Reklama
Dnes je úterý 22.06.2021     svátek má Pavla

Vysočina už Čínu za přítele nechce

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

8.4.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Vypovězení memoranda o spolupráci s čínskou provincií Hubei a pozastavení všech aktivit s Minskou oblastí Běloruska. To jsou zásadní změny ve spolupráci Vysočiny se zahraničními partnery. Rozhodli o tom na svém posledním jednání krajští zastupitelé.

„Bylo přihlíženo především k tomu, jak byla jednotlivá partnerství naplňována i k tomu, jak je vnímán určitý předpoklad naplňování partnerství v příštích letech,“ přiblížil vysočinský hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

Zmínil, že v případě čínské provincie Hubei rada navrhuje vypovězení memoranda především z důvodu nedostatečného naplňování představ o spolupráci. 

V případě Běloruska rada kraje doporučila pozastavit všechny aktivity kvůli neutěšené politické a společenské situaci v zemi, ale na určitou dobu.

„Než budou v Bělorusku dodržovány základní demokratické principy a nebude pošlapávána násilným způsobem svoboda slova,“ navázal hejtman.

K tomuto bodu se rozproudila hodinová místy dosti vypjatá diskuze. Zejména záměr na ukončení spolupráce s čínskou provincií narazil na odpor opozice, složené z ANO a KSČM.

Zastupitel Zdeněk Faltus (ANO) nabádal k obezřetnosti. Mezi důvody uvedl, že nás všude obklopují čínské výrobky. Navrhl spolupráci s čínskou stranou utlumit a o jejím dalším vývoji s nimi jednat.

„Byl bych rád, abychom tu nepodléhali nějakým módním akcím nebo emocím,“ podotkl.

Jeho stranický kolega Martin Kukla měl obavy především o firmy, které obchodují s Čínou. „Je na tom smutné, že jim možná zavřeme dveře a ekonomicky je tím trošku ohrozíme,“ upřesnil.

Se zástupců ANO měl na celou záležitost odlišný názor pouze krajský zastupitel a poslanec Radek Zlesák ze Žďáru nad Sázavou, který se vyslovil pro ukončení spolupráce s čínskou provincií. Právě ten upozornil, že firma Žďas, která je jednou z největších čínských investic, se nerozvíjí.

Jednání provázely emoce

V obdobném duchu jako většina představitelů ANO vystupovali také zástupci KSČM.

„Myslím, že bychom si měli uvědomit, že to děláme právě pro obyčejné lidi a ne pro politické elity,“ řekl mimo jiné například jejich zástupce Marek Nevoral.

Jenže jeho příspěvek vyvolal vlnu nevole především mezi zástupci ODS. „Tady pan komunista chtěl myslet na obyčejné lidi, tak by měl myslet i na ty, kteří jsou v koncentrácích a pracovních táborech, které zřídila komunistická strana Číny pro své obyčejné lidi,“ rozohnil se zastupitel Radek Černý (ODS).

„Chápu, že je vám komunistický režim, a tak jak se chová v Bělorusku, blízký, rozumím tomu. Bereme to na vědomí,“ rýpnul si do přítomných komunistů hejtman.

„Pane hejtmane, poprosil bych vás, abyste nás neurážel,“ kontroval zastupitel za KSČM Josef Zahradníček.

Emoce se pokusila uklidnit náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Podle ní se s čínskou provincií Hubei v letech 2019 ani 2020 žádné aktivity neuskutečnily.  

„Když se podívám do roku 2018 a 2017, tak to jsou velmi ojedinělé aktivity, které ve své podstatě nic nepřinesly ani firmám ani nikomu jinému,“ navázala.

Doplnila, že s jednotlivými aktéry včetně firem ukončení spolupráce s Hubei diskutovali.  

V následném hlasování zvedlo ruku pro vypovězení spolupráce s čínskou provincií Hubei 28 koaličních zastupitelů a opoziční Radek Zlesák z celkem 41 přítomných.

Proti byli tři komunisté, dva zástupci ANO a Jiří Běhounek (ČSSD). Hlasování se zdrželo šest zástupců ANO.

Při hlasování o utlumení aktivit s Minskou oblastí Běloruska hlasovalo pro 30 koaličních zastupitelů a opoziční Zdeněk Faltus z celkem 42 přítomných.

Proti byli tři zástupci KSČM a čtyři zastupitelé za ANO. Hlasování se zdrželi čtyři představitelé ANO a Jiří Běhounek.

Z vystoupení zastupitelů

 Marek Nevoral (KSČM)

Přijde mi, že z vaší strany jde pouze o politikaření a nic jiného. V dnešní době mi přijde absurdní toto řešit, jako kdybychom na práci neměli nic jiného. Vím, že ve vašich kruzích je moderní dnes se vydávat za Tchaj-wance.

Vše co je čínské a ruské je špatné, ale tady jde o spolupráci mezi regiony. Nezlobte se na mě, ale ukončovat nebo pozastavovat spolupráci na základě toho, že se někomu nelíbí tamní vnitropolitická situace, mi přijde hodně smutné.

Já také rozhodně nejsem přívržencem politiky, která třeba dnes panuje na Ukrajině, ale ani ve snu by mě nenapadlo rušit spolupráci se Zakarpatím nebo s něčím takovým vůbec přijít, protože moc dobře vím, jak tam ti lidé žijí, jak tu naši pomoc potřebují a jak jsou za ni rádi. Myslím, že bychom si měli uvědomit, že to děláme právě pro obyčejné lidi a ne pro politické elity.

 

 Radek Zlesák (ANO)

Co se týká Číny, tak budu hlasovat pro ukončení tohoto partnerství. Mám pro to mnohé osobní důvody. Jsem ze Žďáru nad Sázavou, kde máme jednu z největších čínských investic, která se nerozvíjí a to mě mrzí, protože v tomto podniku jsem začínal a myslím si, že to bylo rodinné stříbro českého strojírenství a metalurgie.

Většinově se zde shodneme, že Lukašenko je jeden z posledních diktátorů v Evropě, o tom není asi diskuze. Nechá se doprovázet synem, který nosí samopal. Naprosto běžně takto vystupují a je to velmi bizarní. Nicméně tato spolupráce je na bázi regionů. Vnímám ji tak, že tam spolupracují hasiči s hasiči, dobrovolní hasiči, dochází tam k výměně učitelů…

Je to vlastně horizontální spolupráce různých aktivit. Když my se teď k Bělorusku otočíme zády a řekneme, my vás chceme trestat za Lukašenkův režim, který si trest zaslouží, ale nebudeme tak trestat běžné lidi, se kterými opravdu spolupracujeme? To mi přijde trošku divné.

Provincie Chu-pej (Hubei)

 Čínská provincie se v posledních letech nechvalně proslavila jako pravděpodobné rodiště covid-19. Má okolo 60 milionů obyvatel a s jeho 11milionovou metropolí Wu-chan (Wuhan) má uzavřené partnerství Jihlava. Lidskoprávní organizace Amnesty International několikrát upozornila na hrubé porušování lidských práv v této provincii.

Minská oblast Běloruska

 Leží ve středu Běloruska, má více než 1,5 milionu obyvatel. Ačkoliv její administrativa sídlí v hlavním městě země Minsku, samotná metropole se z této oblasti vyňata a tvoří samostatnou správní jednotku.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
19.06.2021 AktualityMalá odpolední hudba rozezní podloubí ZUŠky

Sérii hudebních vystoupení ve veřejném prostoru připravuje Základní umělecká škola Telč. Žáci budou vystupovat v týdnu od 21. do 25. června v rámci cyklu Malá odpolední hudba v podloubí. ...

Komentáře (0)
19.06.2021 AktualityKrojačky figurují v národopisné mapě

Marie Žilová a Eva Jurmanová žijí v Novém Veselí u Žďáru. Při svém společném koníčku milují dokonalost, takže než se pustí – jak ony říkají - do „vystavění“ panenky, předem ...

Komentáře (0)
19.06.2021 AktualityKoupací sezona začala. Mějte u sebe potvrzení na bezinfekčnost

Koupací sezona na Jihlavsku začíná. Své brány už otevřela dvě koupaliště ze tří. Pro návštěvníky už je přístupný největší aquapark na Vysočině – Vodní ráj v Jihlavě a taky ...

Komentáře (0)
18.06.2021 AktualityKraj: Na halu dáme 500 milionů a dost!

Půl miliardy a ani o korunu více. Tak zněl závěr zastupitelů Kraje Vysočina, kteří na svém posledním jednání odhlasovali Jihlavě podporu ve výši 500 milionů korun na výstavbu nové Horácké ...

Komentáře (0)
18.06.2021 AktualityPotvrzeno. Končí pošta na Březinkách

Utajovaná informace o chystané poštovní revoluci v Jihlavě, o níž jsme psali v úterním vydání Jihlavských listů, už je oficiální. Vedení České pošty v průběhu týdne potvrdilo, že ...

Komentáře (10)
17.06.2021 AktualityŽáci ZUŠky hrají v parku

Žáci literárně-dramatického oboru ZUŠ Jihlava vystupují od pondělí denně v podvečer pod hradební zdí v Parku Gustava Mahlera. Pod vedením pedagoga Martina Koláře ztvárňují témata z ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityPacienty opět léčí profesionálně vycvičený pes

Téměř rok do jihlavské nemocnice nemohli psi s terapeuty. Speciálně vycvičeným psím mazlíčkům se konečně po dlouhých měsících otevřely dveře. Omezení kvůli covidu skončila a canisterapie ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityKraj Vysočina udělil nejvyšší krajská ocenění za loňský rok

S takřka ročním zpožděním si včera nejvyšší ocenění Kraje Vysočina převzali jejich držitelé za rok 2020. Loni to neumožnila epidemická situace. Kamennou medaili, která je nejvyšším ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityDo Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince č. 9

Od soboty 19.6. pojede nově linka číslo 9 pětkrát denně po trase Masarykovo náměstí dolní – Fibichova – Žižkova – NC AVENTIN a zpět. Časy odjezdu spojů z Masarykova náměstí jsou ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityDřevořezání se přestěhuje na zahradu k Schumpeterovi

Spolek přátel betlémů se rozhodl, že po roční pauze uspořádá 19. ročník řezbářského sympozia Dřevořezání v Třešti. Devatenáctý ročník akce se uskuteční v tradičním termínu ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualityVyhlásili sbírku na novou rolbu

Členové organizace Lyžařské Jihlavsko, kteří se v průběhu zimy starají o strojovou úpravu tras v bezprostředním okolí města, informovali, že získali přislib příspěvku 400 tisíc na ...

Komentáře (0)
17.06.2021 AktualitySoudce k recidivistovi: Máte do budoucna pozici velmi špatnou

Sériový zloděj Roman Stojka (22) z Jihlavy se na přelomu května a června letošního roku hned dvakrát objevil u Okresního soudu v Jihlavě. Nejdřív mu ve veřejném zasedání soud proměnil ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net