Reklama
Dnes je pátek 19.08.2022     svátek má Ludvík

Sehnat kvalitního učitele na matematiku nebo fyziku? Dnes skoro nadlidský výkon

VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb.  Foto: Jiří Varhaník
VYHLAŠOVÁNÍ držitelů titulu Učitel Vysočiny v roce 2021. Také obnovení této krajské ankety má být jedním z bodů k podpoře růstu prestiže učitelského povolání a udržení kvalitních pedagogů na školách. Na snímku ocenění přebírá Soňa Havlíková z jihlavské školy služeb. Foto: Jiří Varhaník

14.1.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

I v roce 2022 má pokračovat vyhlašování ankety Učitel Vysočiny, kterou Kraj Vysočina obnovil v roce 2020. Jak ale dodává Roman Křivánek, ředitel krajské vzdělávací příspěvkové organizace Vysočina Education, má být také nastaven a rozvíjen systém práce se začínajícími učiteli, aby neodcházeli ze školství.

„Protože existují důkazy a šetření, že mladí kantoři, když přijdou do praxe, hlavně na základním školství, tak utíkají velmi brzy. Nedostávají úplně tu podporu třeba od vedení škol, nemají tam takový ten záchytný bod, člověka, který by se o ně postaral,“ konstatuje R. Křivánek.

Podle nové legislativy, která je v přípravě, by mohla být do školství zavedena pozice uvádějícího učitele, který by se měl za příplatek ke svému platu o „nováčka“ adresně starat. Měl by ho provádět, předávat mu zkušenosti a poskytovat zpětnou vazbu. 

„Ale zatím to není a na školách je to ošetřeno různým způsobem, většinou jsou ti mladí kantoři a kantorky hodně ‘hození do vody‘. Když jsem trochu pátral mezi řediteli na školách, tak každý to má trochu jinak – buď někoho pověří, nějakým způsobem se snaží to řešit. Třeba na středních školách jsem měl dojem, že to nějak ošetřeno mají, když někdo nový přijde. Ale i sám na vlastní kůži jsem poznal, že tomu tak není,“ popisuje Křivánek.

Rok většinou postačí

I na Jihlavsku lze ovšem už dnes nalézt školy, kde ředitel dbá na to, aby začínající učitel nebyl pouze „vhozen do vody“. 

„V podstatě je to už několik let, co u nás máme funkci uvádějícího učitele. Ať už to bylo moje původní pracoviště v Černovicích, nebo teď v Třešti, kam jsem přenesl svoje zkušenosti, máme to na škole uděláno tak, že uvádějící učitel je v podstatě zkušený kantor, který je určen mladému začínajícímu pedagogovi, který přijde ze školy a začíná učit,“ popisuje Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

Jak vysvětluje, je doba uvádění většinou určena na jeden až tři roky: „Na začátku toho uvádění se udělá pro uvádějícího učitele takový plán a potom se samozřejmě kontroluje jeho plnění. On je pořád nápomocen tomu začínajícímu mladému učiteli a po roce se provede vyhodnocení a určí se, zda bude nutné prodloužit období uvádění třeba o další rok.“

Podle Matějů většinou už po jednom roce uvádění může skončit. „Ale měl jsem tady případ, to musím říct, že jsem musel prodloužit uvádění, a byl to konkrétně učitel odborného výcviku, o jeden rok,“ ohlíží se ředitel třešťské školy.

Jak K. Matějů dodává, mohou se školy, které mají uvádějícího učitele, v rámci podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů aktuálně přihlásit do jednoho z probíhajících, časově omezených programů Národního pedagogického institutu.

Jinak ale i podle ředitele třešťské školy zatím neexistuje ohledně postu uvádějícího učitele legislativní ukotvení, v systému není v tom směru ukotvena metodická pomoc ředitelům. Ohledně finančního pokrytí pozice využívá vedení třešťské školy vnitřní platový předpis a jeho kritéria pro udělení osobního příplatku. 

Praxe je nedostatek

Podle ředitele Vysočina Education by mělo zavedení oficiálního systému podpory začínajících učitelů zamezit i situacím, kdy by byl učitel např. „bržděn“ v aktivním přístupu, odrazován od iniciativy, od zavádění nových a na škole dosud nezaběhnutých trendů ve výuce.   

Jak ale zároveň Roman Křivánek připouští, vzniká problém ohledně praktických výukových dovedností už v současném pojetí přípravy nových učitelů na vysokých školách.

„Tam je to úplně jasné, praxe je nedostatek. To, že se člověk párkrát během studia zajde podívat do hodiny, absolutně nestačí. Potom po pěti letech studia můžete umět ty předměty, ale neumíte učit, a to je ten problém. Potom tyhle lidi dovzděláváme v rámci systému vzdělávání pedagogických pracovníků a v podstatě děláme z větší části to, co mají dělat ty fakulty,“ uvažuje ředitel Vysočina Education.  

Nové učitele může ve školství udržet i vývoj odměňování, který má stoupající trend. „Zachytávám, že třeba i platy ředitelů se už začínají trošičku lepšit ve srovnání s jinými vysokoškoláky. Samozřejmě je cílem přilákat lidi, aby šli do těchto pozic. Ale stejně mi to přijde stále jako hrozně nízká záležitost,“ komentuje vývoj odměňování ve školství ředitel Vysočina Education.

Zejména v některých aprobacích je podle něho stále velmi těžké získat do škol kvalitní kantory. „Dneska sehnat některé obory, jako je matematika, fyzika, to je opravdu skoro nadlidský výkon. A co vím, jsou kraje, jako třeba Praha nebo Středočeský kraj, kde učí kdekdo, třeba i středoškoláci a podobně,“ popisuje.

Proto je podle R. Křivánka důležité, aby absolventi, kteří do systému školství vstoupí, ve školách také zůstávali. „Zvláště jde o to udržet ty dobré učitele,“ zdůrazňuje R. Křivánek.

Obavy z odchodů jsou hlavně u odborníků

Jak se zatím daří nacházet odborné učitele na pracovním trhu, vysvětluje z praxe opět Karel Matějů, ředitel SOŠ, SOU a ZŠ Třešť.

„My jsme za poslední roky přijímali v podstatě pět učitelů a mohu říct, že se nám to podařilo,“ uvažuje ředitel. Škola podle jeho slov sehnala češtináře i učitele odborných předmětů, dokonce i mistry a učitele na Základní školu speciální.

„Musím upřímně říct, že za učitele, kteří nám odcházeli, se nám podařilo sehnat náhradu,“ shrnuje Matějů. To se týkalo např. i učitele matematiky, kterého ovšem nahradil důchodce, záskok.

„Je pravdou, že v nejbližší době budeme určitě shánět tělocvikáře. A samozřejmě, že mám obavu, pokud mi budou odcházet učitelé, odborníci,“ připouští ředitel.

Jak popisuje, řešila škola takovýto problém např. u řezníků, kdy odcházela učitelka, která vyučovala řeznické technologie, měla přímo potravinářskou vysokou školu se zaměřením na zpracování masa.

„To byl oříšek, říkal jsem si, to snad nemůžeme nikoho sehnat. Ale normálně jsme sehnali a je to kolegyně, která má vysokou školu se zaměřením ne přímo na řezníky, ale na zpracování, je to hodně příbuzné. Takže musím zaklepat, že se nám podařilo sehnat odborníky, které jsme potřebovali,“ dodává k tématu K. Matějů.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
16.08.2022 AktualityNa Vysočině je téměř sklizená řepka, obilí zbývá na polích 6,6 procenta

Na Vysočině sklidili zemědělci skoro všechnu řepku olejnou, na začátku tohoto týdne jí zbývalo posíct posledních sto hektarů na Pelhřimovsku. Průměrný hektarový výnos 3,7 tuny je o ...

Komentáře (0)
16.08.2022 AktualityV potravinové bance je vyšší poptávka po jídle než vloni

V Potravinové bance Vysočina sídlící v Ledči nad Sázavou je touto dobou asi o třetinu vyšší poptávka po jídle než obvykle. Od jara sice klesl odbyt jídla pro uprchlíky z Ukrajiny, ale ...

Komentáře (1)
16.08.2022 AktualitySkupina pro děti z Ukrajiny bude nově na ZŠ Jungmannova

Adaptační skupina pro Ukrajinské děti bude od září nově na Základní škole Jungmannova. Přesunula se tam z prostor Domu dětí a mládeže, kde od nového školního roku začne běžný provoz ...

Komentáře (0)
16.08.2022 AktualityHvězdy americké NHL míří na Vysočinu

Nový ročník hokejové NHL je ještě daleko, ale největší česká esa mohou fanoušci vidět v akci již tento pátek na Vysočině. Ve Žďáru nad Sázavou se koná charitativní exhibice Hvězdy ...

Komentáře (0)
16.08.2022 AktualityBěžte pryč, nebo skočím z okna, hrozila dívka, co chtěla spáchat sebevraždu

Měla to být služba jako každá jiná. Policistům Vojtěchu Strouhovi a Janu Polickému sloužícím na obvodním oddělení v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku už se blížil její konec, takže ...

Komentáře (0)
15.08.2022 AktualityNa Vysočině přibylo 816 bytů

Na Vysočině dokončili stavbaři v letošním prvním pololetí 816 bytů, o desetinu víc než ve stejné době minulého roku. Nová bytová výstavba ale zpomalila. Od ledna do konce června bylo ...

Komentáře (0)
15.08.2022 AktualityNa Vysočině platí zákaz koupání v přehradě Sedlice a rybníku Kachlička

Na Vysočině hygienici prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička a stejný zákaz znovu vydali pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku, v niž se kvalita vody po předchozím krátkodobém zlepšení ...

Komentáře (0)
15.08.2022 AktualityPřípadů covidu-19 ubývá

Na Vysočině se v uplynulém týdnu potvrdila nákaza covidem-19 u 449 lidí. V porovnání s předchozím týdnem se počet nových případů snížil o 105. Potvrzených případů v kraji druhý ...

Komentáře (1)
15.08.2022 AktualityŽihadel letos přibylo

Na Vysočině se letos přemnožily včely. Odborníci ale varují hlavně alergiky, aby například při pití nápojů z plechovek byli obzvlášť obezřetní. O tom, že včely v červenci neváhaly ...

Komentáře (0)
15.08.2022 AktualityKolotoče musí o pouti na louku k cyklostezce

Generální rekonstrukce dvojice mostů v centru Luk nad Jihlavou bude mít zásadní vliv i na letošní průběh Bartolomějské pouti. Nejdůležitější kulturní akce v městysi pořadatelé naplánovali ...

Komentáře (0)
15.08.2022 AktualityJihlavan nasbíral 100 tisíc etiket

Letos 60letý Jaromír Lebl pracuje v jednom jihlavském obchodě a na první pohled nepůsobí výjimečně. Má však zajímavého koníčka. Již od mala sbírá sýrové etikety. U sběratelů ...

Komentáře (0)
14.08.2022 AktualityDva subjekty v Jihlavě nemají plný počet kandidátů do podzimních voleb

Jihlavští voliči budou v zářijových komunálních volbách vybírat z 12 subjektů, je jich o dva více než před čtyřmi lety. Křesla si v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu tehdy rozdělilo ...

Komentáře (11)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net