Reklama
Dnes je sobota 17.04.2021     svátek má Rudolf

Sčítání 2021 určitě má smysl i nyní

Jolana Voldánová
Jolana Voldánová

27.2.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Na otázky ohledně letošního celostátního sčítání lidu odpovídala mluvčí
scitani.cz  Jolana Voldánová.

Drtivá většina lidí o sčítání nic neví, jak je budete informovat?

Český statistický úřad již spustil celostátní informační a komunikační kampaň, která zahrnuje sociální sítě, internetovou reklamu v online prostoru, reklamní spoty v televizích či v Českém rozhlase. Zároveň veřejnosti nabídneme rozsáhlou informační podporu prostřednictvím webových stránek sčítání, kontaktního centra nebo chatbota.

Co je smyslem sčítání a k čemu vlastně slouží?

Vyplněním sčítacího formuláře přispějeme ke kvalitě a spolehlivosti výsledných dat, která pomáhají ve všech sférách. Na základě dat sčítání se rozhoduje o veřejných financích a veřejných službách. Přispějeme tak k tomu, aby bylo možné efektivně hospodařit s penězi z našich daní.

Přispějeme ke konkurenceschopnosti české ekonomiky ve světě, ve kterém je správné rozhodování založeno na přesných datech. Přispějeme k rozvoji regionu a obce, ve kterých žijeme, protože žádná strategie regionálního rozvoje se bez dat sčítání neobejde.

Pomůžeme vytvořit cenný zdroj informací o našem životě. Při sčítání získá Český statistický úřad údaje o veškerém obyvatelstvu, jeho rozmístění, demografických, sociálních a ekonomických charakteristikách, složení a způsobu bydlení domácností, a to ve vzájemných vazbách v celostátním pohledu i v nejmenším územním detailu.

Jak se údaje využijí?

Tyto údaje se využijí například pro plánování dopravy, bydlení, kapacit jeslí a školek, rozvoj zaměstnanosti, sociálních služeb, vzdělávání a zdravotnictví.

Správným a úplným vyplněním sčítacích dotazníků také splníme svoji zákonnou povinnost a budeme součástí celospolečenského projektu, jehož hodnota a význam jsou založeny právě na principu získání informací od všech občanů.

Prostřednictvím sčítání jsou zjišťovány údaje, které nelze zjistit žádným jiným způsobem, například informace o složení obyvatelstva podle vzdělání, o ekonomické aktivitě, národnosti, domácnostech, struktuře a kvalitě bytového a domovního fondu, dojížďce do zaměstnání a škol.

Co musí obyvatelé vykonat, co to pro ně bude znamenat?

Rozhodným okamžikem pro letošní sčítání je půlnoc z 26. na 27. března. Od tohoto okamžiku až do 9. dubna budou lidé moci vyplňovat online sčítací formuláře na www.scitani.cz. Formuláře jsou intuitivní a obsahují pokyny a nápovědu přímo u otázek.

Během vyplňování se přizpůsobují již zadaným údajům, takže nebude nutné vypisovat vše znovu. Pro přihlášení bude třeba zadat číslo platného osobního dokladu vydaného Českou republikou, občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu nebo vízový či pobytový štítek, a datum narození. Ti, kteří využívají elektronickou identitu, eidentita.cz, nebo datovou schránku fyzické osoby, se mohou přihlásit jejich prostřednictvím.

Vyplňovat se bude společný formulář za byt a domácnost, který zjišťuje údaje o velikosti obydlí v metrech čtverečních, o počtu místností a informace o způsobu odběru energií. Vyplnění tohoto formuláře trvá zhruba deset minut.

A další formulář?

Druhý formulář za osobu je určen například na zaznamenání mateřského jazyka, adresy pobytu rok před rozhodným okamžikem sčítání, nejvyššího dosaženého vzdělání, zaměstnání a způsobu dopravy do zaměstnání. Tato část zabere zhruba osm minut. Následným kliknutím na „odeslat“ splní občan svou povinnost a dál se nemusí sčítáním zabývat.

Pro ty, kteří z nějakého důvodu online sčítání nevyužijí, budou i letos připraveny listinné papírové sčítací formuláře. Získat je bude možné od sčítacích komisařů, kteří se dostaví v předem oznámeném termínu a předají formuláře sčítaným osobám venku před domem tak, aby co nejvíce omezili fyzický kontakt a možnost přenosu nákazy.

Formuláře bude možné rovněž vyzvednout v kontaktních místech sčítání, která budou zřízena na vybraných pobočkách České pošty a jejich seznam bude v každé obci či městské části včas zveřejněn. Na vyplnění papírových formulářů budou mít lidé čas mezi 17. dubnem a 11. květnem.

V těchto dnech budou moci vyplněné formuláře odevzdávat na kontaktních místech nebo je vložit do odpovědní obálky, kterou obdrží spolu s formuláři, a vhodit do poštovní schránky. Obálka již bude mít předtištěnou adresu a její odeslání bude zdarma. Nebude tedy třeba lepit na ni známku nebo s ní chodit na poštu.

Co se stane, když požadované úkony člověk neučiní?

Povinnost poskytnout požadované údaje výslovně stanovuje § 24 zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021. Za nesplnění této povinnosti lze uložit pokutu až do výše 10.000 Kč. Nesplnění zákonné povinnosti se řeší v přestupkovém řízení na úrovni obcí.


Kdy se sčítání konalo naposledy a s jakými výsledky?

Poslední sčítání se konalo v roce 2011. Výsledky předchozích sčítání jsou zdarma dostupné všem na webu scitani.cz, a to v záložce hlavního menu „Výsledky“. Kompletní výsledky sčítání 2011 jsou též k dispozici ve Veřejné databázi na webu Českého statistického úřadu czso.cz v záložce hlavního menu „Databáze, registry“.

V elektronické podobě jsou dostupné i vybrané výsledky některých starších sčítání. Analýzy a publikace o cenzech naleznete v elektronickém Katalogu produktů na webu czso.cz použitím filtru pro tematickou skupinu Sčítání lidu, domů a bytů (https://www.czso.cz/csu/czso/katalog-produktu).

Má něco takového smysl v této době, kdy je v republice spousta omezení v souvislosti s pandemií?

Sčítání 2021 smysl určitě má, a s ohledem na bezpečnost i současnou pandemickou situaci je proto primárně připravováno online. Online sčítání, kromě toho, že je rychlé a jednoduché a lze ho provést odkudkoli, kde je připojení k internetu, má ještě řadu dalších výhod.

Například tu, že za celou rodinu může vyplnit sčítací formuláře jeden člen, který má s používáním internetu největší zkušenosti. Stačí, když mu ti ostatní nadiktují své údaje, a on je do počítače, tabletu či mobilu vloží. Online sčítání rovněž představuje ideální variantu z hlediska obrany proti šíření koronaviru.

Není totiž třeba kvůli němu nikam chodit, s kýmkoliv se potkávat, přebírat a předávat formuláře a obávat se případné nákazy. Online sečíst se můžete pohodlně z domova, i když budete třeba zrovna v karanténě. Bezpečné ale bude i terénní došetření, které připravujeme ve spolupráci s Českou poštou za velmi přísných hygienických podmínek.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
14.04.2021 AktualityEder: Občané byli vůči nám chápaví

Věnovali jsme se papírům a plastům tak, aby Jihlava byla jakž takž uklizená, říká jednatel SMJ Josef Eder k dočasnému omezení svozů. Dne 31. března Služby města Jihlavy (SMJ) oznámily ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityJihlavská zoo se letos poprvé otevřela pro veřejnost

Jihlavská zoologická zahrada včera přivítala první letošní návštěvníky. Vystřídalo se tam okolo 550 lidí, řekl její mluvčí Martin Maláč. Potvrdil se tak předpoklad zoo, že nastavený ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityNemocnice: Ušetřete čas a vyplňte si dotazník před očkováním už doma

Jihlavská nemocnice se na ty, kteří míří na očkování proti covidu-19, obrací s prosbou. Zdravotníkům by podle zařízení velmi pomohlo, kdyby si lidé vyplnili dotazník o svém zdravotním ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualitySpolek Mezi stromy nedostal státní dotaci na hospic

Spolek Mezi stromy nedostal státní dotaci na stavbu lůžkového hospice v Havlíčkově Brodě, městu včera proto vrátil pozemek. Starosta Jan Tecl při té příležitosti řekl zastupitelům, že ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityKáně lesní je ptákem roku 2021, v Pavlově častým obyvatelem

Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2021 káni lesní. Jde o našeho nejhojnějšího dravce, který je častým obyvatelem záchranné Stanice Pavlov. „Jen za loňský rok ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityKraj Vysočina stále neví, jestli se bez spalovny obejde, nebo ne

Otázka spalovny v Jihlavě stále není dořešena. Vedení města pořád neví, jestli ji zde postaví, nebo ne. Naposledy se to projevilo na únorovém městském zastupitelstvu. „Chtěl jsem ...

Komentáře (5)
13.04.2021 AktualityPřed školou musely děti na test

I na Základní škole v Dušejově od pondělí obnovili výuku. Za přísných hygienických opatření. Všichni žáci museli absolvovat antigenní test na koronavirus. „Jsme malá škola, takže ...

Komentáře (1)
12.04.2021 AktualityDětská obuv měla být základní potřebou, míní prodejkyně na Vysočině

Obchody s dětskou obuví měly podle prodejkyň z Vysočiny zůstat mezi základními potřebami. Zajistit hygienická opatření v prodejnách podle nich není problém. Po dnešním otevření, které ...

Komentáře (1)
12.04.2021 AktualityJihlava chystá květnovou deratizaci, do té doby lze nahlašovat výskyt potkanů

Celoplošná jarní deratizace letos v Jihlavě proběhne v polovině května a opět se neobejde bez spolupráce firem i obyvatel. Magistrát města v současné době rozesílá výzvy k připojení, ...

Komentáře (0)
12.04.2021 AktualityHasiči v topné sezoně zaznamenali 1116 požárů od komínů

V topné sezoně, která se počítá od října do března, zaznamenali hasiči v Česku 1116 požárů od komínů. Je to nejvyšší počet za šest let, kdy tento údaj sledují. Poprvé také počet ...

Komentáře (0)
12.04.2021 AktualityS akcemi v dubnu nepočítejte

Vláda v týdnu představila systém rozvolňování protiepidemických opatření. Organizátoři kulturních akcí v obcích na Jihlavsku ale dál vyčkávají. V probíhajícím měsíci nevidí rozjezd ...

Komentáře (0)
12.04.2021 AktualitySpíkr Petr Vichnar je mým vzorem

Kvůli covidové době a zavřenému stadionu jsou fanoušci jihlavské Dukly odkázáni více než kdy jindy sledovat mistrovská utkání prostřednictvím online streamových přenosů. Dění na ledě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net