Reklama
Dnes je čtvrtek 04.06.2020     svátek má Dalibor

Lidé z Jihlavska zažili v Rumunsku před třiceti lety dramatické peklo i klidný ráj

JEŠTĚ na přelomu 60. a 70. let minulého století vkládalo mnoho Rumunů do Nicolae Ceausesca velké naděje. Nakonec se ukázal jako jeden z nejhorších komunistických diktátorů. Ačkoliv mnoho obyvatel země trpělo hlady a zimou, inspirován příklady v Číně a Severní Koreji nechal zdemolovat část historického centra Bukurešti, aby tom mohla vyrůst megalomanská stavba, nazvaná Palác lidu. Budova se rozkládá na 330.000 metrech čtverečních a patří k největším na světě.  Zdroj: Facebook
JEŠTĚ na přelomu 60. a 70. let minulého století vkládalo mnoho Rumunů do Nicolae Ceausesca velké naděje. Nakonec se ukázal jako jeden z nejhorších komunistických diktátorů. Ačkoliv mnoho obyvatel země trpělo hlady a zimou, inspirován příklady v Číně a Severní Koreji nechal zdemolovat část historického centra Bukurešti, aby tom mohla vyrůst megalomanská stavba, nazvaná Palác lidu. Budova se rozkládá na 330.000 metrech čtverečních a patří k největším na světě. Zdroj: Facebook

12.1.2020 Aktuality/Komentáře (2), autor:
Pavel Bajer

Ať je náš postoj k Listopadové revoluci v Československu jaký chce, nemůžeme jí upřít jednu věc. Byla naprosto nekrvavá. Například obyvatelé Rumunska podobné štěstí neměli. 
V roce 1989 žilo v Rumunsku okolo čtyř tisíc Čechů. Někteří měli své kořeny na Vysočině. Jako například Leopoldina Janculesku a Hermína Rogojan z města Temešvár. Jejich rodiče pocházeli z Třeště. 
Právě v Temešváru začala revoluce proti režimu komunistického megalomanského diktátora Nicolae Ceausesca (nechával se oslovovat „génius Karpat“ apod). 


Masové demonstrace proti režimu ve městě začaly 16. prosince 1989 poté, co se rumunská tajná policie Securitate pokusila zbavit místního faráře Lázsla Tökese, který bojoval za práva maďarské menšiny. 
Své bezprostřední pocity obě jmenované ženy zachytily v dopise, který zaslaly Josefovi Kubů do Humpolce. 
Kubů zážitky Janculescu a Rogojan zaslal Jihlavským listům, které je otiskly ve svém vydání před 30 lety.  
„Bylo to strašné. Ani za druhé světové války jsme tak netrpěli, třebaže fronta procházela naším městem,“ začaly své dramatické vyprávění o prosincových událostech v Temešváru obě ženy. 
Vánoce roku 1989 strávily spolu se svými rodinami nevesele.  


„Celé vánoční svátky jsme prožili ve sklepě, téměř bez potravy. V celém okolí se ozývaly hrozné detonace, na ulici se nikdo neodvážil, protože po lidech se hned střílelo.“
Právě na Vánoce 1989 skončila revoluce v Rumunsku, která si vyžádala přes tisíc mrtvých. A to především v důsledku střelby příslušníků Securitate do demonstrantů po celé zemi.  
Dne 25. prosince byli po uspěchaném procesu popraven vůdce Rumunské dělnické strany (s komunistickou ideologií) Nicolae Ceausescu spolu s manželkou Elenou v Targovišti. Do rumunského města s bohatou historií manžele převezli vojáci, kteří se přidali k revoluci. Ihned po krátkém procesu oba manžele zastřelili. 


Uspěchanou popravu man-želů Ceausescových odsoudily západní i východní velmoci. 
Moc v zemi převzala Fronta národní spásy v čele s mužem pochybné minulosti a bývalým komunistou Ionem Iliescu.  
„Když jsme po několika dnech konečně ze sklepa vylezli, nemohli jsme své okolí poznat. Tak bylo vše poničeno a rozbito. Spousta mladých vlastenců od 18 do 25 roků byla z vrtulníků a ze zabarikádovaných domů postřílena příslušníky Securitate. 
Raněným nemohl nikdo ani v noci pomoci, a tak byli spolu s mrtvými odvezeni do společných hrobů. Kolik je u nás teď nešťastných rodin, to se ani popsat nedá,“ končí svůj popis revolučních událostí v Temešváru rumunské Češky původem z Třeště. 

A ještě jednou Rumunsko
V srpnu 1968 byl v čele Rumunské socialistické republiky ten samý Nicolae Ceausescu, jako v roce 1989. Tehdy však sehrál pro obyvatele tehdejšího Československa nesmírně pozitivní roli. 
Rumunsko se jako jediný členský stát tehdejší Varšavské smlouvy odmítlo podílet na okupaci Československa. Ceausescu dokonce ostře odsoudil sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva jako nového Hitlera. Země pro případ, že by byla také vojensky napadena, preventivně mobilizovala. 


Tehdy byli Rumuni na svého „začínajícího“ diktátora Ceausesca ještě hrdí. Rumunsko tehdy pomohlo i mnoha Čechům, kteří se při okupaci nacházeli mimo hranice své země. 
Tradiční rumunskou pohostinnost v tom dobrém slova smyslu mohli poznat studenti a učitelé střední odborné školy jihlavského Motorpalu a dalších podniků při své cestě na Balkán. 
O zážitky z cesty, která se uskutečnila v srpnu 1968, se podělil s Jihlavskými listy před 30 lety jeden z jejích účastníků K. Fukan z Jihlavy. 
Zpráva o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zastihla účastníky zájezdu v Bulharsku. Neváhali proto a s autobusem odjeli do Rumunska, které se intervence neúčastnilo. Bulhaři na hranicích naštěstí ještě nedostali pokyny, aby Čechy zadrželi.  
V rumunském hlavním městě Bukurešť se 40členné skupiny učitelů a studentů ujal československý legační rada. 


„Jako prozatímní útočiště nám vybral Sibiu. Ubytovali nás v internátě keramického učiliště, slušně a čistě zařízeného. Na jídlo jsme chodili do hotelu na náměstí,“ popisuje K. Fukan. 
Vše měli zdarma a Fukan se nikdy nedozvěděl, kdo jim to tehdy zaplatil. Říká, že nikdo z nich rumunsky neuměl, a tak se s úřady dorozumívali francouzsky. Rumuni se totiž francouzsky učili ve škole, protože jim byl tento jazyk značně blízký. 
V Sibiu tehdy žilo poměrně velké množství příslušníků německé menšiny, většinou původem ze Saska. 
„Zkoušel jsem se s tamními Němci domluvit po jejich, ale kladli si prst na ústa a bázlivě se ohlíželi po možných udavačích. Po válce byla řada těchto Sasíků odsunuta nebo i utekli, ale ti řemeslníčkové a sedláci přetrvávali,“ vzpomíná na rumunské Němce Fukan. 
V Sibiu strávili celkem dva týdny. Rumuni se jim snažili být ve všem nápomocni. 


„Někteří z vedoucích činitelů města nebo okresu nás litovali, jak budeme žít pod ruskou knutou a nabízeli nám zaměstnání u nich, český zámečník či jiný řemeslník tam byl vysoko v kursu. My jsme však neodolali volání domova,“ uvádí Fukan. 
Češi se ze Sibiu nakonec vrátili do své okupované vlasti. Na rumunskou pohostinnost rádi vzpomínali i po více než 20 letech. 
„Rumunům jsme v srdcích děkovali za pomoc, za jejich přátelská povzbuzení a za útočiště, které nám chtěli poskytnout před temnotou ruského samoděržaví,“ uzavřel K. Fukan.  

Diskuze k článku

Nový komentář

V Rumunsku jsem byl v 1972 na bicyklu a před temnotou ruského samoděržaví mě tam ochránili tím, že za dva týdny pobytu jsem směl pojíst jednu plechovku sardinek a asi tři bochníky kukuřičného chleba s meruňkovou marmeládoul.
fotrák | 2020-01-12 21:28:48 | Reagovat
Spravnej komunista
Soudruh Ceaucescu nechal postrilet tisice vlastencu a ty co nestihl postrilet ho chytly a okamzite odsoudily a okamzite vykonaly rozsudek..
Coz bylo odsouzeno komunistama na Vychode in komunistama na Zapade.[coz by nikdo nepredpokladal]
Ti co tu spravedlnost vykonaly jako kdyby vedely ze jinak by dostal krasnej duchod a mozna i medaily   od presidenta,pokud by si nekdo vzpomnel jak pekne pomahal ceskym turistum a udelal nam laskavost ze nas neprisel okupovat.
Libor Furbacher | 2020-01-13 16:30:46 | Reagovat
Reklama
02.06.2020 AktualityNové Město odejmulo čestné občanství Klementu Gottwaldovi

Zastupitelstvo Nového Města na Moravě schválilo návrh na odnětí čestného občanství komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Uděleno mu bylo v roce 1948, ještě jako předsedovi vlády. ...

Komentáře (0)
02.06.2020 AktualityKnižní veletrh oslaví 30 let existence vlastní knihou

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě oslaví svůj letošní 30. ročník knihou Země skrytých úsměvů. Podílelo se na ní 33 autorů. Původně dvouslovný název odkazující na téma ...

Komentáře (0)
02.06.2020 AktualityZ Kostelce do Jihlavy jezdila náhradní autobusová doprava

JL již psaly, že v tomto měsíci měla začít rekonstrukce mostu přes železnici u Dvorců. Kraj však práce odložil na neurčito, protože zrušil výběrové řízení na zhotovitelskou firmu. ...

Komentáře (0)
02.06.2020 AktualitySportovcem roku je plavkyně Janýrová

Závodnice Jihlavského plaveckého klubu Axis Lucie Janýrová vyhrála jubilejní 20. ročník ankety Sportovec Jihlavska. Vyhlášení výsledků se konalo včera ve Velké gotické síni jihlavské ...

Komentáře (0)
01.06.2020 AktualityNa Vysočině vznikají nové školky za desítky milionů korun

Města i menší obce na Vysočině investují do staveb nových mateřských škol. Původní nevyhovují hygienickým pravidlům nebo kapacitou. Dotované stavby vznikají například v Měříně nebo ...

Komentáře (0)
01.06.2020 AktualityPřednáška k výročí popraveného patera Buly

Den 24. června uplyne století od narození patera Jana Buly v Lukově u Moravských Budějovic. Jan Bula byl popraven v Jihlavě 20. května 1952 na základě totalitní komunistickou mocí vykonstruovaného ...

Komentáře (2)
01.06.2020 AktualityPolický zámek plánuje i muzeum Waldemara Matušky

Zámek v obci Police na Třebíčsku, v němž je muzeum věnované britskému královskému letectvu (RAF) nebo expozice historických motocyklů, chce zpestřit nabídku expozicí věnovanou zpěvákovi ...

Komentáře (0)
01.06.2020 AktualitySoutěž netáhne. Přihlásilo se do ní 33 firem z možných tisíců

Celkem 33 vysočinských firem v šesti kategoriích soutěžilo o Cenu hejtmana kraje za společenskou zodpovědnost za rok 2019. Jednalo se o subjekty ze soukromého i společenského sektoru. V kraji ...

Komentáře (0)
01.06.2020 AktualityBez dětí bylo u nás ve školce smutno

Od 25. května se do svých tříd mohli vrátit i ti nejmenší, školkou povinní. V systému jihlavské MŠ Mozaika je aktuálně rodiče mohou běžně doprovázet do šaten, musí však mít roušku ...

Komentáře (0)
01.06.2020 AktualityS talentem jsem se nenarodila, musela jsem makat a vydřít si ho

Míša Krátká, známá pod pseudonymem LaPapula, vystudovala obor asistent zubního technika. Místo modelace protéz teď ale jihlavská umělkyně propracovává detaily na svých obrazech, které ...

Komentáře (0)
31.05.2020 AktualityAuto zarostlé trávou nemusí být vždy vrakem

Není vrak jako vrak, dalo by se říci. Po zveřejnění fotografie odstaveného auta s cizí registrační značkou a botičkou od strážníků ve Srázné ulici, se doslova roztrhl pytel s vašimi ...

Komentáře (1)
31.05.2020 AktualityNerušte zeleň. Zrevitalizované náměstí vypadá jako Sahara

Přes 70 osob zhlédlo virtuální projednávání vítězné studie na revitalizaci jihlavského Masarykova náměstí, které se konalo druhý květnový týden. Svoji studii obyvatelům krajského ...

Komentáře (10)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net