Dnes je čtvrtek 20.06.2024     svátek má Květa

Jeho snem je vrátit Žďáru Appaloosu

JAN AKSAMIT s koněm Pechie na vyjížďce.
JAN AKSAMIT s koněm Pechie na vyjížďce.

29.5.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Kdo by řekl, že Jan Aksamit jezdíval western. Je úplně obyčejný muž, tedy dokud nepromluví. Pak je patrné, že koně jsou jeho všechno. Vždy, když mu bylo nejhůř, ho z toho dostali.

Kdysi svoji absolventskou práci nazval: Kůň ti pomůže vrátit ztracenou lidskou důstojnost. I s odstupem času na tom stále trvá.

„Dokud má člověk koně, dokáže překonat řadu tak těžkých věcí, které si jeho souputníci ani neumí představit,“ říká muž, s nímž se osud nemazlí. Jezdec a kůň mají být podle Jana partneři. Jakmile poznal nenásilný westernový způsob ježdění, věděl, že to je to pravé.

Coby desetiletého chlapce jej ke koním přivedla matka. Tehdy oba prožívali nedobré období při jejím politickém pronásledování. Ale to by bylo na jiný příběh. Stále se stěhovali, chlapec trpěl po svém a stonal. Po návratu do Žďáru mu chtěla maminka dát pozitivní impuls.

„Nezapomenu na můj první den u ohrady. Ze stání ke mně vykročila obrovská bílá klisna a já se hrozně bál. Zároveň mě ale přitahovala,“ vzpomíná.

Cestou ze školy tu chlapec postával a záviděl jezdcům. A tak jej už nějaký čas pozoroval trenér Tomáš Černý. Jednou chlapci řekl, ať odpoledne přijde. 

„Vyvedl osedlaného koníka smířeného s osudem a na mě šly mrákoty.  Ale on prý: ,Tak dost, kluku, ať už jsi nahoře!´ Chvíli jsem seděl jako zmoklá slepice, ale pak se osmělil a kupodivu jsem nespadl,“ vzpomíná s úsměvem dnes 43letý Honza. 

Později ke koním běhal denně šest kilometrů za každého počasí a dokonce s maminkou trávil ve stáji Štědrý den.

Opět nedobrovolně kočovali. Vždy na novém místě hledali koně. I dnes, když je jim nejhůř, pustí si seriál Dobrá voda. Pro oba je pohlazením po duši.

Šumava ze hřbetu koně

Na Šumavu je zavál osud koncem 90. let. Právě zde Jana oslovil westernový způsob ježdění. Jak vysvětluje, doposud znal jen  anglický způsob, kdy kůň je připravován cíleně, aby dosahoval špičkových výkonů.

„Kvůli zátěži šlach a vnitřních orgánů se ale délka života dostihových koní krátí i na devět let. Kdežto kůň zaměřený na western se dožívá třikrát tolik a přitom je stále výkonný,“ vysvětluje koňák. Zasněně vzpomíná na nádhernou krajinu Šumavy a svých osmnáct.

„Zde jsem jedním dechem četl knihu od amerického cvičitele koní Montyho Robertse. Jmenovala se Muž, který naslouchá koním. Naše parta se snažila jednat podle jeho zásad,“ říká.

K lepšímu dodává, že o Robertsovu metodu obsedání koně se dokonce zajímala i britská královna Alžběta II. a vyslovila cvičiteli uznání.

Krátké koňské štěstí

V roce 2001 se dvojice ocitla v Kroměříži, kde matka dostala učitelskou práci. Bydleli v internátu zemědělské školy. Jenže obor agropodnikání byl zrušen a Jan musel na jinou školu.

„Ředitel mi udělil nevídanou výjimku. Mohl jsem se účastnit praktického výcviku v oboru chovatel a jezdec z povolání. To byly pro mne ty nejkrásnější časy,“ říká.

Zde Jan zapomněl na veškeré osobní trápení a našel si koňské i lidské kamarády. Platilo tu jedno pravidlo - za každé vulgární slovo trest- dolů ze sedla. Kdo není gentleman, nepatří na koně...

Pak se ale škola sloučila s jinou a on již jako cizí neměl do Hubertcentra přístup.

„Přátelství mezi koňáky se však neztrácí a jedna mistrová mne pozvala na svoji farmu. A najednou vidím, že jezdí western. Paráda,“ vzpomíná.

Jan Aksamit nakonec své vzdělání završil v oboru agropodnikání na SOŠ v Kloboukách u Brna. Ve své seminární práci se rozepsal o Appaloose. Dodnes je jeho srdeční záležitostí.

Jde o potomky španělských koní. Strakaté a všestranné plemeno vzniklo díky indiánům z kmene Nez-Percé, kteří je šlechtili již od 16. století. Po porážce americkou kavalérií v roce 1877 převzala indiánské koně armáda, chov Appaloosy skoro zanikl. Až v roce 1938 se sedm mladých žen „cowgirls“ z různých států USA spojilo a v Appaloosa Horse Clubu nastartovaly záchranu strakatého koně. Zájmem USA je dodnes toto vzácné plemeno šířit po světě.

Založil Klub přátel plemene Appaloosa

Jan Aksamit vzpomíná na rok 2003, kdy ve žďárském jezdeckém společenství, které zbylo z původního velkého jezdeckého oddílu, dva koně plemene Appaloosa měli.

„Jednoho z nich kamarádka koupila v 80. letech z Rakouska. Byl čistokrevný po obou rodičích. Měli jsme sen, posbírat peníze a vstoupit do amerického Appaloosa Horse Clubu. Mohli bychom tak s podporou rozšířit chov,“ vzpomíná.

Jenže poměry se změnily a objekt se stájemi připadl novému majiteli. Společenství dostalo výpověď z nájmu a koně museli pryč. Dnes již žďárský čistokrevný koník nežije. 

„Stále doufám, že se nám podaří Appalossu do Žďáru navrátit,“ přeje si Jan. Pořád je tu totiž naděje na finanční podporu a poradenství z USA. „Máme průkazní doklady toho, že jsme zde Appaloosu chovali,“ dodává.

„Bez této pomoci by myslím v ČR domácí chovy Appallosy vůbec nevznikly. Od 90. let ministerstvo zemědělství nečinilo pro jezdce skoro vůbec nic. Většinou museli lidé spoléhat na své peníze nebo na podporu ze zahraničí,“ poukazuje.

Jan Aksamit je v kontaktu se členy Appaloosa Horse Clubu ze státu Idaho a na Facebooku založil skupinu Klub přátel plemene Appaloosa ve Žďáru nad Sázavou.

„Je už nás 29 lidí rozličného věku ze Žďárska, Vysočiny i ze zahraničí. Převažují ženy. Druhou nejstarší členkou je paní Maureen Aksamit Kipper ze státu Nebraska (USA),“ informuje.

Pojí je úsilí o popularitu westernových plemen mezi jezdeckou veřejností. Tito všestranní koně dokáží být užiteční i ke služebním účelům, např. při policejní pochůzkové činnosti v terénu.

„Pomohlo by, kdyby se nám přihlásili jak fandové Appaloosy, tak i majitelé koní jakéhokoliv plemene, aby nás bylo co nejvíce. Po oficiálním založení organizace by byla větší šance dosáhnout na dotaci. Máme se k čemu vracet a co napravovat, aby koně nakonec vůbec ze Žďáru nevymizeli,“ vzkazuje na závěr koňák.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.06.2024 AktualityOlympiáda bude na obrazovce

Promítání na Masarykově náměstí v Jihlavě na finále mistrovství světa v ledním hokeji nevyšlo. Přesto se obrazovka o rozměrech 5x3 metry nakonec v centru krajského města objeví. Nebude ...

Komentáře (0)
18.06.2024 AktualityOdchov levharta perského: zoo hlásí významný úspěch

Jak informovala Zoo Jihlava, porodila už začátkem května svá první mláďata třináctiletá samice ohroženého levharta perského. Odchov jednoho z mláďat komentují chovatelé jako významný ...

Komentáře (0)
18.06.2024 AktualityPotřebuju vodu, porouchalo se mi auto, lhal ženě recidivista

Recidivistovi se zrodil v hlavě v poslední květnový den letošního roku ďábelský plán. Ze severních Čech urazil autem skoro 200 kilometrů dlouhou cestu na Jihlavsko, kde v jedné z prodejen ...

Komentáře (0)
17.06.2024 AktualityVláda ve středu zamíří na Vysočinu, jednat bude v Havlíčkově Brodě

Kabinet Petra Fialy (ODS) ve středu zamíří na Vysočinu. Výjezdní zasedání uspořádá v Havlíčkově Brodě. Probere tam dopravní projekty a v souvislosti s plánovaným rozšířením jaderné ...

Komentáře (3)
17.06.2024 AktualityMuž z Pelhřimovska prodával falešné vstupenky i na fotbalový šampionát

Obviněný muž z Pelhřimovska prodával podle policie kromě falešných vstupenek na hokejové mistrovství světa, které se konalo v Praze, také vstupenky na mistrovství Evropy ve fotbale, které ...

Komentáře (0)
17.06.2024 AktualityVodu ke koupání hlídají celé prázdniny

Letošní koupací sezona startuje. Krajští hygienici proto v pondělí ráno vyrazili na premiérové monitorování kvality vody v koupacích plochách na Vysočině. Odběrům vzorků neunikl ani ...

Komentáře (0)
17.06.2024 AktualityKrajské volby v září

Krajské volby se letos uskuteční v pátek 20. a sobotu 21. 9. Spojí se s volbami do části Senátu. Některé z politických stran na Vysočině už mají jasno o lídrech. Jejich jména oficiálně ...

Komentáře (0)
17.06.2024 AktualityDomluvili se, že se musí vidět častěji

První červnovou sobotu, 1. 6., se v Lukách nad Jihlavou uskutečnil sraz osmdesátníků. Skupina se sešla u kašny a pak si šla posedět do restaurace U Procházků. „Viděli jsme se po pěti ...

Komentáře (0)
16.06.2024 AktualityNocleženkou mohou lidé pomoci i konkrétní osobě bez domova

Noc v noclehárně bývalého azylového domu v Jihlavě v Čajkovského ulici stojí 50 korun. Mnohé osoby bez domova na to nemají a vy je můžete podpořit, aby měly noc zdarma. Provozovatel noclehárny ...

Komentáře (3)
16.06.2024 AktualityNové přístroje nejen na sálech

Čtyři nové videolaryngoskopy přibyly na operačních sálech a také na urgentním příjmu jihlavské nemocnice. Dle zprávy mluvčí zařízení Moniky Zachrlové si je pochvalují hlavně lékaři. ...

Komentáře (0)
16.06.2024 AktualitySkokem do řeky se chtěl zabít opilec v Pelhřimově

Psal se 22. květen letošního roku, když chvíli před druhou hodinou odpoledne volal jeden ze svědků na tísňovou linku, kde se policistům svěřil o opilci, co v Pelhřimově vrávorá kvůli ...

Komentáře (0)
15.06.2024 AktualityBude možné si dát požehnat i dům

Velkou slávu připravují na příští víkend v sobotu 22. a v neděli 23. června v Dolní Cerekvi u Jihlavy. Oslaví totiž už 800 let založení městyse. V sobotu se během dopoledne u kulturního ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net