš tak špatný. Jo a o tom, že se v rotary sjednávaly kšefty jsem si nevycucal z prstu. živě mi to před třemi lety vyprávěl člověk, co o tom dost a dost ví - a nevěřím, že by se to od té doby nějak změnilo. No a Dohnal? Jak chceš říkat tomu, když máš něco zadarmo a místo toho si to pronajmeš za spousty peněz (ze státního krev neteče).
Leon-pard | 2010-04-01 18:12:09 | Reagovat
Ano, četl jsem Dohnalovo celé vyjádření
A nemyslím si, že ten kdo to četl, hned na něj musí změnit názor. To, že někdo kdo má moc zatlačí proti nějaké lobbistické skupině ještě neznamená, že nejde jiné skupině na ruku. Takže se ještě můžeme dočkat dalšího odstoupivšího, který bude třeba jako Standa Gross kupovat nemovitosti po celém světě. Pan Dohnal bude ale určitě mnohem chytřejší...ty milióny nevydělá on, ale třeba jeho syn, nebo manželka, takže bude z obliga...
Leon-pard | 2010-04-01 21:26:10 | Reagovat
ono je mnohem lepší se na nic neptat, na nic neupozorňovat, o ničem nevědět. všicni si pak žijou v krásné nevědomosti bez korupce a bez starostí - český národ jest příkladem!
jj | 2010-03-31 20:44:51 | Reagovat
Šéfredaktor
Když máš na to plat, a to jistě máš, tak přispěj, já jako důchodce jsem rád, že vyjdu.Jste spolek těch, co na to mají a drží pospolu.
Francek | 2010-04-01 18:12:17 | Reagovat
Rotarián Klukan
Asi toto jste měl namysli?
Jihlavák | 2010-04-01 19:25:22 | Reagovat
Domněnky jsou pěkná věc, ale chce si to ověřit. Seznam rotariánů lze získat na www stránkách. Zjistíte, že tam řada lidí, o kterých se míní, že ve spolku jsou, tam vůbec není.
David | 2010-04-02 11:40:09 | Reagovat
re:
Pan Klukan u nich nikdy nebyl, nevíte?
Jihlavák | 2010-04-02 12:47:12 | Reagovat
Rotary je dobrá organizace
Stejně jako třeba charitativní organizace a další. Záleží na lidech, kteří s ní mají něco společného, co z ní udělají. Hodně lidí se v dnešní době zlobí na církev, kvůli aférám s pedofilními kněžími. Přesto si myslím, že myšlenka křesťanství je správná(ale historií hodně zkoušená a zneužitá). Kdo chodí nejčastěji do kostela? Klepny, aby zkritizovaly své okolí a nabraly další klepy. Někdo jiný, kdo pomáhá lidem a objetuje se pro ostatní může být i ateista, který se křesťanství vysmívá. Nemůžeme soudit lidi podle toho, do jakých spolků chodí, nebo kolik dávají na charitu, protože to je jen přetvářka. Jestli Icom (který si svůj majetek musel zajistit nečestným způsobem), nebo třeba Kronospan (který vydělává otravou ovzduší a životního prostředí) a další spousty jiných "podivných" společností, když dají nějakou korunu na charitu, tak to není jejich předností, ale povinností! To co jsem psal výše, jsem nepsal o ROTARY INTERNACIONAL, ale o Rotary Jihlava, která se spíš přiblížila golfovému klubu, kde se setkávají obchodní partneři aby si dojednali své obchody.
Leon-pard | 2010-04-01 20:42:36 | Reagovat
Pravá míra
Pane Klukane,můžete uvést na pravou míru Vaši angažovanost nebo neangažovanost v jihlavském Rotary klubu? Děkuji za ostatní komentátory.
Jihlavák | 2010-04-02 20:56:30 | Reagovat
Na slušnou otázku odpověď: Byl jsem členem RC Jihlava od roku 1993 do června loňského roku. PS: Výše uvedené příspěvky podepisované mým jménem nejsou moje.
Petr Klukan | 2010-04-05 09:42:31 | Reagovat
Reklama
12.04.2010 RozhovoryUvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

Komentáře (17)
09.04.2010 RozhovoryStát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

Komentáře (3)
06.04.2010 RozhovoryVelkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

Komentáře (1)
02.04.2010 RozhovoryZámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

Komentáře (0)
30.03.2010 RozhovoryKrize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

Komentáře (20)
26.03.2010 RozhovoryKubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

Komentáře (4)
23.03.2010 RozhovoryStarosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

Komentáře (0)
19.03.2010 RozhovoryZima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

Komentáře (0)
16.03.2010 RozhovoryKrátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

Komentáře (2)
12.03.2010 RozhovoryCukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

Komentáře (0)
09.03.2010 RozhovoryChudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

Komentáře (0)
08.03.2010 RozhovoryDražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...

Komentáře (7)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net