Reklama
Dnes je úterý 01.12.2020     svátek má Iva

Náhradních plánů pro veletrh bylo několik

ZPŘÍSŇUJÍCÍ protiepidemická opatření stopnula v celém Česku kulturní akce. Mezi nimi i oblíbený Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který měl letos oslavit 30. výročí. Ilustrační foto: archiv JL
ZPŘÍSŇUJÍCÍ protiepidemická opatření stopnula v celém Česku kulturní akce. Mezi nimi i oblíbený Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který měl letos oslavit 30. výročí. Ilustrační foto: archiv JL

26.10.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Rok 2020 ovlivnila pandemie koronaviru. S děním v celém světě mává opravdu ve velkém. Zasáhla do životů všech - tedy i Markéty Hejkalové – ředitelky Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. 

Tato akce, která letos měla oslavit 30. výročí, se neuskuteční – jak vám bylo, když padlo konečné rozhodnutí akci zrušit…?
O zrušení 30. Podzimního knižního veletrhu jsem definitivně rozhodla 8. října, kdy vládní usnesení veletrhy výslovně zakázalo. Pro klid duše jsem rozhodnutí ještě konzultovala s MUDr. Alenou Dvořákovou z Krajské hygienické stanice, tímto bych jí chtěla poděkovat za ochotu a vstřícnost. Ona mi potvrdila, že skutečně není jiná možnost než veletrh zrušit. 


Bylo mi smutno, strašně smutno, ale po týdnech nejistoty jsem paradoxně cítila i úlevu, že dlouhé týdny nejistoty skončily. 

 

Nechceme vám sypat sůl do rány, ale představte čtenářům JL hlavní taháky akce, která měla 23. a 24. října opanovat Havlíčkův Brod.
Nakladatelé chystali na veletrh jako každý rok mnoho zajímavých novinek - mimo jiné knihy zahraničních zpravodajů České televize a Českého rozhlasu - Rozpojené státy Martina Řezníčka, Za oponou války Jakuba Szántó či Na vlnách Petra Voldána, protektorátní příběh Miloše Doležala Do posledních sil.


Připravené byly autogramiády Václava Větvičky, Ivana Krause, Tomáše Hanáka, beseda s autory komiksové knihy roku Jiřím Šimáčkem a Janem Lastomírským, tradiční shakespearovská přednáška Martina Hilského Shylockův stín... 
Rakouský bestsellerista Andreas Pittler měl na veletrhu uvádět svou historickou detektivku Případ podivné sebevraždy a na veletrh se moc těšil, dokonce byl odhodlán přeplavat i Dyji, kdyby to jinak nešlo. 

 

Do poslední chvíle se počítalo s tím, že i přes veškerá nařízení a opatření se veletrh uskuteční. Měli jste připravených několik scénářů, je to tak?
Ano, měla jsem připravený nejen plán B - že na veletrhu bude cca o 30 vystavovatelů méně než jindy a další už oslovovat nebudu, abych zachovala rozestupy. 
Byl i plán C - že veletrh bude rozdělen do dvou sektorů, přízemí a prvního patra, a do každého se bude chodit zvláštním vchodem. Plán D - že vznikne ještě třetí sektor, kdy se část vystavovatelů přesune do nové budovy Krajské knihovny Vysočiny. Plán E - že veletrh proběhne jako čistě prodejní akce bez doprovodných programů. 


Plán F - že veletrh bude pro návštěvníky zdarma, aby se netvořily fronty na vstupenky, atd. 
Ze všech náhradních plánů nakonec vyšel ten poslední, který bych nazvala plán K - místo veletrhu kniha.
Vše zlé je tak pro něco dobré a namísto veletrhu vzniká zmíněná kniha. Jak se vám to podařilo tak rychle zorganizovat? 
To není rychle, knihu jsem začala chystat hned po skončení loňského veletrhu. Měl být 30., jubilejní, a já jsem se rozhodla, že místo banálních upomínkových předmětů, deštníků či hrnečků, jaké se při podobných příležitostech dávají, nabídnu vystavovatelům i návštěvníkům něco unikátního - knihu, napsanou a vydanou přímo k veletrhu. 


Oslovila jsem autory, kteří na veletrhu nejméně jednou četli, a poprosila je o povídku. Kniha se původně měla jmenovat Země úsměvů, což mělo být i motto veletrhu, ale když jsem ji na jaře začala redigovat, uvědomila jsem si, že pod rouškami nejsou úsměvy vidět, a nový název Země skrytých úsměvů se tak přímo nabídl.

 

Oslovili jste autory a ti vytáhli povídku z šuplíku?
Požádala jsem autory o povídku na libovolné téma, nemusela nijak souviset s veletrhem, omezeni byli jen rozsahem, od 1 do 10 normostran. 
Většina autorů napsala povídku novou, přímo pro tuto knihu - například Jiří Kratochvil, Alena Mornštajnová, Miloš Doležal, Petra Dvořáková, Irena Obermannová, Viktorie Hanišová, Petr Bobek, Michal Vrba, Arnošt Vašíček, Lidmila Kábrtová, Jiří Grygar, Aleš Palán, Michal Šanda, Ivan Kraus, Kateřina Tučková, Martin Reiner, Josef Mlejnek či Eva Tvrdá, další, jako například Michal Viewegh, Miloš Urban, Bianca Bellová či Dora Čechova mi nabídli povídku, která už dříve vyšla. 


30 povídek současných autorů doplňují texty tří autorů již nežijících, kteří byli s veletrhem spjati: dva fejetony Ludvíka Vaculíka, urývek ze Zdivočelé země Jiřího Stránského a pár stránek z románu finského humoristy Arta Paasilinny Prostopášný modlitební mlýnek. 
Paasilinna byl na veletrhu v roce 2006, slíbil čtenářům, že Havlíčkův Brod a veletrh se objeví v jeho příští knize, a jako správný Fin slib dodržel. 

 

Vy sama jste spisovatelka, nakladatelka… Nejde se tedy nezeptat – jakou knihu a jakého autora byste doporučovala čtenářům v této ne moc pozitivní době?
Pochopitelně Zemi skrytých úsměvů - je to ideální čtení pro 33 dlouhých podzimních večerů. 
Skvělá kniha, byť ne zrovna veselá, je povídkový cyklus Michala Vrby Kolem Jakuba. Autor silně a dojímavě líčí osud tzv. malého člověka v soukolí velkých dějin. Moc mě oslovil i román Petry Dvořákové Vrány (byť ani ten nepřekypuje optimismem) nebo kniha Jiřího Kratochvila Liška v dámu - autor za ni dostal cenu Magnesia Litera. 
Ale pokud by čtenáři hledali vysloveně odpočinkový text, doporučím Případ podivné sebevraždy již zmíněného rakouského autora Andrease Pittlera. 

 

Za těch 30 let s veletrhem cítíte, že je o nějaký žánr či o nějaké autory zájem? Jak moc se mění čtenářský vkus?
Myslím, že čtenářský vkus a obliba různých žánrů se mění a vyvíjí. V počátcích veletrhu, tedy na začátku devadesátých let, měli lidé zájem o do té doby zakázané české autory, pak o překlady hlavně anglické a americké literatury, kterých do té doby moc nevycházelo, pak také o ezoteriku, východní nauky, červenou knihovnu... Vlny zájmu přicházely a odcházely. 
Teď trh ovládá žánrová literatura, severská krimi, ale lidé také čím dál víc a čím dál radši čtou české autory a možná hlavně autorky, což mě pochopitelně velmi těší.  

 

Je mezi čtenáři, když pomineme studenty s povinnou školní četbou,  vůbec zájem třeba o Babičku Boženy Němcové, Nerudovy Povídky malostranské, Raisův Kalibův zločin……?
Na to nedokážu odpovědět, ale zrovna Kalibův zločin mám moc ráda, podle mě to je jedna z vůbec nejlepších českých knih.  

 

Komu vy „fandíte“ v nové české knižní tvorbě? Je na naší literární scéně někdo, kdo by neměl čtenářům utéci? 
Na to jsem už odpověděla, takže Michal Vrba, Jiří Kratochvil, Petra Dvořáková... Zkrátka a dobře nikdo z autorů, jejichž povídky jsou v knize Země skrytých úsměvů.

 

Máte radost z toho, že v HB již byla dokončena stavba krajské knihovny a brzy se otevře lidem?
Mám radost, že po mnoha letech plánů a diskusí se v Havlíčkově Brodě otevře nová knihovna, a těším se, že se do ní třeba přestěhují i některé programy příštího, 31. Podzimního knižního veletrhu, který bude 15. a 16. října 2021.

 

Váš život je plný knih a literatury již od dětství. Vašim dědečkem byl spisovatel František Křelina, maminkou spisovatelka Hana Pražáková… Asi jste se ani nemusela rozmýšlet, kam vaše cesta v dospělosti povede dál, že? Nebo jste měla jiné touhy – třeba stát se jeřábnicí nebo kuchařkou?
Psát jsem chtěla vždycky, ale nikdy jsem si nepředstavovala, že bych byla spisovatelkou z povolání. Jeřábnicí ani kuchařkou jsem se ovšem stát nechtěla. 
V dětství jsem chtěla být učitelkou (což se mi částečně splnilo, vedu překladový seminář finštiny na Masarykově univerzitě), pak režisérkou - to se mi nesplnilo, zato jsem nějaký čas byla diplomatkou ve Finsku.

 

Jaká byla vaše oblíbená dětská kniha? Četli vám doma „před spaním“?
Táta mi četl nebo povídal pohádky, ale jenom když jsem byla hodně malá, pak už jsem si četla sama. Moje nejoblíbenější dětská kniha byla jednoznačně Pouští a pralesem Henryka Sienkiewicze - právě při ní jsem pochopila, jaká je čtení skvělá zábava.
 

Na svém kontě máte 14 knih – na čem stavíte svou tvorbu a kde berete inspiraci pro psaní? 
To by bylo na dlouhé povídání, ale dá se to říct i stručně. Inspirací je pro mě svět, život kolem mě. Píšu o tom, co jsem prožila, co bych chtěla prožít a co bych naopak za žádnou cenu prožít nechtěla, a v poslední době píšu i o lidech, kteří tu žili před námi.

 

Jak relaxuje spisovatel  - neříkejte, že ve volném čas zasedáte ke knihám…? Máte nějaký koníček?
Možná mi nebudete věřit, ale mou nejoblíbenější zábavou je opravdu čtení. A také cestování, ovšem to je teď trochu obtížnější. Zato knihy s námi jsou v karanténě, dodávají nám odvahu, naději, v tom smyslu jsou to opravdu naši nejlepší přátelé.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
27.11.2020 AktualityNa hluk z Kronospanu si stěžují především obyvatelé Bedřichova

Vedení města již od svého nástupu na radnici před dvěma roky svádí zápas s jihlavským Kronospanem. Na zápach, znečištěné ovzduší i na hluk v nočních hodinách si již řadu let stěžují ...

Komentáře (2)
27.11.2020 AktualityŠkoly opět začínají s denní výukou, s rouškami a pravidelným větráním

Je to již týden, co do lavic základních škol, po nucené koronavirové přestávce, opět usedli žáci prvních a druhých tříd. Další žáci základních škol se vrátí do školních tříd ...

Komentáře (0)
26.11.2020 AktualityNa Vysočině loni přibylo 11 kg komunálního odpadu na obyvatele

Množství komunálního odpadu na Vysočině v přepočtu na jednoho člověka vloni meziročně stouplo o 11 kilogramů na 567 kilogramů. Vyšší produkci tohoto odpadu v přepočtu na hlavu měly ...

Komentáře (4)
26.11.2020 AktualityVyhlásili sbírku na zemřelou zdravotnici

Jihlavská nemocnice zřídila transparentní účet pro svou zdravotní sestřičku Kateřinu Šestákovou, která prohrála boj s onemocněním covid-19. Zprovozněn byl včera. Účet je psaný na kolegyni ...

Komentáře (0)
26.11.2020 AktualityPřibývá násilí za zavřenými dveřmi

Když došlo během letošního jara k vyhlášení nouzového stavu kvůli vývoji koronavirové situace, došlo při meziročním srovnání alespoň na Jihlavsku k poměrně zásadnímu poklesu nápadu ...

Komentáře (0)
26.11.2020 AktualityZoo: Kaštany nenoste, bukvice a žaludy ano

Z důvodu nouzového stavu jsou i zoologické zahrady od druhé poloviny října uzavřeny. Také Zoo Jihlava proto ještě více přesunula své aktivity na internet. Zpříjemnit období, kdy má zahrada ...

Komentáře (0)
26.11.2020 AktualityDopravci počítají covidové ztráty 

Od ledna do srpna přišli vysočinští dopravci začlenění do integrovaného systému Veřejná doprava Vysočiny (VDV) oproti loňskému roku o téměř 33 % tržeb. Krajská rada proto doporučila ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityNemocnice Vysočiny plánují návrat k běžné péči

Všechny krajské nemocnice na Vysočině mají podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) plány na návrat k běžné péči redukované kvůli koronaviru. Nejprve obnoví ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityZměna ve svozu bioodpadů v zimním období

Služby města Jihlavy (SMJ) oznamují změny, které nastanou s příchodem zimního období v četnosti svážení bioodpadů. „Jihlavský magistrát si objednal změnu svozu bioodpadů v zimním ...

Komentáře (0)
21.11.2020 AktualityKdyž se stromečky nebudou prodávat, začnou je lidé krást

Pandemie koronaviru nedopadá jen na podnikatele v kamenných prodejnách, ale taky na prodejce vánočních stromků. Obchodníci jsou stále v nejistotě, jestli budou moci jedle, smrky nebo borovice ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityDopravní podnik řeší novou měnírnu

Jihlavský dopravní podnik se potýká se značnými poklesy napětí v trolejové trakci. To mimo jiné způsobuje například problémy při manipulaci s trolejbusy ve vozovně v Brtnické ulici. Jihlavští ...

Komentáře (0)
25.11.2020 AktualityUzavírka v Třešti do konce týdne skončí

Motoristé projíždějící Třeští dostanou předčasný vánoční dárek. Z průtahu městem zmizí do konce týdne nejen těžká technika, ale taky uzavírka, takže průjezd přes střed města ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net