Reklama
Dnes je čtvrtek 07.12.2023     svátek má Ambrož

Primátor: Multifunkční aréna je příležitostí pro město, rizikem pro život jsou zlí lidé

Na zbourání stávajícího zimáku má demoliční firma čtyři měsíce. Foto: archiv JL
Na zbourání stávajícího zimáku má demoliční firma čtyři měsíce. Foto: archiv JL

Primátor Petr Ryška (ODS) reaguje na článek jihlavského občana Petra Pauláta Začala ekonomická sebevražda Jihlavy:

Minulý týden byl mezi názory čtenářů Jihlavských listů zveřejněn článek čtenáře Pavla Pauláta (celý článek zde – pozn. red.), ve kterém vyjadřuje svůj názor na výstavbu nové Horácké multifunkční arény. Je to článek napěchovaný lživými informacemi, nenávistí a touhou ublížit.
Nevím, co k napsání a zveřejnění těchto nenávistných a lživých komentářů pana Pauláta, který v komunálních volbách neúspěšně kandidoval za stranu Svobodných, vedlo, osobně ho neznám, nikdy ode mne nechtěl žádné vysvětlení ani upřesnění. Obsah článku je takovým způsobem dezinformační, že mi nezbývá než zareagovat a okomentovat alespoň největší lži v tomto článku uvedené.
Pan Paulát se evidentně nevyzná ani v ekonomice, ani ve fungování města. Nejspíše se o ekonomiku města ani nezajímá. Hned v úvodu píše, že město na halu přispěje 1,12 mld. Kč, což je podle pana Pauláta zhruba roční rozpočet města. Přitom je veřejně dostupné, že rozpočet města je více než dvojnásobný (pro rok 2023 bude asi 2,3 mld. Kč) a v dalších letech dále významně poroste.
Dále pan Paulát píše, že tato akce zazdí další důležité investice ve městě na dobu 10–15 let a že to bude období, kdy peníze nebudou téměř na nic a nebudou žádné investice. Tady vůbec nechápu, že existuje v Jihlavě člověk, který je schopen takovouto lež veřejně napsat. K tomu, co je pravdou, snad bude stačit uvést několik čísel.
Do roku 2021 se v Jihlavě dávalo na investice průměrně okolo 300 mil. Kč ročně. V letošním roce je v rozpočtu na investice (bez peněz určených na výstavbu arény) téměř 700 mil. Kč a s podobnou částkou na investice se počítá i na následující roky. Největší objem z toho pak jde do vodohospodářské (285 mil. Kč) a dopravní (235 mil. Kč) infrastruktury. Přestože město počítá se splácením 15letého úvěru cca 70 mil. Kč ročně, bude to pouze 10-15 % investičních peněz, a to si může bez problémů dovolit. I přes tuto splátku bude moci město investovat do dalších oblastí mnohem více než v minulých letech.
Pan Paulát lže i v dalších věcech. Varianta HMA za městem byla například opuštěna i z důvodu, že by trvala déle a byla by dražší jak při výstavbě, tak při následném provozu. Obrovskou dezinformací je také to, že nevíme, kdo bude HMA provozovat. Vzhledem k možným dotačním titulům bylo již dávno rozhodnuto, že to bude v prvních letech udržitelnosti nová městská obchodní společnost. Nyní po zahájení stavby bude vypsáno výběrové řízení na jednatele. Pokud chceme získat opravdu kvalitního managera, tak nemělo smysl dříve výběrové řízení vypisovat.
Naprostou dezinformací je i částka, kterou bude město vynakládat na provoz HMA. Pan Paulát píše, že to bude 30-40 mil. Kč ročně. Nevím, kde tato čísla vzal. Já osobně vím pouze o dvou seriózních analýzách provozu. První udělala Česká spořitelna a v ní vyšel provoz haly dokonce bez ztráty, maximálně v prvních letech se ztrátou v jednotkách miliónů.
Druhou analýzu udělal ekonomický odbor ve spolupráci s odborníky na jednotlivé oblasti provozu. Při této velice konzervativní a opatrné analýze nám vyšla roční dotace při současných vysokých cenách energií maximálně 17 mil. Kč. Jen pro připomenutí bych chtěl napsat, že provoz starého zimního stadiónu byl dotován před energetickou krizí 10 mil. Kč.
Také bych chtěl zdůraznit, že HMA se staví na dalších minimálně 50 let a jistě sehraje významnou úlohu v rozvoji města. ODS, kterou pan Paulát napadá, se před volbami zavázala mít jako prioritu vodohospodářskou a dopravní infrastrukturu. A tady svoje sliby plníme, což je patrné na množství akcí i financí, které do těchto oblastí jdou. Dále jsme slíbili další investice, včetně výstavby Horácké multifunkční arény. I tady se snažíme svoje sliby splnit.
Chci požádat obyvatele, aby nás kontrolovali a klidně i kritizovali, když nebudeme plnit to, co jsme před volbami slibovali, ale aby se nenechali obelhávat a manipulovat od lidí, kteří nás napadají za to, že chceme dostát tomu, co jsme před volbami slíbili.

Diskuze k článku

Nový komentář

,.......... v souvislosti s nabubřelou halou mluví ti, kteří tento obří odklon veřejných peněz prosazují, neustále i o nějakému gastru.............co si pod tím máme představit???…......... vůbec ve hnijícím provinčním městečku, kde padla i radniční restaurace na hlavním náměstí a zatím nejsou informace, že by měl provoz někdo převzít.,........... jedná se o klobásu a pivo, či půjde o nějakou vrcholovou gastronomiiz???…..........
km | 2023-09-16 07:13:02 | Reagovat
iDnes 1/2023 Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město. https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/horacky-stadion-nova-arena-vysocina-harmonogram-stavba-cena-penize.A230125_124545_jihlava-zpravy_mv
F. Šimek | 2023-09-16 10:41:01 | Reagovat
..,......tihle rozhazovačni kloučci se vůbec vyvedli.............odsosaci, ano a flaternici oholí lidí aby mohli provozovat halu pitomosti....... https://jihlavska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/20964-lide-v-jihlave-od-pristiho-roku-zaplati-vice-na-dani-z-nemovitosti-zmena-nastane-po-14-letech.html
km | 2023-09-20 13:00:53 | Reagovat
Vynucená reakce na manipulaci primátora s čísly ohledně HMA
Vyrovnaný rozpočet v Jihlavě? Zapomeňte. Na dlouhé dekády.
Nezodpovědná rozpočtová politika a megalomanské choutky vládnoucích dobrodruhů v Jihlavě pokračují.
Nezodpovědná rozpočtová politika a megalomanské choutky vládnoucích dobrodruhů v Jihlavě pokračují. Nenašel se soukromý subjekt na provozování multifunkční arény, jak bylo neustále slibováno těmito politiky k utišení vášní a dopadlo to tak, jak jsem kdysi předpověděl. Nenašli jsme žádného blázna ze soukromého sektoru, tak založíme další městskou příspěvkovou organizaci (budeme jí říkat třeba obchodní). My jich máme totiž v Jihlavě „málo“ a rozpočet to unese – miliony sem, miliony tam. Mandatorní výdaje města jsou již teď našponované jak guma, jen prasknout. Budeme tedy dál sypat další a další peníze do tohoto předraženého stánku na špatném místě a budeme si tleskat, jak jsme to krásně vymysleli. Nechtěl bych být v kůži dalších zastupitelstvech, které budou muset chtě nechtě škrtat ve všem možném na splácení dluhů při pořízení i provozu tohoto politického pomníku ODS a jejich přicmrdávačů.
Zlý člověk, dezinformátor, nenávistník, lhář – k těmto nadávkám a útokům proti mé osobě se snížil samotný primátor Jihlavy Petr Ryška v reakci na moji kritiku ohledně hospodaření Jihlavy (JL ze dne 5.9.2023 s názvem „Začala ekonomická sebevražda Jihlavy“).
Ve své reakci v JL ze dne 12.9.2023 si zároveň pan primátor Ryška v návalu svého emočního výlevu nevšiml faktu, že ani jeho, ani nikoho jiného v tomto článku jsem nejmenoval a hlavně jsem na nikoho osobně neútočil. Pan primátor Ryška se nechal unést emocemi a ve své frustraci mě nálepkoval výrazy, které jsou dnes módní místo toho, aby mě jako kritika nechal v pozadí a věnoval se pravdivě tématu. Proč asi? No naznačil jsem totiž, že dekády špinavá, neudržovaná Jihlava by měla mít zásadně jiné priority, tedy zvelebovat a rozvíjet město ve všech směrech a ne vše, a ještě navíc na obrovský dluh, utopit v hokeji. A ano, zimní stadion je evidentně po smrti, to nikdo nerozporuje, ale ze všech možných návrhů si konšelé vybrali to nejdražší a nejhloupější řešení, které bylo v nabídce.
Primátor Ryška předvedl v reakci na můj článek o hospodaření města hysterický emotivní výkon, kde píše např. o tom, že rozpočet je dvojnásobný, než mnou uvedená informace, že stavba bude stát téměř roční rozpočet Jihlavy. Pokud vím, tak rozpočet na rok 2022 byl v příjmech 1,451 miliard, takže kde je ten primátorem avizovaný dvojnásobek, nevím. Dále uvádí, že dluh na HMA se bude splácet 15 let, další zmanipulované číslo, protože úvěr bude splacen 31.ledna 2041, tedy ne 15 let, jak pan Ryška tvrdil na tiskovce, kde zahrál opravdu dobré ochotnické divadlo, ale 18 let x 70 milionů ročně – jako zdroj uvádím plátek „Ježkovy oči“ 3/2023, což je hlásná trouba „úspěchů“ současné vládnoucí koalice a která nepřipustí žádnou diskusi s oponenty, jenom oslavu světlých zítřků, které Jihlavě přináší ODS a poklepávání si po rameni, jak to tady skvěle funguje včetně jejich kývačů na radnici. Pan primátor „zapomněl“ na tři roky krát 70 milionů. Pakatel. Manipulace s čísly panu primátorovi jde zřejmě dobře, protože hned v další informaci pan Ryška uvádí, že není pravdou, že se bude Jihlava investičně zanedbávat, ale prý nastane opak. Uvádí čísla, která už jsou na dnešní dobu směšně nízká, např. budoucí investice do vodohospodářské infrastruktury, na kterou je potřeba investovat v objemech řádu miliard a ne slabých 285 milionů korun. To je absolutně nedostačující vzhledem k tomu, že převážná část těchto sítí je v havarijním stavu. Dále pan primátor uvádí ohledně nového místa HMA u Aventinu, že tato varianta by byla dražší a výstavba by trvala déle. Toto se vůbec nezakládá na pravdě. Naopak, byla by podstatně levnější a navíc s bonusem pohodlného parkování. Proč se tedy nestaví v Aventinu?
Když pominu primátorovy vzteklé a neadekvátní reakce na fakta, která v článku uvádím, tak si říkám, že toto snad není reakce primátora krajského města, ale pavlačový monolog plný slov jako lež, dezinformace, ještě tam schází nálepky jako dezolát nebo proruský troll. Je vidět, že pan Ryška jde s dobou a přebírá rétoriku svého pražského (brněnského) guru.
Teatrální výstup pana primátora Ryšky na jeho tiskovce k tomuto tématu byl úsměvný, spíše trapný a v žádném případě nemůže obstát v komunikaci k občanům. Pan primátor, místo toho, aby nechal nenávist a emoce v šatně, když použiji sportovní terminologii, které by měl jako plavec dobře rozumět a soustředil se na protivníka s odlišnými preferencemi pro město, tak udělal pravý opak. Udělal ze mě lháře a dezinformátora místo toho, aby odpovídal na samotnou kritiku politického rozhodnutí svých stranických soukmenovců. A aby toho nebylo málo, tak v úvodu tiskovky „okřikuje“ JL, jak to, že si vůbec dovolily otisknout tento článek, že jsou snad se mnou v souznění. Takže primátor města bude určovat Jihlavským listům, co mohou nebo nemohou otisknout. Jasná manipulace s veřejným míněním, kde primátor posléze nařídil označit můj článek jako názor. To ale není názor, to jsou tvrdá fakta o tom, jak se v Jihlavě hospodaří.
Pan primátor Ryška útočí na mou osobu, ne na moji kritiku. Zřejmě zapomněl, jakou veřejnou funkci v Jihlavě vykonává. Jeho divadelní vystoupení na tiskovce je důkazem jeho nekompetentnosti věcně a konstruktivně reagovat. Protože pokud pan primátor Ryška takto vystupuje na veřejnosti a jeho rétorika je jak ze čtvrté cenové, a pokud takto reaguje na postřehy a kritické připomínky občana v zacházení s veřejnými penězi, kdy by se měl chovat a postupovat s péčí řádného hospodáře a ne zadlužit město téměř miliardou korun, pokud takto nervózně reaguje na kritiku vyhazování peněz na politické pomníky, pak asi nemá čisté svědomí a zakrývá ho tímto svým „poselstvím“, které JL otiskly jako reakci na můj příspěvek coby čtenáře JL.
Já se nesnížím k tomu, abych napadal a dehonestoval někoho jmenovitě. Ale vždy budu napadat a kritizovat neodpovědné politické rozhodnutí, které tady primátor brání. Hájí neobhajitelné a budoucnost nám to jasně ukáže. Neříkám, že jsem dokonalý. Nejsem. Ale trocha pokory, kterou jsem choval k instituci primátora krajského města, tímto vzala za své. Bohužel.
Zbytečná dehonestace mé osoby ze strany nejvyššího městského představitele, která vytryskla po uveřejnění mého článku o absolutním neodpovědném přístupu k veřejným financím, je vizitka pana primátora Ryšky, ne moje.
Pan primátor rád nálepkuje – slovo dezinformátor je nejhloupější slovo, které za poslední roky vzniklo, vzniklo v době covidu a ukazuje se, že tzv. dezinformátoři se měnili po několika týdnech či měsících v nositele pravdy. Dnes jsem tedy u primátora dezinformátor já, zítra to může být kdokoliv jiný, kdo jenom trochu projeví vlastní kritické myšlení. Některé věci jsou bohužel nevratné od této vládnoucí jihlavské skvadry a tam budou občané Jihlavy další dlouhá léta doplácet na stavění vzdušných zámků, tedy řízenou destrukci financí našeho města místo rozumné a pragmatické správy Jihlavy. To vše hlavně díky současné politické reprezentaci, kdy těmto lidem je naše Jihlava úplně ukradená a vlastní občané ji nezajímají. Prostě já tyto lidi ne že bych nenáviděl, jak se zmiňuje pan Ryška, ale je mi jich upřímně líto.
Závěrem – aktuálně se i v Brně pustili do realizace multifunkční arény za cca 6 miliard korun. Takže tvrzení i veškerá argumentace pro prosazení tohoto meganesmyslu pro tak malé město, kterým Jihlava je od jihlavských konšelů, že nová aréna za 2 miliardy bude mít odezvu v celém kraji a dokonce se sem budou sjíždět lidé z celé republiky (tato aréna nebude mít žádné kapacitní parkoviště!), připadají hodně, hodně úsměvné, naivní a velmi nezodpovědné, tudíž velmi nebezpečné pro jihlavskou pokladnu na příští dvě dekády, obzvláště při faktu, že z Jihlavy do Brna je to 50 minut autem..
Zdroj: https://paulat.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=806618
Pavel P. | 2023-09-25 23:20:23 | Reagovat
Reklama
01.12.2023 Bez kategorieŠkarka: Naprosto se ztotožňuji, že SPD je parlamentní fašistické hnutí šířící nenávist

Tomáše Havlíka (SPD) nechtěl za předsedu Kontrolního výboru jihlavského zastupitelstva spolu s Rerezou Kafkovou také Daniel Škarka (oba PiFo). Otázka JL: Zatímco vaše stranická kolegyně ...

Komentáře (5)
29.11.2023 Bez kategorieKafková: Představitelé SPD ve veřejném prostoru podněcují nenávist vůči lidem jiných ras, národností, vyznání a orientace

Při volbě předsedy Kontrolního výboru jihlavského zastupitelstva Tomáše Havlíka (SPD) se zdrželi hlasování mimo jiné dva zástupci PiFo, Tereza Kafková a Daniel Škarka. Otázka JL: Zatímco ...

Komentáře (4)
27.11.2023 Bez kategorieTři otázky pro novou zastupitelku Remsovou

Na posledním říjnovém zastupitelstvu složila slib nová zastupitelka Kateřina Remsová (STAN) Na jaká témata se jako zastupitelka nejvíce zaměříte? Mojí hlavní prioritou je podpora sportu ...

Komentáře (3)
14.11.2023 Bez kategorieMiroslava Zápotočná (STAN) složila mandát městské zastupitelky

Proč jste rezignovala na funkci jihlavské zastupitelky? Po dlouhé úvaze jsem byla nucena rezignovat z pracovních důvodů, protože moje advokátní a mediační praxe spolu s lektorskou a pedagogickou ...

Komentáře (4)
13.10.2023 Bez kategoriePrimátor reaguje na otevřený dopis občanky. Řeší nejen parkovací zóny

„Vážený pane primátore, dovoluji si obrátit se na Vás s několika připomínkami k novému parkovacímu systému ve městě a poprosím Vás o reakci k jednotlivým bodům,“ tak začíná otevřený ...

Komentáře (1)
12.10.2023 Bez kategorieŠedivý: Brána Jihlavy nedodržovala směrnice, ceníky a zkreslila účetní závěrku

K odvolání Jakuba Demla z pozice ředitele příspěvkové organizace Brána Jihlavy vydal za město oficiální vyjádření náměstek primátora pro oblast školství, kultury a sportu Richard Šedivý. V ...

Komentáře (1)
15.09.2023 Bez kategorie Primátor: Multifunkční aréna je příležitostí pro město, rizikem pro život jsou zlí lidé

Primátor Petr Ryška (ODS) reaguje na článek jihlavského občana Petra Pauláta Začala ekonomická sebevražda Jihlavy: Minulý týden byl mezi názory čtenářů Jihlavských listů zveřejněn ...

Komentáře (4)
15.09.2023 Bez kategoriePirátka Hana Hajnová reagovala na slova o nové totalitě

Náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina, Hana Hajnová, reagovala na sociální síti X (dříve Twitter) na slova předsedy Hnutí ANO Andreje Babiše, který v poslanecké sněmovně hovořil o nové ...

Komentáře (3)
30.08.2023 Bez kategorieKotlík: Družstevní bydlení je jednou z možností, která by mohla celkové situaci s nedostatkem bytů pomoci

První družstevní bydlení v Jihlavě mělo vzniknout v lokalitě Na Dolech. Jenže zde soukromý investor s největší pravděpodobností výstavbu nezrealizuje. Na budoucnost družstevního bydlení ...

Komentáře (1)
29.08.2023 Bez kategorieVystrčil vyloučil na celostátní úrovni dohodu ODS s ANO

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) prohlásil, že si nedovede představit, že by se ODS na celostátní úrovni sbližovala s ANO. „Dívám se na to na úrovni celostátních voleb jednoznačně ...

Komentáře (6)
04.08.2023 Bez kategorieRadní Kotlík (ANO): Nedostatek bytů v krajské Jihlavě je obrovský

Řešení ubytoven přímo přes městské společnosti může být jistým způsobem cestou, jak nenechat lidi na ulici, říká jihlavský radní Jiří Kotlík (ANO), který má na starosti městské ...

Komentáře (0)
03.08.2023 Bez kategoriePoslankyně Eva Decroix (ODS): Říkám Ne koalici s ANO!

K diskusím na v internetovém prostředí, zda by další vláda neměla být v koalici ODS a ANO, se jednoznačně vyjádřila na Twitteru poslankyně Eva Decroix: „Protože se tato diskuze zase ...

Komentáře (4)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net