Reklama
Dnes je středa 28.07.2021     svátek má Viktor

Potvrzeno. Končí pošta na Březinkách

Foto: David Kratochvíl
Foto: David Kratochvíl

18.6.2021 Aktuality/Komentáře (10), autor:
David Kratochvíl

 

Utajovaná informace o chystané poštovní revoluci v Jihlavě, o níž jsme psali v úterním vydání Jihlavských listů, už je oficiální. Vedení České pošty v průběhu týdne potvrdilo, že od listopadu skutečně přistoupí k dramatické redukci dosavadní sítě poboček v krajské metropoli.

Plán zeštíhlení je následující. Podle prohlášení státního podniku za necelých pět měsíců dojde ke sloučení pošty na největším sídlišti ve městě na Březinkách s pobočkou v Erbenově ulici.

Ve stávajících prostorech ale přestanou fungovat obě dvě, protože se mají přesunout do nákupního centra Aventin, které se nedávno otevřelo u výpadovky na Pelhřimov. Pobočka v Horním Kosově se změní na poštu Partner.

Beze změny režimu nebo sídla tak zůstanou pouze dvě, a to centrální pošta na Masarykově náměstí a v Havlíčkově ulici u hlavního vlakového nádraží. Vedení státního podniku tento krok obhajuje zefektivněním provozu a hospodárností.

„Dochází ke sloučení menších a také ekonomicky nehospodárných provozů do většího celku,“ vysvětluje specialista pro komunikaci České pošty Ivo Vysoudil s tím, že v Jihlavě bude srovnatelná hustota poboček, a to i dokonce v porovnání s městy, kde žije víc obyvatel.

Jenže změny v systému poštovních služeb se nelíbí hlavně obyvatelům Březinek, kde žije přes 16 tisíc lidí. Jan Holba, manažer tamního obchodního centra, kde jedna z poštovních poboček nyní funguje, proti jejímu zrušení začal sbírat podpisy.

Petici za zachování pošty na sídlišti už od pondělního podvečera podepsalo písemně nebo elektronicky skoro tisíc lidí a jejich počet dál roste.

„Jakmile budu mít k dispozici 2,5 tisíce podpisů, půjdu za poslanci, senátory… Za zachování služby pro lidi budu bojovat. Před pobočku pošty v Aventinu si lehnu, nedovolím ji otevřít,“ říká rozhodně Holba.

„Na Březinkách žije tolik důchodců. Kdybych měla naplno říct, co si o tomhle kroku pošty myslím, musela bych být sprostá. Ten, kdo to vymyslel, tak není normální. Jsem vážně nemocná, a když budu chtít doporučeně poslat dopis, tak budu muset cestovat, místo toho, abych na poštu zašla pěšky, jak jsem zvyklá,“ říká Věra Burianová, která na sídlišti žije od roku 1975.

Další petenti z největšího jihlavského sídliště spílají městu. Vadí jim, že do Aventinu, kde má být „jejich“ pošta, nevede chodník a nejezdí tam zatím ani městská hromadná doprava.

„To si primátorka fakt myslí, že ve skoro 80 letech budu jezdit na poštu autem? Město tohle vůbec nemělo dovolit a nevěřím, že nemá pravomoc to zvrátit,“ říká Václav Procházka (78).

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová ale má pro post pošty pochopení. „Záměr mi oznámili. Asi s ním nemám úplně problém. Pro mě bylo důležité, aby se nerušila pobočka na náměstí. To jsem řešila jako zásadní,“ uvedla v rozhovoru pro JL.

Někteří Jihlavané se podle Vysoudila budou muset navíc připravit i na změnu dosavadního poštovního směrovacího čísla (PSČ). Od listopadu už nebude platit pro celé město a jeho místní části jen jedno PSČ, ale příměstské oblasti budou mít nově svoje vlastní.

Nově vzniklá pobočka v Aventinu bude podle Vysoudila patřit k nejmodernějším a ke špičkově vybaveným poštám v celém Česku. Zákazníkům poskytne moderní a pohodlné zázemí ve zcela novém designu, který pošta představila například na nedávno zrekonstruované pobočce pošty v Mladé Boleslavi. Otevřeno má mít sedm dní v týdnu.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Paní starostka s tím nemá problém, protože jí jsou starší lidi ukradený. Město s tímhle krokem nemělo vůbec souhlasit, na poště na náměstí už se i teď vystojí důlek.
A.K. | 2021-06-18 09:56:25 | Reagovat
Můžete mi vysvětlit, jak může někdo z radnice ovlivnit rozhodnutí státního podniku řízeného gaunery s ČSSD potažmo ANO?
Daňový Soumar | 2021-06-20 12:59:08 | Reagovat
pošta je dotovaná z daní občanů, měla by jim tedy sloužit, ne natahovat lidi do privátních obchodních center............jaké bude mít v Aventinu asi nájemné???
......minimálně by se měla paní primátorka blbům v Praze vysvětlit, že pošta v Aventinu bude uprostřed polí, pro hodně lidí těžko dosažitelná......rozhodnutí povede k dalšímu "úpadku" dotčených lokalit.............v rozhovoru na JL promátorka  říká:

 Ano, záměr mi oznámili a já s ním asi nemám úplně problém, protože menší pobočky, kterých se to týká, jsou dvě, a to je na Březinkách (pošta č. 6) a Erbenova (pošta č. 4). V Horním Kosově (pošta č. 5) by měla zůstat Pošta Partner, takže služby by tam byly zachované.
Zároveň by měla vzniknout nová velká pobočka v Aventinu, kde se budou rozšiřovat pracovní hodiny.
Pro mě bylo důležité, aby se nerušila pobočka na náměstí. To jsem řešila jako zásadní. Bavili jsme se i o tom, že dojde ke změně poštovních směrovacích čísel

..........takže je vlastně šťastná, že zůstane alespoň pošta  na náměstí..............to, že většina lidí z Březinek a Erbenky bude jezdit na už nyní přetíženou poštu na náměstí, jaksi neřeší.......na starší lidi z Březinek a Erbenky, kteří budou nucení cestovat na poštu na náměstí,  nemyslí už vůbec........ale věřím, že až bude den polyamoriie a tahle úchylka bude mít i svou vlajku, tak na naší radnici bude plápolat mezi prvníma na světě :-)...............................
km | 2021-06-20 19:11:44 | Reagovat
ČP - to je ta společnost, co ani neumí doručit obyčejné úřední psaní v rámci města. S balíkem do ruky  často neobtěžují adresáta zvoněním na zvonek či mobil a rovnou ho uloží na nejbližší poštu stylem hledej šmudlo. Ať ČP klidně zavřou úplně celou i s přeplaceným vedením ČP. Co je platný moderní provoz a vybavení, když chodící pošťáci jsou mizerně placeni a jejich vedení naopak přeplaceno.
Všichni chodící a přepážkový pošťáci musí nabízet i cizí bankovní produkty či vnucovat zákazníkům např. vánoční pohledy, aby si vedení mohlo vyplatit odměny či odjet na dovču za to. Pokud je ČP prodělečná a musí se dotovat, tak ať ji klidně zavřou v celé ČR. Takový bordel ze svých daní dotiovat nehodlám. Jejich konkurence nespí.
F. Šimek | 2021-06-18 12:02:11 | Reagovat
Takže z šesti pošt, budou čtyři plus jedna pošta partner na Kosově. Jedná v centru, jedna na hlavním nádraží kde se zastavil čas někdy v 80 letech. No a ty dvě zbývající budou 2km za hranicí města.Ale hlavně, že si můžu sjednat v neděli předražené pojištění od ČP nebo jiné pojišťovny.
Milan B | 2021-06-18 16:19:07 | Reagovat
Takže z šesti pošt, budou čtyři plus jedna pošta partner na Kosově. Jedná v centru, jedna na hlavním nádraží kde se zastavil čas někdy v 80 letech. No a ty dvě zbývající budou 2km za hranicí města.Ale hlavně, že si můžu sjednat v neděli předražené pojištění od ČP nebo jiné pojišťovny.
Milan B | 2021-06-18 16:19:39 | Reagovat
Pošta
Dopis za dvacet, balík stopadesát a dostupnost služeb se vzdaluje. 
"Milá" Pošto, jděte do pr..le!
Hlavně si za ten nápad vyplaťte tučnou odměnu.
Jako by nestačilo, že zrušili na Březinkách pobočku spořky i její bankomat.
Václav
omg | 2021-06-18 18:17:41 | Reagovat
Skvělé řešení.
Místo fronty na poště na Březinkách si vemte  taxi a zajeďte si do monstra.   To vymyslel někdo opravdu po dobrém pokouření.
Zdenek,, | 2021-06-18 22:47:10 | Reagovat
Manager roku
Jen by mě zajímal duchovní otec tohoto nesmyslu, byl se někdy podívat na jějaké pobočce ČP  na skladbu jejich zákazníků ? Mohou klidně udělat jednu centrální pobočku na Marsu, tam bude pro jejich majoritní zákazníky, kteří pobočky využívají, stejně dobře dostupná jako Aventin.
Opravdu to nechápu.
Bendys | 2021-06-19 09:44:32 | Reagovat
Po přečtení vyjádřené primátorky v pátečních JL mám pocit, že paní Koubová je zastupitelkovu soukromého podnikatele, 
respektive České pošty /jak uvedla v rozhovoru/ a né obyvatel
města Jihlavy. 
demokracie1 | 2021-06-20 17:42:05 | Reagovat
Reklama
23.07.2021 AktualityProblémem ve vlacích je hlavně čistota

Vozový park autobusových dopravců je velmi uspokojivý, drážní dopravci však mají na čem zapracovat. Vyplynulo to z diskuzního příspěvku předsedy sdružení Regio 2020 Aleše Kratiny na ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityKaždoroční jarmark na náměstí je pro Podjavořičan stěžejní

Sobota 24. července bude letos opět jediným dnem, kdy bude vstup do centra města možný jen za poplatek. Po celý den bude totiž na náměstí probíhat jarmark s doprovodným programem. „Přihlášených ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZa bonbóny dostal řidič MHD plácačku

Cestující v Jihlavě, kteří v pondělí jeli odpoledne nebo v podvečer linkou A z hlavního nádraží na Slunce, čekalo ve voze MHD překvapení. Našli po celém vozidle rozvěšené bonbóny ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOčkovací centrum v Hruškových Dvorech nabídne příští týden termíny

Prozatím týden zkušebního režimu očkování bez registrace nově nabídne na Vysočině velké očkovací centrum Jihlava – Hruškové Dvory. „První odpolední termíny mezi 13. a 18. hodinou ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZvou na Arménský den

Hudební vystoupení, šašliky, koňak a další arménské speciality. To vše budou moci poznat ti, kdo navštíví Arménský den v Jihlavě. Uskuteční se v sobotu 24. července od 19.00 hodin ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOlympiáda duchů. Krpálkovi chybějí lidé

Dnes startující – o rok posunuté – 32. letní olympijské hry v Tokiu měly být oslavou sportovních výkonů i konce covidových útrap. Jenomže pandemie má pořád náskok. „Proto není důležité ...

Komentáře (5)
23.07.2021 AktualityNa dárcích ke 101. narozeninám paní Anny Kotáskové nesměly chybět kočky

Sto a jeden rok od svého narození oslavila 18. července nejstarší obyvatelka Domova Ždírec Anna Kotásková. Oslava 101. narozenin paní Kotáskové připadla ve Ždírci už na pátek 16. července. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityKvůli opravám bude uzavřena spojnice lesoparkem Heulos

Od pondělí 26. července začnou stavební práce v lesoparku Malý Heulos podél řeky Jihlávky vedle zoologické zahrady. Opravovat se bude především opěrná zeď a také instalovat odvodnění. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa Vysočině budou v sobotu požehnané nové kapličky v Řídelově a ve Včelničce

Na Vysočině budou v sobotu požehnané nové svatoanenské kapličky v Řídelově na Jihlavsku a ve Včelničce na Pelhřimovsku. Stavbu obou iniciovaly obce, v nichž zatím kaple chyběly. O den ...

Komentáře (1)
26.07.2021 AktualitySrovnání života předků s našimi dnešními starostmi dává nadhled k nezaplacení

Na pult jihlavského knihkupectví Otava dorazila v omezeném nákladu prvotina jihlavského autora Libora Kučery Obrazy svázané pavučinou. Kniha je jeho ohlédnutím za léty pátrání po osudech ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityDomov covidovou výuku zvládl i díky pomoci

Koronavirová doba se pochopitelně nevyhnula ani Dětskému domovu v Telči. „V době covidové byla situace v našem Dětském domově složitá jak organizačně, tak materiálně,“ potvrzuje Milan ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa podlahu žďárského chrámu se vrací původní mozaika

Žďárská památka UNESCO prochází od roku 2017 rozsáhlou obnovou, přesto o ni návštěvnický zájem neutuchá. V poutním kostele sv. Jana Nepomuckého se provází i během stavby. Dění na ...

Komentáře (0)