Reklama
Dnes je neděle 25.07.2021     svátek má Jakub

Náhradních plánů pro veletrh bylo několik

ZPŘÍSŇUJÍCÍ protiepidemická opatření stopnula v celém Česku kulturní akce. Mezi nimi i oblíbený Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který měl letos oslavit 30. výročí. Ilustrační foto: archiv JL
ZPŘÍSŇUJÍCÍ protiepidemická opatření stopnula v celém Česku kulturní akce. Mezi nimi i oblíbený Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který měl letos oslavit 30. výročí. Ilustrační foto: archiv JL

26.10.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Rok 2020 ovlivnila pandemie koronaviru. S děním v celém světě mává opravdu ve velkém. Zasáhla do životů všech - tedy i Markéty Hejkalové – ředitelky Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. 

Tato akce, která letos měla oslavit 30. výročí, se neuskuteční – jak vám bylo, když padlo konečné rozhodnutí akci zrušit…?
O zrušení 30. Podzimního knižního veletrhu jsem definitivně rozhodla 8. října, kdy vládní usnesení veletrhy výslovně zakázalo. Pro klid duše jsem rozhodnutí ještě konzultovala s MUDr. Alenou Dvořákovou z Krajské hygienické stanice, tímto bych jí chtěla poděkovat za ochotu a vstřícnost. Ona mi potvrdila, že skutečně není jiná možnost než veletrh zrušit. 


Bylo mi smutno, strašně smutno, ale po týdnech nejistoty jsem paradoxně cítila i úlevu, že dlouhé týdny nejistoty skončily. 

 

Nechceme vám sypat sůl do rány, ale představte čtenářům JL hlavní taháky akce, která měla 23. a 24. října opanovat Havlíčkův Brod.
Nakladatelé chystali na veletrh jako každý rok mnoho zajímavých novinek - mimo jiné knihy zahraničních zpravodajů České televize a Českého rozhlasu - Rozpojené státy Martina Řezníčka, Za oponou války Jakuba Szántó či Na vlnách Petra Voldána, protektorátní příběh Miloše Doležala Do posledních sil.


Připravené byly autogramiády Václava Větvičky, Ivana Krause, Tomáše Hanáka, beseda s autory komiksové knihy roku Jiřím Šimáčkem a Janem Lastomírským, tradiční shakespearovská přednáška Martina Hilského Shylockův stín... 
Rakouský bestsellerista Andreas Pittler měl na veletrhu uvádět svou historickou detektivku Případ podivné sebevraždy a na veletrh se moc těšil, dokonce byl odhodlán přeplavat i Dyji, kdyby to jinak nešlo. 

 

Do poslední chvíle se počítalo s tím, že i přes veškerá nařízení a opatření se veletrh uskuteční. Měli jste připravených několik scénářů, je to tak?
Ano, měla jsem připravený nejen plán B - že na veletrhu bude cca o 30 vystavovatelů méně než jindy a další už oslovovat nebudu, abych zachovala rozestupy. 
Byl i plán C - že veletrh bude rozdělen do dvou sektorů, přízemí a prvního patra, a do každého se bude chodit zvláštním vchodem. Plán D - že vznikne ještě třetí sektor, kdy se část vystavovatelů přesune do nové budovy Krajské knihovny Vysočiny. Plán E - že veletrh proběhne jako čistě prodejní akce bez doprovodných programů. 


Plán F - že veletrh bude pro návštěvníky zdarma, aby se netvořily fronty na vstupenky, atd. 
Ze všech náhradních plánů nakonec vyšel ten poslední, který bych nazvala plán K - místo veletrhu kniha.
Vše zlé je tak pro něco dobré a namísto veletrhu vzniká zmíněná kniha. Jak se vám to podařilo tak rychle zorganizovat? 
To není rychle, knihu jsem začala chystat hned po skončení loňského veletrhu. Měl být 30., jubilejní, a já jsem se rozhodla, že místo banálních upomínkových předmětů, deštníků či hrnečků, jaké se při podobných příležitostech dávají, nabídnu vystavovatelům i návštěvníkům něco unikátního - knihu, napsanou a vydanou přímo k veletrhu. 


Oslovila jsem autory, kteří na veletrhu nejméně jednou četli, a poprosila je o povídku. Kniha se původně měla jmenovat Země úsměvů, což mělo být i motto veletrhu, ale když jsem ji na jaře začala redigovat, uvědomila jsem si, že pod rouškami nejsou úsměvy vidět, a nový název Země skrytých úsměvů se tak přímo nabídl.

 

Oslovili jste autory a ti vytáhli povídku z šuplíku?
Požádala jsem autory o povídku na libovolné téma, nemusela nijak souviset s veletrhem, omezeni byli jen rozsahem, od 1 do 10 normostran. 
Většina autorů napsala povídku novou, přímo pro tuto knihu - například Jiří Kratochvil, Alena Mornštajnová, Miloš Doležal, Petra Dvořáková, Irena Obermannová, Viktorie Hanišová, Petr Bobek, Michal Vrba, Arnošt Vašíček, Lidmila Kábrtová, Jiří Grygar, Aleš Palán, Michal Šanda, Ivan Kraus, Kateřina Tučková, Martin Reiner, Josef Mlejnek či Eva Tvrdá, další, jako například Michal Viewegh, Miloš Urban, Bianca Bellová či Dora Čechova mi nabídli povídku, která už dříve vyšla. 


30 povídek současných autorů doplňují texty tří autorů již nežijících, kteří byli s veletrhem spjati: dva fejetony Ludvíka Vaculíka, urývek ze Zdivočelé země Jiřího Stránského a pár stránek z románu finského humoristy Arta Paasilinny Prostopášný modlitební mlýnek. 
Paasilinna byl na veletrhu v roce 2006, slíbil čtenářům, že Havlíčkův Brod a veletrh se objeví v jeho příští knize, a jako správný Fin slib dodržel. 

 

Vy sama jste spisovatelka, nakladatelka… Nejde se tedy nezeptat – jakou knihu a jakého autora byste doporučovala čtenářům v této ne moc pozitivní době?
Pochopitelně Zemi skrytých úsměvů - je to ideální čtení pro 33 dlouhých podzimních večerů. 
Skvělá kniha, byť ne zrovna veselá, je povídkový cyklus Michala Vrby Kolem Jakuba. Autor silně a dojímavě líčí osud tzv. malého člověka v soukolí velkých dějin. Moc mě oslovil i román Petry Dvořákové Vrány (byť ani ten nepřekypuje optimismem) nebo kniha Jiřího Kratochvila Liška v dámu - autor za ni dostal cenu Magnesia Litera. 
Ale pokud by čtenáři hledali vysloveně odpočinkový text, doporučím Případ podivné sebevraždy již zmíněného rakouského autora Andrease Pittlera. 

 

Za těch 30 let s veletrhem cítíte, že je o nějaký žánr či o nějaké autory zájem? Jak moc se mění čtenářský vkus?
Myslím, že čtenářský vkus a obliba různých žánrů se mění a vyvíjí. V počátcích veletrhu, tedy na začátku devadesátých let, měli lidé zájem o do té doby zakázané české autory, pak o překlady hlavně anglické a americké literatury, kterých do té doby moc nevycházelo, pak také o ezoteriku, východní nauky, červenou knihovnu... Vlny zájmu přicházely a odcházely. 
Teď trh ovládá žánrová literatura, severská krimi, ale lidé také čím dál víc a čím dál radši čtou české autory a možná hlavně autorky, což mě pochopitelně velmi těší.  

 

Je mezi čtenáři, když pomineme studenty s povinnou školní četbou,  vůbec zájem třeba o Babičku Boženy Němcové, Nerudovy Povídky malostranské, Raisův Kalibův zločin……?
Na to nedokážu odpovědět, ale zrovna Kalibův zločin mám moc ráda, podle mě to je jedna z vůbec nejlepších českých knih.  

 

Komu vy „fandíte“ v nové české knižní tvorbě? Je na naší literární scéně někdo, kdo by neměl čtenářům utéci? 
Na to jsem už odpověděla, takže Michal Vrba, Jiří Kratochvil, Petra Dvořáková... Zkrátka a dobře nikdo z autorů, jejichž povídky jsou v knize Země skrytých úsměvů.

 

Máte radost z toho, že v HB již byla dokončena stavba krajské knihovny a brzy se otevře lidem?
Mám radost, že po mnoha letech plánů a diskusí se v Havlíčkově Brodě otevře nová knihovna, a těším se, že se do ní třeba přestěhují i některé programy příštího, 31. Podzimního knižního veletrhu, který bude 15. a 16. října 2021.

 

Váš život je plný knih a literatury již od dětství. Vašim dědečkem byl spisovatel František Křelina, maminkou spisovatelka Hana Pražáková… Asi jste se ani nemusela rozmýšlet, kam vaše cesta v dospělosti povede dál, že? Nebo jste měla jiné touhy – třeba stát se jeřábnicí nebo kuchařkou?
Psát jsem chtěla vždycky, ale nikdy jsem si nepředstavovala, že bych byla spisovatelkou z povolání. Jeřábnicí ani kuchařkou jsem se ovšem stát nechtěla. 
V dětství jsem chtěla být učitelkou (což se mi částečně splnilo, vedu překladový seminář finštiny na Masarykově univerzitě), pak režisérkou - to se mi nesplnilo, zato jsem nějaký čas byla diplomatkou ve Finsku.

 

Jaká byla vaše oblíbená dětská kniha? Četli vám doma „před spaním“?
Táta mi četl nebo povídal pohádky, ale jenom když jsem byla hodně malá, pak už jsem si četla sama. Moje nejoblíbenější dětská kniha byla jednoznačně Pouští a pralesem Henryka Sienkiewicze - právě při ní jsem pochopila, jaká je čtení skvělá zábava.
 

Na svém kontě máte 14 knih – na čem stavíte svou tvorbu a kde berete inspiraci pro psaní? 
To by bylo na dlouhé povídání, ale dá se to říct i stručně. Inspirací je pro mě svět, život kolem mě. Píšu o tom, co jsem prožila, co bych chtěla prožít a co bych naopak za žádnou cenu prožít nechtěla, a v poslední době píšu i o lidech, kteří tu žili před námi.

 

Jak relaxuje spisovatel  - neříkejte, že ve volném čas zasedáte ke knihám…? Máte nějaký koníček?
Možná mi nebudete věřit, ale mou nejoblíbenější zábavou je opravdu čtení. A také cestování, ovšem to je teď trochu obtížnější. Zato knihy s námi jsou v karanténě, dodávají nám odvahu, naději, v tom smyslu jsou to opravdu naši nejlepší přátelé.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.07.2021 AktualityNa dárcích ke 101. narozeninám paní Anny Kotáskové nesměly chybět kočky

Sto a jeden rok od svého narození oslavila 18. července nejstarší obyvatelka Domova Ždírec Anna Kotásková. Oslava 101. narozenin paní Kotáskové připadla ve Ždírci už na pátek 16. července. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityKvůli opravám bude uzavřena spojnice lesoparkem Heulos

Od pondělí 26. července začnou stavební práce v lesoparku Malý Heulos podél řeky Jihlávky vedle zoologické zahrady. Opravovat se bude především opěrná zeď a také instalovat odvodnění. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa Vysočině budou v sobotu požehnané nové kapličky v Řídelově a ve Včelničce

Na Vysočině budou v sobotu požehnané nové svatoanenské kapličky v Řídelově na Jihlavsku a ve Včelničce na Pelhřimovsku. Stavbu obou iniciovaly obce, v nichž zatím kaple chyběly. O den ...

Komentáře (1)
22.07.2021 AktualityDomov covidovou výuku zvládl i díky pomoci

Koronavirová doba se pochopitelně nevyhnula ani Dětskému domovu v Telči. „V době covidové byla situace v našem Dětském domově složitá jak organizačně, tak materiálně,“ potvrzuje Milan ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa podlahu žďárského chrámu se vrací původní mozaika

Žďárská památka UNESCO prochází od roku 2017 rozsáhlou obnovou, přesto o ni návštěvnický zájem neutuchá. V poutním kostele sv. Jana Nepomuckého se provází i během stavby. Dění na ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityOpravu starého mostu u zoo odložili

Při troše fantazie vypadají jako velký a malý bratr. A skutečně historický Brněnský most u jihlavské zoo zcela zastiňuje jeho asi sto metrů vzdálený jmenovec, který leží na dopravní ...

Komentáře (5)
21.07.2021 AktualityManželé Sedláčkovi sesbírali 2572 nočníků a toalet, mají i záchod pro kosmonauty

Nočníky, historické toalety a další předměty související po staletí s osobní hygienou sbírají přes dvě desetiletí manželé Renáta a Jan Sedláčkovi z Prahy. Ve své sbírce čítající ...

Komentáře (0)
21.07.2021 AktualityVyřiďte si včas doklady před dovolenou, systém bude mít odstávku

Vzhledem k plánované celorepublikové odstávce systému ve dnech 29. a 30. července, nebude možné podat žádost či převzít občanský průkaz nebo cestovní doklad se strojově čitelnými údaji. Posledním ...

Komentáře (0)
21.07.2021 AktualityNa Vysočině žádají hospodáři nejvíc náhrad za škody způsobené vydrami

Na Vysočině žádají hospodáři nejvíc náhrad za škody způsobené na rybách chráněnými vydrami říčními. V letošním prvním pololetí kraj vyplatil 57 žadatelům přes 1,8 milionu korun. ...

Komentáře (0)
21.07.2021 AktualityUběhnout 100 kilometrů? Byla to pro mě velká osobní výzva, říká ultramaratonec

Celkem 160.520 korun vynesla akce, která se konala v sobotu v Telči. Půlmaratonu pro Sdílení se zúčastnilo celkem 100 běžců. Výtěžek z této akce organizace použije na nákup dvou vozidel, ...

Komentáře (0)
21.07.2021 AktualityDolní Cerekví prošly o pouti tisíce lidí

Pouť v Dolní Cerekvi navštívilo o víkendu podle odhadů organizátorů více než dva tisíce lidí. „Počet obyvatel městyse se nám na dva dny podařilo zdvojnásobit,“ glosuje starosta Zdeněk ...

Komentáře (0)
21.07.2021 AktualityVDV: Řeší placení u řidiče kartou

Platba kartou u linkových dopravců a předplatné jízdné. Tyto dvě novinky chce Kraj Vysočina v následujících letech zavést v rámci svého dopravního systému Veřejná doprava Vysočiny (VDV). ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net