Reklama
Dnes je pátek 21.01.2022     svátek má Běla

Sehnat kvalitního učitele na matematiku nebo fyziku? Dnes skoro nadlidský výkon

VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb.  Foto: Jiří Varhaník
VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb. Foto: Jiří Varhaník

14.1.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

I v roce 2022 má pokračovat vyhlašování ankety Učitel Vysočiny, kterou Kraj Vysočina obnovil v roce 2020. Jak ale dodává Roman Křivánek, ředitel krajské vzdělávací příspěvkové organizace Vysočina Education, má být také nastaven a rozvíjen systém práce se začínajícími učiteli, aby neodcházeli ze školství.

„Protože existují důkazy a šetření, že mladí kantoři, když přijdou do praxe, hlavně na základním školství, tak utíkají velmi brzy. Nedostávají úplně tu podporu třeba od vedení škol, nemají tam takový ten záchytný bod, člověka, který by se o ně postaral,“ konstatuje R. Křivánek.

Podle nové legislativy, která je v přípravě, by mohla být do školství zavedena pozice uvádějícího učitele, který by se měl za příplatek ke svému platu o „nováčka“ adresně starat. Měl by ho provádět, předávat mu zkušenosti a poskytovat zpětnou vazbu. 

„Ale zatím to není a na školách je to ošetřeno různým způsobem, většinou jsou ti mladí kantoři a kantorky hodně ‘hození do vody‘. Když jsem trochu pátral mezi řediteli na školách, tak každý to má trochu jinak – buď někoho pověří, nějakým způsobem se snaží to řešit. Třeba na středních školách jsem měl dojem, že to nějak ošetřeno mají, když někdo nový přijde. Ale i sám na vlastní kůži jsem poznal, že tomu tak není,“ popisuje Křivánek.

Rok většinou postačí

I na Jihlavsku lze ovšem už dnes nalézt školy, kde ředitel dbá na to, aby začínající učitel nebyl pouze „vhozen do vody“. 

„V podstatě je to už několik let, co u nás máme funkci uvádějícího učitele. Ať už to bylo moje původní pracoviště v Černovicích, nebo teď v Třešti, kam jsem přenesl svoje zkušenosti, máme to na škole uděláno tak, že uvádějící učitel je v podstatě zkušený kantor, který je určen mladému začínajícímu pedagogovi, který přijde ze školy a začíná učit,“ popisuje Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

Jak vysvětluje, je doba uvádění většinou určena na jeden až tři roky: „Na začátku toho uvádění se udělá pro uvádějícího učitele takový plán a potom se samozřejmě kontroluje jeho plnění. On je pořád nápomocen tomu začínajícímu mladému učiteli a po roce se provede vyhodnocení a určí se, zda bude nutné prodloužit období uvádění třeba o další rok.“

Podle Matějů většinou už po jednom roce uvádění může skončit. „Ale měl jsem tady případ, to musím říct, že jsem musel prodloužit uvádění, a byl to konkrétně učitel odborného výcviku, o jeden rok,“ ohlíží se ředitel třešťské školy.

Jak K. Matějů dodává, mohou se školy, které mají uvádějícího učitele, v rámci podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů aktuálně přihlásit do jednoho z probíhajících, časově omezených programů Národního pedagogického institutu.

Jinak ale i podle ředitele třešťské školy zatím neexistuje ohledně postu uvádějícího učitele legislativní ukotvení, v systému není v tom směru ukotvena metodická pomoc ředitelům. Ohledně finančního pokrytí pozice využívá vedení třešťské školy vnitřní platový předpis a jeho kritéria pro udělení osobního příplatku. 

Praxe je nedostatek

Podle ředitele Vysočina Education by mělo zavedení oficiálního systému podpory začínajících učitelů zamezit i situacím, kdy by byl učitel např. „bržděn“ v aktivním přístupu, odrazován od iniciativy, od zavádění nových a na škole dosud nezaběhnutých trendů ve výuce.   

Jak ale zároveň Roman Křivánek připouští, vzniká problém ohledně praktických výukových dovedností už v současném pojetí přípravy nových učitelů na vysokých školách.

„Tam je to úplně jasné, praxe je nedostatek. To, že se člověk párkrát během studia zajde podívat do hodiny, absolutně nestačí. Potom po pěti letech studia můžete umět ty předměty, ale neumíte učit, a to je ten problém. Potom tyhle lidi dovzděláváme v rámci systému vzdělávání pedagogických pracovníků a v podstatě děláme z větší části to, co mají dělat ty fakulty,“ uvažuje ředitel Vysočina Education.  

Nové učitele může ve školství udržet i vývoj odměňování, který má stoupající trend. „Zachytávám, že třeba i platy ředitelů se už začínají trošičku lepšit ve srovnání s jinými vysokoškoláky. Samozřejmě je cílem přilákat lidi, aby šli do těchto pozic. Ale stejně mi to přijde stále jako hrozně nízká záležitost,“ komentuje vývoj odměňování ve školství ředitel Vysočina Education.

Zejména v některých aprobacích je podle něho stále velmi těžké získat do škol kvalitní kantory. „Dneska sehnat některé obory, jako je matematika, fyzika, to je opravdu skoro nadlidský výkon. A co vím, jsou kraje, jako třeba Praha nebo Středočeský kraj, kde učí kdekdo, třeba i středoškoláci a podobně,“ popisuje.

Proto je podle R. Křivánka důležité, aby absolventi, kteří do systému školství vstoupí, ve školách také zůstávali. „Zvláště jde o to udržet ty dobré učitele,“ zdůrazňuje R. Křivánek.

Obavy z odchodů jsou hlavně u odborníků

Jak se zatím daří nacházet odborné učitele na pracovním trhu, vysvětluje z praxe opět Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

„My jsme za poslední roky přijímali v podstatě pět učitelů a mohu říct, že se nám to podařilo,“ uvažuje ředitel. Škola podle jeho slov sehnala češtináře i učitele odborných předmětů, dokonce i mistry a učitele na Základní školu speciální.

„Musím upřímně říct, že za učitele, kteří nám odcházeli, se nám podařilo sehnat náhradu,“ shrnuje Matějů. To se týkalo např. i učitele matematiky, kterého ovšem nahradil důchodce, záskok.

„Je pravdou, že v nejbližší době budeme určitě shánět tělocvikáře. A samozřejmě, že mám obavu, pokud mi budou odcházet učitelé, odborníci,“ připouští ředitel.

Jak popisuje, řešila škola takovýto problém např. u řezníků, kdy odcházela učitelka, která vyučovala řeznické technologie, měla přímo potravinářskou vysokou školu se zaměřením na zpracování masa.

„To byl oříšek, říkal jsem si, to snad nemůžeme nikoho sehnat. Ale normálně jsme sehnali a je to kolegyně, která má vysokou školu se zaměřením ne přímo na řezníky, ale na zpracování, je to hodně příbuzné. Takže musím zaklepat, že se nám podařilo sehnat odborníky, které jsme potřebovali,“ dodává k tématu K. Matějů.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
18.01.2022 AktualityV jihlavských ZŠ bylo 34 pozitivních antigenních testů, před týdnem jich bylo pět

V jihlavských základních školách mělo včera pozitivní antigenní test na koronavirus 32 žáků a dva učitelé. Je to výrazně víc než před týdnem, kdy bylo antigenních testů pozitivních ...

Komentáře (0)
18.01.2022 AktualitySpolek si stěžuje na šikanu

Jihlavský spolek Ne Kronospadu pod původním názvem končí. Médiím to jeho zástupci oznámili formou tiskové zprávy. Spolek se přejmenoval na: Ne prachu a hluku z dřevostavby – Spolek za ...

Komentáře (3)
18.01.2022 AktualityČeští zemědělci: Nová vláda s námi vůbec nekomunikuje. Prohráváme

Nová pravidla vlády pro zemědělské hospodaření se nelíbí Agrární komoře ČR a Zemědělskému svazu ČR. Podporu naopak našla u Asociace soukromých zemědělců. Agrární komora a Zemědělský ...

Komentáře (2)
18.01.2022 AktualityNa jaře lidé uklidí po lidech

Také na letošní rok připravuje Kraj Vysočina pro dobrovolníky jarní úklid regionu. V rámci této akce nazvané Čistá Vysočina probíhá sběr odpadků tradičně v okolí silnic, u řek nebo ...

Komentáře (0)
17.01.2022 Aktuality Na Vysočině ubylo za deset let 8048 obyvatel, kraj má nejnižší podíl rozvedených

Na Vysočině ubylo v minulých deseti letech 8048 obyvatel, loni mělo v tomto kraji obvyklý pobyt 497.517 lidí. Cizinců mezi nimi bylo 2,1 procenta. Podle loňského sčítání lidu patří Vysočina ...

Komentáře (0)
17.01.2022 AktualityVysočina měla v posledním týdnu nejnižší přírůstek nakažených covidem-19 v ČR

Na Vysočině se v posledním týdnu covid-19 prokázal u 1574 lidí, což je přibližně stejný počet jako o týden dřív. Zemřelo 13 nakažených lidí. Podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví ...

Komentáře (0)
17.01.2022 AktualityNa Vysočině se lyžuje na 12 sjezdovkách, víkendová návštěvnost byla velmi dobrá

Na Vysočině bylo o víkendu otevřeno 12 sjezdovek, v této zimě to byl zatím největší počet. Koncem týdne podle údajů provozovatelů začaly jezdit lyžařské vleky také v Mrákotíně na ...

Komentáře (0)
17.01.2022 AktualityMimořádné zastupitelstvo

Volba přísedících pro Okresní soud v Jihlavě na období 2022–2026 a Informace o přípravě výstavby Horácké multifunkční arény. To budou dva hlavní body jihlavského mimořádného veřejného ...

Komentáře (1)
17.01.2022 AktualityVychovatelka soudruhy za minulého režimu dost provokovala

Matky samoživitelky to vůbec nemají lehké. Své o tom ví Miroslava Těhanová z Jihlavy. Ve svém životě pracovala především ve dvou profesích – jako vychovatelka dětí a mládeže a zdravotní ...

Komentáře (0)
16.01.2022 AktualityInstituce je tak silná, jak silné má lidi, míní nově zvolený rektor polytechniky

Svoji vizi dalšího směřování VŠPJ představil doc. Zdeněk Horák, nově zvolený kandidát na rektora školy, 5. ledna v rozhovoru, který ve školní laboratoři zpracování signálu a multimédií ...

Komentáře (0)
16.01.2022 AktualityRekonstrukce školy má být hotová za půl roku

Jedna z největších investičních akcí letošního rozpočtu radnice v Třešti běží na plné obrátky. Generální rekonstrukci bývalé školy za zhruba 75 milionů korun v centru města má dodavatelská ...

Komentáře (0)
15.01.2022 AktualitySchody v lesoparku Keťásek upraví až s novým terminálem

Schody u městského nádraží v Jihlavě směrem k tunelu mohou být staré stejně jako přilehlý lesopark Keťásek. Po schodech chodí pravidelně nakupovat do supermarketu Lidl seniorka, která ...

Komentáře (3)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net