Reklama
Dnes je neděle 31.05.2020     svátek má Kamila

Z vojny u mě převládá to pozitivní

ZAMĚSTNANEC jihlavského magistrátu Zdeněk Čáp strávil téměř čtvrt století v armádě.  Foto: Dominika Krobová
ZAMĚSTNANEC jihlavského magistrátu Zdeněk Čáp strávil téměř čtvrt století v armádě. Foto: Dominika Krobová

6.4.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Zdeněk Čáp z Kamenice u Jihlavy pracuje jako úředník na jihlavském magistrátu. Celkem 24 let sloužil v armádě jako voják z povolání. Dosáhl hodnosti kapitána. 
V letošním lednu vstoupil do aktivní zálohy, kde mu bylo nabídnuto místo ve štábu v hodnosti nadporučíka, protože kapitánské místo zde neměli k dispozici. V současné době mu je 47 let. 
„S aktivními zálohami jsem už byl na dvou vojenských cvičeních. Na jednom v lednu a na druhém v únoru,“ začíná vyprávění. 
Se Zdeňkem Čápem jsme se setkali přímo na „místě činu“ na Krajském vojenském velitelství (KVV) v Jihlavě. 
Zdeněk Čáp má střední atletickou postavu. Hovoří věcně. Vyznačuje se přímým a rozvážným vystupováním. 
Podmínkou pro členství v aktivní záloze je věk mezi 18 až 60 lety a dobrý zdravotní stav. Aktivní zálohy jsou otevřené pro muže i ženy. Pokud zájemce odsloužil základní vojenskou službu, vezmou jej bez dalšího výcviku. 
Pokud zájemce na vojně nebyl, čeká ho ve Vyškově šestitýdenní výcvik. 


Členové aktivní zálohy dostávají každoročně jako odměnu 18 tisíc korun, které nemusí danit. 
Podmínkou pro získání odměny je absolvování alespoň sedmi dnů vojenského cvičení ročně. Délka a počet vojenských cvičení se liší podle útvarů aktivní zálohy. 
Když Zdeněk Čáp nastupoval v roce 1992 na základní vojenskou službu, netušil, že příští téměř čtvrtstoletí stráví jako voják z povolání. 
„Celé mládí jsem měl určitý vztah k armádě, ke zbraním a tak. První plán byl, že půjdu k Policii České republiky,“ vysvětluje. 


Jenže pro službu u policie byla tehdy podmínka mít odslouženo alespoň šest měsíců v posádce ve Frýdku-Místku, která spadala pod ministerstvo vnitra.
Po skončení vojny si to rozmyslel a odešel do civilu. Půl roku pracoval v plynárně. V té době potkal člověka, který ho přesvědčil, aby se do armády vrátil. 
„Říkal jsem si, že bych mohl ještě něco takového zažít. Takže jsem šel zpět do armády s tím, že to bude jenom chvilková záležitost, a nakonec jsem tam zůstal 24 let,“ přibližuje. 
Jedním z důvodů, proč na vojně setrval tak dlouho, byl pes. Služba se psy se Zdeňku Čápovi líbila. Věděl, že pro psa je změna pána vždycky těžká. 
„Některý pes je zmatený. Pokud je ostřejší, tak je hůře zvládnutelný,“ popisuje. 


Službu se psy nejdéle strávil v Dobroníně, kde sloužil asi 20 let. Hlídali zde muniční sklad a působil tady v hodnosti velitele čety. 
„Za tu dobu jsem zažil několik planých poplachů a dva ostré zásahy. Nikdy se však ze skladů nic neztratilo,“ uvádí. 
V prvním případě narušilo prostor několik kluků, které předali Policii ČR. Druhý ostrý poplach způsobil někdo zevnitř útvaru. 
Zdeněk Čáp na vojně začínal na hodnosti vojína a do civilu odešel jako kapitán. 
V civilním životě hledal půl roku práci. Kvůli jeho dlouholeté vojenské službě to byl problém, zejména kvůli praxi.  

 

Z armády do civilu a aktivní zálohy
Nakonec nalezl místo na jihlavském magistrátu na odboru dopravy jako úředník. „Tu práci jsem dostal také díky tomu, že na magistrátu dělají lidé, co v armádě byli a ví, co mohou od vojáka očekávat,“ vzpomíná. 
Po armádě se mu však stýskalo, a proto na začátku letošního roku vstoupil do aktivní zálohy. 
Říká, že když se stal příslušníkem aktivních záloh, neuplynuly ani dva roky od jeho odchodu do civilu. Proto měl přijetí snadné. Aby splnil všechny podmínky, stačilo mu podstoupit lékařskou prohlídku na ošetřovně ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou, která je spádovou vojenskou ošetřovnou pro KVV Jihlava. 


„Kdybych byl z armády pryč déle než dva roky, tak bych musel vstupní prohlídku podstoupit ve vojenské nemocnici,“ podotýká aktivní záložák Čáp. 
Zaměstnavatel Zdeňka Čápa v jeho členství v aktivních zálohách podporuje. Nedělá mu problémy, když odjede na týden nebo na dva na cvičení. 
„Pravda je taková, že si ty dny musím nadělat. Podpora tam je, ale na druhou stranu si pak musíte ty věci dodělat,“ upozorňuje. 
Zdeněk Čáp má na štábu aktivních záloh v Jihlavě na starosti přípravu podkladů pro případné odvody.  


S vojáky, kterým velel v době povinné základní vojenské služby, se Zdeněk Čáp doposud setkává. Většina z nich v civilním životě dopadla dobře, setkal se však i s negativním případem. 
„Mám sice jednoho záklaďáka, který někoho zabil, bral drogy a tak, ale vzpomínky z vojny u mě převládají pozitivní,“ dodává. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
27.05.2020 AktualityKrajskou aplikaci COVID používá na Vysočině asi 400 organizací

Aplikaci COVID vytvořenou Krajem Vysočina využívá takřka 400 organizací včetně praktických lékařů, zjednodušuje administraci spojenou s testováním na nemoc covid-19 a podle náměstka hejtmana ...

Komentáře (0)
27.05.2020 AktualityRekonstrukce táborové základny Na Kuši teď není reálná, míní starosta

Už dvacet let pracuje Spolek Kuš pro environmentální a multikulturní výchovu v oblasti mimoškolního vzdělávání dětí a mládeže. To probíhá zejména formou letních táborů pořádaných ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityNa Vysočině se k pondělku z covidu-19 vyléčilo 163 lidí

Počet lidí, kteří se na Vysočině vyléčili z nemoci covid-19, se za posledních 24 hodin výšil o tři na 163. Nové potvrzené případy třetí den za sebou nepřibyly. Od začátku pandemie ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityMyslivci odlovili více spárkaté zvěře, přesto početní stavy zatím neklesají

Myslivci odevzdali roční výkazy o honitbách, které každoročně podávají informaci o mysliveckém hospodaření, stavu a lovu zvěře. Ze všech sledovaných druhů zvěře je pozornost upřena ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualitySeznam držitelů nejvyšších ocenění kraje se letos rozšíří o devět jmen

Po květnovém jednání krajského zastupitelstva je známo devět jmen, která v letošním roce obdrží nejvyšší ocenění Kraje Vysočina ve formě dřevěné, skleněné a kamenné medaile. Mezi ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityPředseda Prchal: Finanční stav Teniscentra je neuspokojivý

Nevíme přesně, kdo za firmou GST sport stojí, říká předseda jihlavského Teniscentra Vojtěch Prchal. Co říkáte na stávající situaci v Teniscentru, kdy firma GST sport chce prodat ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityObce z lokality Hrádek pevně doufají, že je před úložištěm zachrání nádrž

Kvůli blížícímu se rozhodnutí o finální variantě výstavby úložiště vyhořelého jaderného paliva začíná přituhovat. V nejbližší době má stát rozhodnout o zeštíhlení seznamu ...

Komentáře (0)
25.05.2020 AktualityUž jsou umožněny návštěvy v nemocnicích – jen ve středu a neděli

V souladu s rozvolňování vládních opatření umožní také krajské nemocnice na Vysočině od pondělí 25. května návštěvy svých pacientů. Je ale nutné se připravit na řadu striktních ...

Komentáře (0)
25.05.2020 AktualityDnes se otevírají brány Jihlavského podzemí

Po více než dvouměsíční vynucené přestávce otevírá pro turisty své brány Jihlavské podzemí. Otevírací doba bude zachována tak, jak jsou na ni naši návštěvníci zvyklí. Od pondělí ...

Komentáře (0)
25.05.2020 AktualityRoštejn se po kompletní několikaleté opravě otevře 2. června

I když zmírnění opatření proti koronaviru umožňuje otevřít hrady a zámky k 25. květnu, hrad Roštejn na Jihlavsku pozve první návštěvníky 2. června. Důvodem jsou poslední práce na ...

Komentáře (1)
25.05.2020 AktualityLetiště v Henčově odkládají na neurčito

Cyklostezka u Plastikovu, výstavba zpevněné dráhy letiště Henčov nebo běžné výdaje magistrátu. Na uvedených položkách chce vedení města v letošním roce ušetřit. Zástupci radnice ...

Komentáře (6)
25.05.2020 AktualityKdyž mám možnost hrát v Jihlavě, tak si užívám, že se vracím domů

I když se u ženy věk neprozrazuje, Dáša Heiland Trávníková oslaví za měsíc a kousek své 38. narozeniny, a předčasně si k nim nadělila ten nejkrásnější dárek. Na samém konci března ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net