Reklama
Dnes je čtvrtek 12.12.2024     svátek má Simona

Na ukrajinský vánoční stůl patří 12 pokrmů - symbol 12 apoštolů

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

19.12.2023 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
Oleksij Kolesničenko

Jak se slaví Vánoce nebo Silvestr na Ukrajině? A jaké jsou rozdíly oproti Česku? 

Vánoce na Ukrajině a v České republice jsou lehce odlišné, protože oba státy mají své vlastní tradice a zvyky, které odrážejí kulturní odlišnosti obou zemí.
Na Ukrajině oslavy Vánoc začínají 6. ledna, poté, co se na obloze objeví první hvězda – má název Večernice. První hvězda se obvykle objevuje mezi 18. a 19. hodinou. Ukrajina se totiž řídí juliánským kalendářem, který funguje převážně v pravoslavných zemích, do kterých Ukrajina patří.  

 

Nesmí chybět olivye, kuťa nebo uzvar 
Celá rodina, sourozenci, nevlastní sourozenci se sejdou, sednou si za vánoční stůl a podává se 12 pokrmů, které symbolizují 12 apoštolů a 12 měsíců v roce. Mezi pokrmy nesmí chybět – boršč, pirohy s fazolemi a zelím, smažená ryba, brambory, olivye, kompot a kuťa.


Tradiční jídlo je olivye - tak říkají na Ukrajině bramborovému salátu. Kuťa je velmi oblíbený pokrm, který se podává jako dezert, a který se dělá především na Vánoce, ale i v průběhu roku. Jedná se o jeden z 12 tradičních pokrmů. Je to vlastně kombinace krup, máku a kokosového oleje.


Na pití k pokrmům se podává kompot neboli uzvar - horký nealkoholický nápoj, který se připravuje z několika druhů sušeného ovoce. Je to sladký nápoj, který je velmi oblíbený mezi dětmi a také dospělými na Ukrajině. 


Velký důraz také klademe na vánoční koledy a vánoční písně, které společně s rodinou zpíváme. Malé děti chodí k sourozencům, zpívají vánoční koledy a za odměnu dostanou sladkosti nebo i peníze.


Ozdoba je důležitou části Vánoc. U obou zemí je tradice mít vánoční stromeček v pokoji. Samozřejmě měl by být hezky ozdobený – skleněnými koulemi, žlutou hvězdou na špičce, figurkami ve tvaru hvězd, mašlemi a šiškami.
Na Ukrajině je stromeček ozdoben a připraven přibližně týden před Silvestrem a zůstává až do Vánoc, tedy do 6. ledna. Každá rodina ho uklízí v různé období, některé rodiny ho nechávají v bytě až do konce zimy.

 

V Česku pečou cukroví 
V Česku se připravuje stromeček na Štědrý den – 24. prosince a zůstává v bytě až po Novém roce. Děti by měly vidět stromeček ozdobený a rozsvícený večer. Rodiče zazvoní zvonečkem a děti přiběhnou a šťastně na něj koukají.


V České republice je Štědrý den klidnější a také rodinný. Lidé si vyměňují dárky, a také večer tráví společně s rodinou. Tradičním vánočním jídlem v Čechách je smažený kapr v trojobalu nebo bramborový salát s řízkem. 


Česko je známé tím, že každé Vánoce na dezert místo kuti, kterou dělají především ve východních zemích, pečou cukroví. Je jich spousta druhů, jako třeba – vanilkové rohlíčky, kokosové pusinky, vosí hnízda a mnoho dalších druhů. 


Prosinec je rozdělený do 3. adventních nedělí a 24. prosince je Štědrý den. Stejně, jako i na Ukrajině, v České republice je tradice zpívat vánoční koledy a písničky, které přidávají k svátku svojí magii. 

 

Silvestr nejdřív s rodinou
Silvestr jak v Čechách, tak i na Ukrajině, znamená příchod nového roku – 31. 12. Na Ukrajině v některých oblastech, jako je třeba Zakarpatská oblast, je zvykem zvonit o půlnoci, aby se odháněli zlí duchové.


Na Ukrajině se olivye podává jak na Vánoce, tak i na Nový rok. Stejně tak v Česku.
Ohňostroje jsou běžným prvkem oslav. V České republice je chápán Silvestr jako den oslavy s přáteli nebo rodinou. O půlnoci je běžné se obejmout a popřát všechno nejlepší do Nového roku. Totéž platí i na Ukrajině – prvně se musíš dočkat půlnoci, oslavit jí s rodinou a pak teprve jít za přáteli.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net