Reklama
Dnes je sobota 08.05.2021     svátek má Statní svátek

Sčítání 2021 určitě má smysl i nyní

Jolana Voldánová
Jolana Voldánová

27.2.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Na otázky ohledně letošního celostátního sčítání lidu odpovídala mluvčí
scitani.cz  Jolana Voldánová.

Drtivá většina lidí o sčítání nic neví, jak je budete informovat?

Český statistický úřad již spustil celostátní informační a komunikační kampaň, která zahrnuje sociální sítě, internetovou reklamu v online prostoru, reklamní spoty v televizích či v Českém rozhlase. Zároveň veřejnosti nabídneme rozsáhlou informační podporu prostřednictvím webových stránek sčítání, kontaktního centra nebo chatbota.

Co je smyslem sčítání a k čemu vlastně slouží?

Vyplněním sčítacího formuláře přispějeme ke kvalitě a spolehlivosti výsledných dat, která pomáhají ve všech sférách. Na základě dat sčítání se rozhoduje o veřejných financích a veřejných službách. Přispějeme tak k tomu, aby bylo možné efektivně hospodařit s penězi z našich daní.

Přispějeme ke konkurenceschopnosti české ekonomiky ve světě, ve kterém je správné rozhodování založeno na přesných datech. Přispějeme k rozvoji regionu a obce, ve kterých žijeme, protože žádná strategie regionálního rozvoje se bez dat sčítání neobejde.

Pomůžeme vytvořit cenný zdroj informací o našem životě. Při sčítání získá Český statistický úřad údaje o veškerém obyvatelstvu, jeho rozmístění, demografických, sociálních a ekonomických charakteristikách, složení a způsobu bydlení domácností, a to ve vzájemných vazbách v celostátním pohledu i v nejmenším územním detailu.

Jak se údaje využijí?

Tyto údaje se využijí například pro plánování dopravy, bydlení, kapacit jeslí a školek, rozvoj zaměstnanosti, sociálních služeb, vzdělávání a zdravotnictví.

Správným a úplným vyplněním sčítacích dotazníků také splníme svoji zákonnou povinnost a budeme součástí celospolečenského projektu, jehož hodnota a význam jsou založeny právě na principu získání informací od všech občanů.

Prostřednictvím sčítání jsou zjišťovány údaje, které nelze zjistit žádným jiným způsobem, například informace o složení obyvatelstva podle vzdělání, o ekonomické aktivitě, národnosti, domácnostech, struktuře a kvalitě bytového a domovního fondu, dojížďce do zaměstnání a škol.

Co musí obyvatelé vykonat, co to pro ně bude znamenat?

Rozhodným okamžikem pro letošní sčítání je půlnoc z 26. na 27. března. Od tohoto okamžiku až do 9. dubna budou lidé moci vyplňovat online sčítací formuláře na www.scitani.cz. Formuláře jsou intuitivní a obsahují pokyny a nápovědu přímo u otázek.

Během vyplňování se přizpůsobují již zadaným údajům, takže nebude nutné vypisovat vše znovu. Pro přihlášení bude třeba zadat číslo platného osobního dokladu vydaného Českou republikou, občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu nebo vízový či pobytový štítek, a datum narození. Ti, kteří využívají elektronickou identitu, eidentita.cz, nebo datovou schránku fyzické osoby, se mohou přihlásit jejich prostřednictvím.

Vyplňovat se bude společný formulář za byt a domácnost, který zjišťuje údaje o velikosti obydlí v metrech čtverečních, o počtu místností a informace o způsobu odběru energií. Vyplnění tohoto formuláře trvá zhruba deset minut.

A další formulář?

Druhý formulář za osobu je určen například na zaznamenání mateřského jazyka, adresy pobytu rok před rozhodným okamžikem sčítání, nejvyššího dosaženého vzdělání, zaměstnání a způsobu dopravy do zaměstnání. Tato část zabere zhruba osm minut. Následným kliknutím na „odeslat“ splní občan svou povinnost a dál se nemusí sčítáním zabývat.

Pro ty, kteří z nějakého důvodu online sčítání nevyužijí, budou i letos připraveny listinné papírové sčítací formuláře. Získat je bude možné od sčítacích komisařů, kteří se dostaví v předem oznámeném termínu a předají formuláře sčítaným osobám venku před domem tak, aby co nejvíce omezili fyzický kontakt a možnost přenosu nákazy.

Formuláře bude možné rovněž vyzvednout v kontaktních místech sčítání, která budou zřízena na vybraných pobočkách České pošty a jejich seznam bude v každé obci či městské části včas zveřejněn. Na vyplnění papírových formulářů budou mít lidé čas mezi 17. dubnem a 11. květnem.

V těchto dnech budou moci vyplněné formuláře odevzdávat na kontaktních místech nebo je vložit do odpovědní obálky, kterou obdrží spolu s formuláři, a vhodit do poštovní schránky. Obálka již bude mít předtištěnou adresu a její odeslání bude zdarma. Nebude tedy třeba lepit na ni známku nebo s ní chodit na poštu.

Co se stane, když požadované úkony člověk neučiní?

Povinnost poskytnout požadované údaje výslovně stanovuje § 24 zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021. Za nesplnění této povinnosti lze uložit pokutu až do výše 10.000 Kč. Nesplnění zákonné povinnosti se řeší v přestupkovém řízení na úrovni obcí.


Kdy se sčítání konalo naposledy a s jakými výsledky?

Poslední sčítání se konalo v roce 2011. Výsledky předchozích sčítání jsou zdarma dostupné všem na webu scitani.cz, a to v záložce hlavního menu „Výsledky“. Kompletní výsledky sčítání 2011 jsou též k dispozici ve Veřejné databázi na webu Českého statistického úřadu czso.cz v záložce hlavního menu „Databáze, registry“.

V elektronické podobě jsou dostupné i vybrané výsledky některých starších sčítání. Analýzy a publikace o cenzech naleznete v elektronickém Katalogu produktů na webu czso.cz použitím filtru pro tematickou skupinu Sčítání lidu, domů a bytů (https://www.czso.cz/csu/czso/katalog-produktu).

Má něco takového smysl v této době, kdy je v republice spousta omezení v souvislosti s pandemií?

Sčítání 2021 smysl určitě má, a s ohledem na bezpečnost i současnou pandemickou situaci je proto primárně připravováno online. Online sčítání, kromě toho, že je rychlé a jednoduché a lze ho provést odkudkoli, kde je připojení k internetu, má ještě řadu dalších výhod.

Například tu, že za celou rodinu může vyplnit sčítací formuláře jeden člen, který má s používáním internetu největší zkušenosti. Stačí, když mu ti ostatní nadiktují své údaje, a on je do počítače, tabletu či mobilu vloží. Online sčítání rovněž představuje ideální variantu z hlediska obrany proti šíření koronaviru.

Není totiž třeba kvůli němu nikam chodit, s kýmkoliv se potkávat, přebírat a předávat formuláře a obávat se případné nákazy. Online sečíst se můžete pohodlně z domova, i když budete třeba zrovna v karanténě. Bezpečné ale bude i terénní došetření, které připravujeme ve spolupráci s Českou poštou za velmi přísných hygienických podmínek.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
05.05.2021 AktualityV životě jsem za pultem nestála

Předsedkyně jihlavského OV KSČM Helena Vrzalová na 1. máje rozdávala na jihlavském Masarykově náměstí kytičky. Tradičně jen komunisté si na náměstí připomněli Svátek práce. Shromažďovat ...

Komentáře (4)
04.05.2021 AktualityJihlava spouští anketu k dopadům změny klimatu

Během celého května bude na webu jihlava.cz dostupný online dotazník k připravované adaptační strategii města. Zároveň jsou pro občany dostupné v městských informačních centrech také ...

Komentáře (3)
04.05.2021 AktualityPutování za sochami Michala Olšiaka uspělo v republikové soutěži

Velké překvapení zažila malá turistická oblast Koruna Vysočiny, nacházející se na Vysočině. Minulý rok v létě spustila turistickou hru, která nabízí turistům s malými dětmi, zajímavý ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityEkodukt na D1 už je hotový

Krátkodobé uzavření dálnice D1 na 95. km, kde v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli specialisté společnosti Skanska odstraňovali ocelová lana pod klenbou budoucího nadchodu pro zvěř, ...

Komentáře (1)
04.05.2021 AktualityV kontejnerech popeláři nalézají i tlející zvířata

Nejenže se kvůli koronavirovým vládním opatřením potýkají popeláři na Vysočině s enormním nárůstem odpadu domácností, ale razantně stoupá i počet znečištěného vytříděného odpadu ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityNa Dolech počítají se zubní ambulancí

Byty různých kategorií, obchody, podzemní parkování, zubní ambulance, knihovna nebo víceúčelová místnost. To vše by mělo vzniknout v lokalitě Na Dolech mezi Mateřskou školou Bystrouška ...

Komentáře (0)
03.05.2021 AktualityVysočina plánuje provozovat velkokapacitní očkovací centra do září

Vysočina prozatím plánuje, že čtyři velkokapacitní očkovací centra v kulturních domech či halách v Pelhřimově, Třebíči, Jihlavě a Žďáru nad Sázavou budou fungovat do září. Pak ...

Komentáře (0)
03.05.2021 AktualityDobrovolných hasičů na Vysočině ubylo kvůli administrativní změně

Ke konci loňského roku bylo na Vysočině 44.116 dobrovolných hasičů, o 74 méně než v roce 2019. Úbytek byl ale ovlivněný administrativní změnou, kdy desítka sborů s 270 členy přešla ...

Komentáře (0)
03.05.2021 AktualityObce z okolí Dukovan kritizují kroky vlády k výstavbě nového bloku

Obce z okolí jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku kritizují dřívější vyjádření vlády, která chce odsunout vyhlášení tendru na stavbu nového bloku elektrárny na příští ...

Komentáře (0)
03.05.2021 AktualityZe staré olše se zrodila víla

Ke koloritu návsi Rančířova patřily zhruba dlouhé roky dvě vzrostlé olše, které stály hned vedle místního rybníka. Do jedné z nich však uhodil blesk a začali ji napadat škůdci. Strom ...

Komentáře (0)
03.05.2021 AktualityNemůžeme si dovolit přenášet nervozitu na klienty. Snažíme se být v pohodě

Všechna zařízení typu Denního a týdenního stacionáře Jihlava, který poskytuje ambulantní a pobytové sociální služby osobám s mentálním a kombinovaným postižením, jsou už více než ...

Komentáře (0)
03.05.2021 AktualityNové předjíždění cyklistů budí rozpaky

Novinka v zákoně o silničním provozu, kterou koncem dubna schválili poslanci, budí emoce. Jde o povinný boční odstup při předjíždění cyklisty. V praxi to znamená, že by už od července ...

Komentáře (4)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net