Reklama
Dnes je úterý 25.03.2025     svátek má Marián

V Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

DO SÁLU kulturního domu v Jamném přišlo v půlce listopadu na 50 lidí. Beseda byla rozdělena do tří tematických okruhů. První se týkal připravenosti obce na mimořádné události, další se věnoval větrné energetice a došlo také na prezentaci kriminality v internetovém prostředí. Foto: David Kratochvíl
DO SÁLU kulturního domu v Jamném přišlo v půlce listopadu na 50 lidí. Beseda byla rozdělena do tří tematických okruhů. První se týkal připravenosti obce na mimořádné události, další se věnoval větrné energetice a došlo také na prezentaci kriminality v internetovém prostředí. Foto: David Kratochvíl

30.11.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí sledovalo v úterý 14. listopadu v tamním kulturním domě na pět desítek lidí včetně starostů a zastupitelů z okolních obcí.  


První blok radil lidem, jak se chovat v případě povodní, požárů a jiných mimořádných událostí. Uprostřed tematického setkání došlo také na prezentaci ohledně stále narůstajícího počtu případů kriminality.


Příklady z praxe prezentoval  Jaroslav Nesiba, zástupce vedoucího velkoberanovského dálničního oddělení, který je členem místního obecního zastupitelstva.
Poslední část se týkala zpracované studie energetické koncepce obce  ohledně možností využití nových příležitostí ohledně obnovitelných zdrojů energie. „Jde o problematiku, která čím dál více rezonuje ve všech koutech nejen našeho kraje,“ zmínil na úvod setkání v projevu starosta Ĺuboš Varhaník. Otázky z veřejnosti směřující na obec zodpovídal tazatelům společně s místostarostou Martinem Tlačbabou. 

 

Hledala se opatření přímo na míru
První částí besedy se prolínala otázka, jak jsou Jamenští připraveni na případné mimořádné události. Prezentaci pro obec zpracovala společnost Diakonie, která začala pomáhat lidem po záplavách v roce 1997.


Podle Ivany Dingové, která měla prezentaci na starost, má Diakonie už od roku 2015 fungující program Odolná obec,  který systematicky připravuje obce a jejich občany na nečekanou událost a rychlé vyrovnání se s ní.


„Zaměřujeme se na malé obce do 5000 obyvatel. Pracujeme s každou obcí individuálně, hledáme opatření na míru,“ vysvětlila Dingová. 
Za dobu fungování projektu  pracovníci zpracovatele prezentace zjistili, že nejčastější problémy mají obce při mimořádných událostech s obyvatelstvem a s nedostatečným materiálovým vybavením. 


„Když nějaká mimořádná událost do obce přijde, tak hlavní zodpovědnost leží na obci a jejím starostovi, a je velký rozdíl ve zvládnutí dané situace, pokud se na ni obec společně s obyvateli připravovala, lidé se scházeli a nebo ne,“ vysvětluje statistiky z grafu Dingová.

 

Místní vyplňovali anonymní dotazník
Mezi místními probíhal také krátký průzkum. Stačilo vyplnit anonymní dotazník. Celkem 94 procent těch, co dotazník vyplnilo, se o přípravu na mimořádnou událost zajímá. 


„Účastníci průzkumu nejčastěji zmiňují požár, silný vítr, povodeň. Další rizika, která dotazovaní vnímají, jsou black out, havárie technického zařízení a epidemie,“ zmínila z výsledků průzkumu Dingová.


Podle ní se do průzkumu zapojilo 51 místních obyvatel, přičemž většina z nich byli muži. Ženy tentokrát byly v menšině, což Dingovou překvapilo. Ve většině průzkumů je totiž poměr zúčastněných opačný. 


Podle ní 42 % respondentů uvádí, že je obec informuje o přípravě na mimořádnou událost prostřednictvím webu.  
Druhou možností byla  varianta „jiné“, kde účastníci průzkumu nejčastěji uvedli, že získávají informace formou SMS od starosty a  také uvedli osobní komunikaci s obecním úřadem.
Důležitým číslem bylo také to, které se týkalo systému varování.  Celkem 63 procent dotazovaných uvedlo, že zná výstražný systém obce, tedy sirény nebo rozhlas.

 

Lidé chtějí informace hlavně po obecním úřadu
Dingová také uvedla rozdíly v získávání informací obyvatel v průběhu mimořádných událostí. Lidé nejčastěji chtějí informace po obci. Nic na tom nemění, jestli dojde k výpadku elektrické energie, nebo ne. 


Z průzkumu také vyplynulo, že 96 % dotazovaných zná čísla tísňových linek, 60 % je má v domácnosti na viditelném místě nebo uložená ve svém telefonu. 37 % dotazovaných uvedlo, že neví, kam by šli v případě evakuace, 90 % má zásoby potravin a pitné vody na 1 - 2 dny a stejné procento lidí má doma funkční lékárničku. 
Přes 90 % lidí by chtělo v případě mimořádné události dobrovolně pomáhat.


Druhou prezentaci měla na starosti Kateřina Vašků ze společnosti Uniconn CZ, která pro obec řešila Ověření proveditelnosti investičního záměru výstavby technologického parku (obecní elektrárny) v jamenském katastru. 


Vašků zmínila, že studie má cíl v tom, aby obec byla v budoucnu energeticky a ekonomicky v rámci možností soběstačná. Dodala, že v dnešní době je enormní zájem ze strany investorů, potažmo developerů o výstavbu větrných elektráren.


Studie navíc pomůže obci v tom že dostane možnost nezávisle posoudit výhodnost nabídek od developerů. „Jde o podklad pro jednání s dalšími starosty, sdružením obcí, mikroregionem i úřady a občany o záměru,“ vysvětlila. 

 

Nedávejte nikomu možnost zneužít váš počítač 
Obec chce podle ní docílit co nejvyšší možné míry energetické soběstačnosti pro obec i občany a využít ekonomického potenciálu pro obec a přilehlé vísky v okolí i naplnit cíle takzvané zelené dohody.


Občanům se v případě realizace otevře možnost čerpat energii z lokálních elektráren. Půjde podle ní o první krok ke komunitní energetice a získání dlouhodobě levné energie i vytvoření možnosti občana investovat do výstavby a získat tak energii zcela zdarma. 


To vše s cílem nejmenšího narušení každodenního života a jeho kvality lidí v Jamném. 
Jaroslav Nesiba, zástupce vedoucího velkoberanovského dálničního oddělení, který je členem místního obecního zastupitelstva apeloval ve své části prezentace hlavně na to, aby na internetu byli obzvlášť opatrní. 


Varoval také před tím, aby z jakéhokoliv důvodu lidé umožnili vzdálený přístup někomu, koho neznají. Vše doplnil příklady z praxe, kdy lidé mnohdy naletěli podvodníkům takovým způsobem, že přišli i o celoživotní úspory. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklamaReklama
Reklama
21.03.2025 AktualityBeton, cihly, dlaždice… do popelnice nepatří. Se stavební sutí šup na skládku

Čeká vás rekonstrukce bytu, domu, chaty…? Kromě výběru nového zařízení, kachliček, podlahového materiálu byste si měli zjistit, kam vyhodit stavební suť. Tedy tu, které budete mít v ...

Komentáře (0)
20.03.2025 AktualityMůžete dát svůj návrh na plán historického jádra Jihlavy

Jihlava bude mít regulační plán pro samotné centrum. Ten ochrání kulturně-historické hodnoty a jeho urbanismus a zasadí se o citlivý a odpovědný rozvoj místa. Regulační plán pro město ...

Komentáře (2)
20.03.2025 AktualityPoplatek za popelnici už atakuje tisícovku

Čím dál větší náklady v položce odpadového hospodářství rozpočtu měst na Jihlavsku nutí některé vedení radnic reagovat. Na základním ročním poplatku za vývoz popelnic zaplatí letos ...

Komentáře (0)
20.03.2025 AktualityZa odpad dluží také cizinci

Za loňský rok v Jihlavě nezaplatilo doposud za svoz odpadu 12.900 osob. Vyplývá to z tiskové zprávy města. Město dlužníky vyzvalo, aby poplatek uhradili co nejdříve. Poplatek za svoz odpadu ...

Komentáře (2)
20.03.2025 AktualityPotravinářská inspekce kontroluje restaurace už 10 let, prohřešků ubylo

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) byla pověřena kontrolou v provozech otevřeného společného stravování, tj. v restauracích, rychlém občerstvení, pivnicích, vinárnách, ...

Komentáře (0)
19.03.2025 AktualityNemocnice Jihlava má status centra chirurgické péče pro rakovinu konečníku

Nemocnice Jihlava se stala jedním z 25 center v Česku, která se specializují na léčbu lidí se zhoubným nádorem konečníku. Smyslem specializovaných pracovišť je nabídnout nejvyšší možnou ...

Komentáře (1)
18.03.2025 AktualityFalešní bankéři připravili ženy z Vysočiny o více než 1,3 milionu korun

Policie varuje před pachateli, kteří se vydávají za zaměstnance bank. Na Vysočině minulý týden falešní bankéři od čtyř žen vylákali přes 1,3 milionu korun. Tvrdili jim, že jejich účet ...

Komentáře (0)
19.03.2025 AktualityOkolí E. Rošického zatím město nezvelebí

V létě 2022 se projednával návrh revitalizace ulice Evžena Rošického a jejího okolí v Jihlavě. Tehdejší náměstek primátora Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!) slíbil, že k revitalizaci by mohlo ...

Komentáře (4)
19.03.2025 AktualityZraněná při bouračce v Jihlavě: Žijeme. Jsem vděčná. Znovu jsme se narodili

Hromadná nehoda tří osobních vozů, která se stala v sobotu odpoledne na výpadovce z Jihlavy na Pelhřimov, má dohru na sociální síti Facebook. Jejím prostřednictvím se jedna z cestujících ...

Komentáře (0)
18.03.2025 AktualityBleduliště trpí pod nájezdem turistů

Největší bleduliště na Vysočině jezdí do lesa Jechovce ve Staré Říši nedaleko Telče aktuálně obdivovat hlavně o víkendech stovky turistů. Očekává se, že největší nápor návštěvníků ...

Komentáře (0)
18.03.2025 AktualityJihlava je na tom s auty hůř než Vídeň

Okolo 100 lidí zavítalo na v pořadí druhou besedu k rozšíření nového systému parkování na Slunci. Beseda se uskutečnila minulé úterý a týkala se oblasti 41 Polní a okolních ulic. S ...

Komentáře (2)
18.03.2025 AktualityPřed čtvrtstoletím vznikl náš kraj

Z částí Jihomoravského, Jihočeského a Východočeského kraje byl před 25 lety poskládán nový kraj, který byl pojmenován jako Jihlavský. O rok a půl později byl přejmenován na Vysočinu. ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net