Reklama
Dnes je úterý 05.12.2023     svátek má Jitka

Den architektury na Vysočině uctí Santiniho, v Jihlavě se vydá podél řeky na zdejší mosty

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

26.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Třináctý ročník festivalu Den architektury připomene 300. výročí úmrtí architektka Santiniho. V Jihlavě se vydá na mosty a lávky. 
Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu. Letošní festival nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem více než 400 zdarma přístupných akcí po celé ČR a na Slovensku. Zahrne exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, přednášky nebo programy pro děti. 


Podle organizátorů se letošní festival zaměří na výjimečná konstrukční řešení v historické a industriální architektuře, ale také u staveb 20. a 21. století. 
V Jihlavě pozve ateliér UNArchitekti veřejnost na architektonickou procházku nazvanou Od mostu k mostu v Jihlavě. Zaměří se na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek. Průvodci vysvětlí odlišnosti dané jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály.


•  Na různých místech republiky festival připomeneme dílo představitele barokní gotiky, architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Od jeho úmrtí uplyne letos 300 let.
V Želivě proběhne komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, který z původní středověké podoby přestavěl do barokní právě Santini. 

Akce Santiniho jazyk se koná ve Žďáru nad Sázavou. Průvodci po tamním Zámku a Santiniho Zelené hoře budou historik umění Jiří Kroupa a architekt Jiří Uran Vítek. 
Prohlídky staveb budou doplněny teoretickými přednáškami spojující kunsthistorické bádání se současnou digitální architekturou. Program ve Žďáru nad Sázavou zpestří workshop v ICE Industrial Services, který představí inovativní 3D tisk z betonu. 
Za Santinim se mohou zájemci vydat též do Humpolce. Tady v rámci architektonické procházky zamíří do kostela sv. Mikuláše, který byl rovněž přestavěn pod Santiniho vedením. 
•  Mimořádná bude příležitost podívat se do nově vzniklého minimálního obytného prostoru z bývalé trafostanice z roku 1913 v Lipnici nad Sázavou. 
•  V Náměšti nad Oslavou se veřejnosti otevře místní tkalcovna. S historikem architektury Janem Zikmundem návštěvníci nahlédnou do běžně nepřístupných míst budovy z let 1973–1977. 
•  V Třebíči se společně s architektem Tomášem Rusínem program zaměří na nově revitalizované Karlovo náměstí, jehož nedávná rekonstrukce od architektonického studia RAW radikálně proměnila jeho tvář i využití.
•  Další programová sekce se zaměří na tvorbu výrazného představitele poválečné architektury u nás Karla Pragera. Ten se narodil právě před 100 lety.
Zakladatelkou a ředitelkou Dne architektury je Marcela Steinbachová. Jak organizátoři uvádějí, za 13 let se do festivalu zapojilo na 240 měst. 
Program vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty. Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřebná rezervace předem. Podrobný program je zveřejněn na webu denarchitektury.cz.
•  Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. do 26 měst po celé republice, na Slovensku a do Berlína. 
Letos festival představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design, a to ve čtyřech sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Projekce doplní diskuze s tvůrci či přednášky. Více informací je na webu filmarchitektura.cz. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh. 

 

Den architektury na Vysočině – program 
•  Jihlava - Mosty: * 30.9. Vycházka Mosty mezi Motorpalem a Helenínem s ateliérem UNArchitekti. Po proudu řeky Jihlavy s odborným výkladem zaměřeným na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek a odlišností daných jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály (cca 2 hodiny, start u restaurace Venuše v 10).


•  Humpolec – Sirény: * 4.10. Vycházka S 8smičkou po stopách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela - součástí návštěva kostela sv. Mikuláše, který prošel přestavbou právě pod Santiniho vedením (cca 1,5 h, start v 16).


•  Náměšť nad Oslavou – Komentovaná prohlídka Experimentální tkalcovna: * 30.9. Po interiérech unikátní poválečné průmyslové stavby s historikem architektury Janem Zikmundem. Tkalcovna dvojplyšů podniku Bytex (cca 1 hodina, start ve 14). 


•  Třebíč – Revitalizace Karlova náměstí: * 5.10. Komentovaná prohlídka s jedním z architektů Tomášem Rusínem ze studia RAW (cca 1 hodina, start v 17).


•  Žďár nad Sázavou – Santiniho jazyk 2023: * 30.9. Komentovaná procházka a přednáška Stavby barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela s historikem umění Jiřím Kroupou a architektem Jiřím Uranem (10) * 3.10. Workshop, přednáška 3D tisk architektury - představení inovace v architektuře a stavitelství, 3D tisku z betonu, s architektkou Kristýnou Uhrovou v ICE Industrial Services (10, nutná rezervace).


•  Želiv – Klášterní kostel Narození Panny Marie: * 30.9. + 1.10. Komentovaná prohlídka Za architekturou kostela, který ze středověké podoby do barokní přestavěl Jan Blažej Santini-Aichel + historie klášterního komplexu založeného benediktiny (vždy 11-16). 
Zdroj: denarchitektury.cz 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
01.12.2023 AktualityMikuláše s družinou můžete potkat už o víkendu

I když Mikuláš se svou družinou oficiálně do terénu vyrazí až během úterního večera 5. prosince, potkat se Mikulášem, čertem a andělem můžete už v pátek 1.12. v Telči. Od 15 ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualityZámek o dvou víkendech nabídne vánoční prohlídky 

Do vánoční nálady se naladil Státní zámek v Telči. Akce Vánoce na zámku tu proběhne o prvním a druhém adventním víkendu. Jak sdělila Lucie Norková ze správy zámku, bude veřejnosti ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualitySpisovatelku Kučíkovou ocenili v Miláně za její „jednohubky“ o životě Italů

„Často říkám, že nejsem spisovatelka, ale zapisovatelka drobných událostí a příběhů,“ říká o sobě oceňovaná autorka krátkých vtipných příběhů z Itálie. Telčská rodačka ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualityNadcházející víkend bude patřit zahájení vánočního času

Nadcházející víkend bude patřit rozsvícením vánočních stromů ve městech a obcích. Slavnostní rozsvícení Jihlavy a vánočního stromu na Masarykově náměstí proběhne v neděli 3.12. ...

Komentáře (1)
30.11.2023 AktualityVlekaři na Vysočině spustili sněhová děla, na Žďársku jsou stopy pro běžkaře

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině využili pokles teplot a od úterního podvečera vyrábějí technický sníh. Kdy začnou na kopcích jezdit první vleky, bude záviset na počasí. ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCenu za dobrovolnictví má žena, která v Jihlavě pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny

Cenu za dobrovolnictví od ministerstva vnitra dostala letos Michaela Musilová, která pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Jihlavě. V kategorii organizací ocenění získalo Dobrovolnické centrum ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityNávrh nového rozpočtu Vysočiny počítá s růstem příjmů a výdajů o pětinu

Návrh nového rozpočtu Kraje Vysočina počítá pro příští rok s navýšením příjmů, stejně jako výdajů přibližně o pětinu v porovnání s rozpočtem schváleným pro letošek. Vedení ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityVysočina chystá pro některá města až padesátimilionové dotace na sportoviště

Obce s rozšířenou působností (ORP) na Vysočině by měly mít příští rok šanci získat od Kraje Vysočina až 50 milionů korun na stavbu či rekonstrukci sportovišť. Kraj tím chce zvýšit ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCesta ze severu krajského města do pěší zóny se zjednoduší

Už od 1. prosince by mělo v jihlavské pěší zóně platit finální dopravní řešení. Město o tom informovalo prostřednictvím tiskové zprávy. Podle radnice bylo dopravní řešení v pěší ...

Komentáře (3)
30.11.2023 AktualityJihlavsko zahájí advent

Letošní zahájení adventního času proběhne ve všech pěti městech na Jihlavsku. Slavnostní rozsvícení Jihlavy a vánočního stromu na Masarykově náměstí proběhne v neděli 3. 12. od ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityPeklo v podzemí

Také letos se v čase zahájení adventu promění jihlavské podzemí v pekelné chodby. Provozovatel Jihlavského podzemí uspořádá akci Peklo v podzemí od 1. do 3. prosince. Naplánováno ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityV Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net