Reklama
Dnes je sobota 03.12.2022     svátek má Svatoslav

Řidičák od 17 let můžou mít mladiství v Česku už napřesrok

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

10.11.2022 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Ministerstvo dopravy chystá revoluci v dopravě. Už od ledna 2024 by totiž mohli sednout za volant zcela legálně i sedmnáctiletí šoféři. Řídit by ale mohli jen pod dohledem mentora.

„Jde o novinku. Do zákona přidáváme i řidičák na zkoušku, který se v prvních dvou letech bude týkat všech čerstvých řidičů,“ vysvětluje ministr Martin Kupka. 

Možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora od 17 let má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností, a právě přítomnost mentora-zkušeného řidiče může pomoci osvojit si správné návyky za volantem.

V případě řidičského průkazu na zkoušku jde o preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu.

„Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jak jim předcházet a také čtyřhodinová teorie a jízda v autoškole,“ vysvětluje ministr.

Navíc na sedadlo spolujezdce vedle mladistvého si nebude moci nejspíše sednout hned tak někdo. Úřady status mentora budou pravděpodobně udělovat podle předem jasně daných pravidel a instrukcí.

„Mentor bude muset mít nějaký věk, bude muset mít nějakou dobu řidičský průkaz, bude muset být v rámci bodového systému nerizikovým řidičem, nebude moct mít zákazy například za alkohol,“ shrnul předseda Asociace autoškol ČR Aleš Hořčička.

Krajská šéfka Besipu Veronika Vošická Buráňová upozorňuje, že dlouhodobě ona i celá organizace vnímá mladé řidiče jako rizikovou skupinu, na kterou se chce ještě více zaměřovat i po vzoru některých zahraničních států.

Vysvětluje, že mentor nesmí být v případě sedmnáctiletého řidiče jen tak někdo. „Mentor bude muset být zapsaný na úřadě,“ říká Buráňová.

Podle ní se na mladé řidiče cílí v konkrétních krocích i na Vysočině. „Celá řada středních škol si mě a kolegy policisty pozvala na přednáškové dopoledne, kde rizika spojená s provozem probíráme během několika hodin,“ zmiňuje.

Mladí řidiči se podle ní mohou účastnit bezplatných kurzů na polygonu v Jihlavě s názvem Start Driving. „Zodpovědného řidiče najdeme na vrcholu pyramidy, kde je v základech pěstování dopravní smyslu už od dítěte, kvalitní prezenční výuka v autoškole, další zdokonalování v podobě kurzů a přednášek a v závěru pochopení tzv. kooperativní jízdy,“ dodává.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net