Reklama
Dnes je pondělí 24.03.2025     svátek má Gabriel

Jeho snem je vrátit Žďáru Appaloosu

JAN AKSAMIT s koněm Pechie na vyjížďce.
JAN AKSAMIT s koněm Pechie na vyjížďce.

29.5.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan

Kdo by řekl, že Jan Aksamit jezdíval western. Je úplně obyčejný muž, tedy dokud nepromluví. Pak je patrné, že koně jsou jeho všechno. Vždy, když mu bylo nejhůř, ho z toho dostali.

Kdysi svoji absolventskou práci nazval: Kůň ti pomůže vrátit ztracenou lidskou důstojnost. I s odstupem času na tom stále trvá.

„Dokud má člověk koně, dokáže překonat řadu tak těžkých věcí, které si jeho souputníci ani neumí představit,“ říká muž, s nímž se osud nemazlí. Jezdec a kůň mají být podle Jana partneři. Jakmile poznal nenásilný westernový způsob ježdění, věděl, že to je to pravé.

Coby desetiletého chlapce jej ke koním přivedla matka. Tehdy oba prožívali nedobré období při jejím politickém pronásledování. Ale to by bylo na jiný příběh. Stále se stěhovali, chlapec trpěl po svém a stonal. Po návratu do Žďáru mu chtěla maminka dát pozitivní impuls.

„Nezapomenu na můj první den u ohrady. Ze stání ke mně vykročila obrovská bílá klisna a já se hrozně bál. Zároveň mě ale přitahovala,“ vzpomíná.

Cestou ze školy tu chlapec postával a záviděl jezdcům. A tak jej už nějaký čas pozoroval trenér Tomáš Černý. Jednou chlapci řekl, ať odpoledne přijde. 

„Vyvedl osedlaného koníka smířeného s osudem a na mě šly mrákoty.  Ale on prý: ,Tak dost, kluku, ať už jsi nahoře!´ Chvíli jsem seděl jako zmoklá slepice, ale pak se osmělil a kupodivu jsem nespadl,“ vzpomíná s úsměvem dnes 43letý Honza. 

Později ke koním běhal denně šest kilometrů za každého počasí a dokonce s maminkou trávil ve stáji Štědrý den.

Opět nedobrovolně kočovali. Vždy na novém místě hledali koně. I dnes, když je jim nejhůř, pustí si seriál Dobrá voda. Pro oba je pohlazením po duši.

Šumava ze hřbetu koně

Na Šumavu je zavál osud koncem 90. let. Právě zde Jana oslovil westernový způsob ježdění. Jak vysvětluje, doposud znal jen  anglický způsob, kdy kůň je připravován cíleně, aby dosahoval špičkových výkonů.

„Kvůli zátěži šlach a vnitřních orgánů se ale délka života dostihových koní krátí i na devět let. Kdežto kůň zaměřený na western se dožívá třikrát tolik a přitom je stále výkonný,“ vysvětluje koňák. Zasněně vzpomíná na nádhernou krajinu Šumavy a svých osmnáct.

„Zde jsem jedním dechem četl knihu od amerického cvičitele koní Montyho Robertse. Jmenovala se Muž, který naslouchá koním. Naše parta se snažila jednat podle jeho zásad,“ říká.

K lepšímu dodává, že o Robertsovu metodu obsedání koně se dokonce zajímala i britská královna Alžběta II. a vyslovila cvičiteli uznání.

Krátké koňské štěstí

V roce 2001 se dvojice ocitla v Kroměříži, kde matka dostala učitelskou práci. Bydleli v internátu zemědělské školy. Jenže obor agropodnikání byl zrušen a Jan musel na jinou školu.

„Ředitel mi udělil nevídanou výjimku. Mohl jsem se účastnit praktického výcviku v oboru chovatel a jezdec z povolání. To byly pro mne ty nejkrásnější časy,“ říká.

Zde Jan zapomněl na veškeré osobní trápení a našel si koňské i lidské kamarády. Platilo tu jedno pravidlo - za každé vulgární slovo trest- dolů ze sedla. Kdo není gentleman, nepatří na koně...

Pak se ale škola sloučila s jinou a on již jako cizí neměl do Hubertcentra přístup.

„Přátelství mezi koňáky se však neztrácí a jedna mistrová mne pozvala na svoji farmu. A najednou vidím, že jezdí western. Paráda,“ vzpomíná.

Jan Aksamit nakonec své vzdělání završil v oboru agropodnikání na SOŠ v Kloboukách u Brna. Ve své seminární práci se rozepsal o Appaloose. Dodnes je jeho srdeční záležitostí.

Jde o potomky španělských koní. Strakaté a všestranné plemeno vzniklo díky indiánům z kmene Nez-Percé, kteří je šlechtili již od 16. století. Po porážce americkou kavalérií v roce 1877 převzala indiánské koně armáda, chov Appaloosy skoro zanikl. Až v roce 1938 se sedm mladých žen „cowgirls“ z různých států USA spojilo a v Appaloosa Horse Clubu nastartovaly záchranu strakatého koně. Zájmem USA je dodnes toto vzácné plemeno šířit po světě.

Založil Klub přátel plemene Appaloosa

Jan Aksamit vzpomíná na rok 2003, kdy ve žďárském jezdeckém společenství, které zbylo z původního velkého jezdeckého oddílu, dva koně plemene Appaloosa měli.

„Jednoho z nich kamarádka koupila v 80. letech z Rakouska. Byl čistokrevný po obou rodičích. Měli jsme sen, posbírat peníze a vstoupit do amerického Appaloosa Horse Clubu. Mohli bychom tak s podporou rozšířit chov,“ vzpomíná.

Jenže poměry se změnily a objekt se stájemi připadl novému majiteli. Společenství dostalo výpověď z nájmu a koně museli pryč. Dnes již žďárský čistokrevný koník nežije. 

„Stále doufám, že se nám podaří Appalossu do Žďáru navrátit,“ přeje si Jan. Pořád je tu totiž naděje na finanční podporu a poradenství z USA. „Máme průkazní doklady toho, že jsme zde Appaloosu chovali,“ dodává.

„Bez této pomoci by myslím v ČR domácí chovy Appallosy vůbec nevznikly. Od 90. let ministerstvo zemědělství nečinilo pro jezdce skoro vůbec nic. Většinou museli lidé spoléhat na své peníze nebo na podporu ze zahraničí,“ poukazuje.

Jan Aksamit je v kontaktu se členy Appaloosa Horse Clubu ze státu Idaho a na Facebooku založil skupinu Klub přátel plemene Appaloosa ve Žďáru nad Sázavou.

„Je už nás 29 lidí rozličného věku ze Žďárska, Vysočiny i ze zahraničí. Převažují ženy. Druhou nejstarší členkou je paní Maureen Aksamit Kipper ze státu Nebraska (USA),“ informuje.

Pojí je úsilí o popularitu westernových plemen mezi jezdeckou veřejností. Tito všestranní koně dokáží být užiteční i ke služebním účelům, např. při policejní pochůzkové činnosti v terénu.

„Pomohlo by, kdyby se nám přihlásili jak fandové Appaloosy, tak i majitelé koní jakéhokoliv plemene, aby nás bylo co nejvíce. Po oficiálním založení organizace by byla větší šance dosáhnout na dotaci. Máme se k čemu vracet a co napravovat, aby koně nakonec vůbec ze Žďáru nevymizeli,“ vzkazuje na závěr koňák.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklamaReklama
Reklama
21.03.2025 AktualityBeton, cihly, dlaždice… do popelnice nepatří. Se stavební sutí šup na skládku

Čeká vás rekonstrukce bytu, domu, chaty…? Kromě výběru nového zařízení, kachliček, podlahového materiálu byste si měli zjistit, kam vyhodit stavební suť. Tedy tu, které budete mít v ...

Komentáře (0)
20.03.2025 AktualityMůžete dát svůj návrh na plán historického jádra Jihlavy

Jihlava bude mít regulační plán pro samotné centrum. Ten ochrání kulturně-historické hodnoty a jeho urbanismus a zasadí se o citlivý a odpovědný rozvoj místa. Regulační plán pro město ...

Komentáře (2)
20.03.2025 AktualityPoplatek za popelnici už atakuje tisícovku

Čím dál větší náklady v položce odpadového hospodářství rozpočtu měst na Jihlavsku nutí některé vedení radnic reagovat. Na základním ročním poplatku za vývoz popelnic zaplatí letos ...

Komentáře (0)
20.03.2025 AktualityZa odpad dluží také cizinci

Za loňský rok v Jihlavě nezaplatilo doposud za svoz odpadu 12.900 osob. Vyplývá to z tiskové zprávy města. Město dlužníky vyzvalo, aby poplatek uhradili co nejdříve. Poplatek za svoz odpadu ...

Komentáře (2)
20.03.2025 AktualityPotravinářská inspekce kontroluje restaurace už 10 let, prohřešků ubylo

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) byla pověřena kontrolou v provozech otevřeného společného stravování, tj. v restauracích, rychlém občerstvení, pivnicích, vinárnách, ...

Komentáře (0)
19.03.2025 AktualityNemocnice Jihlava má status centra chirurgické péče pro rakovinu konečníku

Nemocnice Jihlava se stala jedním z 25 center v Česku, která se specializují na léčbu lidí se zhoubným nádorem konečníku. Smyslem specializovaných pracovišť je nabídnout nejvyšší možnou ...

Komentáře (1)
18.03.2025 AktualityFalešní bankéři připravili ženy z Vysočiny o více než 1,3 milionu korun

Policie varuje před pachateli, kteří se vydávají za zaměstnance bank. Na Vysočině minulý týden falešní bankéři od čtyř žen vylákali přes 1,3 milionu korun. Tvrdili jim, že jejich účet ...

Komentáře (0)
19.03.2025 AktualityOkolí E. Rošického zatím město nezvelebí

V létě 2022 se projednával návrh revitalizace ulice Evžena Rošického a jejího okolí v Jihlavě. Tehdejší náměstek primátora Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!) slíbil, že k revitalizaci by mohlo ...

Komentáře (4)
19.03.2025 AktualityZraněná při bouračce v Jihlavě: Žijeme. Jsem vděčná. Znovu jsme se narodili

Hromadná nehoda tří osobních vozů, která se stala v sobotu odpoledne na výpadovce z Jihlavy na Pelhřimov, má dohru na sociální síti Facebook. Jejím prostřednictvím se jedna z cestujících ...

Komentáře (0)
18.03.2025 AktualityBleduliště trpí pod nájezdem turistů

Největší bleduliště na Vysočině jezdí do lesa Jechovce ve Staré Říši nedaleko Telče aktuálně obdivovat hlavně o víkendech stovky turistů. Očekává se, že největší nápor návštěvníků ...

Komentáře (0)
18.03.2025 AktualityJihlava je na tom s auty hůř než Vídeň

Okolo 100 lidí zavítalo na v pořadí druhou besedu k rozšíření nového systému parkování na Slunci. Beseda se uskutečnila minulé úterý a týkala se oblasti 41 Polní a okolních ulic. S ...

Komentáře (2)
18.03.2025 AktualityPřed čtvrtstoletím vznikl náš kraj

Z částí Jihomoravského, Jihočeského a Východočeského kraje byl před 25 lety poskládán nový kraj, který byl pojmenován jako Jihlavský. O rok a půl později byl přejmenován na Vysočinu. ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net