Reklama
Dnes je pátek 25.09.2020     svátek má Zlata

Proč je dobré čip zaregistrovat

POVINNOST očipování psa se od nového roku týká psů všech ras – malých i velkých.  Ilustrační foto: Pixabay
POVINNOST očipování psa se od nového roku týká psů všech ras – malých i velkých. Ilustrační foto: Pixabay

S blížícím se koncem roku je téma týkající se povinného čipování psů stále diskutovanější. Čipování je povinné u všech psů od 1. 1. 2020. 
Povinnost očipovat psa je dána zákonem. Pokud nebude mít zvíře po novém roce aplikovaný čip, zákon bude na tohoto psa pohlížet jako na zvíře bez platné vakcinace proti vzteklině.
Výjimka byla udělena pouze starším pejskům, kteří byli tetovaní do 3. 7. 2011. Tetování však musí být perfektně čitelné! 
Bohužel z naší ambulance máme zkušenost, že většina zvířat spadající do této kategorie má tetování již nečitelné, či čitelné velmi špatně. I tyto psy je třeba načipovat.

 

Psa zaregistrujte
Pokud máte aplikaci čipu hotovou, je tímto pro vás zákonná povinnost splněna. Dobrovolná, avšak velice důležitá, je následná registrace vašeho čipu do některého z registrů. Tuto registraci si dělá každý majitel psa sám. Čip totiž obsahuje pouze číselný kód. Žádné údaje o zvířeti, ani o jeho majiteli, neobsahuje.
V momentě načipování víte jen vy a váš veterinář, že daný mikročip je spojen právě s vaším zvířetem. Zdaleka to tedy neznamená, že ztratí-li se váš načipovaný pes, snadno ho naleznete. 
Nikdo si čip vašeho psa nespojí ani s vaším jménem, ani s vaším telefonním číslem, dokud svého psa a jeho čip nezaregistrujete do aktuálního registru psů. 
Registrů je v ČR k dispozici hned několik. Některé registry jsou online zdarma, jiné jsou zpoplatněny. Data lze vkládat online, případně poštou v papírové podobě.
Pokud se pes ztratí, je možné ho díky těmto databázím dohledat a vrátit zpět majiteli. Dále se čip uplatní např. při odcizení psa, kdy se snáze prokáže jeho identita. 
Lepší je i dohledatelnost majitele v případě nutnosti postihu za týrání zvířat, či umožnění kontroly psů při prodeji a usnadní situaci kontrolním orgánům při potírání množíren.
Volba registru je čistě na vás. Identifikační údaje stačí vložit pouze do jednoho registru.
 

Dům, byt, zahrada : 29.09.2019  Nový komentář   Komentáře (0)

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net