Reklama
Dnes je neděle 25.09.2022     svátek má Zlata

Hygiena varuje před kosmetikou s lilialem. Ohrožuje plodnost

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

7.9.2022 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Chemická sloučenina lilial se ještě před nedávnem používala jako parfém například v kosmetických přípravcích. Avšak loni v říjnu ho EU zakázala v kosmetice používat. Bylo totiž zjištěno, že je škodlivý pro plodnost a může vyvolávat alergické reakce.

„Výrobky obsahující tuto nebezpečnou látku tedy již musí být staženy z oběhu,“ informovala ve zprávě mluvčí vysočinské krajské hygienické stanice v Jihlavě (KHSV) Jana Böhmová. 

Od letošního dubna do června kvůli tomu prováděli hygienici také na Vysočině v obchodech kontroly parfémů, jestli neobsahují lilial.

„Zkontrolovali jsme celkem 12 kamenných obchodů a pět e-shopů, které prodávají výrobky typu ,parfém´, tedy kolínské vody, toaletní vody, parfémové vody, parfémy apod,“ sdělil ve zprávě Zdeněk Novotný, ředitel Odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání KHSV.

Výsledky kontrol byly alarmující. Velká část kontrolovaných prodejců kosmetiku s lilialem nabízela.

„Sledovaná látka lilial byla nalezena v nabízené kosmetice v šesti z kontrolovaných kamenných obchodů a na čtyřech e-shopech, ačkoli by se tyto výrobky na trhu již vůbec neměly vyskytovat,“ pokračoval Novotný. Ze zprávy vplývá, že KHSV obchodníkům za porušení nevyměřila žádné finanční sankce.

„Kontroly KHSV byly ukončeny uložením povinnosti, aby prodávající prověřili všechny své výrobky a v případě zjištění látky lilial výrobky okamžitě stáhli z oběhu,“ dodal Novotný.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net