Reklama
Dnes je středa 27.05.2020     svátek má Valdemar

Řada seniorů by měla dostat informace, proč právě nyní nemohou vidět svá vnoučata

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

28.3.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Aktuální stav, který platí v Česku, není jednoduchý pro nikoho. Jak by se s ním měly „popasovat“ starší generace? Téma pro Marii Křoustkovou, případovou manažerku pro ohrožené seniory jihlavského spolku Nebojte se policie.
 

Neviditelný děs jménem koronavir dává zabrat psychice mladého člověka. Jak obtížné obecně je pro starší lidi zvládat tuto aktuální situaci? 
Máte naprostou pravdu, že dnešní doba dává zabrat opravdu všem. 
Daleko hůř se s ní vyrovnávají senioři, kteří až dosud žili izolovaně a nezapojovali se do žádných aktivit, které by jim mohly přiblížit realitu dnešního života. Nemají s kým se poradit, jak se v  situaci orientovat. 
Na druhou stranu ale máme zkušenosti, že i mezi těmi, kteří se nejrůznějších aktivit pro seniory zúčastňovali, žijí senioři (já jim říkám „přechytralí všeználci“), kteří si říkají, že oni nejlíp všechno dobře ví a že je někdo s nějakým coronavirem strašit nebude. 
Těžko se jim pak vysvětluje, že by měli nosit roušku, že by právě starší lidé měli dodržovat karanténu. Dokonce jsme zaznamenali případ, že jeden senior trvá na uspořádání zájezdu do sousedního státu i v současné době plném rizik. Doufáme, že těchto seniorů je opravdu minimum a že pro ně už budou konečně varováním konkrétní čísla ohrožení právě starších lidí.  

 

Dnešní záplava informací vede k tomu, že se člověk ve všem neskutečně těžko orientuje. Jak poznat, co je správné?
K rozpoznávání pravdivých zpráv radíme našim seniorům používat tu doporučovanou zásadu – zapojení vlastního selského rozumu, neunáhlovat se k ukvapeným závěrům a pokusit se případné informace ověřit i z jiného zdroje. Pokud se jedná o ověření internetových informací, tak doporučujeme to nejjednodušší ověření na webovém vyhledavači Google, případně na stránkách hoax.cz, případně hledat na stránkách manipulatori.cz. 
Velkou pomocí jsou určitě v současné době i nejrůznější telefonní linky, na kterých zodpoví naše dotazy nejenom ke coronaviru. 

 

Kontaktují váš spolek lidé, na co se nejčastěji ptají, co je nejvíce trápí?
Kontaktují, a v mnohem větší míře, nežli kdy předtím. Výjimečná situace s sebou přináší zcela nové situace a problémy. Zcela převrátila seniorům jejich zavedený denní rytmus, a tak improvizují, každý jak umí. 

 

Šlo by více konktrétně? 
Řada dotazů se týká roušek. Senioři si píší o střih na ně, jak je udržovat, zda je opravdu musí nosit apod. Další nejčetnější dotazy se týkají nejrůznějších fake news a spamů, tedy falešných zpráv. 
Určitě je dostala i celá řada z vás – např. ono nejznámější video se zákazem vycházení, o koronaviru, který byl uměle vyroben a vypuštěn z laboratoře, jsou nabízeny preparáty, které ochrání údajně před viry, avšak jsou to podvodné firmy, které se neštítí vydělávat na lidské důvěřivosti. Četné jsou také maily týkající se užívání Ibuprofenu při coronaviru.
Denně několik takových falešných zpráv řešíme, vyhledáváme a upozorňujeme na nebezpečnost rozesílání poplašných zpráv. Senioři se dotazují, jak mají řešit problémy v domě, kdy jejich mladí sousedé využívají volno k tomu, aby pořádali mejdany. Jak neustávají návštěvy tzv. šmejdů, kteří se domáhají vstupu přímo do bytu, aby jim předali údajný přeplatek za plyn a energii. 
Častým problémem seniorů je to, jak zrušit zarezervovaný pobyt, mnohdy mají strach, jestli dostanou včas důchod. Potřebují radu, kde mohou odebírat obědy, když jejich jídelna nevaří, chtějí radu, kde sehnat léky, které jim lékař napsal, ale lékárny je nemají, a další. 

 

Co by aktuálně podle vás pomohlo seniorům?
Je dobře, že jihlavský magistrát i Kraj Vysočina zřídili informační centra a poskytují nám aktuální informace. To senioři hodnotí velice kladně, i když je pravda, že zdaleka ne všichni o těchto iniciativách ví. 
Na druhou stranu ale z dalších nejrůznějších iniciativ vznikají nové a nové zdroje informací, které nás ale už tou spoustou informací přímo zahlcují a naše důvěra v hledání informací může otupět. 

 

Takže je ideální, když je aktuální zpráva poskytnuta co nejstručněji a je z ní patrné, který odborník informaci poskytl... 
Domnívám se, že by se k seniorům měla dostat i informace, proč se například jejich děti snaží co nejvíce od nich izolovat, aby je nenakazily, a z těch důvodů jim nechtějí ani umožňovat styk s vnoučaty, která jim pak moc chybí. 

 

Jak ale mohou senioři sami vydržet, když už jsme tak dlouho neviděli vnoučata? Nestresuje je samota? 
Děti jsou odpovědné dočasným omezením kontaktu s rodiči, pro seniory může být nákaza životně ohrožující. Otázkou je, jak překonat samotu.  
S dětmi je důležité udržovat kontakt přes techniku např. mobil, ev. video hovor (jde-li to technicky), požádat dospělé děti o pomoc při práci s chytrým mobilem, tabletem. Telefonujte častěji s rodinou, s přáteli. 
Osobní kontakt je důležitý, ale v nouzi jde o vzájemné zdraví. Vaše pocity jsou pochopitelné, souvisí s izolací, velkou nejistotou a strachem. 
Přirozenou reakcí lidí na tyto pocity je se shlukovat s druhými sobě blízkými lidmi, držet se například za ruce a sdílet své obavy a strachy. To nyní nelze, tudíž využívejte alternativní způsoby. 
Domluvte si s vašimi dětmi dobu, kdy si budete volat. Volejte si častěji a pravidelně.  A také zkuste třeba zavolat na některou linku pro seniory či sledovat na ČT3 zajímavý film a vyslechnout si ucelené informace. Nejste v tom sami. 

 

Jak se díváte na opatření vymezení prodejní doby obchodů pro seniory – je tento krok v pořádku?
Domnívám se, že toto opatření je správným krokem, jak seniorům umožnit i vlastní nákup se snížením strachu z případného nakažení. 

 

Několik rad pro seniory k zabavení se doma
• být doma v bezpečí je v současnosti nejlepší prevence
• pokud to jde, připravujte si jídlo doma ze zásob
• mějte nabitý mobil stále u sebe (pro případ pádu či potíží)
• nenechávejte klíče v zámku (ať si může rodina či pomoc odemknout)
• být doma je ideální čas na úklid, vyprání a očistu vlastní domácnosti
• věnujte se záležitostem, které jste odkládali a můžete je dát do pořádku
• aktivizujte mozek křížovkami, dobrými knihami, filmy, seriály …
• zůstaňte v pravidelném telefonickém kontaktu s blízkými, přáteli
• myslete na pozitivní stránku věcí – vše zlé pro něco dobré – jak využít tento krizový čas a na co se těšíte, až to půjde realizovat
• omezte TV zprávy na faktické informace – média často dramatizují
• každá krize jednou pomine – důležité je s nadějí a vírou vydržet ve zdraví (kvůli sobě a svým blízkým)

 

Nebojte se zavolat o pomoc
• Potřebujete-li zajistit potraviny nebo léky a nemáte nikoho z rodiny nebo z vašeho okolí, kdo by to pro vás mohl zajistit? Využijte telefonickou linku vašeho města: 
JIHLAVA: 565 591 830, 
TŘEŠŤ: 721 630 297, 
TELČ: 567 112 407, 736 523 657, 
BRTINCE: 607 869 309, 
POLNÁ: 567 559 224, 702 296 992.
• Bezplatná linka pro seniory 800 200 207 (8.00 – 20.00)

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.05.2020 AktualityNový provozovatel jihlavské vody má být známý do letošního podzimu

Služby města Jihlavy (SMJ) budou moci provozovat ve městě také vodohospodářskou infrastrukturu. Rozhodli o tom minulý týden jihlavští zastupitelé schválením změny v zakladatelské listině ...

Komentáře (0)
23.05.2020 AktualityZoolog: Kůrovci se z hald dřeva prokousávají ven a hledají zelené smrky

Kůrovcová kalamita spojená s opatřeními proti šíření koronaviru dusí Vysočinu. Lesníci napadené stromy kácejí, jenže kvůli jejich množství mají problémy s prodejem dřeva. A tak ...

Komentáře (3)
22.05.2020 AktualityObce straší propady v rozpočtu

Komunálním politikům na Vysočině se pranic nelíbí, že by měli z rozpočtu „svých“ měst a obcí přispívat na pomoc živnostníkům a firmám. Tlačí na to, aby zákon o takzvaném kompenzačním ...

Komentáře (1)
22.05.2020 AktualityČápa museli zachránit hasiči

Polenští profesionální hasiči si na své konto připsali úspěšnou záchranu čápa v Dobroníně. Opeřenec totiž uvízl v komíně v areálu bývalých skláren. „Hasiči čápa vyprostili ...

Komentáře (0)
22.05.2020 AktualityPřáním Honzy z Brtnice, který přišel při úrazu o obě nohy, je soběstačnost

Za přičinění mnoha lidí i peněz, které se vybírají ve sbírce, přestavují rodiče Plevovi domek v centru Brtnice. Pro svého pětadvacetiletého syna Honzu, který přišel při úraze k vícero ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualityVysočina má zástupce ve finále soutěže SuperStar

Do finále pěvecké soutěže SuperStar se probojoval z Kraje Vysočina jediný zástupce Michal Šafrata z Litohoře na Třebíčsku. První přímý přenos se uskuteční už tuto neděli 24. května ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualityNa Vysočině se příští týden otevřou jen některé kryté bazény

Na Vysočině se v příštím týdnu znovu otevřou jen některé kryté bazény, například v Třebíči nebo ve Žďáru nad Sázavou. Jihlavský akvapark Vodní ráj připravuje otevření své vnitřní ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualityPočátky dostaly od inspekce pokutu kvůli kůrovcovému dříví

Počátky na Pelhřimovsku dostaly od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 108.000 korun kvůli kůrovci. Podle inspektorů město nezajistilo včasné zpracování nebo asanaci 216 ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualitySjezd v ulici R. Havelky nakonec prošel

Bouřlivá diskuze a až zmatky provázely jednání jihlavských zastupitelů o úsporách. Jihlava potřebuje kvůli koronavirové krizi ušetřit ve svém rozpočtu 100 milionů korun. Město navrhlo ...

Komentáře (1)
21.05.2020 AktualityANO: Městu hrozí katastrofa s vodou. Primátorka: Je to záměrná dezinformace

Jihlava se snaží o smír se Svazem vodovodů a kanalizací (SVAK) a s Vodárenskou akciovou společností (VAS). SVAK vlastní část městské vodárenské infrastruktury a VAS ji provozuje. Město ...

Komentáře (1)
21.05.2020 AktualityPlukovník Sekan: Monitoring není možný bez souhlasu nemocného

Požadovaná výpomoc se bude odvíjet dle potřeby kraje, říká k odběrovým týmům v rámci chytré karantény ředitel Krajského vojenského velitelství (KVV) v Jihlavě plukovník Ladislav Sekan. ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualityPřed 100 lety se narodil politický vězeň Antonín Štěpánek, čestný občan Jihlavy

V úterý 28. dubna uplynulo 100 let od narození čestného občana Jihlavy Antonína Štěpánka. Byl politickým vězněm komunistické totality a po listopadu 1989 zastával funkci předsedy městské ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net