Reklama
Dnes je neděle 25.02.2024     svátek má Liliana

V Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

DO SÁLU kulturního domu v Jamném přišlo v půlce listopadu na 50 lidí. Beseda byla rozdělena do tří tematických okruhů. První se týkal připravenosti obce na mimořádné události, další se věnoval větrné energetice a došlo také na prezentaci kriminality v internetovém prostředí. Foto: David Kratochvíl
DO SÁLU kulturního domu v Jamném přišlo v půlce listopadu na 50 lidí. Beseda byla rozdělena do tří tematických okruhů. První se týkal připravenosti obce na mimořádné události, další se věnoval větrné energetice a došlo také na prezentaci kriminality v internetovém prostředí. Foto: David Kratochvíl

30.11.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí sledovalo v úterý 14. listopadu v tamním kulturním domě na pět desítek lidí včetně starostů a zastupitelů z okolních obcí.  


První blok radil lidem, jak se chovat v případě povodní, požárů a jiných mimořádných událostí. Uprostřed tematického setkání došlo také na prezentaci ohledně stále narůstajícího počtu případů kriminality.


Příklady z praxe prezentoval  Jaroslav Nesiba, zástupce vedoucího velkoberanovského dálničního oddělení, který je členem místního obecního zastupitelstva.
Poslední část se týkala zpracované studie energetické koncepce obce  ohledně možností využití nových příležitostí ohledně obnovitelných zdrojů energie. „Jde o problematiku, která čím dál více rezonuje ve všech koutech nejen našeho kraje,“ zmínil na úvod setkání v projevu starosta Ĺuboš Varhaník. Otázky z veřejnosti směřující na obec zodpovídal tazatelům společně s místostarostou Martinem Tlačbabou. 

 

Hledala se opatření přímo na míru
První částí besedy se prolínala otázka, jak jsou Jamenští připraveni na případné mimořádné události. Prezentaci pro obec zpracovala společnost Diakonie, která začala pomáhat lidem po záplavách v roce 1997.


Podle Ivany Dingové, která měla prezentaci na starost, má Diakonie už od roku 2015 fungující program Odolná obec,  který systematicky připravuje obce a jejich občany na nečekanou událost a rychlé vyrovnání se s ní.


„Zaměřujeme se na malé obce do 5000 obyvatel. Pracujeme s každou obcí individuálně, hledáme opatření na míru,“ vysvětlila Dingová. 
Za dobu fungování projektu  pracovníci zpracovatele prezentace zjistili, že nejčastější problémy mají obce při mimořádných událostech s obyvatelstvem a s nedostatečným materiálovým vybavením. 


„Když nějaká mimořádná událost do obce přijde, tak hlavní zodpovědnost leží na obci a jejím starostovi, a je velký rozdíl ve zvládnutí dané situace, pokud se na ni obec společně s obyvateli připravovala, lidé se scházeli a nebo ne,“ vysvětluje statistiky z grafu Dingová.

 

Místní vyplňovali anonymní dotazník
Mezi místními probíhal také krátký průzkum. Stačilo vyplnit anonymní dotazník. Celkem 94 procent těch, co dotazník vyplnilo, se o přípravu na mimořádnou událost zajímá. 


„Účastníci průzkumu nejčastěji zmiňují požár, silný vítr, povodeň. Další rizika, která dotazovaní vnímají, jsou black out, havárie technického zařízení a epidemie,“ zmínila z výsledků průzkumu Dingová.


Podle ní se do průzkumu zapojilo 51 místních obyvatel, přičemž většina z nich byli muži. Ženy tentokrát byly v menšině, což Dingovou překvapilo. Ve většině průzkumů je totiž poměr zúčastněných opačný. 


Podle ní 42 % respondentů uvádí, že je obec informuje o přípravě na mimořádnou událost prostřednictvím webu.  
Druhou možností byla  varianta „jiné“, kde účastníci průzkumu nejčastěji uvedli, že získávají informace formou SMS od starosty a  také uvedli osobní komunikaci s obecním úřadem.
Důležitým číslem bylo také to, které se týkalo systému varování.  Celkem 63 procent dotazovaných uvedlo, že zná výstražný systém obce, tedy sirény nebo rozhlas.

 

Lidé chtějí informace hlavně po obecním úřadu
Dingová také uvedla rozdíly v získávání informací obyvatel v průběhu mimořádných událostí. Lidé nejčastěji chtějí informace po obci. Nic na tom nemění, jestli dojde k výpadku elektrické energie, nebo ne. 


Z průzkumu také vyplynulo, že 96 % dotazovaných zná čísla tísňových linek, 60 % je má v domácnosti na viditelném místě nebo uložená ve svém telefonu. 37 % dotazovaných uvedlo, že neví, kam by šli v případě evakuace, 90 % má zásoby potravin a pitné vody na 1 - 2 dny a stejné procento lidí má doma funkční lékárničku. 
Přes 90 % lidí by chtělo v případě mimořádné události dobrovolně pomáhat.


Druhou prezentaci měla na starosti Kateřina Vašků ze společnosti Uniconn CZ, která pro obec řešila Ověření proveditelnosti investičního záměru výstavby technologického parku (obecní elektrárny) v jamenském katastru. 


Vašků zmínila, že studie má cíl v tom, aby obec byla v budoucnu energeticky a ekonomicky v rámci možností soběstačná. Dodala, že v dnešní době je enormní zájem ze strany investorů, potažmo developerů o výstavbu větrných elektráren.


Studie navíc pomůže obci v tom že dostane možnost nezávisle posoudit výhodnost nabídek od developerů. „Jde o podklad pro jednání s dalšími starosty, sdružením obcí, mikroregionem i úřady a občany o záměru,“ vysvětlila. 

 

Nedávejte nikomu možnost zneužít váš počítač 
Obec chce podle ní docílit co nejvyšší možné míry energetické soběstačnosti pro obec i občany a využít ekonomického potenciálu pro obec a přilehlé vísky v okolí i naplnit cíle takzvané zelené dohody.


Občanům se v případě realizace otevře možnost čerpat energii z lokálních elektráren. Půjde podle ní o první krok ke komunitní energetice a získání dlouhodobě levné energie i vytvoření možnosti občana investovat do výstavby a získat tak energii zcela zdarma. 


To vše s cílem nejmenšího narušení každodenního života a jeho kvality lidí v Jamném. 
Jaroslav Nesiba, zástupce vedoucího velkoberanovského dálničního oddělení, který je členem místního obecního zastupitelstva apeloval ve své části prezentace hlavně na to, aby na internetu byli obzvlášť opatrní. 


Varoval také před tím, aby z jakéhokoliv důvodu lidé umožnili vzdálený přístup někomu, koho neznají. Vše doplnil příklady z praxe, kdy lidé mnohdy naletěli podvodníkům takovým způsobem, že přišli i o celoživotní úspory. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.02.2024 AktualityVenku to vypadá na jaro, bruslí se jen na zimácích

Na rybnících už se nějaký ten pátek bruslit nedá. Navíc, když to venku vypadá spíš na definitivní nástup jara, než na návrat třeskutých mrazů, milovníci sklouznutí po ledové ploše, ...

Komentáře (0)
21.02.2024 AktualityU své budovy E chce kraj závoru

Kraj Vysočina v nejbližší době osadí své parkoviště u budovy E závorou. Vyplynulo to z posledního únorového jednání krajského zastupitelstva. Při něm zastupitelé mimo jiné odsouhlasili ...

Komentáře (2)
21.02.2024 AktualityZoo má malé leguány z Fidži, podle všeho jde o samičky

Ve druhém únorovém týdnu se v Tropickém pavilonu Zoo Jihlava vyklubala dvojice leguánů fidžijských. Jak přiblížila Simona Kubičková z marketingového oddělení zahrady, žijí tito ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityNa Vysočině klesl počet nemocných s respiračními

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním se na Vysočině oproti předchozímu týdnu snížil takřka o 19 procent. Podle mluvčí krajských hygieniků je to očekávaný vývoj, a to vzhledem ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualitySázky na MS v biatlonu přesáhly 108 milionů korun

Objem sázek na mistrovství světa v biatlonu přesáhl 108 milionů korun, což je přibližně o 20 milionů více než na loňský šampionát. Předčil tak očekávání sázkových kanceláří, ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityPočet vydaných stavebních povolení na Vysočině loni

Úřady na Vysočině loni vydaly 4512 stavebních povolení, v porovnání s rokem 2022 jich bylo méně o 8,1 procenta. V Česku se počet stavebních povolení za minulý rok snížil o desetinu. Podle ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityNechci utíkat. Vše jsem si uvědomil, prohlásil Vorlický. Zůstává ve vazbě

Krajský soud v Brně nečekaně ve čtvrtek odpoledne zrušil dopředu avizované vyhlášení rozhodnutí nad podnikatelem Pavlem Vorlickým (70) z Jihlavy. Senát v čele s předsedkyní Jaroslavou ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityKriminalisté zadrželi ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva zadrželi v pondělí ráno kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Zasahovali i v Nemocnici Jihlava, kterou zřizuje Kraj ...

Komentáře (1)
19.02.2024 AktualityPolicie zadržela šéfa jihlavské nemocnice Veleva

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahuje v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem. Zásah policie potvrdila ČTK mluvčí společnosti Petra Roubíčková. Kriminalisté ...

Komentáře (1)
19.02.2024 AktualityNa Vysočině loni přibylo 1699 bytů, méně než v předchozích dvou letech

Bytová výstavba na Vysočině v roce 2023 zpomalila. Stavbaři dokončili 1699 bytů, méně než v předchozích dvou letech. V meziročním porovnání to byl pokles o 6,3 procenta. Nově rozestavěné ...

Komentáře (0)
19.02.2024 AktualityKrajský radní pro školství: Výzvou bude úprava maturit pro ukrajinské žáky

Výzvou pro české školství z pohledu začleňování ukrajinských žáků v následujících letech bude úprava maturitní zkoušky z češtiny. Radní Kraje Vysočina pro školství Jan Břížďala ...

Komentáře (1)
19.02.2024 AktualityNa Jihlavsku může vyrůst až sedmnáct nových větrníků

Podle takzvané větrné mapy Česka patří Vysočina mezi nejlukrativnější území, co se výstavby větrných elektráren týče. Od roku 2009 se ovšem v kraji žádný nový větrník k nebi nevztyčil. ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net