Reklama
Dnes je pátek 19.04.2024     svátek má Rostislav

Lidé z Jihlavska zažili v Rumunsku před třiceti lety dramatické peklo i klidný ráj

JEŠTĚ na přelomu 60. a 70. let minulého století vkládalo mnoho Rumunů do Nicolae Ceausesca velké naděje. Nakonec se ukázal jako jeden z nejhorších komunistických diktátorů. Ačkoliv mnoho obyvatel země trpělo hlady a zimou, inspirován příklady v Číně a Severní Koreji nechal zdemolovat část historického centra Bukurešti, aby tom mohla vyrůst megalomanská stavba, nazvaná Palác lidu. Budova se rozkládá na 330.000 metrech čtverečních a patří k největším na světě.  Zdroj: Facebook
JEŠTĚ na přelomu 60. a 70. let minulého století vkládalo mnoho Rumunů do Nicolae Ceausesca velké naděje. Nakonec se ukázal jako jeden z nejhorších komunistických diktátorů. Ačkoliv mnoho obyvatel země trpělo hlady a zimou, inspirován příklady v Číně a Severní Koreji nechal zdemolovat část historického centra Bukurešti, aby tom mohla vyrůst megalomanská stavba, nazvaná Palác lidu. Budova se rozkládá na 330.000 metrech čtverečních a patří k největším na světě. Zdroj: Facebook

12.1.2020 Aktuality/Komentáře (2), autor:
Pavel Bajer

Ať je náš postoj k Listopadové revoluci v Československu jaký chce, nemůžeme jí upřít jednu věc. Byla naprosto nekrvavá. Například obyvatelé Rumunska podobné štěstí neměli. 
V roce 1989 žilo v Rumunsku okolo čtyř tisíc Čechů. Někteří měli své kořeny na Vysočině. Jako například Leopoldina Janculesku a Hermína Rogojan z města Temešvár. Jejich rodiče pocházeli z Třeště. 
Právě v Temešváru začala revoluce proti režimu komunistického megalomanského diktátora Nicolae Ceausesca (nechával se oslovovat „génius Karpat“ apod). 


Masové demonstrace proti režimu ve městě začaly 16. prosince 1989 poté, co se rumunská tajná policie Securitate pokusila zbavit místního faráře Lázsla Tökese, který bojoval za práva maďarské menšiny. 
Své bezprostřední pocity obě jmenované ženy zachytily v dopise, který zaslaly Josefovi Kubů do Humpolce. 
Kubů zážitky Janculescu a Rogojan zaslal Jihlavským listům, které je otiskly ve svém vydání před 30 lety.  
„Bylo to strašné. Ani za druhé světové války jsme tak netrpěli, třebaže fronta procházela naším městem,“ začaly své dramatické vyprávění o prosincových událostech v Temešváru obě ženy. 
Vánoce roku 1989 strávily spolu se svými rodinami nevesele.  


„Celé vánoční svátky jsme prožili ve sklepě, téměř bez potravy. V celém okolí se ozývaly hrozné detonace, na ulici se nikdo neodvážil, protože po lidech se hned střílelo.“
Právě na Vánoce 1989 skončila revoluce v Rumunsku, která si vyžádala přes tisíc mrtvých. A to především v důsledku střelby příslušníků Securitate do demonstrantů po celé zemi.  
Dne 25. prosince byli po uspěchaném procesu popraven vůdce Rumunské dělnické strany (s komunistickou ideologií) Nicolae Ceausescu spolu s manželkou Elenou v Targovišti. Do rumunského města s bohatou historií manžele převezli vojáci, kteří se přidali k revoluci. Ihned po krátkém procesu oba manžele zastřelili. 


Uspěchanou popravu man-želů Ceausescových odsoudily západní i východní velmoci. 
Moc v zemi převzala Fronta národní spásy v čele s mužem pochybné minulosti a bývalým komunistou Ionem Iliescu.  
„Když jsme po několika dnech konečně ze sklepa vylezli, nemohli jsme své okolí poznat. Tak bylo vše poničeno a rozbito. Spousta mladých vlastenců od 18 do 25 roků byla z vrtulníků a ze zabarikádovaných domů postřílena příslušníky Securitate. 
Raněným nemohl nikdo ani v noci pomoci, a tak byli spolu s mrtvými odvezeni do společných hrobů. Kolik je u nás teď nešťastných rodin, to se ani popsat nedá,“ končí svůj popis revolučních událostí v Temešváru rumunské Češky původem z Třeště. 

A ještě jednou Rumunsko
V srpnu 1968 byl v čele Rumunské socialistické republiky ten samý Nicolae Ceausescu, jako v roce 1989. Tehdy však sehrál pro obyvatele tehdejšího Československa nesmírně pozitivní roli. 
Rumunsko se jako jediný členský stát tehdejší Varšavské smlouvy odmítlo podílet na okupaci Československa. Ceausescu dokonce ostře odsoudil sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva jako nového Hitlera. Země pro případ, že by byla také vojensky napadena, preventivně mobilizovala. 


Tehdy byli Rumuni na svého „začínajícího“ diktátora Ceausesca ještě hrdí. Rumunsko tehdy pomohlo i mnoha Čechům, kteří se při okupaci nacházeli mimo hranice své země. 
Tradiční rumunskou pohostinnost v tom dobrém slova smyslu mohli poznat studenti a učitelé střední odborné školy jihlavského Motorpalu a dalších podniků při své cestě na Balkán. 
O zážitky z cesty, která se uskutečnila v srpnu 1968, se podělil s Jihlavskými listy před 30 lety jeden z jejích účastníků K. Fukan z Jihlavy. 
Zpráva o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zastihla účastníky zájezdu v Bulharsku. Neváhali proto a s autobusem odjeli do Rumunska, které se intervence neúčastnilo. Bulhaři na hranicích naštěstí ještě nedostali pokyny, aby Čechy zadrželi.  
V rumunském hlavním městě Bukurešť se 40členné skupiny učitelů a studentů ujal československý legační rada. 


„Jako prozatímní útočiště nám vybral Sibiu. Ubytovali nás v internátě keramického učiliště, slušně a čistě zařízeného. Na jídlo jsme chodili do hotelu na náměstí,“ popisuje K. Fukan. 
Vše měli zdarma a Fukan se nikdy nedozvěděl, kdo jim to tehdy zaplatil. Říká, že nikdo z nich rumunsky neuměl, a tak se s úřady dorozumívali francouzsky. Rumuni se totiž francouzsky učili ve škole, protože jim byl tento jazyk značně blízký. 
V Sibiu tehdy žilo poměrně velké množství příslušníků německé menšiny, většinou původem ze Saska. 
„Zkoušel jsem se s tamními Němci domluvit po jejich, ale kladli si prst na ústa a bázlivě se ohlíželi po možných udavačích. Po válce byla řada těchto Sasíků odsunuta nebo i utekli, ale ti řemeslníčkové a sedláci přetrvávali,“ vzpomíná na rumunské Němce Fukan. 
V Sibiu strávili celkem dva týdny. Rumuni se jim snažili být ve všem nápomocni. 


„Někteří z vedoucích činitelů města nebo okresu nás litovali, jak budeme žít pod ruskou knutou a nabízeli nám zaměstnání u nich, český zámečník či jiný řemeslník tam byl vysoko v kursu. My jsme však neodolali volání domova,“ uvádí Fukan. 
Češi se ze Sibiu nakonec vrátili do své okupované vlasti. Na rumunskou pohostinnost rádi vzpomínali i po více než 20 letech. 
„Rumunům jsme v srdcích děkovali za pomoc, za jejich přátelská povzbuzení a za útočiště, které nám chtěli poskytnout před temnotou ruského samoděržaví,“ uzavřel K. Fukan.  

Diskuze k článku

Nový komentář

V Rumunsku jsem byl v 1972 na bicyklu a před temnotou ruského samoděržaví mě tam ochránili tím, že za dva týdny pobytu jsem směl pojíst jednu plechovku sardinek a asi tři bochníky kukuřičného chleba s meruňkovou marmeládoul.
fotrák | 2020-01-12 21:28:48 | Reagovat
Spravnej komunista
Soudruh Ceaucescu nechal postrilet tisice vlastencu a ty co nestihl postrilet ho chytly a okamzite odsoudily a okamzite vykonaly rozsudek..
Coz bylo odsouzeno komunistama na Vychode in komunistama na Zapade.[coz by nikdo nepredpokladal]
Ti co tu spravedlnost vykonaly jako kdyby vedely ze jinak by dostal krasnej duchod a mozna i medaily   od presidenta,pokud by si nekdo vzpomnel jak pekne pomahal ceskym turistum a udelal nam laskavost ze nas neprisel okupovat.
Libor Furbacher | 2020-01-13 16:30:46 | Reagovat
Reklama
16.04.2024 AktualityŽalobce chce za vraždu ženy v Jihlavě pro její dceru přísnější trest

Vraždou ženy v Jihlavě z loňského února se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně její dceři za čin uložil 18 let vězení, odvolala se jak obžalovaná, tak státní ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityVysočina má pro katastrofy humanitární jednotku

Pokud by na Vysočině došlo k nějaké například živelné tragédii, kraj má pro zásah k dispozici speciální humanitární jednotku. Ta působí pod Oblastním spolkem Českého Červeného kříže ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityZchátralý sportovní areál v jihlavském v Bedřichově projde velkou proměnou

Více než dvě desítky lidí z řad veřejnosti dorazily 21. března března na veřejné projednání revitalizace sportovního areálu v Bedřichově. Setkání se konalo v pohostinství Zezulkárna. ...

Komentáře (5)
16.04.2024 AktualityŠkodovka je po nehodě na dálnici na odpis, policie hledá svědky a záznamy z kamer

Dálniční policisté z Velkého Beranova šetří od nedělního rána nehodu Škody Kodiaq se slovenskou poznávací značkou na dálnici D1 ve směru na Brno blízko sjezdu na Větrný Jeníkov. Osobní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityJihlavané oslaví Den Země na náměstí a v zoo, v kraji bude i Den proti úložišti

Jihlavané oslaví Den Země koncem týdne na Masarykově náměstí, kde také mohou darovat bicykly do sbírky Kola pro Afriku. Program tam bude 19. dubna. V Novém Městě na Moravě se děti o den ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityV Kostelní Myslové na Jihlavsku padl teplotní rekord z roku 1961

V Kostelní Myslové na Jihlavsku byl v neděli nejteplejší 14. duben od roku 1961, meteorologové tam naměřili 22,4 stupně Celsia. Třiašedesát let staré maximum bylo 21,6 stupně Celsia. Teplotní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityNa základně v Náměšti se zranil voják

Při výcviku na základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zranil jednačtyřicetiletý voják. Spadl z několikametrové výšky a záchranáři ho museli se ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityDo 20 minut bez pokuty

Vedení města své občany opakovaně vyzvalo, aby se například při nákupech či vyzvednutí léku v lékárně nebáli zaparkovat zhruba na 15 minut v zónách bezplatně. Primátor města Petr ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityNapsal a umístil na Facebooku nejvíc čtyřverší

Novinář Antonín Zvěřina z Třebíče sbírá rekordy. Aktuálně má dva certifikáty o vytvoření českého rekordu z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, která české rekordy registruje. První ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityČerné skládky rostou jako houby po dešti

Napříč Jihlavskem meziročně roste počet černých skládek. Lidé totiž čím dál častěji nepotřebnou ledničku, pneumatiky a další zbytečné harampádí raději vyhodí někde do strouhy ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityNázvy i čísla v Jihlavě budou jednotné

Ulice, budovy a veřejná prostranství v Jihlavě se musí označovat jednotně. Rozhodli o tom na svém posledním jednání městští zastupitelé, kteří jednomyslně schválili tzv. Manuál jednotného ...

Komentáře (4)
14.04.2024 AktualityHovězí gulášek na pivu pekla vítězka v troubě přes noc. Porazila s ním i starostu

Ve Vysokých Studnicích nedaleko Jihlavy si v sobotu večer dali dostaveníčko mistři kuchařského a pálenkářského řemesla. Obec totiž na první dubnovou sobotu připravila v pořadí už třetí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net