Reklama
Dnes je pátek 28.01.2022     svátek má Otýlie

Sehnat kvalitního učitele na matematiku nebo fyziku? Dnes skoro nadlidský výkon

VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb.  Foto: Jiří Varhaník
VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb. Foto: Jiří Varhaník

14.1.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

I v roce 2022 má pokračovat vyhlašování ankety Učitel Vysočiny, kterou Kraj Vysočina obnovil v roce 2020. Jak ale dodává Roman Křivánek, ředitel krajské vzdělávací příspěvkové organizace Vysočina Education, má být také nastaven a rozvíjen systém práce se začínajícími učiteli, aby neodcházeli ze školství.

„Protože existují důkazy a šetření, že mladí kantoři, když přijdou do praxe, hlavně na základním školství, tak utíkají velmi brzy. Nedostávají úplně tu podporu třeba od vedení škol, nemají tam takový ten záchytný bod, člověka, který by se o ně postaral,“ konstatuje R. Křivánek.

Podle nové legislativy, která je v přípravě, by mohla být do školství zavedena pozice uvádějícího učitele, který by se měl za příplatek ke svému platu o „nováčka“ adresně starat. Měl by ho provádět, předávat mu zkušenosti a poskytovat zpětnou vazbu. 

„Ale zatím to není a na školách je to ošetřeno různým způsobem, většinou jsou ti mladí kantoři a kantorky hodně ‘hození do vody‘. Když jsem trochu pátral mezi řediteli na školách, tak každý to má trochu jinak – buď někoho pověří, nějakým způsobem se snaží to řešit. Třeba na středních školách jsem měl dojem, že to nějak ošetřeno mají, když někdo nový přijde. Ale i sám na vlastní kůži jsem poznal, že tomu tak není,“ popisuje Křivánek.

Rok většinou postačí

I na Jihlavsku lze ovšem už dnes nalézt školy, kde ředitel dbá na to, aby začínající učitel nebyl pouze „vhozen do vody“. 

„V podstatě je to už několik let, co u nás máme funkci uvádějícího učitele. Ať už to bylo moje původní pracoviště v Černovicích, nebo teď v Třešti, kam jsem přenesl svoje zkušenosti, máme to na škole uděláno tak, že uvádějící učitel je v podstatě zkušený kantor, který je určen mladému začínajícímu pedagogovi, který přijde ze školy a začíná učit,“ popisuje Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

Jak vysvětluje, je doba uvádění většinou určena na jeden až tři roky: „Na začátku toho uvádění se udělá pro uvádějícího učitele takový plán a potom se samozřejmě kontroluje jeho plnění. On je pořád nápomocen tomu začínajícímu mladému učiteli a po roce se provede vyhodnocení a určí se, zda bude nutné prodloužit období uvádění třeba o další rok.“

Podle Matějů většinou už po jednom roce uvádění může skončit. „Ale měl jsem tady případ, to musím říct, že jsem musel prodloužit uvádění, a byl to konkrétně učitel odborného výcviku, o jeden rok,“ ohlíží se ředitel třešťské školy.

Jak K. Matějů dodává, mohou se školy, které mají uvádějícího učitele, v rámci podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů aktuálně přihlásit do jednoho z probíhajících, časově omezených programů Národního pedagogického institutu.

Jinak ale i podle ředitele třešťské školy zatím neexistuje ohledně postu uvádějícího učitele legislativní ukotvení, v systému není v tom směru ukotvena metodická pomoc ředitelům. Ohledně finančního pokrytí pozice využívá vedení třešťské školy vnitřní platový předpis a jeho kritéria pro udělení osobního příplatku. 

Praxe je nedostatek

Podle ředitele Vysočina Education by mělo zavedení oficiálního systému podpory začínajících učitelů zamezit i situacím, kdy by byl učitel např. „bržděn“ v aktivním přístupu, odrazován od iniciativy, od zavádění nových a na škole dosud nezaběhnutých trendů ve výuce.   

Jak ale zároveň Roman Křivánek připouští, vzniká problém ohledně praktických výukových dovedností už v současném pojetí přípravy nových učitelů na vysokých školách.

„Tam je to úplně jasné, praxe je nedostatek. To, že se člověk párkrát během studia zajde podívat do hodiny, absolutně nestačí. Potom po pěti letech studia můžete umět ty předměty, ale neumíte učit, a to je ten problém. Potom tyhle lidi dovzděláváme v rámci systému vzdělávání pedagogických pracovníků a v podstatě děláme z větší části to, co mají dělat ty fakulty,“ uvažuje ředitel Vysočina Education.  

Nové učitele může ve školství udržet i vývoj odměňování, který má stoupající trend. „Zachytávám, že třeba i platy ředitelů se už začínají trošičku lepšit ve srovnání s jinými vysokoškoláky. Samozřejmě je cílem přilákat lidi, aby šli do těchto pozic. Ale stejně mi to přijde stále jako hrozně nízká záležitost,“ komentuje vývoj odměňování ve školství ředitel Vysočina Education.

Zejména v některých aprobacích je podle něho stále velmi těžké získat do škol kvalitní kantory. „Dneska sehnat některé obory, jako je matematika, fyzika, to je opravdu skoro nadlidský výkon. A co vím, jsou kraje, jako třeba Praha nebo Středočeský kraj, kde učí kdekdo, třeba i středoškoláci a podobně,“ popisuje.

Proto je podle R. Křivánka důležité, aby absolventi, kteří do systému školství vstoupí, ve školách také zůstávali. „Zvláště jde o to udržet ty dobré učitele,“ zdůrazňuje R. Křivánek.

Obavy z odchodů jsou hlavně u odborníků

Jak se zatím daří nacházet odborné učitele na pracovním trhu, vysvětluje z praxe opět Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

„My jsme za poslední roky přijímali v podstatě pět učitelů a mohu říct, že se nám to podařilo,“ uvažuje ředitel. Škola podle jeho slov sehnala češtináře i učitele odborných předmětů, dokonce i mistry a učitele na Základní školu speciální.

„Musím upřímně říct, že za učitele, kteří nám odcházeli, se nám podařilo sehnat náhradu,“ shrnuje Matějů. To se týkalo např. i učitele matematiky, kterého ovšem nahradil důchodce, záskok.

„Je pravdou, že v nejbližší době budeme určitě shánět tělocvikáře. A samozřejmě, že mám obavu, pokud mi budou odcházet učitelé, odborníci,“ připouští ředitel.

Jak popisuje, řešila škola takovýto problém např. u řezníků, kdy odcházela učitelka, která vyučovala řeznické technologie, měla přímo potravinářskou vysokou školu se zaměřením na zpracování masa.

„To byl oříšek, říkal jsem si, to snad nemůžeme nikoho sehnat. Ale normálně jsme sehnali a je to kolegyně, která má vysokou školu se zaměřením ne přímo na řezníky, ale na zpracování, je to hodně příbuzné. Takže musím zaklepat, že se nám podařilo sehnat odborníky, které jsme potřebovali,“ dodává k tématu K. Matějů.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
26.01.2022 AktualityTáborová základna Hájenka Černé lesy má projít rekonstrukcí cca do tří let

Jak z pozice vlastníka informovalo město Jihlava, hodlá opravit a zachránit chátrající táborový areál Hájenka Černé lesy. Táborová základna nad Brtnicí sloužila do loňska téměř ...

Komentáře (0)
25.01.2022 AktualityKriminalita na Vysočině se meziročně snížila o 9,5 procenta

Kriminalita na Vysočině v loňském roce oproti roku 2020 klesla o 9,5 procenta. Policisté vyšetřovali 4374 trestných činů, meziročně o 461 méně. Za poklesem kriminality jsou i opatření ...

Komentáře (0)
25.01.2022 AktualityNa jihlavských školách bylo včera 60 pozitivních antigenních testů

V jihlavských základních školách mělo včera podle mluvčího jihlavské radnice Radovana Daňka pozitivní antigenní test na koronavirus 55 žáků a pět zaměstnanců. Je to takřka dvojnásobně ...

Komentáře (0)
25.01.2022 AktualityPočet očkování proti covidu-19 se na Vysočině za týden snížil

Počet podaných dávek očkování proti covidu-19 na Vysočině se v mezitýdenním srovnání snížil o více než 10.000. Nejvíc se v uplynulém týdnu očkovalo v úterý, kdy zdravotníci podali ...

Komentáře (0)
25.01.2022 AktualityS náměstkem Ryškou o výdajích města. Čtenáře nejvíc zajímá stav chodníků

O úpravnu vody v Hosově se stále soudíme a zatím se to nějak neposunulo, říká náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS). Již dlouho se hovoří o tom, že Jihlava potřebuje jihovýchodní ...

Komentáře (3)
25.01.2022 AktualityVandal čmáral po omítkách, hledá ho jihlavská policie

Policisté v Jihlavě hledají vandala, který v týdnu před Vánoci poničil ve Fibichově ulici více než desítku nemovitostí. Podle policejní komisařky Jany Kroutilové byla škoda předběžně ...

Komentáře (0)
24.01.2022 AktualitySjezdovky na Vysočině měly dobrou návštěvnost, přišly stovky lidí

Díky pěknému počasí i vyhovujícím sněhovým podmínkám měla lyžařská střediska na Vysočině o víkendu dobrou návštěvnost. Podle provozovatelů je navštívily stovky lyžařů. Jezdí ...

Komentáře (0)
24.01.2022 AktualityTelč letos pro chodce a cyklisty udělá podchod pod silnicí a stezku do Volevčic

Telč na Jihlavsku letos vybuduje cyklostezku do Volevčic, která bude měřit okolo 1,5 kilometru. Jde o stavbu s předpokládanou cenou 5,9 milionu korun, na kterou město dostalo dotaci. Cyklistům ...

Komentáře (2)
24.01.2022 AktualityNových případu covidu je za týden víc

Na Vysočině se v uplynulém týdnu covid-19 prokázal u 3556 lidí, což je o 1982 víc než před týdnem dřív. Tři nakažení lidé zemřeli. Přes nárůst pozitivních případů měla Vysočina ...

Komentáře (0)
24.01.2022 AktualityPrůzkum odhalil pec, studnu i mince

Archeolog Šimon Kochan pracuje na odhalování dědictví minulosti na zahradě domu Masarykova náměstí 21, kde dříve sídlila čajovna. Spolu se svým týmem již odkryl zahloubený suterén ...

Komentáře (0)
24.01.2022 AktualityPohled na lednové nebe: sedm sester z nebe

Hvězdokupa Plejády zřejmě patří mezi vůbec nejznámější a také nejvýraznější nebeské objekty severní oblohy. V současnosti se tato hvězdokupa s katalogovým označením M45 na obloze ...

Komentáře (0)
23.01.2022 AktualityZa krev jsme vděční. Z Jihlavy se dostane třeba až do Brna

Koronavirová doba poznamenala také proces darování krve v jihlavské nemocnici. Vedoucí hematologické laboratoře Jaroslav Zelený v rozhovoru přiznává, že loňský rok byl nejen z pohledu pandemie ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net