Reklama
Dnes je úterý 24.11.2020     svátek má Emílie

Z vojny u mě převládá to pozitivní

ZAMĚSTNANEC jihlavského magistrátu Zdeněk Čáp strávil téměř čtvrt století v armádě.  Foto: Dominika Krobová
ZAMĚSTNANEC jihlavského magistrátu Zdeněk Čáp strávil téměř čtvrt století v armádě. Foto: Dominika Krobová

6.4.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Zdeněk Čáp z Kamenice u Jihlavy pracuje jako úředník na jihlavském magistrátu. Celkem 24 let sloužil v armádě jako voják z povolání. Dosáhl hodnosti kapitána. 
V letošním lednu vstoupil do aktivní zálohy, kde mu bylo nabídnuto místo ve štábu v hodnosti nadporučíka, protože kapitánské místo zde neměli k dispozici. V současné době mu je 47 let. 
„S aktivními zálohami jsem už byl na dvou vojenských cvičeních. Na jednom v lednu a na druhém v únoru,“ začíná vyprávění. 
Se Zdeňkem Čápem jsme se setkali přímo na „místě činu“ na Krajském vojenském velitelství (KVV) v Jihlavě. 
Zdeněk Čáp má střední atletickou postavu. Hovoří věcně. Vyznačuje se přímým a rozvážným vystupováním. 
Podmínkou pro členství v aktivní záloze je věk mezi 18 až 60 lety a dobrý zdravotní stav. Aktivní zálohy jsou otevřené pro muže i ženy. Pokud zájemce odsloužil základní vojenskou službu, vezmou jej bez dalšího výcviku. 
Pokud zájemce na vojně nebyl, čeká ho ve Vyškově šestitýdenní výcvik. 


Členové aktivní zálohy dostávají každoročně jako odměnu 18 tisíc korun, které nemusí danit. 
Podmínkou pro získání odměny je absolvování alespoň sedmi dnů vojenského cvičení ročně. Délka a počet vojenských cvičení se liší podle útvarů aktivní zálohy. 
Když Zdeněk Čáp nastupoval v roce 1992 na základní vojenskou službu, netušil, že příští téměř čtvrtstoletí stráví jako voják z povolání. 
„Celé mládí jsem měl určitý vztah k armádě, ke zbraním a tak. První plán byl, že půjdu k Policii České republiky,“ vysvětluje. 


Jenže pro službu u policie byla tehdy podmínka mít odslouženo alespoň šest měsíců v posádce ve Frýdku-Místku, která spadala pod ministerstvo vnitra.
Po skončení vojny si to rozmyslel a odešel do civilu. Půl roku pracoval v plynárně. V té době potkal člověka, který ho přesvědčil, aby se do armády vrátil. 
„Říkal jsem si, že bych mohl ještě něco takového zažít. Takže jsem šel zpět do armády s tím, že to bude jenom chvilková záležitost, a nakonec jsem tam zůstal 24 let,“ přibližuje. 
Jedním z důvodů, proč na vojně setrval tak dlouho, byl pes. Služba se psy se Zdeňku Čápovi líbila. Věděl, že pro psa je změna pána vždycky těžká. 
„Některý pes je zmatený. Pokud je ostřejší, tak je hůře zvládnutelný,“ popisuje. 


Službu se psy nejdéle strávil v Dobroníně, kde sloužil asi 20 let. Hlídali zde muniční sklad a působil tady v hodnosti velitele čety. 
„Za tu dobu jsem zažil několik planých poplachů a dva ostré zásahy. Nikdy se však ze skladů nic neztratilo,“ uvádí. 
V prvním případě narušilo prostor několik kluků, které předali Policii ČR. Druhý ostrý poplach způsobil někdo zevnitř útvaru. 
Zdeněk Čáp na vojně začínal na hodnosti vojína a do civilu odešel jako kapitán. 
V civilním životě hledal půl roku práci. Kvůli jeho dlouholeté vojenské službě to byl problém, zejména kvůli praxi.  

 

Z armády do civilu a aktivní zálohy
Nakonec nalezl místo na jihlavském magistrátu na odboru dopravy jako úředník. „Tu práci jsem dostal také díky tomu, že na magistrátu dělají lidé, co v armádě byli a ví, co mohou od vojáka očekávat,“ vzpomíná. 
Po armádě se mu však stýskalo, a proto na začátku letošního roku vstoupil do aktivní zálohy. 
Říká, že když se stal příslušníkem aktivních záloh, neuplynuly ani dva roky od jeho odchodu do civilu. Proto měl přijetí snadné. Aby splnil všechny podmínky, stačilo mu podstoupit lékařskou prohlídku na ošetřovně ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou, která je spádovou vojenskou ošetřovnou pro KVV Jihlava. 


„Kdybych byl z armády pryč déle než dva roky, tak bych musel vstupní prohlídku podstoupit ve vojenské nemocnici,“ podotýká aktivní záložák Čáp. 
Zaměstnavatel Zdeňka Čápa v jeho členství v aktivních zálohách podporuje. Nedělá mu problémy, když odjede na týden nebo na dva na cvičení. 
„Pravda je taková, že si ty dny musím nadělat. Podpora tam je, ale na druhou stranu si pak musíte ty věci dodělat,“ upozorňuje. 
Zdeněk Čáp má na štábu aktivních záloh v Jihlavě na starosti přípravu podkladů pro případné odvody.  


S vojáky, kterým velel v době povinné základní vojenské služby, se Zdeněk Čáp doposud setkává. Většina z nich v civilním životě dopadla dobře, setkal se však i s negativním případem. 
„Mám sice jednoho záklaďáka, který někoho zabil, bral drogy a tak, ale vzpomínky z vojny u mě převládají pozitivní,“ dodává. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
20.11.2020 AktualityMultifunkční hala je stále středem pozornosti radních

I přes koronakrizi se lidé neustále dotazují na Facebooku Horácké multifunkční arény v Jihlavě, jak to vypadá s její výstavbou. Na profilu na dotazy veřejnosti pravidelně odpovídá manažer ...

Komentáře (1)
19.11.2020 AktualityNa Vysočině začala armáda pomáhat v nemocnicích a domově Mitrov

Na Vysočině začíná armáda pomáhat nemocnicím v Pelhřimově a Třebíči a také domovu pro seniory v Mitrově na Žďársku. Do těchto zařízení, v nichž je část personálu nakažená covidem-19, ...

Komentáře (0)
19.11.2020 AktualityNabízí zájemcům kurz ošetřovatelství

Havlíčkobrodský Senior Point a Oblastní spolek Českého červeného kříže Havlíčkův Brod nabízejí zájemcům z řad veřejnosti jednodenní kurz Moderního ošetřovatelství v praxi. Určen ...

Komentáře (0)
19.11.2020 AktualityZajišťují skalnatý svah v Mlýnské ulici

Do vánočních svátků by mělo být dokončeno zajištění skalní stěny v Mlýnské ulici v Jihlavě a zpřístupněn hřbitov na Kalvárii. Nyní horolezci speciální technikou odstraňují staré ...

Komentáře (0)
18.11.2020 AktualityHejtmanem Vysočiny se stal Vítězslav Schrek z ODS

Novým hejtmanem Kraje Vysočina dnes zastupitelé na svém ustavujícím zasedání v Jihlavě zvolili krajského volebního lídra ODS a Starostů pro občany Vítězslava Schreka, ředitele domova pro ...

Komentáře (10)
18.11.2020 AktualityZdravotníci jihlavské nemocnice smutní. Zemřela jedna z nás, oznámili

V nemocnici v Jihlavě zemřela na covid-19 devětatřicetiletá zdravotní sestra. Informaci, pod kterou je podepsané vedení nemocnice, zveřejnilo včera zdravotnické zařízení na sociálních sítích. ...

Komentáře (1)
18.11.2020 AktualityChystají veřejné on-line projednání o rozvoji Jihlavy na jih

Město Jihlava připravuje ideovou studii tzv. masterplan Jihlava – jih, který navrhne koncepci zástavby, dopravy a přírodních prostranství v rozvojové lokalitě jižně od centra města. Masterplan ...

Komentáře (1)
17.11.2020 AktualityPo poslední jízdě předal trolejbus svému synovi

Řidič autobusů a trolejbusů jihlavské MHD Bohumil Vosyka odchází po 34 letech u Dopravního podniku Jihlava do důchodu. K veřejné dopravě ale přivedl svého syna, kterému při poslední jízdě ...

Komentáře (0)
17.11.2020 AktualityU autobusů VDV končí prázdninový provoz

Od středy 18. listopadu končí prázdninový režim organizace autobusové linkové Veřejné dopravy Vysočiny. S ohledem na fakt, že se do lavic vrací první a druhý ročník základních škol ...

Komentáře (0)
17.11.2020 AktualityRok 2019 byl na Vysočině rekordní v odstřelu prasete divokého

Že jsou prasata divoká, mysliveckou mluvou „zvěř černá“, velmi inteligentní, nemůže být pochyb. Myslivci by o tom mohli vyprávět celou řadu příběhů, které s touto zajímavou zvěří ...

Komentáře (0)
17.11.2020 AktualityV nemocnicích Pelhřimov a Třebíč pomohou zdravotníkům vojáci

Na Vysočině budou od středy 18. 11. pomáhat vojáci zdravotníkům v krajských nemocnicích v Pelhřimově a Třebíči, jimž chybí personál kvůli epidemii. Do pelhřimovské nemocnice přijede ...

Komentáře (0)
17.11.2020 AktualityNa Vysočině přibylo do září bytů

Na Vysočině přibylo od letošního ledna do konce září 1030 nových bytů, o 7,2 procenta víc než ve stejné době před rokem. Kromě Vysočiny se v Česku meziročně zvýšil počet dokončených ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net