Reklama
Dnes je neděle 09.05.2021     svátek má Ctibor

Vysočina už Čínu za přítele nechce

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

8.4.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Vypovězení memoranda o spolupráci s čínskou provincií Hubei a pozastavení všech aktivit s Minskou oblastí Běloruska. To jsou zásadní změny ve spolupráci Vysočiny se zahraničními partnery. Rozhodli o tom na svém posledním jednání krajští zastupitelé.

„Bylo přihlíženo především k tomu, jak byla jednotlivá partnerství naplňována i k tomu, jak je vnímán určitý předpoklad naplňování partnerství v příštích letech,“ přiblížil vysočinský hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

Zmínil, že v případě čínské provincie Hubei rada navrhuje vypovězení memoranda především z důvodu nedostatečného naplňování představ o spolupráci. 

V případě Běloruska rada kraje doporučila pozastavit všechny aktivity kvůli neutěšené politické a společenské situaci v zemi, ale na určitou dobu.

„Než budou v Bělorusku dodržovány základní demokratické principy a nebude pošlapávána násilným způsobem svoboda slova,“ navázal hejtman.

K tomuto bodu se rozproudila hodinová místy dosti vypjatá diskuze. Zejména záměr na ukončení spolupráce s čínskou provincií narazil na odpor opozice, složené z ANO a KSČM.

Zastupitel Zdeněk Faltus (ANO) nabádal k obezřetnosti. Mezi důvody uvedl, že nás všude obklopují čínské výrobky. Navrhl spolupráci s čínskou stranou utlumit a o jejím dalším vývoji s nimi jednat.

„Byl bych rád, abychom tu nepodléhali nějakým módním akcím nebo emocím,“ podotkl.

Jeho stranický kolega Martin Kukla měl obavy především o firmy, které obchodují s Čínou. „Je na tom smutné, že jim možná zavřeme dveře a ekonomicky je tím trošku ohrozíme,“ upřesnil.

Se zástupců ANO měl na celou záležitost odlišný názor pouze krajský zastupitel a poslanec Radek Zlesák ze Žďáru nad Sázavou, který se vyslovil pro ukončení spolupráce s čínskou provincií. Právě ten upozornil, že firma Žďas, která je jednou z největších čínských investic, se nerozvíjí.

Jednání provázely emoce

V obdobném duchu jako většina představitelů ANO vystupovali také zástupci KSČM.

„Myslím, že bychom si měli uvědomit, že to děláme právě pro obyčejné lidi a ne pro politické elity,“ řekl mimo jiné například jejich zástupce Marek Nevoral.

Jenže jeho příspěvek vyvolal vlnu nevole především mezi zástupci ODS. „Tady pan komunista chtěl myslet na obyčejné lidi, tak by měl myslet i na ty, kteří jsou v koncentrácích a pracovních táborech, které zřídila komunistická strana Číny pro své obyčejné lidi,“ rozohnil se zastupitel Radek Černý (ODS).

„Chápu, že je vám komunistický režim, a tak jak se chová v Bělorusku, blízký, rozumím tomu. Bereme to na vědomí,“ rýpnul si do přítomných komunistů hejtman.

„Pane hejtmane, poprosil bych vás, abyste nás neurážel,“ kontroval zastupitel za KSČM Josef Zahradníček.

Emoce se pokusila uklidnit náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Podle ní se s čínskou provincií Hubei v letech 2019 ani 2020 žádné aktivity neuskutečnily.  

„Když se podívám do roku 2018 a 2017, tak to jsou velmi ojedinělé aktivity, které ve své podstatě nic nepřinesly ani firmám ani nikomu jinému,“ navázala.

Doplnila, že s jednotlivými aktéry včetně firem ukončení spolupráce s Hubei diskutovali.  

V následném hlasování zvedlo ruku pro vypovězení spolupráce s čínskou provincií Hubei 28 koaličních zastupitelů a opoziční Radek Zlesák z celkem 41 přítomných.

Proti byli tři komunisté, dva zástupci ANO a Jiří Běhounek (ČSSD). Hlasování se zdrželo šest zástupců ANO.

Při hlasování o utlumení aktivit s Minskou oblastí Běloruska hlasovalo pro 30 koaličních zastupitelů a opoziční Zdeněk Faltus z celkem 42 přítomných.

Proti byli tři zástupci KSČM a čtyři zastupitelé za ANO. Hlasování se zdrželi čtyři představitelé ANO a Jiří Běhounek.

Z vystoupení zastupitelů

 Marek Nevoral (KSČM)

Přijde mi, že z vaší strany jde pouze o politikaření a nic jiného. V dnešní době mi přijde absurdní toto řešit, jako kdybychom na práci neměli nic jiného. Vím, že ve vašich kruzích je moderní dnes se vydávat za Tchaj-wance.

Vše co je čínské a ruské je špatné, ale tady jde o spolupráci mezi regiony. Nezlobte se na mě, ale ukončovat nebo pozastavovat spolupráci na základě toho, že se někomu nelíbí tamní vnitropolitická situace, mi přijde hodně smutné.

Já také rozhodně nejsem přívržencem politiky, která třeba dnes panuje na Ukrajině, ale ani ve snu by mě nenapadlo rušit spolupráci se Zakarpatím nebo s něčím takovým vůbec přijít, protože moc dobře vím, jak tam ti lidé žijí, jak tu naši pomoc potřebují a jak jsou za ni rádi. Myslím, že bychom si měli uvědomit, že to děláme právě pro obyčejné lidi a ne pro politické elity.

 

 Radek Zlesák (ANO)

Co se týká Číny, tak budu hlasovat pro ukončení tohoto partnerství. Mám pro to mnohé osobní důvody. Jsem ze Žďáru nad Sázavou, kde máme jednu z největších čínských investic, která se nerozvíjí a to mě mrzí, protože v tomto podniku jsem začínal a myslím si, že to bylo rodinné stříbro českého strojírenství a metalurgie.

Většinově se zde shodneme, že Lukašenko je jeden z posledních diktátorů v Evropě, o tom není asi diskuze. Nechá se doprovázet synem, který nosí samopal. Naprosto běžně takto vystupují a je to velmi bizarní. Nicméně tato spolupráce je na bázi regionů. Vnímám ji tak, že tam spolupracují hasiči s hasiči, dobrovolní hasiči, dochází tam k výměně učitelů…

Je to vlastně horizontální spolupráce různých aktivit. Když my se teď k Bělorusku otočíme zády a řekneme, my vás chceme trestat za Lukašenkův režim, který si trest zaslouží, ale nebudeme tak trestat běžné lidi, se kterými opravdu spolupracujeme? To mi přijde trošku divné.

Provincie Chu-pej (Hubei)

 Čínská provincie se v posledních letech nechvalně proslavila jako pravděpodobné rodiště covid-19. Má okolo 60 milionů obyvatel a s jeho 11milionovou metropolí Wu-chan (Wuhan) má uzavřené partnerství Jihlava. Lidskoprávní organizace Amnesty International několikrát upozornila na hrubé porušování lidských práv v této provincii.

Minská oblast Běloruska

 Leží ve středu Běloruska, má více než 1,5 milionu obyvatel. Ačkoliv její administrativa sídlí v hlavním městě země Minsku, samotná metropole se z této oblasti vyňata a tvoří samostatnou správní jednotku.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
06.05.2021 AktualityV Jihlavě je nejvíc potkanů na sídlištích, ve středověkém podzemí nemají potravu

V Jihlavě letos deratizační firma zaznamenala o něco vyšší výskyt potkanů než před rokem. Hodně potkaních nor je vidět na sídlištích Březinova, Na Dolech nebo mezi bytovými domy v Kollárově ...

Komentáře (0)
06.05.2021 AktualityV kontejnerech popeláři nalézají i tlející zvířata

Nejenže se kvůli koronavirovým vládním opatřením potýkají popeláři na Vysočině s enormním nárůstem odpadu domácností, ale razantně stoupá i počet znečištěného vytříděného odpadu ...

Komentáře (0)
06.05.2021 AktualityÚpravy čekají také „nejhorší“ zastávku

Rekonstrukci tří zastávek, které jsou ve špatném technickém stavu, schválili na svém posledním jednání jihlavští zastupitelé. Jednou z nich je konečná zastávka autobusové linky číslo ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityVysočina čeká, že hospodaření jejich nemocnic nebude ztrátové

Kraj Vysočina očekává, že hospodaření jeho pěti nemocnic za loňský rok nebude ztrátové. Podle účetních závěrek, předložených dnes krajské radě, se některé nemocnice dostaly až ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityNa Vysočině dostane dotaci na kotel 241 žadatelů, na které vloni nevyšly peníze

Na Vysočině dostane dotaci na výměnu starého kotle dalších 241 žadatelů, kraj mezi ně rozdělí 25,6 milionu korun. Vloni se sice na tyto žádosti už peníze nedostaly, ale kraj požádal ministerstvo ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityNoční oprava za jedna! Ráno voda tekla

Takzvaní pátrači VI. divize Služeb města Jihlavy (SMJ), která má na starosti vodovody a kanalizace, odhalili poruchu na hlavním vodovodním řadu pro Jihlavu. Opravu naplánovali na noc ze soboty ...

Komentáře (0)
05.05.2021 AktualityV životě jsem za pultem nestála

Předsedkyně jihlavského OV KSČM Helena Vrzalová na 1. máje rozdávala na jihlavském Masarykově náměstí kytičky. Tradičně jen komunisté si na náměstí připomněli Svátek práce. Shromažďovat ...

Komentáře (4)
04.05.2021 AktualityJihlava spouští anketu k dopadům změny klimatu

Během celého května bude na webu jihlava.cz dostupný online dotazník k připravované adaptační strategii města. Zároveň jsou pro občany dostupné v městských informačních centrech také ...

Komentáře (3)
04.05.2021 AktualityPutování za sochami Michala Olšiaka uspělo v republikové soutěži

Velké překvapení zažila malá turistická oblast Koruna Vysočiny, nacházející se na Vysočině. Minulý rok v létě spustila turistickou hru, která nabízí turistům s malými dětmi, zajímavý ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityEkodukt na D1 už je hotový

Krátkodobé uzavření dálnice D1 na 95. km, kde v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli specialisté společnosti Skanska odstraňovali ocelová lana pod klenbou budoucího nadchodu pro zvěř, ...

Komentáře (1)
04.05.2021 AktualityV kontejnerech popeláři nalézají i tlející zvířata

Nejenže se kvůli koronavirovým vládním opatřením potýkají popeláři na Vysočině s enormním nárůstem odpadu domácností, ale razantně stoupá i počet znečištěného vytříděného odpadu ...

Komentáře (0)
04.05.2021 AktualityNa Dolech počítají se zubní ambulancí

Byty různých kategorií, obchody, podzemní parkování, zubní ambulance, knihovna nebo víceúčelová místnost. To vše by mělo vzniknout v lokalitě Na Dolech mezi Mateřskou školou Bystrouška ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net