Reklama
Dnes je pondělí 04.12.2023     svátek má Barbora

Náměstek primátora Radek Popelka (ANO) očekává schválení územního plánu


20.10.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Lubomír Maštera

Noviny jihlavské radnice, 02.10.2017

Vedení města má prostředky k motivaci občanů a dovede je využít. To si myslí náměstek primátora Radek Popelka (ANO 2011). V rozhovoru přibližuje význam osadních výborů městských částí, refl ektuje připravenost města k užití vysokorychlostního internetu, digitalizace, sociálního bydlení i motivace mladých ke sportu.

Setkávám se s neznalostí občanů, co jsou a k čemu slouží osadní výbory příměstských částí. Vy máte přiděleny příměstské části Henčov, Hruškové Dvory, Staré Hory a Zborná. Můžete přiblížit veřejnosti tuhle problematiku?

Předně chci říct, že osadní výbory nemohou vznikat nahodile. Příměstské části jsou části obce, které jsou na samostatném katastrálním území a nejsou pevně spojeny s Jihlavou. Výjimkou je osadní výbor ve Starých Horách.

Každá příměstská část má v rozpočtu přidělenou finanční částku, se kterou může disponovat. Každý občan této části města může požádat o čerpání rozpočtu z této hotovosti. Ať již se jedná o pořádání kulturní či jiné akce, nebo o výstavbu ve prospěch obce.

Akce je zveřejněna na úřední desce, a každý má možnost se k ní vyjádřit. Pokud je ustaven osadní výbor, tak se pořadatel spojí s osadním výborem, a pokud ten akci podpoří, jsou finance automaticky přiřknuty.

Je dobré, když se do osadního výboru zvolí ti aktivní občané, kteří jsou „tahouny“ příměstské části, a pak je ze strany města s kým jednat. Město má svého „malého starostu“ pana Fehéra, vedoucího oddělení péče o části města, který je pověřen kontaktem s osadními výbory.

Aniž známe výsledky hlasování městského zastupitelstva, které se koná až po naší uzávěrce – jste optimistou a věříte, že se město konečně dočká schválení územního plánu?

Věřím, udělali jsme pro to maximum. Jednali jsme s ostatním kluby, a odezva je zatím kladná, takže věřím ve většinové přijetí.

Stává se tradicí, že před revitalizací některého území Jihlavy pořádáte setkání s občany k zapracování jejich připomínek?

Ano, a hodláme v tom nadále pokračovat. Už 2. října budeme představovat revitalizaci Špitálského předměstí, 4. října ulice Havlíčkova a 9. října Sídliště I (viz pozvánky na str. 1 – pozn. redakce). Připomínky občanů dále zpracováváme a vítáme, protože je v našem zájmu vyhovět smysluplným návrhům.

Na zastupitelstvu se zřejmě bude hovořit o Horáckém zimním stadionu (HZS)?

Do programu je zařazen bod, ve kterém budeme zastupitele žádat o uvolnění finančních prostředků na potřebné průzkumy lokalit pro novou multifunkční halu. Ve hře je výpadovka na Pelhřimov a prostor za Tescem. Zastupitelé se určitě dozví také informace o možnostech opravy stávající haly.

Neustále se hovoří o digitalizaci státní správy. Může město v tomto směru nějak postupovat samostatně, vytvořit si například vlastní registry?

Bohužel tomu tak není. Legislativa předepisuje, jaké formuláře musíte vyplnit, a to nelze obejít. Město má v tomto směru svázané ruce a musí čekat na přijetí nových zákonů. Jednotná databáze neexistuje, doklady spadají pod různá ministerstva, a můžeme jenom čekat na rozhodnutí vlády.

Evropská unie prosazuje zavedení bezplatného vysokorychlostního připojení k internetu pro každého ve vybraných veřejných prostorech. Jak je Jihlava na toto připravená?

Ano i ne. Jihlava má tu výhodu, že v síti katakomb, ale i jinde, jsou položeny optické kabely, které vysokorychlostní připojení umožňují. Je potřeba ve vybraných lokalitách zřídit koncové body a zabezpečit bezpečnost uživatelů.

Zde vidím možnosti komplikací, protože každý, kdo se připojí na veřejném místě, ví, že je zatím snadno napadnutelný. Je otázkou, jak zvýšit bezpečnost takového internetového připojení.

Ve volebním programu do komunálních voleb jste měli požadavek vyhodnotit, zda Jihlava nemá zbytečně moc městských zastupitelů. Podle zákona se může počet pohybovat od 27 do 45 zastupitelů. Jaký je váš názor nyní?

Trochu jsme si opravili svůj názor. Důvodem je narůstající množství podkladů, které musí městští zastupitelé zvládnout na každou schůzi. Jde o několikasetstránkové podklady, a jasně vidíme, že menší kluby s tím mají problém. Máme díky volebním výsledkům početný klub, ale doslova každý je plně vytížen, a musíme si úkoly dělit. Proto se každý věnuje určité oblasti, kterou sleduje, a ostatní pak informuje. Určitě si nedovedu představit navýšení počtu zastupitelů. O možnosti jeho snížení ještě můžeme diskutovat.

Město zavedlo motivační program pro obyvatele při třídění odpadu a nyní je v něm zapojeno již skoro 10 tisíc domácností. Co z toho vyplývá?

Plyne z toho, že občané na podobné výzvy slyší. Město tak má možnost působit na určité oblasti, které by jinak byly problémové. Jihlava například v době konání MFDF nabízí pro účastníky MHD zdarma, aby se zabránilo projíždění návštěvníků festivalu osobními dopravními prostředky centrem města.

Není žádným tajemstvím, že naše děti mají málo pohybu. Máte nějakou myšlenku, jak toto změnit, když je město zřizovatelem základních škol?

Podívejme se do zemí, kde mají na školách sportovní týmy, které se těší takové popularitě, že je podporuje celá. Následně vznikne tým roztleskávaček, na utkání chodí celá škola, a fandí. To je možný způsob, jak vtáhnout děti do sportu.

Ale nemusí to být jen sport, podobně můžeme uvažovat o vědomostních soutěžích. Nejsme možná k podobným aktivitám dostatečně vstřícní, ale možná je toto cesta, která by se mohla zkusit. V celém procesu je nejdůležitější rodina. Pokud nebudou rodiče své děti ve sportovních aktivitách podporovat, tak škola ani město nezmohou nic.

Minulý měsíc prozradil náměstek Výborný další možnou atrakci Jihlavy, a to přemostění Heulosu, s možností výtahu do zoo. Co k tomu můžete prozradit, a máte v hlavě další možná překvapení?

Jde o privátní projekt, na kterém může Jihlava participovat, zvažuje se možnost získání dotace. Samozřejmě se objevuje množství překážek a otazníků, a také se hovoří o výsledné ceně. Rozhodně jde o zajímavou možnost, která by Jihlavu propagovala.

V hlavě mám další nápady, ale zatím si je nechávám pro sebe. Potřebují uzrát, a sbírám opatrně další informace. Nechte se překvapit.

Dobře, zkusím to jinak. Kde má Jihlava slabiny?

Do Jihlavy se jezdí do zoo, v létě na Vodní ráj, za fotbalem a hokejem, na nákupy. Ale málokdo přijede do Jihlavy, aby navštívil okolní přírodu, třebaže je to krásná příroda. Ale víc neprozradím.

Vládě se nepodařilo přijmout zákon o sociálním bydlení, ale Jihlava se, i podle vašich slov, na poskytnutí této možnosti připravovala?

Ano, město má řadu bytů různé kvality, které může poskytnout potřebným. Pokud se rozhodne zdravotně postižený občan pro bydlení s pečovatelskou službou, město mu tuto možnost může poskytnout. Další službou jsou Domovy pro seniory. Připravujeme byty pro lidi opouštějící léčebná zařízení a připravující se na vstup do normálního života.

Výhodou je to, že nemusíme uvažovat o jakémsi sociálním domě, ale skutečně jde o jednotlivé byty ve městě. Některé jsou malé, jiné umožňují bydlení i větším rodinám, některé jsou před rekonstrukcí, jiné jsou již připraveny.

Na závěr se zeptám: naštvalo vás něco v poslední době?

Jinak. Nadchlo mě, s jakou kvalitou se povedlo připravit Horácký zimní stadion na novou sezónu. A podílel se na tom odbor správy realit města, který vše připravil a řídil, stejně jako stavebníci, kteří odvedli kvalitní práci. Pak ale trochu zamrzí zpráva o tom, že během jednoho z utkání došlo k poškození sociálního zázemí pod domácím kotlem.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
01.12.2023 Bez kategorieŠkarka: Naprosto se ztotožňuji, že SPD je parlamentní fašistické hnutí šířící nenávist

Tomáše Havlíka (SPD) nechtěl za předsedu Kontrolního výboru jihlavského zastupitelstva spolu s Rerezou Kafkovou také Daniel Škarka (oba PiFo). Otázka JL: Zatímco vaše stranická kolegyně ...

Komentáře (3)
29.11.2023 Bez kategorieKafková: Představitelé SPD ve veřejném prostoru podněcují nenávist vůči lidem jiných ras, národností, vyznání a orientace

Při volbě předsedy Kontrolního výboru jihlavského zastupitelstva Tomáše Havlíka (SPD) se zdrželi hlasování mimo jiné dva zástupci PiFo, Tereza Kafková a Daniel Škarka. Otázka JL: Zatímco ...

Komentáře (4)
27.11.2023 Bez kategorieTři otázky pro novou zastupitelku Remsovou

Na posledním říjnovém zastupitelstvu složila slib nová zastupitelka Kateřina Remsová (STAN) Na jaká témata se jako zastupitelka nejvíce zaměříte? Mojí hlavní prioritou je podpora sportu ...

Komentáře (3)
14.11.2023 Bez kategorieMiroslava Zápotočná (STAN) složila mandát městské zastupitelky

Proč jste rezignovala na funkci jihlavské zastupitelky? Po dlouhé úvaze jsem byla nucena rezignovat z pracovních důvodů, protože moje advokátní a mediační praxe spolu s lektorskou a pedagogickou ...

Komentáře (4)
13.10.2023 Bez kategoriePrimátor reaguje na otevřený dopis občanky. Řeší nejen parkovací zóny

„Vážený pane primátore, dovoluji si obrátit se na Vás s několika připomínkami k novému parkovacímu systému ve městě a poprosím Vás o reakci k jednotlivým bodům,“ tak začíná otevřený ...

Komentáře (1)
12.10.2023 Bez kategorieŠedivý: Brána Jihlavy nedodržovala směrnice, ceníky a zkreslila účetní závěrku

K odvolání Jakuba Demla z pozice ředitele příspěvkové organizace Brána Jihlavy vydal za město oficiální vyjádření náměstek primátora pro oblast školství, kultury a sportu Richard Šedivý. V ...

Komentáře (1)
15.09.2023 Bez kategorie Primátor: Multifunkční aréna je příležitostí pro město, rizikem pro život jsou zlí lidé

Primátor Petr Ryška (ODS) reaguje na článek jihlavského občana Petra Pauláta Začala ekonomická sebevražda Jihlavy: Minulý týden byl mezi názory čtenářů Jihlavských listů zveřejněn ...

Komentáře (4)
15.09.2023 Bez kategoriePirátka Hana Hajnová reagovala na slova o nové totalitě

Náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina, Hana Hajnová, reagovala na sociální síti X (dříve Twitter) na slova předsedy Hnutí ANO Andreje Babiše, který v poslanecké sněmovně hovořil o nové ...

Komentáře (3)
30.08.2023 Bez kategorieKotlík: Družstevní bydlení je jednou z možností, která by mohla celkové situaci s nedostatkem bytů pomoci

První družstevní bydlení v Jihlavě mělo vzniknout v lokalitě Na Dolech. Jenže zde soukromý investor s největší pravděpodobností výstavbu nezrealizuje. Na budoucnost družstevního bydlení ...

Komentáře (1)
29.08.2023 Bez kategorieVystrčil vyloučil na celostátní úrovni dohodu ODS s ANO

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) prohlásil, že si nedovede představit, že by se ODS na celostátní úrovni sbližovala s ANO. „Dívám se na to na úrovni celostátních voleb jednoznačně ...

Komentáře (6)
04.08.2023 Bez kategorieRadní Kotlík (ANO): Nedostatek bytů v krajské Jihlavě je obrovský

Řešení ubytoven přímo přes městské společnosti může být jistým způsobem cestou, jak nenechat lidi na ulici, říká jihlavský radní Jiří Kotlík (ANO), který má na starosti městské ...

Komentáře (0)
03.08.2023 Bez kategoriePoslankyně Eva Decroix (ODS): Říkám Ne koalici s ANO!

K diskusím na v internetovém prostředí, zda by další vláda neměla být v koalici ODS a ANO, se jednoznačně vyjádřila na Twitteru poslankyně Eva Decroix: „Protože se tato diskuze zase ...

Komentáře (4)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net