Reklama
Dnes je středa 29.11.2023     svátek má Zina

Jeho snem je vrátit Žďáru Appaloosu

JAN AKSAMIT s koněm Pechie na vyjížďce.
JAN AKSAMIT s koněm Pechie na vyjížďce.

29.5.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Kdo by řekl, že Jan Aksamit jezdíval western. Je úplně obyčejný muž, tedy dokud nepromluví. Pak je patrné, že koně jsou jeho všechno. Vždy, když mu bylo nejhůř, ho z toho dostali.

Kdysi svoji absolventskou práci nazval: Kůň ti pomůže vrátit ztracenou lidskou důstojnost. I s odstupem času na tom stále trvá.

„Dokud má člověk koně, dokáže překonat řadu tak těžkých věcí, které si jeho souputníci ani neumí představit,“ říká muž, s nímž se osud nemazlí. Jezdec a kůň mají být podle Jana partneři. Jakmile poznal nenásilný westernový způsob ježdění, věděl, že to je to pravé.

Coby desetiletého chlapce jej ke koním přivedla matka. Tehdy oba prožívali nedobré období při jejím politickém pronásledování. Ale to by bylo na jiný příběh. Stále se stěhovali, chlapec trpěl po svém a stonal. Po návratu do Žďáru mu chtěla maminka dát pozitivní impuls.

„Nezapomenu na můj první den u ohrady. Ze stání ke mně vykročila obrovská bílá klisna a já se hrozně bál. Zároveň mě ale přitahovala,“ vzpomíná.

Cestou ze školy tu chlapec postával a záviděl jezdcům. A tak jej už nějaký čas pozoroval trenér Tomáš Černý. Jednou chlapci řekl, ať odpoledne přijde. 

„Vyvedl osedlaného koníka smířeného s osudem a na mě šly mrákoty.  Ale on prý: ,Tak dost, kluku, ať už jsi nahoře!´ Chvíli jsem seděl jako zmoklá slepice, ale pak se osmělil a kupodivu jsem nespadl,“ vzpomíná s úsměvem dnes 43letý Honza. 

Později ke koním běhal denně šest kilometrů za každého počasí a dokonce s maminkou trávil ve stáji Štědrý den.

Opět nedobrovolně kočovali. Vždy na novém místě hledali koně. I dnes, když je jim nejhůř, pustí si seriál Dobrá voda. Pro oba je pohlazením po duši.

Šumava ze hřbetu koně

Na Šumavu je zavál osud koncem 90. let. Právě zde Jana oslovil westernový způsob ježdění. Jak vysvětluje, doposud znal jen  anglický způsob, kdy kůň je připravován cíleně, aby dosahoval špičkových výkonů.

„Kvůli zátěži šlach a vnitřních orgánů se ale délka života dostihových koní krátí i na devět let. Kdežto kůň zaměřený na western se dožívá třikrát tolik a přitom je stále výkonný,“ vysvětluje koňák. Zasněně vzpomíná na nádhernou krajinu Šumavy a svých osmnáct.

„Zde jsem jedním dechem četl knihu od amerického cvičitele koní Montyho Robertse. Jmenovala se Muž, který naslouchá koním. Naše parta se snažila jednat podle jeho zásad,“ říká.

K lepšímu dodává, že o Robertsovu metodu obsedání koně se dokonce zajímala i britská královna Alžběta II. a vyslovila cvičiteli uznání.

Krátké koňské štěstí

V roce 2001 se dvojice ocitla v Kroměříži, kde matka dostala učitelskou práci. Bydleli v internátu zemědělské školy. Jenže obor agropodnikání byl zrušen a Jan musel na jinou školu.

„Ředitel mi udělil nevídanou výjimku. Mohl jsem se účastnit praktického výcviku v oboru chovatel a jezdec z povolání. To byly pro mne ty nejkrásnější časy,“ říká.

Zde Jan zapomněl na veškeré osobní trápení a našel si koňské i lidské kamarády. Platilo tu jedno pravidlo - za každé vulgární slovo trest- dolů ze sedla. Kdo není gentleman, nepatří na koně...

Pak se ale škola sloučila s jinou a on již jako cizí neměl do Hubertcentra přístup.

„Přátelství mezi koňáky se však neztrácí a jedna mistrová mne pozvala na svoji farmu. A najednou vidím, že jezdí western. Paráda,“ vzpomíná.

Jan Aksamit nakonec své vzdělání završil v oboru agropodnikání na SOŠ v Kloboukách u Brna. Ve své seminární práci se rozepsal o Appaloose. Dodnes je jeho srdeční záležitostí.

Jde o potomky španělských koní. Strakaté a všestranné plemeno vzniklo díky indiánům z kmene Nez-Percé, kteří je šlechtili již od 16. století. Po porážce americkou kavalérií v roce 1877 převzala indiánské koně armáda, chov Appaloosy skoro zanikl. Až v roce 1938 se sedm mladých žen „cowgirls“ z různých států USA spojilo a v Appaloosa Horse Clubu nastartovaly záchranu strakatého koně. Zájmem USA je dodnes toto vzácné plemeno šířit po světě.

Založil Klub přátel plemene Appaloosa

Jan Aksamit vzpomíná na rok 2003, kdy ve žďárském jezdeckém společenství, které zbylo z původního velkého jezdeckého oddílu, dva koně plemene Appaloosa měli.

„Jednoho z nich kamarádka koupila v 80. letech z Rakouska. Byl čistokrevný po obou rodičích. Měli jsme sen, posbírat peníze a vstoupit do amerického Appaloosa Horse Clubu. Mohli bychom tak s podporou rozšířit chov,“ vzpomíná.

Jenže poměry se změnily a objekt se stájemi připadl novému majiteli. Společenství dostalo výpověď z nájmu a koně museli pryč. Dnes již žďárský čistokrevný koník nežije. 

„Stále doufám, že se nám podaří Appalossu do Žďáru navrátit,“ přeje si Jan. Pořád je tu totiž naděje na finanční podporu a poradenství z USA. „Máme průkazní doklady toho, že jsme zde Appaloosu chovali,“ dodává.

„Bez této pomoci by myslím v ČR domácí chovy Appallosy vůbec nevznikly. Od 90. let ministerstvo zemědělství nečinilo pro jezdce skoro vůbec nic. Většinou museli lidé spoléhat na své peníze nebo na podporu ze zahraničí,“ poukazuje.

Jan Aksamit je v kontaktu se členy Appaloosa Horse Clubu ze státu Idaho a na Facebooku založil skupinu Klub přátel plemene Appaloosa ve Žďáru nad Sázavou.

„Je už nás 29 lidí rozličného věku ze Žďárska, Vysočiny i ze zahraničí. Převažují ženy. Druhou nejstarší členkou je paní Maureen Aksamit Kipper ze státu Nebraska (USA),“ informuje.

Pojí je úsilí o popularitu westernových plemen mezi jezdeckou veřejností. Tito všestranní koně dokáží být užiteční i ke služebním účelům, např. při policejní pochůzkové činnosti v terénu.

„Pomohlo by, kdyby se nám přihlásili jak fandové Appaloosy, tak i majitelé koní jakéhokoliv plemene, aby nás bylo co nejvíce. Po oficiálním založení organizace by byla větší šance dosáhnout na dotaci. Máme se k čemu vracet a co napravovat, aby koně nakonec vůbec ze Žďáru nevymizeli,“ vzkazuje na závěr koňák.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
27.11.2023 AktualityNa Vysočině bude několik výstav betlémů

Vánoční čas je možné si na Vysočině zpestřit prohlídkou mnoha betlémů. Vystavují je města, muzea i jednotlivci. Betlém řezbáře Bohumila Biňovce z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku ...

Komentáře (0)
27.11.2023 AktualityZnojemský most potřebuje opravit. Hlásí havarijní stav

Nečekaná komplikace pro řidiče ve směru na Třebíč a Znojmo. Nejen, že se staví jižní část jihovýchodního obchvatu Jihlavy, nyní se navíc zjistily technické závady na Znojemském mostě ...

Komentáře (1)
27.11.2023 AktualityBrutálně zbil a okradl matku svých dětí: Teď už nebudeš mít nic, křikl a odešel

V rukách má takovou sílu, že by mu jeho „kladiva“ záviděla dnes už legenda filmového plátna Rocky Balboa. Jenže Libor Toráč (37) z Jihlavy není boxerem, kterého si najímají filmový ...

Komentáře (1)
27.11.2023 AktualityDnešní děti jsou v on-line prostoru před rodiči napřed

Zhruba 20 % dětí má svůj první mobil do pěti let a v deseti letech ho má asi 85 % školáků. To jsou výsledky statistiky, se kterými seznámil veřejnost pedagog Základní školy Březinova ...

Komentáře (0)
26.11.2023 AktualityS vozením odpadů do Brna může být problém

Obce na Vysočině mohou mít do budoucna velký problém, kam vozit odpad. V roce 2030 totiž u nás má vstoupit v platnost zákaz skládkování neupraveného energeticky využitelného odpadu. Významnou ...

Komentáře (3)
26.11.2023 AktualityVojáci mají cvičit v Rančířově.  V plánu jsou i noční akce

Od neděle 26. do čtvrtka 30. listopadu se uskuteční cvičení Aktivní zálohy (AZ) při Krajském vojenském velitelství (KVV) Jihlava ve Vojenském zařízení (VZ) v Rančířově. Oznámilo ...

Komentáře (0)
26.11.2023 AktualityBeseda Jak se bránit chudobě

Spolek Nebojte se policie pořádá v pondělí 27. listopadu další besedu, a to nejen pro seniory, na téma Jak se bránit sociální chudobě. Na besedě se účastníci dozví, na jakou sociální ...

Komentáře (2)
25.11.2023 AktualityJihlava má nové dominanty: jeřáby

Horácký zimní stadion v Jihlavě je minulostí, nezbylo z něj v podstatě nic. Na místě, kde stával, nyní vzniká nová Horácká multifunkční aréna (HMA). Díky této stavbě má nyní Jihlava ...

Komentáře (0)
25.11.2023 AktualitySkejťáci se mají dočkat krytého parku

Radnice v Telči usiluje o výstavbu jednoho z nejlepších skateparků ve střední Evropě. Jeho výjimečnost, která napříč krajem zatím nemá obdoby, tkví v tom, že má být kompletně zastřešený. ...

Komentáře (0)
25.11.2023 AktualityHygienici: Doporučujeme očkování

Počet nakažených akutními respiračními onemocněními (ARI) na Vysočině mírně vzrostl. Vyplývá to ze zprávy vysočinské Krajské hygienické stanice v Jihlavě (KHSV). Zpráva uvádí, ...

Komentáře (0)
24.11.2023 AktualityRozzářený zvěřinec oživí Jihlavu

Svítící 3D sochy veverky, ježka, psa, oslíka či velblouda… jsou novinkou letošního vánočního času v Jihlavě. Zahájen bude programem v neděli 3.12. Krajské město si pro své obyvatele ...

Komentáře (0)
24.11.2023 AktualitySmrk z Okružní ulice je vánočním stromem

Vánočním stromem krajského města bude smrk omorika starý asi 30 let, vysoký 12 metrů. Pokácen byl pávovským dřevorubcem Radkem Šerým ve středu ráno v těsném sousedství parkoviště na ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net