Reklama
Dnes je sobota 02.03.2024     svátek má Anežka

Den architektury na Vysočině uctí Santiniho, v Jihlavě se vydá podél řeky na zdejší mosty

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

26.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Třináctý ročník festivalu Den architektury připomene 300. výročí úmrtí architektka Santiniho. V Jihlavě se vydá na mosty a lávky. 
Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu. Letošní festival nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem více než 400 zdarma přístupných akcí po celé ČR a na Slovensku. Zahrne exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, přednášky nebo programy pro děti. 


Podle organizátorů se letošní festival zaměří na výjimečná konstrukční řešení v historické a industriální architektuře, ale také u staveb 20. a 21. století. 
V Jihlavě pozve ateliér UNArchitekti veřejnost na architektonickou procházku nazvanou Od mostu k mostu v Jihlavě. Zaměří se na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek. Průvodci vysvětlí odlišnosti dané jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály.


•  Na různých místech republiky festival připomeneme dílo představitele barokní gotiky, architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Od jeho úmrtí uplyne letos 300 let.
V Želivě proběhne komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, který z původní středověké podoby přestavěl do barokní právě Santini. 

Akce Santiniho jazyk se koná ve Žďáru nad Sázavou. Průvodci po tamním Zámku a Santiniho Zelené hoře budou historik umění Jiří Kroupa a architekt Jiří Uran Vítek. 
Prohlídky staveb budou doplněny teoretickými přednáškami spojující kunsthistorické bádání se současnou digitální architekturou. Program ve Žďáru nad Sázavou zpestří workshop v ICE Industrial Services, který představí inovativní 3D tisk z betonu. 
Za Santinim se mohou zájemci vydat též do Humpolce. Tady v rámci architektonické procházky zamíří do kostela sv. Mikuláše, který byl rovněž přestavěn pod Santiniho vedením. 
•  Mimořádná bude příležitost podívat se do nově vzniklého minimálního obytného prostoru z bývalé trafostanice z roku 1913 v Lipnici nad Sázavou. 
•  V Náměšti nad Oslavou se veřejnosti otevře místní tkalcovna. S historikem architektury Janem Zikmundem návštěvníci nahlédnou do běžně nepřístupných míst budovy z let 1973–1977. 
•  V Třebíči se společně s architektem Tomášem Rusínem program zaměří na nově revitalizované Karlovo náměstí, jehož nedávná rekonstrukce od architektonického studia RAW radikálně proměnila jeho tvář i využití.
•  Další programová sekce se zaměří na tvorbu výrazného představitele poválečné architektury u nás Karla Pragera. Ten se narodil právě před 100 lety.
Zakladatelkou a ředitelkou Dne architektury je Marcela Steinbachová. Jak organizátoři uvádějí, za 13 let se do festivalu zapojilo na 240 měst. 
Program vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty. Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřebná rezervace předem. Podrobný program je zveřejněn na webu denarchitektury.cz.
•  Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. do 26 měst po celé republice, na Slovensku a do Berlína. 
Letos festival představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design, a to ve čtyřech sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Projekce doplní diskuze s tvůrci či přednášky. Více informací je na webu filmarchitektura.cz. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh. 

 

Den architektury na Vysočině – program 
•  Jihlava - Mosty: * 30.9. Vycházka Mosty mezi Motorpalem a Helenínem s ateliérem UNArchitekti. Po proudu řeky Jihlavy s odborným výkladem zaměřeným na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek a odlišností daných jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály (cca 2 hodiny, start u restaurace Venuše v 10).


•  Humpolec – Sirény: * 4.10. Vycházka S 8smičkou po stopách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela - součástí návštěva kostela sv. Mikuláše, který prošel přestavbou právě pod Santiniho vedením (cca 1,5 h, start v 16).


•  Náměšť nad Oslavou – Komentovaná prohlídka Experimentální tkalcovna: * 30.9. Po interiérech unikátní poválečné průmyslové stavby s historikem architektury Janem Zikmundem. Tkalcovna dvojplyšů podniku Bytex (cca 1 hodina, start ve 14). 


•  Třebíč – Revitalizace Karlova náměstí: * 5.10. Komentovaná prohlídka s jedním z architektů Tomášem Rusínem ze studia RAW (cca 1 hodina, start v 17).


•  Žďár nad Sázavou – Santiniho jazyk 2023: * 30.9. Komentovaná procházka a přednáška Stavby barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela s historikem umění Jiřím Kroupou a architektem Jiřím Uranem (10) * 3.10. Workshop, přednáška 3D tisk architektury - představení inovace v architektuře a stavitelství, 3D tisku z betonu, s architektkou Kristýnou Uhrovou v ICE Industrial Services (10, nutná rezervace).


•  Želiv – Klášterní kostel Narození Panny Marie: * 30.9. + 1.10. Komentovaná prohlídka Za architekturou kostela, který ze středověké podoby do barokní přestavěl Jan Blažej Santini-Aichel + historie klášterního komplexu založeného benediktiny (vždy 11-16). 
Zdroj: denarchitektury.cz 

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
29.02.2024 Aktuality„Černé ovce“ se zabývaly Kronospanem. Hlavní podstata asi tkví v součtu hluků

Problematikou hluku z jihlavského Kronospanu se zabývala dvoudílná reportáž České televize odvysílaná v pondělí a úterý v pořadu Černé ovce. Hlavní myšlenkou pořadu bylo, co dělat ...

Komentáře (2)
29.02.2024 AktualityJeden Spiderman překvapil druhého

Zrcadlový sál zámku ve Větrném Jeníkově nedaleko Jihlavy hostil v sobotu odpoledne tradiční dětský karneval. Členové jihlavského Bobo divadla připravili program, na který zavítala přibližně ...

Komentáře (0)
29.02.2024 AktualityPostrach čerpadlářů dopaden. Většina ze zlodějského gangu skončila ve vazbě

Sérii celkem 11 vloupání do čerpacích stanic na různých místech nejen na Vysočině se podařilo objasnit kriminalistům z Jihlavy. Za krádežemi stojí podle policejní komisařky Jany Kroutilové ...

Komentáře (0)
29.02.2024 AktualityHilsneriádu v Polné „odstartoval“ četnický strážmistr Josef Klenovec

Více než 40 lidí zavítalo na přednášku Jana Prchala a Kláry Dvořákové o aféře Leopolda Hilsnera a historii Židů v Polné. Přednáška se uskutečnila v prostorách fary Českobratrské ...

Komentáře (0)
28.02.2024 AktualityStavba parkovacích domů způsobí v Jihlavě problémy s parkováním

Někdy v roce 2025 by se mohl začít stavět v areálu Nemocnice Jihlava nový geriatrický pavilon s parkovacím domem. Bude se jednat o jednu z největších investic Kraje Vysočina v jeho historii. ...

Komentáře (0)
28.02.2024 AktualityHospoda v Salavicích září novotou, hostinského do ní ale hledají marně

Zatímco v minulosti bylo pohostinství na vesnicích centrem všeho dění, nyní hospody v obcích zejí prázdnotou. Vedení jednotlivých samospráv, kde putyka byla v provozu nepřetržitě i třeba ...

Komentáře (0)
28.02.2024 AktualityVe Stříteži mohou vyrůst dva větrníky. Na sousedním katastru Ždírce ještě jeden

Nad možností rozvoje větrné energetiky v katastrálním území Stříteže u Jihlavy diskutovalo minulý týden ve čtvrtek navečer s trojicí zástupců ČEZ Obnovitelné zdroje přibližně pět ...

Komentáře (1)
27.02.2024 AktualityJihlava dostala dotaci na šest nových trolejbusů, jejichž dodávka se zpozdila

Dopravní podnik města Jihlavy dostal dotaci 60,7 milionu korun na šest trolejbusů, jejichž dodávka se podle dřívějších údajů radnice zpozdila o více než rok. Nové parciální vozy, které ...

Komentáře (0)
27.02.2024 AktualityNa Vysočině zavřely sjezdovky Harusův a Fajtův kopec, vlek jezdí jen na Šacberku

Na Vysočině je poslední otevřená lyžařská sjezdovka na Šacberku u Jihlavy. Provozovatel Pavel Havlíček řekl, že tam vlek bude jezdit nejméně do neděle. Minulý týden se v tomto kraji dalo ...

Komentáře (0)
27.02.2024 AktualityByl to šok, říká starostka o páteční vraždě kladivem na dvorku v Kostelci

Kostelcem na Jihlavsku otřásá vražda. Teprve sedmnáctiletý mladík měl na dvorku rodinného domku v obci nedaleko Jihlavy ubít v v pátek v noci kladivem kvůli vleklým osobním sporům muže ...

Komentáře (0)
27.02.2024 AktualityRobot Da Vinci slaví rok práce

Robotická operativa v jihlavské nemocnici slaví první narozeniny. Lékaři díky nejmodernějšímu přístroji na trhu pomohli téměř dvěma stovkám pacientů napříč chirurgickým, gynekologickým ...

Komentáře (0)
26.02.2024 AktualityV Jihlavě přibylo odpadků v parcích i jinde, město bude uklízet častěji

V Jihlavě loni pracovníci sesbírali na trávnících 27,5 tuny odpadků, o deset tun víc než o rok dřív. Nepořádek se objevuje i na dalších místech. Radnice rozhodla o tom, že se bude uklízet ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net