Reklama
Dnes je pátek 26.04.2024     svátek má Oto

Učitelé si během pandemie sáhli na dno


10.6.2021 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Ladislava Brabencová

Co s dětmi udělal rok distanční výuky? Otázka pro Marii Vyhnanovskou, školní psycholožku jihlavské ZŠ Seifertova.

Žáci byli celý rok na online výuce. Jaké problémy jste musela jako psycholožka řešit?

Nevím samozřejmě o všech dětech, ale u těch, které se ke mně dostaly, to byla třeba obava mluvit před kamerou a do mikrofonu. Takže nějaká sociální úzkost.

Dětem chyběl také kolektiv a živá interakce ve třídě, a to jak s ostatními dětmi, tak s učiteli. To tedy byly nějaké negativní dopady online výuky. Vidím ale i pozitivní.

U řady dětí došlo k velkému osamostatnění. Zůstávaly samy doma, musely se postarat, ne všichni rodiče měli možnost být s dětmi, takže si děti zajišťovaly připojení, organizovaly si svůj čas. Dětem distanční výuka dala také to, že jsou teď opravdu IT specialisti v různých programech.

Nedá se to zobecnit, ale pozorovali jsme i to, že mnohým tahle doba dala více času s rodinou. Rodiče navíc viděli, co se děti učí. Co ve škole probírají a jakou mají učitelé těžkou práci, takže bych řekla, že distanční výuka sice měla své velké nevýhody, ale i pozitiva.

 

Mluvilo se ale i o tom, že se v rodinách mohlo stupňovat domácí násilí.

Sledovala jsem výzkumy na toto téma, ale zatím se nepotvrdilo, že by domácí násilí ve velké míře narostlo. Je to čerstvé téma a nedá se to zobecnit.

Vnímám to, že ani tak nerostla agresivita, jako spíše frustrace všech lidí. Ať už u dospělých, kteří neměli kam jít na kafe nebo si zasportovat, tak u dětí. Ty zase neměly kroužky a srazy s kamarády...

 

Setkala jste se i s případy dětí ze sociálně slabších rodin, které mohly být odříznuté, protože například neměly přístup k počítači?

S tím jsme se na „Seifertce“ také samozřejmě setkali, naše škola ale všechny rodiny, které neměly dostatečné technické vybavení, kontaktovala, a pomůcky jsme zapůjčili.

Kdo neměl tiskárnu, tak jsme mu materiály třeba i tiskli a donesli domů. Snažili jsme se do výuky zapojit naprosto všechny děti, i ze sociálně vyloučenějších rodin.

Nemůžu říct, že by na škole bylo jediné dítě, které by se výuky vůbec neúčastnilo. Ale je pravda, že nůžky se rozevírají, děti s lepším rodinným zázemím a podmínkami v sobě mají lepší pracovní návyky a zvládaly to lépe. Když to někde nefungovalo, snažili jsme se hodně pomáhat. To byla i velká část mé práce – být v kontaktu s rodinami.

 

Jak prožívali distanční výuku učitelé?

Všichni učitelé si zaslouží velké uznání. V novinách jsem četla spoustu titulků, že učitelé si leží doma za 100 % platu a tak dále.

Viděla jsem to u nás na škole a mám potřebu sdělit veřejnosti, že si učitelé sáhli na dno. Že vyučovali online, byť také měli doma své děti a nevzali si volno, aby dokázali pomoct svým žákům. Že se museli ve velice krátkém čase seznámit se všemi online programy a snažili se, aby vyučování, byť na dálku, bylo interaktivní. To zabere spoustu času. Pedagogům patří velké poděkování.

Museli jste také řešit kyberšikanu?

Nebyla to vyloženě kyberšikana definovaná metodickým pokynem ministerstva školství, ale měli jsme záchyty rizikového chování v kyberprostoru a pracovali jsme s tím. To se ale neobjevuje jen při online výuce, ale řešíme ho i za běžného provozu.

 

Jak na vaší škole vypadal návrat k prezenční výuce?

Naší prioritou bylo připravit bezpečné prostředí pro děti a pracovat tak na tom, aby se nebály různých organizačních změn, které je čekají.

Vše jim vysvětlit, zklidnit je a navodit atmosféru toho, že jsme rádi, že jsme zase spolu. Potom mapovat, jak na tom které dítě je, kdo potřebuje pomoc. Co dítě nestihlo, co nepochopilo v distanční výuce a pak až jsme se začali věnovat přímo výuce. Aktuálně jsme upravili rozvrh tak, aby každá třída měla jednu hodinu týdně na společné aktivity podporující vzájemné pozitivní vztahy.

 

Takže žádné testy hned po příchodu?

U nás ve škole ne. Děti sice čekalo testování na covid, ale ne to vědomostní. Byli jsme si vědomi, že pro ně může být návrat do školy stresující, takže v prvních dnech rozhodně nikdo písemku nepsal.

Vysvětlili jsme si, jaké máme podmínky, jak to bude vypadat, paní učitelky na to byly proškoleny. Byla to pro děti velká změna, a tak šlo o to, aby nám věřily.

 

Jak se řeší to, jestli se látka nestihla probrat za pandemii? Bude se dohánět?

U nás jsou výborní třídní učitelé, co si hlídají děti a sledují známky. Jak zjistili, že se v rámci distanční výuky nějaké dítě zhoršilo, kontaktovali rodiče, dítě, ostatní vyučující, a ti nad rámec svých hodin často poskytovali doučování online. Takže se na tom pracovalo okamžitě.

Navíc jihlavský magistrát všem školám předdomluvil s neziskovými organizacemi možnost nabídnout rodinám dětí, které výukově v rámci distanční výuky selhávaly, i doučování v odpoledních hodinách přímo v těchto zařízeních.

 

Kdyby to bylo na vás, jak byste zakončila školní rok? Známkovala byste?

Já bych tenhle rok hlavně doporučila uzavřít. Bylo to nepříjemné, dlouhé, ale pojďme si říct i to, co nám tahle krize dala. Protože každá krize nás v něčem posílí. Myslím, že je potřeba, aby to slyšely i děti.

Je potřeba zhodnotit, co se dařilo, nedařilo a na čem je potřeba ještě zapracovat. Děti jsou na známky zvyklé, jistým způsobem je i na konci pololetí očekávají, jsou pro ně srozumitelné. Tedy ano, známkovala bych, ale samozřejmě se zohledněním ztížené cesty dětí ke vzdělávání.

 

Hrozí, že by letos někdo propadl?

Ohledně propadnutí jsme opatrní a vždy to individuálně řešíme. Děti, co selhávají, se většinou dostávají ke mně, věnujeme jim velkou péči v rámci celého školského poradenského pracoviště, zajišťujeme doučování, pracujeme i s rodinami, snažíme se k nim dostat, a je to dlouhodobá práce.

Když vidíme, že někde jsou špatné rodinné podmínky, dítě si zažívá nepříjemné věci a nemá kapacitu se učit, tak to opravdu zohledňujeme. Ale musíme brát v potaz zase i případy, kde dítě, kterému jsme se naplno věnovali, má dobré podmínky a zázemí, ale prostě odmítá pracovat. Tam je na místě tu práci patřičně ohodnotit.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
24.04.2024 AktualityCvičili záchranu raněného ve studni

Ve čtvrtek 18. dubna v brzkém odpoledni zastavuje v horní části náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou hasičský vůz a z něho vyskáčou lezci v kombinézách a přilbách. Někteří nesou ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityMrazivé ráno

Tento týden začal chladným pondělím ránem. V Jihlavě, na meteorologické stanici Hruškové Dvory padl teplotní rekord -1,4 st. C platný z roku 2020. Včera tam bylo -2,1 st. C. Nejchladněji ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityŽabí hlídka směnuje a zachraňuje obojživelníky

Zrovna dopisuje závěrečnou práci, jejíž nedílnou součástí je i praktická část. Klára Brychtová (26) coby studentka oboru předškolní a mimoškolní pedagogika na jedné z jihlavských ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualitySázet stromky pomáhali i Švýcaři

Ještě než se koncem října 2020 podařilo zprovoznit obchvat Velkého Beranova a propojit tím silnici II/602 směřující od Jihlavy do Měřína s komunikací II/353 vedoucí k dálnici D1, projíždělo ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityHošek webem reaguje na primátora

Další střet primátora Jihlavy Petra Ryšky (ODS) s opozičním zastupitelem Radkem Hoškem (STAN), se dá očekávat na dnešním zastupitelstvu v Jihlavě. Na únorovém zasedání se primátor ...

Komentáře (8)
23.04.2024 AktualityVysočinští Ukrajinci chtějí být samostatní

Téměř v každé rodině je někdo, kdo zahynul, bojuje nebo má celoživotní následky z toho, co se děje v naší zemi, říká Tetiana Varpikhovská, spoluzakladatelka spolku Ukrajinská rada Kraje ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityŠkodovku otočil na střechu, od nehody utekl

K hrůzně vypadající nehodě vyjížděli jihlavští dopravní policisté v sobotu nad ránem. Pravděpodobně mezi půl čtvrtou a půl pátou ráno totiž na silnici II/112 mezi Zvolenovicemi a Telčí ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityKempy na Vysočině začnou otevírat koncem dubna

Řada kempů na Vysočině se začne otevírat turistům koncem dubna nebo od května. Nejdřív čekají hlavně víkendové pobyty a akce a také školní výlety. Ceny za ubytování se podle provozovatelů ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityVysočina řeší úpravu počtu lůžek v nemocnicích

Nemocnice, které zřizuje Kraj Vysočina, jednají z Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o budoucím fungování. Zřejmě se budou upravovat počty lůžek vybraných oddělení, slučování ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net