Reklama
Dnes je pondělí 15.08.2022     svátek má Hana

Sehnat kvalitního učitele na matematiku nebo fyziku? Dnes skoro nadlidský výkon

VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb.  Foto: Jiří Varhaník
VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb. Foto: Jiří Varhaník

14.1.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

I v roce 2022 má pokračovat vyhlašování ankety Učitel Vysočiny, kterou Kraj Vysočina obnovil v roce 2020. Jak ale dodává Roman Křivánek, ředitel krajské vzdělávací příspěvkové organizace Vysočina Education, má být také nastaven a rozvíjen systém práce se začínajícími učiteli, aby neodcházeli ze školství.

„Protože existují důkazy a šetření, že mladí kantoři, když přijdou do praxe, hlavně na základním školství, tak utíkají velmi brzy. Nedostávají úplně tu podporu třeba od vedení škol, nemají tam takový ten záchytný bod, člověka, který by se o ně postaral,“ konstatuje R. Křivánek.

Podle nové legislativy, která je v přípravě, by mohla být do školství zavedena pozice uvádějícího učitele, který by se měl za příplatek ke svému platu o „nováčka“ adresně starat. Měl by ho provádět, předávat mu zkušenosti a poskytovat zpětnou vazbu. 

„Ale zatím to není a na školách je to ošetřeno různým způsobem, většinou jsou ti mladí kantoři a kantorky hodně ‘hození do vody‘. Když jsem trochu pátral mezi řediteli na školách, tak každý to má trochu jinak – buď někoho pověří, nějakým způsobem se snaží to řešit. Třeba na středních školách jsem měl dojem, že to nějak ošetřeno mají, když někdo nový přijde. Ale i sám na vlastní kůži jsem poznal, že tomu tak není,“ popisuje Křivánek.

Rok většinou postačí

I na Jihlavsku lze ovšem už dnes nalézt školy, kde ředitel dbá na to, aby začínající učitel nebyl pouze „vhozen do vody“. 

„V podstatě je to už několik let, co u nás máme funkci uvádějícího učitele. Ať už to bylo moje původní pracoviště v Černovicích, nebo teď v Třešti, kam jsem přenesl svoje zkušenosti, máme to na škole uděláno tak, že uvádějící učitel je v podstatě zkušený kantor, který je určen mladému začínajícímu pedagogovi, který přijde ze školy a začíná učit,“ popisuje Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

Jak vysvětluje, je doba uvádění většinou určena na jeden až tři roky: „Na začátku toho uvádění se udělá pro uvádějícího učitele takový plán a potom se samozřejmě kontroluje jeho plnění. On je pořád nápomocen tomu začínajícímu mladému učiteli a po roce se provede vyhodnocení a určí se, zda bude nutné prodloužit období uvádění třeba o další rok.“

Podle Matějů většinou už po jednom roce uvádění může skončit. „Ale měl jsem tady případ, to musím říct, že jsem musel prodloužit uvádění, a byl to konkrétně učitel odborného výcviku, o jeden rok,“ ohlíží se ředitel třešťské školy.

Jak K. Matějů dodává, mohou se školy, které mají uvádějícího učitele, v rámci podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů aktuálně přihlásit do jednoho z probíhajících, časově omezených programů Národního pedagogického institutu.

Jinak ale i podle ředitele třešťské školy zatím neexistuje ohledně postu uvádějícího učitele legislativní ukotvení, v systému není v tom směru ukotvena metodická pomoc ředitelům. Ohledně finančního pokrytí pozice využívá vedení třešťské školy vnitřní platový předpis a jeho kritéria pro udělení osobního příplatku. 

Praxe je nedostatek

Podle ředitele Vysočina Education by mělo zavedení oficiálního systému podpory začínajících učitelů zamezit i situacím, kdy by byl učitel např. „bržděn“ v aktivním přístupu, odrazován od iniciativy, od zavádění nových a na škole dosud nezaběhnutých trendů ve výuce.   

Jak ale zároveň Roman Křivánek připouští, vzniká problém ohledně praktických výukových dovedností už v současném pojetí přípravy nových učitelů na vysokých školách.

„Tam je to úplně jasné, praxe je nedostatek. To, že se člověk párkrát během studia zajde podívat do hodiny, absolutně nestačí. Potom po pěti letech studia můžete umět ty předměty, ale neumíte učit, a to je ten problém. Potom tyhle lidi dovzděláváme v rámci systému vzdělávání pedagogických pracovníků a v podstatě děláme z větší části to, co mají dělat ty fakulty,“ uvažuje ředitel Vysočina Education.  

Nové učitele může ve školství udržet i vývoj odměňování, který má stoupající trend. „Zachytávám, že třeba i platy ředitelů se už začínají trošičku lepšit ve srovnání s jinými vysokoškoláky. Samozřejmě je cílem přilákat lidi, aby šli do těchto pozic. Ale stejně mi to přijde stále jako hrozně nízká záležitost,“ komentuje vývoj odměňování ve školství ředitel Vysočina Education.

Zejména v některých aprobacích je podle něho stále velmi těžké získat do škol kvalitní kantory. „Dneska sehnat některé obory, jako je matematika, fyzika, to je opravdu skoro nadlidský výkon. A co vím, jsou kraje, jako třeba Praha nebo Středočeský kraj, kde učí kdekdo, třeba i středoškoláci a podobně,“ popisuje.

Proto je podle R. Křivánka důležité, aby absolventi, kteří do systému školství vstoupí, ve školách také zůstávali. „Zvláště jde o to udržet ty dobré učitele,“ zdůrazňuje R. Křivánek.

Obavy z odchodů jsou hlavně u odborníků

Jak se zatím daří nacházet odborné učitele na pracovním trhu, vysvětluje z praxe opět Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

„My jsme za poslední roky přijímali v podstatě pět učitelů a mohu říct, že se nám to podařilo,“ uvažuje ředitel. Škola podle jeho slov sehnala češtináře i učitele odborných předmětů, dokonce i mistry a učitele na Základní školu speciální.

„Musím upřímně říct, že za učitele, kteří nám odcházeli, se nám podařilo sehnat náhradu,“ shrnuje Matějů. To se týkalo např. i učitele matematiky, kterého ovšem nahradil důchodce, záskok.

„Je pravdou, že v nejbližší době budeme určitě shánět tělocvikáře. A samozřejmě, že mám obavu, pokud mi budou odcházet učitelé, odborníci,“ připouští ředitel.

Jak popisuje, řešila škola takovýto problém např. u řezníků, kdy odcházela učitelka, která vyučovala řeznické technologie, měla přímo potravinářskou vysokou školu se zaměřením na zpracování masa.

„To byl oříšek, říkal jsem si, to snad nemůžeme nikoho sehnat. Ale normálně jsme sehnali a je to kolegyně, která má vysokou školu se zaměřením ne přímo na řezníky, ale na zpracování, je to hodně příbuzné. Takže musím zaklepat, že se nám podařilo sehnat odborníky, které jsme potřebovali,“ dodává k tématu K. Matějů.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
12.08.2022 AktualityHavárie vody v Žižkově ulici se protáhne až do příštího týdne

Středeční ráno nemile překvapilo obyvatele jihlavské Žižkovy ulice a přilehlých oblastí. Kvůli havárii vodovodního řadu totiž na více než stovce adres netekla voda. Do včera byla ...

Komentáře (0)
12.08.2022 AktualityPerseidy bude letos rušit měsíční svit. Nadcházející víkend jich bude maximum

Meteory, nebo také nesprávně padající hvězdy, jsou ve skutečnosti světelné záblesky, které vznikají ve vysokých vrstvách zemské atmosféry v důsledku pádu drobných úlomků pocházejících ...

Komentáře (0)
12.08.2022 AktualityStarosta Vesnice roku a slzy na krajíčku

Když se v Třeštici poprvé ucházeli v krajském kole o titul Vesnice roku, nedopadlo to. Tak si řekli, že to budou zkoušet dál, a letos to klaplo. Starosta malé vísky u Telče Martin Kodys neskrýval ...

Komentáře (0)
12.08.2022 AktualityZvou motorkáře

Už sedmý ročník Jízdy nepravidelnosti se koná zítra 13.8. v autokempu ve Štokách. Účastnit je jí mohou solo motocykly do roku výroby 1970. Registraci organizátoři z Automotoklubu Jihlava ...

Komentáře (0)
12.08.2022 AktualityReferendum o Horácké aréně? Nutnost, nebo populismus?

Nové volební uskupení Jihlava srdcem v otevřeném dopise zastupitelům požaduje, aby o budoucnosti Horácké multifunkční arény (HMA) rozhodlo referendum. Otevřený dopis zastupitelům podepsaný ...

Komentáře (1)
12.08.2022 AktualityPoslední trolejbus nemůže na opožděný vlak čekat

V pozdních večerních hodinách moc spojů MHD v Jihlavě nejezdí. Své o tom ví například Darina Samková z Jihlavy. V dopise, který zaslala redakci JL, uvádí, že občas se do Jihlavy vrací ...

Komentáře (0)
11.08.2022 AktualityŽurnalistická škola letos láká například na Vášáryovou a Pitharta

Nacházející neděli, 14. srpna, začíná v Havlíčkově Brodě Letní žurnalistická škola. Jeho osmnáctého ročníku se letos má zúčastnit čtyřicítka mladých lidí z Česka, Slovenska ...

Komentáře (1)
11.08.2022 AktualityKraj letos vydá za stavby ve školách 524 milionů korun

Kraj Vysočina letos vydá za stavební práce ve svých školách 524 milionů korun, je to víc než před rokem. Před dokončením je novostavba svářečské školy a dílen Střední školy průmyslové, ...

Komentáře (0)
11.08.2022 AktualityOd pondělí bude Masarykovo náměstí patřit volejbalu

V srpnu se na kurtech u koupaliště Vodní ráj a na centrálním kurtu na náměstí budou hrát zápasy beachvolejbalového mistrovství republiky. Centrální kurt na náměstí bude moci zdarma využívat ...

Komentáře (0)
11.08.2022 Aktuality Kraj koupí moderní alkotestr. Používat ho budou strážníci v Telči

Strážníci Městské policie v Telči budou už brzy využívat moderní alkoholtestr pořízený Krajem Vysočina. Technické vybavení v hodnotě téměř 50 tisíc korun má podle hejtmana Kraje ...

Komentáře (0)
11.08.2022 AktualityZáchytka má našlápnuto na velký rekord

Letošní rok nejspíš zlomí na jediné záchytce v Kraji Vysočina všechny dosavadní rekordy. Už po sedmi měsících má totiž zařízení sídlící v areálu jihlavské nemocnice tolik klientů, ...

Komentáře (0)
10.08.2022 AktualityHygienici na Vysočině potvrdili covid-19 na dětských táborech, rušit se nemusely

Hygienici evidují na Vysočině čtyři případy nemoci covid-19 u účastníků dětských táborů. Potvrdila se u dvou dětí a dvou vedoucích. Žádný z táborů nebyl zrušený. V kraji pokračují ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net