Reklama
Dnes je pondělí 13.07.2020     svátek má Markéta

Rekonstrukce táborové základny Na Kuši teď není reálná, míní starosta


27.5.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Už dvacet let pracuje Spolek Kuš pro environmentální a multikulturní výchovu v oblasti mimoškolního vzdělávání dětí a mládeže. To probíhá zejména formou letních táborů pořádaných v základně Na Kuši v Rohozné, která patří městu Polná. Aktuálně je dokončována architektonická studie pro rekonstrukci tohoto areálu v moderní vzdělávací středisko. 
Provozovatelé z Polné sledovali záměr proměnit chátrající starou hájovnu Na Kuši v rekreační středisko už od doby pořádání tamních prvních táborů. Spolek Kuš, jehož předsedou je jihlavský pedagog, hudebník a performer Matěj Kolář, dnes v této snaze pokračuje. 


„Jak vypadaly tehdejší socialistické představy, lze vidět v archivu majetkového odboru města Polná,“ komentují současní provozovatelé rohozenské základny původní projekt. Ten pravděpodobně inicioval zakladatel Domu Pionýrů a Mládeže Antonín Brož už v polovině šedesátých let.
Studie tábora pro 120 pionýrů vznikla v roce 1974. Formou brigád byly v pozdější éře Na Kuši zbudovány zděné sprchy a WC, přistavěn sklad na uložení stanů a instalován nový rozvod elektřiny. Půda stavení byla přestavěna pro celoroční pobyt. 
V roce 2002 město Polná odkoupilo hlavní budovu bývalé hájovny a některé pozemky v areálu od města Pelhřimov. 
Celoroční základna?


Spolek Kuš sleduje i dnes cíl rekonstruovat hájenku k celoročnímu využití. V roce 2011 prezentoval přímo na Rohozné výhody takového provozu a první skici polenským zastupitelům. Vzápětí začala vznikat architektonická studie.
Tři roky nato prošlo rekonstrukcí vybavení kuchyně, začaly konzultace s architektem Ivo Mišákem a vznikla první studie. Veřejnosti byla představena v roce 2015 při komunitní akci na polenském náměstí.
Podle vyjádření Spolku Kuš měl být projekt v létě 2016 dále rozpracován ke stavebnímu povolení: “Bohužel jsme během roku 2017 nenašli společné řešení, které by vyhovovalo normativům na velký rekreační provoz, proto byl projekt několikrát upravován… Za stávajících dispozic by dosahovala budova enormní výšky bez ohledu na velké zúžení dvora.“  


Následně byla utvořena pracovní skupina pro konzultaci s architekty a vypsání soutěže o návrh v duchu ekocentra obklopeného přírodní zahradou. „Iniciativy se chápou mladší stavitelé a architekti: Jan Vystrčil, Vojta Tecl, Jonáš Kuba - všichni na Rohozné osobně zaháčkovaní,“ popisuje tuto etapu vedení spolku. 

 

Komplex pro sto lidí 
Podle aktualizovaného zadání z konce roku 2018 by měl komplex Na Kuši sloužit jako kulturně vzdělávací středisko pro cca sto lidí v letním a třicet v zimním provozu. Navržen je zde např. multifunkční prostor, který má sloužit jako společenská místnost, prostor pro spaní, dílna, galerie či atelier. 


Celkové řešení má umožnit větší propojení tábora a budov při citlivém přístupu k rekonstrukci někdejší hájovny - stavení s metrovými zdmi, klenbami a barokními prvky.
V loňském roce byly představeny skici architekta Jonáše Kuby. „Velice citlivě reagují na prostředí lesa. Zvlášť vydařený je detail nárožního vstupu do objektu konírny,“ oceňuje tyto návrhy vedení Spolku Kuš. 


Další návrhy T. Brussmannové a V. Tecla např. mění celkovou dispozici nebo využití svahu za domem jako přírodního amfiteátru, který by volně skrz prosklené stěny navazoval na hlavní společenskou místnost – halu. 
Pracuje se s možností přízemní budovy s proskleným průčelím, které by bylo možno podle počasí otevírat. Novinkou z letošního února je pak návrh V. Tecla na rozvržení stanů vzhledem k budově a údolí. 

 

Priority zatím jinde 
Rekonstrukce by zřejmě musela vznikat po etapách za provozu základny. 
Jak potvrzuje na dotaz JL Matěj Kolář, financuje Spolek Kuš práci architekta, má v plánu postupně do stavby investovat našetřené finance z činnosti a podílet se v určitých fázích i svépomocí v rámci workshopů apod.
„Máme v základně dlouhodobou nájemní smlouvu - chtěli bychom ji i dále obnovit a zahrnout do ní tři zapojené subjekty – tedy město Polnou jako majitele, městskou příspěvkovku SVČ Tempo a náš spolek. Takto v trojboji bychom chtěli do smlouvy ukotvit vizi do budoucna, že o rozvoj základny stojíme,“ avizuje Kolář.  


Do reality současné doby nicméně staví záměry na stavební rozvoj Na Kuši stanovisko starosty Polné Jindřicha Skočdopole. 
Očekávaná ekonomická krize podle něho nyní postavila i Polnou do situace, kdy bude muset přehodnocovat plánované investice. Právě to bylo tento týden tématem pondělního jednání zastupitelstva, kde se hovořilo např. o reálnosti plánované výstavby polenského koupaliště za cca padesát milionů Kč. 


„Jedna věc je, zda je Polná rekonstrukci areálu Na Kuši nakloněna, a druhá věc je stávající ekonomická situace. A nejenom kvůli koronaviru, ale celkově,“ řekl JL starosta Polné.  
Vedle eventuální výstavby koupaliště stojí podle něho před Polnou další velká akce. „To je rozšiřování kapacity základní školy formou nástavby či přístavby, protože se Polná rozrůstá,“ zmiňuje  Skočdopole jednu z priorit. Město tak podle něho musí reagovat na již realizovanou i očekávanou výstavbu desítek bytů i rozvoj nových stavebních parcel.   


„A pak je tu záměr Střediska volného času Tempo, aby se přestavěl nebo vystavěl jeho nový objekt. Takže pokud jde o rozvoj areálu Na Kuši - a je potřeba říkat pravdu, nejenom slibovat, tak určitě není doba, aby se tam v krátkodobém i dlouhodobém horizontu něco dělalo. Nehledě na to, že by musela být dost velká dotace na tuto akci, a to nevidím v současné době jako moc reálné,“ uvažuje starosta. 

 

Čistička finišuje
V roce 2018 navíc vyvstala potřeba řešit Na Kuši z hygienických důvodů problematickou situaci odpadních vod a byla projektována jejich čistírna. 
Její zbudování nicméně komentuje Matěj Kolář i jako důležitý stavební kámen pro možný další rozvoj areálu. „Je to ekologicky druhý nejšetrnější model čistírny odpadních vod, který využívá pískové filtry,“ oceňuje Kolář, že Polná výstavbu zafinancovala.
Počátkem letošního března začala společnost VHST Pelhřimov bagrovat stavební jámu pro čistírnu. Stavba za cca 3,6 milionu Kč je aktuálně prakticky dokončena, změna rozpočtu před dokončením její cenu ještě navýšila o dalších cca 200 tisíc Kč. 
Investorem je město Polná,  Spolek KUŠ se podílel částkou přes 140 tisíc Kč na pořízení projektové dokumentace. 


Kolem místa tábořiště buduje Spolek Kuš už třetím rokem také čerstvě certifikovanou přírodní zahradu. Z místa budoucí čističky bylo třeba přesázet některé ovocné stromky a rybízové keře, znovu oplést proutěné záhonky, vyplet, zrýpat, navozit kompost a hlínu po zimě. 


Celodenní akce v tomto duchu pořádal Spolek Kuš během dubna. V průběhu stavby čistírny pak následoval další úklid a úprava základny.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
09.07.2020 AktualityTržby průmyslových firem Vysočiny klesly

Tržby větších průmyslových podniků na Vysočině se v letošním prvním čtvrtletí snížily o 3,9 procenta na 38,45 miliardy korun. Horší výsledek než před rokem měli tito výrobci podle ...

Komentáře (0)
09.07.2020 AktualityTátovi chodím na hrob zapalovat svíčku

Pozůstalí po dvou obětech tragické nehody u Vílance, která se stala loni na jaře, nesouhlasí s podmínkou pro pravomocně odsouzeného viníka. Syn zesnulého řidiče Marek Beneš o tom promluvil ...

Komentáře (2)
09.07.2020 AktualityJe nehorázné, že kvůli roztroušené skleróze může někdo přijít o práci

Lidé v Jihlavě vysázeli poslední červnový den v parku za radnicí květiny jako symbol naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Akci uspořádal spolek Roska Jihlava. Nemocné přišli ...

Komentáře (0)
09.07.2020 AktualityPřistihl jsem se, že do výkopů nahlížím i v Austrálii, usmívá se archeolog Zimola

Archeolog Muzea Vysočiny v Jihlavě David Zimola je rodák ze Znojma, kde ale žil jen asi měsíc. Je Jihlavák, a jeho největším profesním zájmem je právě město Jihlava a Jihlavsko v období ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityNezaměstnanost na Vysočině v červnu mírně klesla

Nezaměstnanost se na Vysočině přes potíže způsobené koronavirem v červnu snížila, zatímco předchozí dva měsíce počty lidí bez práce mírně stoupaly. V červnu ubylo na Vysočině 201 ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityNový dům pro krajskou knihovnu Vysočiny je hotový, obrůstá zelení

Nová budova krajské knihovnu Vysočiny za 174 milionů korun je po dvou letech stavby prakticky hotová. Fasáda už obrůstá suchomilnými rostlinami. Kraj by měl budovu v havlíčkobrodské Žižkově ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityUpozornění: 10. 8. bude uzavřen odbor dopravy

Od 8 do 11 hodin dopoledne bude 10. srpna uzavřen všem návštěvníkům odbor dopravy jihlavského magistrátu. Důvodem je odstávka přívodu elektřiny. Důvodem je podle dodavatele - společnost ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityMagistrát chce jednosměrkami rozmnožit parkovací místa v Jihlavě

Výrazné navyšování parkovacích míst chystá Jihlava v následujících letech. Podle jihlavského radního Jaroslava Vymazala (ODS) bude v roce 2025 vycházet na 1.000 obyvatel až 575 aut. „Z ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityVýzva: Jeďte na kole s ježkem

Celkem tři trasy po Jihlavě mohou nalézt cyklisté v nové interaktivní mapě. Cyklomapu se symbolem ježka se zajímavostmi Jihlavy si mohou stáhnout z webových stránek města do svých inteligentních ...

Komentáře (0)
07.07.2020 AktualityNa Vysočině se turistická sezona podle hoteliérů rozbíhá s létem

Turistická sezona se v nejvyhledávanějších lokalitách Vysočiny podle hoteliérů oslovených ČTK rozbíhá hlavně se začátkem školních prázdnin. V Telči s památkami UNESCO kromě individuálních ...

Komentáře (0)
07.07.2020 AktualityDo roka by mohla začít stavba prvního vysočinského hospice

Stavba prvního hospice na Vysočině by mohla začít zjara 2021. Spolek Mezi stromy, který ji chystá v Havlíčkově Brodě, už chce brzo začít vybírat stavební firmu. Slíbené dotace od kraje ...

Komentáře (0)
07.07.2020 AktualityStavebním podnikům Vysočiny stoupla výroba

Stavebním podnikům sídlícím na Vysočině stoupla v prvních třech měsících letoška výroba o 14,2 procenta na 1,094 miliardy korun. Stavební výroba rostla ve větší části Česka, nižší ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net