Reklama
Dnes je středa 10.08.2022     svátek má Vavřinec

Šéfka památkářů: „Soláry“ do centra nepatří

DANA ZÁVODSKÁ pracuje na oddělení památkové péče v Jihlavě již čtyři roky. Pro příští rok památkáři připravují obnovu kostela sv. Jana Křtitele. Foto: Pavel Bajer
DANA ZÁVODSKÁ pracuje na oddělení památkové péče v Jihlavě již čtyři roky. Pro příští rok památkáři připravují obnovu kostela sv. Jana Křtitele. Foto: Pavel Bajer

3.8.2022 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

S vlastníky objektů je v mnoha případech obtížná komunikace. Pro ně je důležitý především zisk, říká vedoucí oddělení památkové péče na jihlavském magistrátu Dana Závodská.

Jihlava patří k nejstarším českým městům. Jak vidíte její centrum z hlediska památkové péče?

Jihlava je krásné a historicky zajímavé město. Jeho historie sahá do 13. století. Památková péče nerozděluje objekty v centru (MPR) na památky a nepamátky. Posuzuje ho jako celek. I když objekt není památkou, neznamená to, že nemá stavebněhistorický vývoj, a především dotváří MPR. Což v nepochopení způsobuje mnoho problémů.

 

Kde nacházíte největší problémy?

Hlavně v přístupu vlastníků. Vázne komunikace. Hledají v zákonech a vyhláškách kličky. Rádi si dělají, co chtějí a nerespektují historickou hodnotu domu nebo prostoru. Nyní máme velké problémy se „soláry“ z důvodu energetické krize. Je důležité občanům říci, že neexistuje jenom širá pláň nebo obyčejná města, ale i sídla s nevyčíslitelnou historickou hodnotou, ke kterým se řadí i Jihlava. V MPR solární panely nelze na střešní krajinu a jiné prostory instalovat.

Jaké vlastně máte na vlastníky nemovitostí páky?

Na prvním místě je komunikace s vlastníky a vysvětlení problému. Hledání příčiny a nápravy. Kromě domů, které vlastní město, patří velké množství soukromým majitelům. Problém je, že z velké části nejsou z Jihlavy, a proto nemají k objektům takový vztah, jaký by si zasloužily a využívají je pouze komerčně. Pokud nedojde ke shodě, nebo se věc opakuje, řídíme se zákonnými ustanoveními a je uložen správní trest. Správní trest se odvíjí především od závažnosti, zda se opakuje a čeho se dotýká. Při udělování výše pokuty se řídíme zákonem o státní památkové péči a udělujeme ji v dolní hranici.

Památkáři opravy finančně podporují

Co musí splnit osoba, která chce rekonstruovat historický dům v MPR?

Obnova historického objektu není jednoduchá, vychází z nálezů, historických podkladů a budoucího využití. Na počátku je dobře zpracovaný projekt, který je v průběhu realizace konzultován se zástupci státní památkové péče. I detaily, jako například kování na oknech, jsou důležité. Dotváří celkový obraz objektu. Jde-li o novou zástavbu v proluce, snažíme se, aby nový objekt navazoval na stávající zástavbu a půdorysně a výškově odpovídal již neexistující zástavbě. I při novostavbě v MPR je nutné dodržet některé zásady.

 

Které to jsou?

Je třeba dbát architektonických vztahů ke kulturním památkám a jejich souborům, navazovat na jejich objemovou a prostorovou skladbu i prostředí a dotvářet jejich celky přiměřenými prostředky současné architektonické tvorby. Přiměřenými prostředky je myšleno neosazovat plastová okna a dveře, dodržet barevnost střešní krajiny a nenarušovat ji solárními panely aj.

 

Lidé někdy říkají, že si památkáři vymýšlejí…

Nezakládá se to na pravdě. Každou situaci si prověřujeme z písemných pramenů, výzkumů a zkušeností. Nevymýšlíme si něco, co bychom si vycucali z prstu, jak se lidově říká. Vlastníci si mohou na obnovy objektů v MPR požádat o příspěvek z dotačních titulů. Např. na nemovité kulturní památky z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón MK ČR do výše 50 % uznatelných nákladů plus 10 % povinný podíl města nebo dotační titul města, kterému říkáme „mimořádky“. Tam je možné žádat do výše 35 % uznatelných nákladů u památek a do 25 % uznatelných nákladů, pokud to není památka.

 

Kolik žádostí o dotaci ročně poskytnete?

Průměrně 15 až 20. V minulém a letošním roce budou dle objemu žádostí peníze vyčerpány beze zbytku.

 

Jak lidem vysvětlujete nutnost ochrany památek?

Důležitá je osvěta. Mluvíme s lidmi, snažíme se jim být blíž, pomáháme jim i přes rámec pracovních úkolů. Například 3. července jsme na požádání pana faráře z Luk nad Jihlavou začlenili do poutního obřadu přednášku o historii a k chystané celkové obnově kostela sv. Petra a Pavla v Petrovicích u Jihlavy.

 

Měli jste úspěch?

Ano, měli. Podtrhli jsme přednášku dobovým oblečením a mezi mluvený projev byla vložena historická hudba, o kterou se postarala kolegyně z Národního památkového ústavu (NPÚ). Hudba z flétny se nesla celým kostelem. Kromě historie zde byly prezentovány nové nálezy z probíhajících výzkumů. Dle zpětné vazby budeme v přednáškách pokračovat nejenom v Jihlavě, ale i na jiných místech v ORP Jihlava, aby lidé naši práci poznali z jiné stránky a více s námi spolupracovali.

 

Gotický kostel sv. Petra a Pavla v Petrovicích je skutečně unikátní…

Nejen svou autenticitou, ale i místem, na kterém stojí. Pod omítkami se v interiéru kostela našly malby a datované nápisy z roku 1606, zdivo a křtitelnice z pozdně románského období, gotický portál, renesanční sgrafita aj. Stavební vývoj je velmi bohatý. I když je to malý kostel, osloví vás.

Vytvoří oázu klidu

Plánujete něco podobného v roce 2023?

Ano. Příští rok chceme veřejnosti představit kostel sv. Jana Křtitele v Jihlavě, který také čeká celková obnova. V letošním roce začne i celková obnova kapličky v Telečské ulici. Představíme i nálezy z archeologických průzkumů na třetím nádvoří brtnického zámku, které probíhají z důvodu odvlhčení zámku.

 

Součástí kostela sv. Jana Křtitele dříve bývala naprosto úžasná Křížová cesta. Nyní z ní zbylo pouze několik posledních soch. Bude obnovena?

Ano, ale je nutné vyhledat pečlivě historickou dokumentaci a fotografie. Budeme rádi, když nám obyvatelé Jihlavy pomohou. Našim záměrem je upravit Křížovou cestu do původní podoby, aby se prostor kolem kostela stal místem odpočinku pro obyvatele Jihlavy. Již nyní bude probíhat obnova božích muk pod kostelem.

 

Na konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Jihlavě zazněla informace, že letos města dostanou na obnovu památek od státu málo peněz. Co to bude konkrétně znamenat pro Jihlavu?

V letošním roce nám bylo přiděleno v dotačním titulu Program regenerace od ministerstva kultury o polovinu méně finančních prostředků než v minulých letech. Ale i ty nám pomohly při obnovách kulturních památek. MPR a městské památkové zóny (MPZ) měly větší štěstí než jiné památky roztroušené v ORP Jihlava, protože program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím ORP byl úplně zastaven. Důvodem bylo úsporné opatření vlády.

 

Co se vám za ty peníze podařilo obnovit?

Na radnici se dodělává střecha, celková obnova objektu v Brněnské 10, repasování oken a dřevěného malovaného stropu v Havířské 15 nebo navrácení původní fasády na objektu Palackého 47… Tyto akce se povedly. Plánovaná oprava konviktu v Křížové ulici 2 nebo restaurování vitráží v kostele apoštola Pavla byla přesunuta do „mimořádek“. Řešení a pomoc se vždycky najde. Nebojíme se, že bychom vlastníkům objektů nepomohli, pokud s námi mají zájem spolupracovat.

 

Dlouhé roky byla na Masarykově náměstí pouť. V posledních letech se od toho ustoupilo a pouť byla přesunuta jinam. Jaký je váš názor z hlediska památkové péče? Patří podle vás takovéto akce do MPR?

Velké stroje náměstí hyzdily, a navíc si stěžovali obyvatelé, kteří v centru bydlí, na nadměrný hluk i ve večerních hodinách. Domnívám se, že když pouť na náměstí, tak ji udělat stánkovou s malým dětským dřevěným kolotočem nebo loutkovým divadlem. To je pro nás ideální stav. Původní pouť nám tak trošku přerostla a rozhodně to nebyla atrakce pro všechny.         

Diskuze k článku

Nový komentář

..........co jsou platné krásné památky, když návštěvník historického centra vnímá, že IQ průměrného obyvatele centra Jihlavy  se v průměru pohybuje lehce nad hranicí debility........
km | 2022-08-03 16:48:15 | Reagovat
Reklama
07.08.2022 AktualityZ. Bouda: Úspora se vám nikdy nerozbije

Na konci června uspořádala Hospodářská komora Jihlava besedu o energetice s jednatelem Energetické agentury Vysočiny Zbyňkem Boudou. I přes to, že zájem podnikatelů nebyl příliš velký, ...

Komentáře (2)
07.08.2022 AktualityNa výletní loď jen s odstrojeným kolem. Ušetříte docela dost peněz

Chystáte se přepravit s kolem lodí po Dalešické přehradě? Pak je nejvhodnější si předem pozorně přečíst přepravní podmínky uvedené na jejich webu. Zabere vám to pár minut, ale ...

Komentáře (0)
06.08.2022 AktualityVlastníkovi domu hrozí pokuta

JL před třemi lety psaly o tom, že ve vnitrobloku ulic Benešova – Husova v Jihlavě se zřítila část domu. Objekt byl v té době dlouhodobě nevyužíván a jeho stav byl hodnocen jako havarijní. ...

Komentáře (1)
06.08.2022 AktualityHledání lásky v pěti minutách aneb Rychlé rande naživo

Hledat a najít pravou lásku, o tom sní asi každý. Tedy, každý romanticky smýšlející člověk, jako třeba já. Jak už jsem ale zjistila, není to tak úplně snadné. Když jsem se dočetla, ...

Komentáře (2)
05.08.2022 AktualityStoletý parní Kafemlejnek spolehlivě vyrazil na letní trať, zazlobil jen kompresor

Uplynulým víkendem začal program výletních jízd parního vlaku na trati Kostelec, Třešť, Telč, Dačice, Slavonice. Letošní Parní léto je zároveň oslavou výročí 120 let od zahájení ...

Komentáře (0)
05.08.2022 AktualityNa Draky v Telči teď navážou na Piláku

V pořadí 3. závod seriálu závodů dračích lodí Vysočiny se odehrál v sobotu na Štěpnickém rybníku v Telči. Šlo v pořadí o osmý ročník závodu dračích lodí na této vodě. Závod ...

Komentáře (0)
05.08.2022 Aktuality Přes koronavirovou pauzu dospěli studenti k promocím

Absolventi vysokoškolského studia i kurzů Univerzity třetího věku (U3V) promovali od 20. do 22. července ve výukovém centru VŠ polytechnické Jihlava (VŠPJ). Jak sdělila mluvčí školy ...

Komentáře (0)
05.08.2022 AktualityŘeší obtěžování v autoškole

Majitel jihlavské autoškoly Petr Prchal čelí hlavně na sociálních sítích obvinění ze sexuálního obtěžování a psychického týrání klientů. Prchal nařčení rezolutně odmítá, ...

Komentáře (2)
05.08.2022 AktualityVzniknou nové linky G a H

Jihlavskou MHD na konci letošního nebo na začátku příštího roku čekají velké změny. A to v souvislosti s plánovaným dobudováním trolejové trakce na Pávov. Schválili je na svém posledním ...

Komentáře (2)
04.08.2022 AktualityNejvíc nemocných hlásí Ždársko, novoměstská nemocnice proto omezí návštěvy

Nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku omezí od 8. srpna kvůli covidu-19 návštěvy. Budou jen ve středu a v neděli a s povinností nošení respirátorů nebo roušek. Informovala o ...

Komentáře (0)
04.08.2022 AktualityHygienici letos na Vysočině zkontrolovali 78 dětských táborů, 13 chybovalo

Hygienici z Vysočiny letos zkontrolovali 78 dětský táborů, zjistili 13 pochybení. Jen v uplynulém týdnu bylo kontrol 20, při pěti z nich zjistili hygienici problém. V plánu mají o prázdninách ...

Komentáře (0)
04.08.2022 AktualityNa Jihlavsku bude ŘSD opravovat dva mostky na D1, provoz to neomezí

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne s opravou dvou dálničních mostů dálnice D1 na Jihlavsku. Práce za 17,5 milionu korun bez daně provoz nezastaví, neprůjezdná bude jen krajnice. V tiskové ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net