Reklama
Dnes je úterý 28.05.2024     svátek má Vilém

Den architektury na Vysočině uctí Santiniho, v Jihlavě se vydá podél řeky na zdejší mosty

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

26.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Třináctý ročník festivalu Den architektury připomene 300. výročí úmrtí architektka Santiniho. V Jihlavě se vydá na mosty a lávky. 
Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu. Letošní festival nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem více než 400 zdarma přístupných akcí po celé ČR a na Slovensku. Zahrne exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, přednášky nebo programy pro děti. 


Podle organizátorů se letošní festival zaměří na výjimečná konstrukční řešení v historické a industriální architektuře, ale také u staveb 20. a 21. století. 
V Jihlavě pozve ateliér UNArchitekti veřejnost na architektonickou procházku nazvanou Od mostu k mostu v Jihlavě. Zaměří se na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek. Průvodci vysvětlí odlišnosti dané jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály.


•  Na různých místech republiky festival připomeneme dílo představitele barokní gotiky, architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Od jeho úmrtí uplyne letos 300 let.
V Želivě proběhne komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, který z původní středověké podoby přestavěl do barokní právě Santini. 

Akce Santiniho jazyk se koná ve Žďáru nad Sázavou. Průvodci po tamním Zámku a Santiniho Zelené hoře budou historik umění Jiří Kroupa a architekt Jiří Uran Vítek. 
Prohlídky staveb budou doplněny teoretickými přednáškami spojující kunsthistorické bádání se současnou digitální architekturou. Program ve Žďáru nad Sázavou zpestří workshop v ICE Industrial Services, který představí inovativní 3D tisk z betonu. 
Za Santinim se mohou zájemci vydat též do Humpolce. Tady v rámci architektonické procházky zamíří do kostela sv. Mikuláše, který byl rovněž přestavěn pod Santiniho vedením. 
•  Mimořádná bude příležitost podívat se do nově vzniklého minimálního obytného prostoru z bývalé trafostanice z roku 1913 v Lipnici nad Sázavou. 
•  V Náměšti nad Oslavou se veřejnosti otevře místní tkalcovna. S historikem architektury Janem Zikmundem návštěvníci nahlédnou do běžně nepřístupných míst budovy z let 1973–1977. 
•  V Třebíči se společně s architektem Tomášem Rusínem program zaměří na nově revitalizované Karlovo náměstí, jehož nedávná rekonstrukce od architektonického studia RAW radikálně proměnila jeho tvář i využití.
•  Další programová sekce se zaměří na tvorbu výrazného představitele poválečné architektury u nás Karla Pragera. Ten se narodil právě před 100 lety.
Zakladatelkou a ředitelkou Dne architektury je Marcela Steinbachová. Jak organizátoři uvádějí, za 13 let se do festivalu zapojilo na 240 měst. 
Program vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty. Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřebná rezervace předem. Podrobný program je zveřejněn na webu denarchitektury.cz.
•  Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. do 26 měst po celé republice, na Slovensku a do Berlína. 
Letos festival představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design, a to ve čtyřech sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Projekce doplní diskuze s tvůrci či přednášky. Více informací je na webu filmarchitektura.cz. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh. 

 

Den architektury na Vysočině – program 
•  Jihlava - Mosty: * 30.9. Vycházka Mosty mezi Motorpalem a Helenínem s ateliérem UNArchitekti. Po proudu řeky Jihlavy s odborným výkladem zaměřeným na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek a odlišností daných jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály (cca 2 hodiny, start u restaurace Venuše v 10).


•  Humpolec – Sirény: * 4.10. Vycházka S 8smičkou po stopách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela - součástí návštěva kostela sv. Mikuláše, který prošel přestavbou právě pod Santiniho vedením (cca 1,5 h, start v 16).


•  Náměšť nad Oslavou – Komentovaná prohlídka Experimentální tkalcovna: * 30.9. Po interiérech unikátní poválečné průmyslové stavby s historikem architektury Janem Zikmundem. Tkalcovna dvojplyšů podniku Bytex (cca 1 hodina, start ve 14). 


•  Třebíč – Revitalizace Karlova náměstí: * 5.10. Komentovaná prohlídka s jedním z architektů Tomášem Rusínem ze studia RAW (cca 1 hodina, start v 17).


•  Žďár nad Sázavou – Santiniho jazyk 2023: * 30.9. Komentovaná procházka a přednáška Stavby barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela s historikem umění Jiřím Kroupou a architektem Jiřím Uranem (10) * 3.10. Workshop, přednáška 3D tisk architektury - představení inovace v architektuře a stavitelství, 3D tisku z betonu, s architektkou Kristýnou Uhrovou v ICE Industrial Services (10, nutná rezervace).


•  Želiv – Klášterní kostel Narození Panny Marie: * 30.9. + 1.10. Komentovaná prohlídka Za architekturou kostela, který ze středověké podoby do barokní přestavěl Jan Blažej Santini-Aichel + historie klášterního komplexu založeného benediktiny (vždy 11-16). 
Zdroj: denarchitektury.cz 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
24.05.2024 AktualityKolaři se sjedou do Mysliboře

Majitelé vícekol, veteránů a šlapacích vehiklů se sjedou o víkendu do Mysliboře u Telče. Klasa myslibořských kolařů totiž chystá už 31. ročník tradičního srazu. Hlavní program bude ...

Komentáře (0)
23.05.2024 AktualityFarmáři na Vysočině by měli zabezpečit chovy před vlky, hlášená jsou tři napadení

Ochránci přírody doporučují zabezpečit hospodářská zvířata na Vysočině před vlky. Letos mají od chovatelů hlášená tři napadení ovcí. Analýza DNA nyní potvrdila, že o vlka šlo ...

Komentáře (0)
22.05.2024 AktualityKremační pec bude měsíc mimo provoz, zesnulé budou převážet do Jindřichova Hradce

Generální oprava ceká kremační pec v jihlavském krematoriu. Zabere celý měsíc od pondělí 27. května do 27. června. Během odstávky budou těla zesnulých převážena ke zpopelnění do krematoria ...

Komentáře (0)
22.05.2024 AktualityNový přístroj urychlí výsledky vyšetření infekcí, zánětů i rakoviny

Přístroj, který ušetří práci zdravotníkům a urychlí dostupnost výsledků vyšetření, pořídili na patologicko-anatomickém oddělení jihlavské nemocnice. Cytocentrifuga je špičkové ...

Komentáře (0)
23.05.2024 AktualityV anketě Policista roku hned dvakrát triumfovala Vysočina

V prestižní anketě Policista roku hned ve dvou kategoriích triumfovala Vysočina. První místo brala za Tým roku, který odhalil skupinu falešných bankéřů, kteří prostřednictvím telefonátů ...

Komentáře (0)
23.05.2024 AktualityTeslácký šotek zamíří k Zaječáku

V sobotu 25. května se pod hlavičkou Klubu českých turistů, odboru Tesla Jihlava, koná 43. ročník turistického pochodu a cyklojízdy Teslácký šotek. Startovat se bude od 6.30 do 10 hodin z ...

Komentáře (0)
23.05.2024 AktualityZa nehodu osobního vozu s frézou u Dolní Cerekve může předjíždění

Vážná dopravní nehoda se stala minulý týden v pátek po desáté hodině dopoledne na silnici v katastru Dolní Cerekve u Jihlavy. Řidič pracovního stroje s frézou se při práci na komunikaci ...

Komentáře (0)
23.05.2024 AktualityMěl jsem štěstí na generační okno

Nebýt fantastických výkonů, které podává v nejvyšší polské soutěži, sledoval by hokejový brankář Tomáš Fučík probíhající mistrovství světa v Praze a Ostravě jenom doma v Havířově ...

Komentáře (0)
22.05.2024 AktualityZačíná stavba východní části obchvatu Jihlavy, jih dokončí letos

V nejbližších dnech dojde k zahájení stavebních prací na východní části jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Vyplynulo to minulý týden z tiskové konference kraje. Východní část plynule ...

Komentáře (0)
22.05.2024 AktualityMyslivci protestují proti novele zákona

Ministerstvo zemědělství odeslalo na Legislativní radu vlády návrh novely zákona o myslivosti. „Zásadně odmítáme řadu navrhovaných paragrafových ustanovení. Naše argumenty nebyly vyslyšeny, ...

Komentáře (0)
22.05.2024 AktualityMísto vstupenek mají fandové v ruce jen padělky

Sehnali vstupenky na beznadějně vyprodané skupinové zápasy české reprezentace na hokejové mistrovství světa, které se hraje v Praze a Ostravě. Jenže euforii z toho, že uvidí naživo třeba ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityKulturním počinem Vysočiny je i charitativní představení ochotníků

Kraj Vysočina včera v Telči na Jihlavsku rozdal ocenění v jubilejním 20. ročníku ankety Zlatá jeřabina za kulturní počiny. V kategorii péče o kulturní dědictví zvítězila obnova jednoho ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net